MIDDELBURGSCHE C 0 II1 A N i N°. 66. Bonclerdas: !3'48. U3 1 Junij. ilcbcvlanÏJctt. - Door plaatsgebrek hebben wij twee Administrative stukkenwaarvoor ons heden de plaatsing was ver zocht tot een volgend No. snoeten overhouden. MIDDELBURG den 31 mei. Door de Nederlandsche handel-maatschappij zijn bevracht 26 schepen, als: voor Amsterdam 14; voor Rotterdam 10; voor Dordrecht 1, en voor Middelburg 1 de Pkoenixkapitein P. J. Kasse. Door het korps muziekanten der stedelijke schutterij zal morgen avond, (donderdag) bij goed weder muziek worden ge maakt op de nieuwe wandeling tusschen de Noord- en Seis- poort. Wij zijn verzocht onder de aandacht van belangheb benden te brengen dat de stoomboot de Stad Vlissingen op aanstaanden dingsdag den 6 junij, zoo vroeg van Vlissingen afvaart (te weten des morgens ten half vijf ure) dat die ge nen, welke verlangen de algemeene vergadering der maat schappij van landbouw bij te wonen, nog tijdig genoeg te Hulst kunnen aankomen, en niet verpligt zijn daags te voren te vertrekken. Te Vlissingen heeft op eergisteren een droevig ongeluk plaats gehad. Bij het werken aan een legen waterput stortte een der arbeiders, die daarin was gedaald, door stiklucht bevangen, ter neder; men schoot dadelijk ter zijner hulp toe en had het geluk hem nog een touw om het midden te kunnen vast maken, maar twee der edelmoedige redders die zich in den put hadden gewaagd, zijn het slagtoffer hunner menschlievendheid geworden en gestikt uit den put opge haald terwijl de arbeider nog levend maar in zeer be dwelmden toestand is gered. Er wordt alle mogelijke genees kundige hulp aangewend om hem het leven te doen behouden. Men meldt uit Zwijndrecht, nabij Dordrecht, den 28 dezer: Heden nacht ten één ure is in deze gemeente in de woning van den smid M. Fliegentharteen felle brand uitgebarsten welke zoodanig heefc voortgewoed dat reeds in korten tijd dertien huizen eene prooi der vlammen waren gewordentwee menschende huisvrouw en schoonzoon van den assessor A. Loswelke zich in een brandend huis bevonden om goederen te bergen zijn op eene jammerlijke wijze omgekomen. Het verbrande is voor een groot gedeelte tegen brandschade verzekerd enkele van de huisgezinnen welke de verbrande huizen hebben bewoond zijn door den brand van alles beroofd geworden. De oorzaak is onbekend." LI. zaturdag ochtend heeft Z. M. de Koning ook de troepen der bezetting te Amsterdam bestaande uit twee ba- taillons van het 8ste regem.inf.twee escadrons van het 2de regem. drag. en een detachement mariniers op den Dam in oogenschouw genomen, waarna Z. M.vergezeld door Z. K. H. Prins Hendrik, op het balcon van het paleis is verschenen, om de van alle zijden zamengestroomde menigte nogmaals te begroeten. Ook ditmaal is Z. M. zoo door de troepen, als door de bevolking, met ongeveinsde blijken van liefde en aanhankelijkheid luide toegejuicht geworden. Voor de inspectieheeft Z. M. het beursgebouw en de aangevangen werken tot droogmaking van den Buikslooter Ham bezigtigd. Zondag heefc Z. M. de voormiddag-godsdienst-oefening in de Nieuwe kerk bijgewoond. Na den middag heeft Z. M. den Zoölogischen tuin van het genootschap Natura Artis Magistra met een bezoek vereerd waar een zeer groot aantal leden was bijeen gekomen om den Vorst te verwelkomen. Het uitmuntende orchest van den heer E. Stumpf voerde tal en keur van schoone muziek stukken uit. Zondag avond ten 7 j- ure, is Z. M. met Z. K. H. Prins Hendrik en gevolg, per spoortrein, naar de residentie terug gekeerd en aldaar ten 8-J- ure aangekomen. Naar men verneemt, heefc Z. M. benoemd de navol- de officieren der schutterij te Amsterdam de heeren majoors A. H. Kramp, jhr. P. II. BickerIV. de Vos Jr.F. IV. Fabius en M. Heemskerk, als