MIDDELRURGSCHE COURANT. N°. 64. Zaturdag 1848. 27 Mei. BESTUREN eu ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. Jfvanfevijk. iücbcrlati&cu. V StRf^JRs De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND; Brengt ter kennis van de Ingezetenen in liet iste Dis trict der Provincie, dat op Maandag den 29 dezer, door liet te Feere garnizoen houdende detachement Infanterie, een aanvang zal worden gemaakt met de oefeningen in het Schieten naar den Schijf, in de Duinen, nabij Breezand zullende die oefeningen voorloopig plaats hebben des Maan dags WoensdagsVrijdags en Zaturdags van iedere week van des voormiddags ten negen, tol des namiddags ten vier ure. Geschiedende deze kennisgeving, op dat niemand hiervan onkundig zoude zijn en elk zich voor ongelukken zoude kunnen hoeden. Middelburg, den 24 Mei 1848. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VIIEDENBURCH. KEULEN den 23 mei. De koning van Pruissen heeft gisteren de vergadering tot het daarstellen der nieuwe Staats regeling in de witte zaal van het koninklijk slot te Berlijn, persoonlijk met eene troonrede geopend. I11 die rede gaf Z. M. onder anderen de hoop te kennen dat de aangeno men bemiddeling tot eene spoedige vereffening der geschillen met Denemarken zal bijdragen en tot het eindigen van den oorlog, die door hem niet gezocht" wasmaar waartoe hij zich als üuitsch bondsvorst verpligt had gezien toen het grondgebied van den bond bedreigd werd. De in Pruissen uitgeschreven vrijwillige leening beant woordt weinig aan de verwachting, en heeft te Berlijn nog' slechts 40,000 daalders bedragen. Thans is, om die leening te bevorderen, bekend gemaakt, dat de interessen van 5 op 3 pet. gebragt zullen wordenbijaldien de vrijwillige in eene gedwongen leening mogt worden veranderd. Velen dachten dat het hiertoe zou moeten komen bijaldien de regeringzoo als gezegd is, 15,000,000 in baar geld behoeft. De senaat heeft eene buitengewone belasting voorge steld op het vermogen en het inkomen tot dekking van het mobiel maken van het contingent en andere oorlogs-tnaacre- geien en de mindere opbrengst der directe belasting. Uit Weenen loopen de berigten tot 20 dezer. De keizer en zijne familie waren toen nog niet teruggekeerd en volgens eene bekendmaking der ministers was zulks ook nog niet mogelijk dewijl de keizer reeds een verren weg afge legd moet hebben alvorens het verzoek tot wederkeering hem bereiken kon. Volgens ontvangen mededeelingen was hij den weg naar Salzburg ingeslagen, Intusschen blijkt het uit eene te Praag ontvangen telegrafische depeche dat Z. M., diep bedroefd over de jongste gebeurtenissen in zijne hoofdstad het best geacht had zich voor eenigeu tijd van daar te ver wijderen en dat de overweging van den staat zijner gezond heid zijne keus op de heilzame lucht te Tyrol gevestigd had ten einde, in gezelschap des aartshertogs Frans Karei, der waarts te reizen. Overigens rekende Z. M. op zijne getrouwe Bohemers wanneer bet de handhaving van den troon de verleende constitutie en de magt der Oostenrijksche monarchie gelden vnogt. Onbegrijpelijk is de ommekeer, welke 'skeizers onver wacht vertrek te Weenen in de openbare stemming heeft te weeg gebragt. Overal blijkt de vaste wil der bevolking om de regeringloosheid ten krachtigste tegen te gaan. Zij die nog kort geleden openlijk hec terrorismus predikten zien zich thans verpligt zich te verbergen om zich aan de volks woede te onttrekken. De toon der dagbladen is bedaarder geworden en de veelvuldige vlugschriften, die nog voor wei nige dagen zoo zeer de schrik der bezadigde ingezetenen wa ren durven niet meer verschijnen. De overheid neemt kracht dadige maatregelen er hebben veelvuldige arrestatien van verdachte personen plaats gehad, en de vreemdelingen moeten de reden van hun verblijf alhier