C 0 R A N T. W°. 63. Donderdag 25 Mei. 1848. Nsl- BESTUREN en ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. <Y- iSuiiecislrtub. (Övöot-Iatrittawjc. iTicfecvIanbct». FMitrfia t\v MAATSCHAPPIJ TOT BEYORBERITG van LASDROUW en YEETEELT IN ZEELAND. De Leden der Maatschappijwelke voornemens mogten zijn om op den 6 en 7 Junij aanstaande de Algeineene Ver gadering te Hulst bij te wonen worden verzocht zich ten dien einde, vóór den 26 dezer, bij den ondergeteekende te willen aanmelden. Tevens worden de belanghebbenden geïnformeerd dat er op Maandag morgen den 5 Junijten vegen uregelegenheid zal zijn om met de Stoomboot de Scheldevan het Mariue- hoofd te Vlissingen naar Walsoorden te vertrekken alwaar de benoodigde Rijtuigen zullen aanwezig zijn, om naar Hulst te worden overgebragt; terwijl de Stoomboot de Stad Vlis singen in den namiddag van Donderdag 8 Junij wederom van bovengemeld Veer naar Vlissingen zal afvaren. Middelburg, den 24 Mei 1848. De Secretaris der Maatschappij voornoemd W. Ph. VIS. ISRAËLITISCHE SCHOOL. De Nederlandsche Godsdienstige Israëlitische SCHOOL COMMISSIE, voor het Ressort Middelburg brengt bij deze ter kennis van de Begunstigers van het Instituut van Onderwijs Chesed Negnurimdat op Vrijdag den 26 dezer, des morgens ten 9 ure, in het Schoollokaal zal plaats heb ben het gewoon jaarlijksch onderzoek naar de vorderingen der bij dit Instituut onderwijs genietende Kinderen en dat op den voet van vorige jaren toegang zal worden verleend aan hen weike dit examen mogten willen bijwonen. Middelburg, den 24 Mei 1848. De School-Commissie voornoemd Namens dezelve, het Lid en Secretaris, V. van L1SSA. FRANKFORT den 19 mei. De constituerende vergade ring voor Ouitschland heeft, bij-de aanwezigheid van meer dan 400 leden, gisteren hare werkzaamheden begonnen, en is bij haren optogt naar de vergaderplaatszoo wel als in dezelve door de verzamelde menigte met bijzondere geest drift begroet. De oudste in jaren was de heer Lang uit Ha- nover. Daar deze niet wel in staat was om de beraadsla gingen behoorlijk te leiden, is men tot de keuze van eenen voorloopigen voorzitter overgegaan en heeft van de 397 aanwezigen de minister v. Gagern 304 stemmen als voor zitteren de heer Soiron341 stemmen als onder-voorzit ter bekomen. Deze uitslag heeft een algemeen genoegen ge geven en wordt als- een bewijs aangemerktdat de partij der gematigden allezins de overhand in de vergadering zal behouden. Tot dusverre is het- rustig in deze stad. Men ziet vele vreemdelingen, maar men meent zich te mogen vleijen dat de partij der republikeinen het niet zal wagen de orde te verbreken. Reeds zijn er voorstellen ingediend tot herstel van orde en veiligheid in Posen. Te Weenen hebben den 15 dezer weder belangrijke gebeurtenissen plaats gehad, wier uitslag men eene tweede ofschoon ditmaal onbloedige, omwenteling mag noemen. Het akademisch legioen 6000 personen sterk heeft zich na dat de commissie uit de universiteit op hoog bevel ontbonden was, gewapend, en tot het opwerpen van barricaden gereed gemaakten eenige duizende werklieden trokken insgelijks op om de studenten te ondersteunenmet welke zij zeiden te willen leven of sterven. Al de poorten en straten waren weldra door nationale garden bezet, maar velen van deze liepen tot de studenten over. Toen de deputatie, welke naar den Hofburg gezonden wasom een verzoekschrift over te reiken naar den zin der ongeduldigen te lang weg bleef, rukten zijmet geladen geweren onder het geroep IVij willen ééne kamer eene constituerende vergadering eene nieuwe kieswetinnige aansluiting met Duitschland f naar den Hofburg op waar de ministers vergaderd zaten maar sommigen van welke, bij de nadering des gevaars zich naar hunne woningen begaven. Nu verscheen de mi nister Pi/lersdorf aan het venster, en liet een met zijne hand. teekening bekrachtigd besluit voorlezen waaruit bleek dat al de gedane eischen waren ingewilligd. Het gejubel hier over scheen geen einde te zullen nemen maar meer beza- digden merken te regt op dat geene regeringwelken naam zij ook dragen moge, bestaan kan, zoolang het in de magt van een 4o,oootal gewapenden staat, heden deze, morgen weder gene veranderingen door bedreigingen af te dwingen en dat geen braaf en verstandig man in zoodanigen toestand der zaken zich meer met eene ministeriele portefeuille zal willen beiasten. Nadat de keizer, bij proclamatie, al de door de ministers gedane inwilligingen bekrachtigd hadhebben dezeden 16, hun ontslag ingediend, dewijl zij zich, door het ge beurde, de kracht en de middelen benomen zagen om door hunne diensten de kroon te ondersteunen. Dienzelfden dag is de hofkrijgsraad ontbondenen zijn de werkzaamheden van dat collegie onder verschillende andere bureaux verdeeld. Des avonds van den volgenden dag zag men den keizer de keizerin, en den aartshertog Frans Kareimet diens ge malin en drie kinderen de hoofdstad verlaten en meende toen nog dat het slechts een uitstapje naar het naburig Schön- brunn gold. Maar hoe verbaasd waren niet de Weeners, toen zij den