ridders der orde van den Ne- derl. leeuw en de heeren kapiteins II. ter HorstJ. J. Ki- chei-er er. J. C. Recklebenals ridders van de Eikenkroon. Te Rotterdam wordt thans ook een aan den Koning gerigt adres onderteekend, waarin aangedrongen wordt op eene" spoedige afschaffing der slavernij in de Nederlandsche koloniën, met bepaliftg, dat eene wet tot schadeloosstelling der eigenaars zal worden aangeboden in de eerste zitting der Staten-Generaalvolgende op de afkondi ■ringen in de Grondwet. De gedeputeerde staten van Limburg hebben den 26 dezer eene mededeeling van den Raad van ministersdoor den minister Donker Curtius onderteekend, bekend gemaakt, hoofdzakelijk inhoudende, dat de belangen van het geheele hertogdom steeds met de grootste naauwgezetheid door het Nederlandsche bewind behartigd zullen worden dat het gou vernement voornemens isde lasten der mindere klassen te verligten dat echterterwijl de lasten op de meer gegoe den worden overgebragt, in de dienst voorzien moet wor den dat het welzijn van allen afhangt van het behoud van orde en rust; dat het gouvernement de door een groot aan tal ingezetenen van Limburg kenbaar gemaakte wenschen betreffende de vrijheid van godsdienst, van onderwijs en van vereeniging niet uit het oog verliestevenmin de gelijk matige opdragt van ambten dat derhalve de gedeputeerde staten worden uitgenoodigdom voor vacaturen bij voor keur Limburgers voor te dragen die door kunde en braaf heid de achting hunner medeburgers bezitten dat eene be langrijke vermindering der geadmodieerde belastingen zal plaats hebben zoodra de middelen tot dekking van het daar door ontstaande verlies bepaald zullen zijn dat intusschen de bestaande wetten met eene matiging, die veerkracht niet uitsluit, behooren gehandhaafd te worden. nng der verande- we prefect van policie, Irouvè-Chauvelheeft aan de be woners van Parijs eene proclamatie gerigt, waarin hij hen aanspoort om niet het oor te leenen aan de oproerige rede nen der voorstanders van regeringloosheid en tevens hen waarschuwt 0111 aan geene zamenscholingen deel te nemen. Brieven van den prins de Joinvillezaturdag morgen ont vangen, melden, dat hij naar Brazilië vertrokken is. Naar men zegt, zal de kapitein-ter-zee Touchard hem als secre taris vergezellen. Uit Algerie schrijft men dat vrij ernstige onlusten in de stad Bona zijn uitgebroken. De minister van justitie heeft eene wet op de echtschei ding voorgedragen; de nationale vergadering ontving die voordragt met veel gedruis en gemompel. Belgie. In den Moniteur is onder dagteekening van den 26 meide wet betrekkelijk de parlementaire hervor ming afgekondigd, terwijl dat blad tevens een besluit des konings van den 27 bekend m.aaktwaarbij de senaat en de kamer van afgevaardigden ontbonden en de kiesvergaderingen tegen den 15 junij bijeengeroepen worden om nieuwe keuzen te doen. De bijeenkomst der nieuwe kamers is op den 26 junij bepaald. De prins van Pruissen is eerst den 23 ten 6 ure te Os- tetide aangekomenZ. K. PI. bedankte voor de militaire honneurs die men hem wilde bewijzen ten 9 ure heeft hij met den generaal Cruquembourg en den Pruissischen ambas sadeur, Ostende verlaten. van de Algemeene Vergadering van Men verneemt, dat de ontwerpen tot wijziging der ■Grondwet thans bij. den Raad van State zijn ingekomen, en door denzelven worden overwogen. Bij koninklijk besluit van den 19 mei 11., wordt be haald dat de groote of zout-haringvisscherij voor het loo- oende jaar 1848 zal mogen worden aangevangen op den 10 junij eerstkomendeen dat mitsdien de netten voor het eerst zullen mogen worden uitgeworpen, om in volle zee haring ie visschenin den avond van oen 10 junij. Bij de wet van 18 mei 1848 medegedeeld in de Staats courant van gisteren wordt bepaald dat het batig slot van de rekeningen der koloniale remises, over het jaar 1846, ten bedrage van 3,652,000 bepaaldelijk bestemd is tot dek kingder uitgaven, begrepen in de Staats-begrooting van dat jaar. 