justificeren of anders de stad verlaten; alles wat in druk wordt uitgegeven moet den naam cies drukkers dragen en de dagbladen den naam van den ver antwoordelijken redacteur voeren. Te Mainz heeft in den nacht van zondag op maandag een bloedig gevecht tusschen burgers en militairen plaatsge grepen, waarbij 7 menschen gedood en 22 gekwetst zijn. Maandag ochtend liet de gouverneur der vesting de wapenen der burgerwacht opvorderen onder bedreiging dat hij in geval van verzet de stad zou doen beschieten. Des avonds was alle^ rustig. In berigten uit Verona van den 15 en 16 dezer worden onderscheidene van de Italiaansche zijde medegedeelde tijdin gen tegengesproken; onder anderen het berigt dat de gene raals Liechtenstein en Taxis krijgsgevangen gemaakt zouden zijn. Men rekende te Verona op de spoedige vereeniging van het legerkorps van den generaal Nttgenfen verwachtte dat Pcscbierahetwelk nu reeds vier weken door de Ita liaansche troepen omsingeld doch voor het oogenblik nog ruim voorzien was van oorlogs- en levensbehoeften binnen wei nige dagen ontzet zou worden. De Duitsche dagbladen maken geenerlei melding van eene door de Oostenrijkers bij Treviso geleden nederlaag. Volgens de Wiener Zeitung was de Oostenrijksche legermagtdie voor Treviso staat, in den nacht van den 12 dezer begon nen die stad te beschieten. PARIJS den 22 mei. Het feest der broederschap is gis teren over het algemeen zeer ordelijk afgeloopen. Men houdt het voor een gunstig voorteeken, dat het zon der onheilen is afgeloopen. Algemeen is men van oordeel, dat, nu men eenmaal heeft gezien, dat de orde bij eene zoodanige vereeniging van menschen zonder groote bezwa ren bewaard kan worden het wenschelijk is dat de rege ring van tijd tot tijd groote volksfeesten zal uitschrijven welke eensdeels de geestdrift van de menigte voor de repu bliek levendig houden en te gelijkertijd veel geld in om loop brengen en menigen burger goede winsten opleveren. De vreugde was gisteren echter bij sommigen merkelijk ge temperd door de geruchten omtrent het ontdekken van eene belangrijke zamenspanning om de bestaande orde van zaken omver te werpen. Barbès is gisteren op het punt geweest van uit het kasteel van Vincennes te ontsnappen, en is daarin geholpen door eenige zijner wachters, welke de communistische leer stellingen zijn toegedaan. Het ontwerp tot bevrijding van dien persoon is echter nog bij tijds uitgelekt, en Barbes is in een ander, liooger gelegen vertrek van het kasteel geplaatst geworden. Of het ontsnappen van Barbès met het uitbreken van den opstand in verband zou hebben gestaan is niet zeker maar wel te vermoeden. Men kan zich bezwaarlijk eenig denk beeld maken van de zorgeloosheid der regeringdie eenige min of meer verdachte lieden in hechtenis heeft doen nemen en voortdurend gevangen houdt, doch daarentegen een aan tal personen die te kwader naam en faam bekend staan op vrije voeten laat verblijven. Men beschuldigt de geza menlijke bewindslieden steeds van zwakheid, vooral den heer Lamartineen men gaat reeds zoover van te verzekeren dat die bewindsman er belang bij heeft, dat onder anderen de bloeddorstige Blanqui op vrije voeten blijft. Men heelt van verschillende kanten verkondigd dat de partij van de Orleanisten de hand in het spel heeft ge had dat zij geld heeft laten ronddeelen in de voorsteden om het volk tot de omverwerping der bestaande orde van za ken aan te hitsen, en wat des meer zij. Men mag al wat dienaangaande wordt verbreid, gerustelijk als ongegrond en als loutere verzinsels aanmerken. Het blijkt meer en me?r dat de leden van het gevlugte koninklijke gezin er niet alleen niet over denken, om zich op nieuw van het ge zag meester te maken maar zelfs niet om op het Fransche grondgebied terug te keeren. Het dagblad la Presse behelst een aantal