MIDDELRURGSCHE COURANT. V N°. 65. Dingsdag 1848. 30 Mei. t i BESTUREN en ARMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. (övoot-ücittanjc. Jraukcijfe. Bclq'u. ÜXcbeviAuftctt. I MAATSCHAPPIJ TOT bevordering van LAEDBOUW en VEETEELT. Ter aanvulling der op den 24 Mei 11.in deze Courant geplaatste Advertentie, wordt nog ter kennis van belang hebbenden gebragtdat ten einde ook de Bewoners van het 4de District en van Zuid-beveland in de gelegenheid te stellen, om van de Stoomboot die op.Maandag den 5 Junij van Viissingen naar Walsoorden zal vertrekken te kunnen gebruik maken men is overeengekomen dat gezegde Boot in den morgen van dien dag, ten jk ure, van Breskens naar VIissingen zal afvaren van laatsgenoemde plaats ten 9 ure vertrekken, en tusschen 11 en 11 >- ure, aan het Veer van Huedekenskerke zal aanleggen terwijl op Donderdag den 8 Junij, de Stoomboot de Stad Viissingen ten 12 ure vaWals oorden zal terug varen en wederom de bovengemelde Veeren aandoen. Middelburg, den 30 Mei 1848. De Secretaris der Maatschappij voornoemd W. Ph. VIS. LONDEN den 26 mei. Het huis der lords heeft giste ren avond inet 163 tegen 128 stemmen zich verklaard tegen de tweede lezing van het ontwerp van wet tot toelating d,er Israëlieten als leden van het parlement. Door dit besluit hebben de ministers eene belangrijke nederlaag geleden. In de beide huizen van het parlement hebben de ministers gisteren avond verklaard', dat de officiële stukken, betreffen de het vertrek van den heer Balver uit Madrid gedrukt worden en eerstdaags zullen worden medegedeeld. Men ziet eene belangrijke beraadslaging daarover te gemoet. Lord Palmerston heeft gisteren verklaard dat pas ontvan- gene berigren hem alle reden gaven, om te verwachten, dat het geschil tusschen Denemarken en Pruissen in der min ne vereffend zou worden. Lord Brougham heeft in het hoogerhuis van de ministers inlichtingen gevraagd omtrent de onlangs door den heer Lamartine inde nationale vergadering afgelegde verklaring, dat Frankrijk de volken zal helpen, die niet bij magte zijn, om de door hen verlangde concessien van hun gouvernement te verkrijgen. De minister Lansdowne heeft hierop geant woord dat hij van die verklaring niet anders dan door de dagbladen kennis droeg. De heer Balver is den 24, uit Madrid, hier aange komen, en heeft des namiddags een langdurig onderhoud met den minister Palmerston gehad. De ministers hebben gisteren namiddag mede een zeer langdurigen kabinets-raad op het ministerie van buiter.landsche zaken gehouden. PARIJS den 25 mei. De commissie der nationale ver gadering welke belast is met het onderzoeken van 't geen tot verbetering van het lot der arbeidende klassen gedaan moet worden, heeft een daartoe strekkend ontwerp van wet aangeboden hetwelk onder anderen de navolgende bepalin gen inhoudt Van staatswege zullen commissien worden zamengesteld om onderzoek te doen naar den toestand van landbouw en nijverheid over de geheele uitgebreidheid van het grondge bied der republiek. Nog zal de hoofdcommissie verslag moeten doen van den ge middelden werktijd gedurende het geheele jaar; de vermoedelijke oorzakenwaaraan de bloei of het verval van deze of gene takken van nijverheid moet worden toegeschreven. De zoogenaamde nationale werkplaatsen waarin naar men met zekerheid kan aannemen niet veel belangrijks tot stand wordt gebragtkosten thans aan den Staat niet minder dan 170,000 fr. dagelijks, en al zoo elke maand ongeveer 4 millioen. De minister van openbare werken Trélat heeft .gisteren zonder omwegen verklaard, dat dit op den duur on bestaanbaar is. Hij heeft alle mannelijke werklieden van 18 tot 25 jaar, welke thans aan die instellingen