'De heer J. T. Zur Mühlen is erkend als vice-consul van Sardinië aan den Helder. Wij vernemen dat de onthulling van het standbeeld van Prins Willem I, op bet plein te 's Gravenhage den 5 junij zal plaats hebben. Het is echter nog niet bekendof dit met eenige piegtigheid geschieden zal. De wedrennen nabij het Loo zullen dit jaar op 27 en 29 junij en 1 julij gehouden worden. Men schrijft uit Amersfoortdat het staats-examen voor de jongelieden, die ter rolle van de studenten aan eene van 's Rijks hoogescholen of athcna:a wenschen ingeschreven te wordendit jaar i» genoemde stad zal gehouden worden. ÏBuitenlandsche Tijdingen. Engeland. De ministeriele bladen betoonen zich verbol gen over de verwerping der bill betreffende de toelating der Israëliten als leden van het parlementdoor het huis der lords. Te Dublin heerschte nog altijd veel spanning wegens het regtsgeding van den heer Mitchel-, het gouvernement te Londen zou door seinen kennis hebben bekomen dat de jurij hem heeft schuldig verklaard. De uitvoer van specie naar het vaste land blijft zeer aanzienlijk. De beurs was flaauw. Oostenrijk. De keizer is nog te Insbruck. Uit onderschei dene gedeelten zijner Staten ontvangt Z. K. M. betuigingen van verknochtheid zijner onderdanen en verzoeken om naar Weenen terug te keeren. In Hongarijen schijnt men tot meer broederlijke eensgezindheid ten aanzien van Oostenrijk terug te keeren en daardoor aan de monarchie een nieuw aanzien en leven te willen geven. Ook Walachije wil met trouw aan het Oostenrijksch keizershuis gehecht blijven. Men verspreidt dat de Weener akademie bij keizerlijk besluit zou zijn opgeheven. Eene deputatie der burgerwacht uit Weenen aangekomen is bij den keizer ter audiëntie toegelaten. De berigten uit Triest van den 23 luiden zeer bedenke lijk. De vereenigde VenetiaanscheSardinische en Napo- litaansche scheepsmagt, bestaande uit 19 bodems, waaron der 7 gewapende stoomschepen, was voor die haven ver schenen en dreigde met een aanval. Men was ten hoogste bekommerd wegens de gevolgen en de Britsche stoomboot Terrible had de haven verlaten. Pruissen. De Pruissische troepen trekken naar Rendsburg terug. Men wil weten dat er een wapenstilstand is gesloten tot opmaking der vredespreliminairen met Denemarken en Duitschlandten gevolge der bemiddeling van de Britsche regering. Uit Koppenhagen blijven de berigten echter nog oorlogzuchtig, men steunt aldaar op den bijstand van Zwe den en Rusland. Italië. Geheel het land is verontwaardigd over de gebeurtenissen te Napelsen de haat tegen den koning is algemeeninmiddels verdedigen de organen van de priester partij het gedrag van den koning en beweren dat de libera len met de burgerwacht de aanranders zijn geweest. In Rome heerscht een bedenkelijke spanning; de paus volhardt in zijn besluit om geenszins den oorlog aan Oostenrijk te verklaren, maar het ministerie gaat zijn gang, zoo dat men Z. H. kan beschouwen als van het wereldlijk beheer ontzet. In Parma heeft de bevolking den bisschop verdreven. Wegens de krijgsverrigtingen in Lombardije is geen belangrijk nieuws. Frankrijk. Uit de departementen waren de berigten omtrent de volksbewegingen meer gunstig. Te Parijs was de rust ook niet verder gestoorden men had door vertooning van militaire magt de onrustigen in toom weten te hou den. De heer Trèlatminister van openbare werken heeft bekend gemaakt dat de nationale werkplaatsen, die zoo veel stof tot ontevredenheid gaven zullen worden opgeheven. De directeur