brieven van den prins de Joinville waaruit blijkt dat die prins even als de verdere leden van zijn gezin den loop der omstandigheden diep betreurt, dociiterwijl hij de beste wenschen voor het heil van Frankrijk koestert, zal trachten zich het verblijf buitenslands zoo dragelijk, als slechts mogelijk is, te maken. In een dier brieven, in den loop van april door den prins geschreven komt onder an deren voor, dat hij nog niet weet waarheen hij zich zal be geven maar dat hij sterk over Nederland denkt welk land van alle onzijdige rijken hem de meest geschikte schuil plaats schijnt te zullen aanbieden. In den laatsten brief eindelijk, welke van den n dezer gedateerd is, zegt de prins veel van de nationale vergade ring te verwachten indien zij den moed heeft bezuinigin gen in te voeren en de orde in de financien te herstellen. I11 dezen brief komt verder de volgende merkwaardige zin snede voor: „De fouten van het gewezen gouvernement hebben het niet verhinderd 17 jaren te blijven bestaan; het is dus zoo moeijelijk niet, Frankrijk te regeren." De prins zegt verder nog altijd te gelooven dat hij in Frankrijk zal wederkeerenen dat, indien de republiek eenmaal geconsti tueerd is, men hem den titel en de kwaliteit van Fransch burger niet weigeren zal. Hetzelfde blad wederspreekt ten stelligste het gerucht, dat de prins de Joinvillevergezeld door 'skonings adjudant, den generaal de Rnmigny, zich dezer dagen incognito te Parijs zou hebben opgehouden. Men leest in het Journal des Débatshet gerucht loopt dat er eene groote scheuring in de commissie van uit voerend bewind is gekomen sedert het voorgevallene op den 15 mei II., en dat de leden meenen niet meer te zamen de zaken van het land te kunnen besturen. Het verschil zou het arresteren van een voornaam persoon betreffen." In het dagblad Assemblée Nationale leest men dat eene minderheid van honderd leden uit de nationale vergadering, een club zouden gevormd hebben in de straat der Pyramie- dendie door Sobrier zou worden gepresideerd, en door twee honderd zoogenaamde bergmannen wordt verdedigd. Het is in deze club, aan welker hoofd men de heeren Ledrtt- Rol/in en Lamartine verlangt te plaatsen, dat alle listen, plannen en aanvaren tegen de meerderheid worden gesmeed ook pogingen om da nationale garde te verdeelen en beroep te doen op alle elementen van opstand en onrust die in Parijs bestaan. De dreigendste stormen zouden in die club worden voorbereid. De heer Lamartine schijnt in de openbare meening te da len en de verbittering tegen hem neemt toe. Er liepen ge ruchten dat hij en Ledru-Roliin het bewind zouden verla ten en dat het zou overgaan op drie consulsMarrast Cavaignac en Sénart. Dit wordt echter tot heden door geene gronden bevestigd. Ook behoort onder de geruchten dat verscheidene leden der nationale vergadering hun ontslag willen vragen. De abt Lamennais heeft zijne demissie ingediend als lid der commissie voor de constitutie. De heer Floconminister van landbouw en koophan del heeft een geheel nieuw plan tot regeling van het be stuur der werklieden aan de nationale vergadering voorge steld. Zij worden daarbij in afdeelingen van verwantschaps- beroepen of familien gedeeldbijvoorbeeld timmermans schrijnwerkersmetselaars enz. zijn te zamen ééne familie, die zich ieder eenen raad kiezen en over dezen raad zal nog een algemeene raad zijn in iederen raad zullen zoo veel meesters als gezellen zijn die allen zullen verkozen wordende meesters door de gezellenen omgekeerd de gezellen door de meestersalle overige bepalingen gaan van hetzelfde beginsel van gelijkheid uit. Men verzekert, *dat de heer Crémieux als minister van justitie zal aftreden en door den heer Bethmond zal ver vangen worden. De heer Louis Blanc heeft in de nationale vergadering de zitplaats ingenomen van