verbonden zijn doen uitnoodigen om dienst te nemen bij het leger. De stoomboot Capri heeft te Marseille berigten uit Na pelstot den 17 dezer, aangebragt, welke de bijzonderhe den vermelden nopens de belangrijke gebeurtenissen die al daar hebben plaatsgehad. Hetgeen daarvan vermeld wordt berust tot dus verre veelal op mondelinge verhalen en komt op het navolgende neder: Den 14 is de zitting der wetgevende vergadering geo pend en is al dadelijk strijd ontstaan tusschen het konink lijk bewind en de gedeputeerden over den af te leggen eed. De laatsten moeten zwarigheid hebben gemaakt zich te ver- binden om in geen geval de bestaande en door den ko ning verleende constitutie te veranderen. Bij de deswegens aangevangene onderhandelingen moet de koning, op het be- rigtdat de burgerwacht zich aan de zijde der vergadering schaarde de houding hebben aangenomen als of hij dacht toe te geven en daartoe den volgenden dag de noodige be velen zoude uitvaardigen. In den daarop volgenden nacht is intusschen de bezet ting van geregelde troepen aanmerkelijk versterkt. De bur gerwacht heeft daarop vuur gevat; is in opstand geraakt heeft ettelijke barricaden in de straat Toledo opgeworpen en aanstalten gemaakt om die te verdedigen. Men verhaaU, dat deze burgerwacht 6000 man sterk was, doch dat het bewind 20,000 man met 18 stukken geschut en gerug steund door de Lazaroni's daartegenover stelde. Onder deze troepen bevonden zich de Zwitsers in Napolitaansche dienst. Men verzekert dat deze den strijd niet hebben aan gevangen maar dat de burgerwacht door een ongelukkig geweerschot in den waan gebragt, dat zij werd aangevallen vuur heeft gegeven en dat de Zwitsers daarop met scherp hebben geantwoord. Van weerskanten moeten vele menschen zijn gebleven doch ten laatste zijn de barricaden gaande weg veroverd en zijn de troepen meester gebleven. Men beschuldigt deze, als naar gewoonte, van verregaande bui tensporigheden jegens weerlooze personen vrouwen en kin deren maar zoo veel schijnt zeker, dat de Lazaroni's, gebruik makende van de verwarring en door niemand in toom gehoudendapper hebben geplunderden dat zelfs twee paleizen zijn verbrand." De Fransche admiraal Baudin heeft deze gebeurtenissen niet onverschillig aangezien maar heeft in deze buitenge wone omstandighedenhet besluit genomen om zich on middellijk met zijne scheepsmagt voor de stad te posteren ofschoon zulks niet door de bestaande traktaten wordt ver oorloofd. Op de reis naar Marseille heeft de genoemde stoomboot Civita Vecchia aangedaan, en heeft men aldaar vernomen, dat het in Rome zeer onrustig was. Welligt heeft de uit slag der Napolitaansche onlusten bij de bewegings partij al daar een nieuw misnoegen doen ontstaan, althans men sprak van eene nieuwe volksbeweging tegen het pausselijk bewind even als de opstand van den eersten mei, en van het be sluit van het ministerie Mammianiom zich aan het be wind te onttrekken. De tijding van het gebeurde heeft te Genua aanleiding tot een volks-oploop gegeven waarbij het Napolitaansche wa pen van de woning van den consul is afgerukt en, onder den kreet van weg met Ferdinand! op de geregtsplaats ver brand. BRUSSEL den 25 mei. De prins van Pruissen is in Os- tende aangekomen, en zal aldaar eenige dagen verblijven. Z. K. H. wordt ook alhier gewacht, doch voor slechts kor ten tijd. Sommigen willen, dat die vorst zich nog naar Ne derland zal begeven. De wet op de geheele afschaffing van het zegel op de dagbladen is ook door den senaat aangenomen en reeds uit gevaardigd. De minister heeft beweerd dat het daardoor te lijden verlies der schatkist in de ruimte door het verhoogen van het zegel op de wisselbrieven en