der werkplaatsen Emile Thomas is gevangen geno menomdat hij hem toevertrouwde gelden misbruikt had. Volgens eene merkwaardige opgave, zoude men onder de arbeiders der nationale werkplaatsen 30 k 40,000 personen vinden die niet tot het departement der Seine behooren, 11 k 12,000 vrijgelaten galeiboeven en 12,000 die bij hun werk aldaar nog het ambt van portiers waarnemen. De nieu- PBÖGKAÏ1IÏA het Zeecwsch Genootschap der Wetenschappen, ge houden op Woensdag den 24 Mei 1S48 in het Museum te Middelburg. De Voorzitter, Jhr. B. de Jonge, opende de vergadering met een verslag van 's Genootschaps werkzaamheden en lot gevallen, sedert de laatst gehoudene Algemeene Vergade ring in Mei 1845. Naardien op de, bij het Programma van het zoo even genoemde jaar, voorgestelde vragen geene antwoorden wa ren ingekomenbesloot de vergadering tot de intrekking van de vraagnopens de vorming cn verdiensten van Galenus als ontleedkundige alsmede van die welke betreft de ver diensten der Nederlanders omtrent de studie der Classieke oudheid. Voorts tot de herhaalde uitschrijving van de acht vol gende vragen in sommigen van welke met eene kleine wij ziging der vroegere redactie zal opmerken. 1°. Vermits het Genootschap den hoogsten prijs blijft stel len op de verwezenlijking van zijnen wensch omtrent de daai'Stelling eener Flora Zelandiaezoo blijft het steeds vragen Voor ieder der vijf Districten van de Provincie Zee land afzonderlijk eene zoo volledig mogelijke ver zameling van de in ieder derzelvc voorkomende planten, met zoodanige beschrijving van dezelve als met de wetenschappelijke vorderingen der te genwoordige kruidkunde overcetikomslig is. Men zij bij de beantwoording indachtig aan de wenken en bepalingen, die in het Programma van 1842 breedvoe rig zijn opgegeven. 2°. Eene naauwkenrigezakelijke en korte, aan den tegen woordigen slaat der wetenschap beantwoordende statisti sche beschrijving der Provincie Zeeland. 3°. Eene zoo veel noodig door eene kaart of kaarten opge helderde naauwkenrige geologische beschrijving van de Provincie Zeeland. 4°. Eene geschiedenis der volkplantingen, door cle Zeeuwen aangelegd en veroverd op de kust van Guiam, als aan Ilio-EssequeboBerbice, Suriname en cle daar omstreeks gelegene eilanden St. EustatiusTabago enz.vooral met betrekking tot de wijze, waarop zij daarbij zijn te werk gegaanzoo in het uitgeven van gronden en het aanleggen van Plmlngicn, als in het doen bewerken daarvan hetzij door slaven, hetzij door vrije handen; waarbij ook moet vermeld worden hetgeenoj' als instel ling of als plaatselijke benamingden stempel van Zeeuwsche herkomst draagt. Hierbij wordt wederom herinnerd dat het antwoord zich kan bepalen tot aan het tijdstip waarop de bedoelde ko loniën opgehouden hebben uitsluitend een eigendom te zijn van Zeeland of van Zeeuwenzoodat men voegzaam ten aanzien van Suriname met 1682 of 1683 en met opzigt tot Tabago of Nieuw-Walcheren met 1677 zou kunnen beslui ten. Een beknopt overzigt der verdere lotgevallen en van den tegenwoordigen toestand dier koloniën zal echter de waarde van het antwoord verhoogen; hetwelk, zoo men hoopt, ook uit ongedrukte bescheiden een meerder of nieuw licht over het aangeduiden onderwerp zal verspreiden. 5°. Daar de armen-verzorging in Nederland op onder scheidene tijden of meer door de kerkelijke gemeen ten of meer door de burgerlijke besturen werd waar genomen zoo wordt gevraagd In hoe verre behoort hier te lande dei zorg r,oor en het bestuur over de armen aan de kerkelijke ge meenten in hoe. verre aan het burgerlijk bestuur opgedragen te zijnl Op welke gronden berusten beider pligt en regten hoe worden dezelve juist omschreven

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1