Barbèsdeze eerzuchtige man schijnt beleedigd dat hij niet in de commissie van uitvoerend bewind is benoemd, en heefc toen geweigerd minister te worden. Zijn vaste wil en het wantrouwen dat tegen hem betoond wordtverwijderen hem meer en meer van zijne vroegere ambtgenooten. In de laatste nationale vergadering is het beroep voor de zaak van Polen naar de commissie van het uitvoerend bewind verzonden. Napoleon Bonapartezoon van den ex-koning Jerómeheeft in die zaak zich met zekere wel sprekendheid en bijval doen hooren. Hij wilde niet minder dan eene ligting van 500,000 man voorstellen en aan Oos tenrijk Pruissen en Rusland den oorlog verklaren. Men merkt in den burger Napoleon het levendige beeld op van zijn oomzoo als die was in de eerste dagen van het keizerrijk. De clubs Blanqui en Respail zijn op last van het be stuur gesloten er zou ook een gelijke maatregel tegen de club van Barbès genomen worden. Te Lyon is de heer Tabouret uit zijne gevangenneming ontslagen en de rust hersteld maar te Rijssel zijn door de werklieden ernstige ongeregeldheden gepleegd en heefc al daar eén hevig gevecht met de nationale garde plaats gehad. Er is een courier van Madrid met gewigtige depeches voor Londen door Parijs getrokken. De heer Bulwer zou wegens ontdekkingen met betrekking tot de laatste onlusten in Madrid zijne paspoorten hebben bekomen. MIDDELBURG den 26 mei. Door Z. M. zijn be noemd tot dijkgraaf van den polder der vier bannen van Duiveland de heer J. van den Have Comeliszn,, in plaats van den lieer J. Bevelanderoverleden, en tot gezworen van den Bruinisse- en Stoof-polderde heer W. Foorbeij~ tel Tz. in plaats van den heer J. L. van Vessem overleden. Uit 's Gravenhage den 23 dezer wordt gemeld De ontwerpen van wet tot wijziging der Grondwet zijn thans afgewerkt. Bijkans elke verandering, hetzij aanvul ling of weglating,- hetzij verschuiving of omzetting, is in een afzonderlijk ontwerp vervat. De ontwerpen gaan ver gezeld van eene uitgebreide memorie tot toelichting. Aan de bewerking van een en ander is in de laatsce dagen, on der het dadelijk toezigt van den minister Luzaczeer druk gearbeid. De aanbieding der ontwerpen aan den Raad van State zal thans onmiddellijk plaats hebben. Het vertrek des 's Konings en van Prins Hendrik naar Amsterdam is bepaald op morgen middag ten zes uremet eenen bijzonderen trein. Hoogstdezelven zullen tot zondag aanstaande in de hoofdstad verblijven. Naar men verneemt, zal Z. M. de schutterij in oogenschouw nemen. Heden middag is de schutterij dezer residentie in de Koekamp alhier, door Z. M. den Koning, vergezeld van Z. K. H. Prins Hendrikgeïnspecteerd. Toen de Koning de rijen doortrok werd hij met de grootste geestdrift ont vangen en met luid gejuich begroet. Het fraaiste weder be gunstigde deze wapenschouwing." De Nedèrlandsche bank heefc II. maandag den koers van het geld verminderd zijnde het disconto voor wissel van 5 op 4dat voor promessen van 6 op 5 voor belee ningen op effecten van 6 op 5en die op goederen van 6 op 5* Pct- ter"S gebragt. De wel-eerw. heer van Rhijn, inspecteur van het Ne- derlandsch zendeling-genootschap, is na een tweejarig ver blijf in Oost-Indien overland in het vaderland terug geko men en nog in den loop van dit jaar denkt hij zijne be langrijke reisbeschrijving uit te geven. De heer A. van der Ebgouverneur der Nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea is door Z. M. benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw. De minister van marine en koloniën ad interim heefc ter kennis van de scheepvaart gebragtdatuit hoofde van bekomene schade aan den lichtopstand van het oeverlicht aan de Val nabij Zierikzee en aan de daarop geplaatste lan taren dat lichttot dat deze schade zal zijn hersteldhet-

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1