dergelijke verbindte- nissen zal worden vergoed. MIDDELBURG den 29 mei. De leerlingen aan de pro vinciale clinische school van Zeeland, den 26 dezer maand, onder leiding van den heer Batenburg, docent aan die in- rigting, van hunne vorderingen in de Latijnsche taal blijk gegeven hebbende, had den daarop volgende'1 dag het on derzoek dier kweekelingen plaats- in de onderscheidene vak ken der geneeskunde. Het examen werd afrenomen door den hoogleeraar jhr. B. de Jonge, in deTherapievan H. B. Maal Henry; F. C. Stewart ScliulzH. W. van Boven en C. V. van Oostenwijk Stern. In de Pathologiede algemeene Therapie en de Materies Medicavan H. B. Maal Henry, F. C. Stewart Schultz H. W. van Boven, C. W. van Oostenwijk Stern, F. H. de Man en P. E. H. van Opdorp. E11 in dè Natuurlijke Historie: van al de leerlingen in de Heelkunde. Door den heer lector J. de Man Jz. in de Ontleedkun de van H. B Maal Henry, F. C. Stewart Schultz, H. W. van Boven, C. V. van Oostenwijk Stern, F. H. de Man, P. E. H. van Opdorp S. J. BertelJ. A. van Rhee P. van PienbroekJ. J. Fraser, J. B. Haringman, J. E. Risseeuw J. Pischal, L. Pervoost, N. G. E. Vetten, A. Hendrix en D. Deijer. In de Natuurkunde van den Menschvan II. B. Maal Henry', F. C. Stewart Schultz, H. W. van Boven, F. H. de Man, C. V. van Oostenwijk Stern, P. E. H. van Op dorp, S. J. Bertel, J. A. van Rhee en P. van Pienbroek; en in de Verloskundevan de mannelijke leerlingen H. B. Maal Henry, F. C. Stewart Schultz, H. W. van Boven, C. V. van Oostenwijk Stern, F. H. de Man en P. E. H. van Opdorp, en van de vrouwelijke kweekelingen, A. M. BauerG. van Puffelen A. van Simmeren en C. Franke. Door den heer lector J. H. Cornielje in de Heelkun de: van H. B. Maal Henry, F. C. Stewart Schultz, H. W van Boven, C. V. van Oostenwijk Stern, F. H. de Man en P. E. II. van Opdorp. En door den heer lector J. Priester in de Kruid- Schei- en Artsenijmengkunde behalve van de bovengenoem de leerlingen, ook van de jongelingen J. R. Borrendamme C. V. Riemers en N. K. Swemer. Voorts zijn door omstandigheid bij het examen niet tegen woordig geweest C. J. DirkseJ. L. OverdorpH. L. Rei- chert, H. Vogelvanger, J. P. van Santen, A. H. M. Lin- donk S. de Groot en W. J. Jansen; terwijl, in den loop van den cursis, na afgelegd examen, zeven leerlingen de school verlaten hebbeneen kweekeling naar elders vertrokken is en twee leerlingen op huu verzoek ontslagen zijn. Het examen werd bijgewoond door de leden der commis sie van bestuur over de schooldoor de provinciale com missie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt en door eenige afgevaardigden uit de plaatselijke geneeskundige com missie en met genoegen aangehoord. Het openbaar jaarlijksch examen op het godsdienstig Israëlitisch instituut alhier heeft jl. vrijdag weder tot alge meen genoegen plaats gehad 30 jongelingen en 20 meisjes zamen 50 leerlingen gaven daarbij proeven van door den kundigen en ijverigen M. li. Boason in de onderscheidene vak ken van het maatschappelijk onderwijs gepastelijk onderwezen te worden. Blijkbaar heerscht orde en alle leerlust op het in stituut, en worden de middelen tot eene verstandelijke-en zedelijke beschaving der jeugd met den besten uitslag aan gewend. Ook bij het daarna afgenomen onderzoek betrek kelijk het godsdienstig onderwijs onder de leiding zoo van den godsdienst-onderwijzer E. Colletals van genoemden onderwijzer Boassou zijn de meest voldoende blijken van vooruitgang onder de leerlingen waargenomen. Mogen de aanhoudende bijdragen van menschlievende stadgenootenaan welke het instituut haren tegenwoordigen bloei te danken heeftde voortduring van al dit goede bevestigen Gisteren trok een gezelschap vrolijke gasten die met eene banier waarop eene inscriptie te lezen was, een optogt scheen te doende aandacht van vele bewoners van dit ilandvooral in de omstreken van Domburg; het waren eenige boekdrukkers- en boekbinders-gezellen uit deze stad die, vereenigd onder het zinnebeeld van Lourens Coster een' landtogt dedenen zich met het zingen van vrolijke liederenook die op hun beroep toepasselijk waren bij het heerlijk zomerweder, eene aangename uitspanning ver schaften. Men hoorde hen met genoegen, onder anderen de volgende coupletten zingen door een hunner mede-broe ders vervaardigd, (op de,wijs van God save the kingj Komt, Broeders.' lieft eens aan, Wij zijn nu op de Baan Naar Domburgs strand Het is de Vriendschap die Gepaard met llannonie Ons leidt aan Bare Band Door 't lieflijk land. In Lourens Costers raam Zijn wij, als Broeders zaam Van zorg Bevrijd*. De Drukkunst, onze taak, Gunt ons nu dit vermaak Haar zij ons lied gewijd- Met dankbaarheid. Gelijk de zou Baar glans Verspreidt aan 's Hemels (rans En *t Bart verheugt Zoo spreidt ook Costers vond Door Beel Bet wereldrond Door wetenschap Bij deugd De reinste vreugd. 'k VcrBef dan Blijde Bem Ter eere mijne stem Stemt met mij in Dat de edle Drukkunst leef, En zij der wereld geef, Bij kennis broederzin En menscBcnmin 1 Sedert eenige dageu worden bier in de boomen, bin nen en buiten de stad eene buitengewone menigte rupsen opgemerkt. De door de Nederlandsche Handel-maatschappij op den 25 dezer te Amsterdam gehoudene veiling van 129 heele en 3132 halve en kwart kisten Java indigo en 33 kisten Java cochenille is afgeloopen als volgt: van de 422 kavelingen indigo zijn 327 kavelingen van 120 tot J70 ets. verkochten 95 kanassers opgehouden en van de cochenille 6 kavelin gen van óo h 2Ó5 ets. verkocht en 7 kavalingen opgehouden. Door bovenstaande afloop is het uitgemaakt, dat van de aangeslagene indigo minder dan een derde is opgehouden zoodat het opgehoudene niet anders dan tot eene verhooging van minstens 20 ets. aan de markt is. Gemelde maatschappij heeft bekend gemaakdat zij voor alle in de veilingen van 3 en 6 april opgehoudene koffijop 8 junijbiedingen zal aannemen om den volgenden dag haar be sluit dienaangaande kenbaar temaken; tenware dat vóór dien tijd eene belangrijke hoeveelheid mogt verkocht wezenwaar door zij tot het besluit zou kunnen komenom met het overige tot de najaarsveilingen van de markt te blijven. Uit Amsterdam 26 dezer wordt gemeld Z. M. de Koning heeft heden ochtend de schutterij dezer stad benevens de rustbewaardersdie zich aan dat korps hebben aangeslotenop den Dam in oogenschouw ge nomen. Nadat Z. M. de gelederen had doorgeloopen heb ben de vijf bataillons met "pelotons voorbij hoogstdeiizelven gedefileerd. Z. M. is vervólgens op het balkon van het paleis verschenen, en was zigtbaar tevreden over de goede houding der schutterij en over de juiste uitvoering der ma noeuvres. Zoo door de schutterijals door de ontelbare volksmenigte, welke de wapenschouwing bijwoonde is Z. M. met de meeste geestdrift begroet. Vier majoors der schutterij zijn door den Koning tot ridders der orde van den Neder- landschen leeuw b'enoemd. Naar men verneemt, is het besluit van 29 jnlij 1843, betreffende de Waalscbe kerken den 25 deacr door Z. M. ingetrokken. Men verneemt uit Batavia, dat in het laatst van maart de stoomschepen vesuvius en merapi benevens twee gewa pende schoenersvan Soerabaija om de Oost zijn gestevend denkelijk in verband met de voorger.omene expeditie tegen Bali. De zwarte tijger, voor den Koning uitOost-Indie met het stoomschip uromo aangebragtis door Z. M. geschon-

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1