volgenden morgen uit eene aangeplakte bekend making der aftredendemaar op veler verzoek nog ad interim aangebleven ministers, vernamen, dat de keizer en zijne fa milie zoo het heet om redenen van gezondheid naar Ins- bruck gereisd waren. Het leedwezen was algemeen, en de verzekering der genoemde ministersdat zij graaf IJoyos den keizer en den aartshertog hadden nagezonden om hen tot eene onverwijlde terugkeering te bewegen, vond grooten bijval. Eene deputatie uit de bevolking zou hare pogingen met die welke den graaf opgedragen zijn paren. Nagenoeg alles vereenigde zich om de orde en de constitutionele mo narchie te herstellen, en een paar opgewonden jongelieden, die de republiek wilden uitroepen zijn met moeite door de 'burgerwacht uit de handen der menigte gered, die hen ter stond wilde ophangen. LONDEN den 20 mei. Gisteren avond gaf H. M. in het paleis van Buckintiham een luisterrijk galabal. Onder de talrijke genoodigden behoorde de prins van Pruissen. Het smaakvol bovenkleed der koningin was bij deze gelegenheid van wit krip, met witte rozen en paarlen omzet, overeen onderkleed van witte zijde. Ook haar hoofdtooisel was uit witte rozen zamengesteld. Rondom hare zitplaats hingen gordijnen van amberkleurig satijn en ter wederzijde stonden talrijke vreemde gewassen, van de nitgezochtste en zeldzaam ste soorten. Op het bal volgde een souper. De jury te Dublin heeft in de zaak van den heer Meagher evenmin uitspraak willen doen als in die van den heer Smith O'Brien. De repealers merken zulks als eene groote zegepraal aanmaar anderen meeneudat weldra eene andere jury zamengeroepen zal worden. Verscheiden Iersche dagbladen wekken tot het stellen van verzoekschriften en adressen aan de koningin op, die haal bij haar bezoek in Ierland moeten aangeboden worden ten einde op de herroeping der unie aan te dringen. De ont vangst van H. M.zeggen die dagbladen moet blijken van betamelijken eerbied, maar niet van luidruchtige vreug de dragen en gelijken aan die welke een geëerden bezoeker in een klaaghuis te beurt valt. PARIJS den 20 mei. De commissie voor de constitutie heeft den heer Cormenin tot haren voorzitter en den heer IVoirhaye tot haren secretaris benoemd. Het besluitwaarbij Lodewijk Philips en zijne familie voor altijd van den Franschen bodem worden verbannen, vindt in de bureaux hevige tegenkanting. Napoleon Bonaparte heeft vooral luide zijne stem daa-rtegen verheven. Wegens de gebeurtenissen van den 15 dezer, zijn thans in het geheel 390 personen in hechtenis genomen de bel. hamels bevinden zich te Vincennes, de overigen in de ge vangenissen dezer hoofdstad. Verscheidene personen zijn, MIDDELBURG den 24 mei. Bij besluit van den 20 de zer heeft Z. M. goedgevonden ter zamenstelling van de commissie tot afneming van het examen, om te worden-toé'-: gelaten op de rolle der studenten aan eene hoogeschool of aan het athenaeum te Amsterdam of te Deventervoor het tegenwoordige jaar te benoemen de navolgende heeren tot Zr. Ms. commissaris lid en voorzitter der gemelde com missie den Staatsraad in buitengewone dienst mr. C. .7. van Assen hoogleeraar in de regtsgeleetde faculteit aan de hoo geschool te Leyden en tot verdere leden van de/.elve, de heeren: Harsten, hoogleeraar in de faculteit der bespie gelende wijsbegeerteen letteren aan de hoogeschool te Utrecht; P. L. Rijke, buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkundige wetenschappen aan de hoogeschool te Leyden; D...J. Veegens, rector van het stedelijk gymnasium te Amsterdam; C. II. Thiebautrector der Latijnsche scho len te Zwolle; IV. Heckerdoctor in de bespiegelende wijs begeerte en letteren en lector pnedagogices aan de hooge school te Groningen en J. II. Kroon leeraar in de wis kunde aan het stedelijk gymnasium te Zutphen. Volgens een berigtvoorkomende in de Geneeskundi ge courant van 21 mei j 1.is de commissie, belast met de voorloopige werkzaamheden van een eeriang bijeenteroepen geneeskundig congreszamengesteld uit de heerendr. AU Cohen te Groningen, dr. Dassen te Hoogeveen, dr. van Deen te Zwolle, prof. Donders te Utrecht, dr. Donkersloot te Amerongen dr. Evers te 's Hageprof. I. van Geuns te Amsterdam, dr. He je te Amsterdam, prof. G. .7. Mulder te Utrechtdr. Ramaer te Zutphen en dr. Schneevoogt te Am sterdam. LI. zondag had te Zierikzee de inwijding van de nieuw opgebouwde kerk plaats. De wel-eerw. heer ds. G. C. Droogleever Fortuin hield bij die gelegenheid eene doeltref fende leerredenaar aanleiding van Psalm 25 vers 8a. Eene zeer talrijke gemeente woonde deze plegtigheid bij. na ondergaan verhoor, weder op vrije voeten gesteld. Louis Blanc bad verlof weten te bekomen 0111 met BarbesAlbert en Sobrier te spreken en zich te dien einde reeds naar Vin cennes begeven daar gekomen weigerden "de regters van in struc ie echter hem bij de gevangenen toe te laten zoodat hij onverrigter zake moest terugkeeren. Het bekomen ver lof werd -later ook weder ingetrokken. De inhechtenisnemingen blijven nog' dagelijks voortduren Van sommige zijden wordt verzekerd dat er een bevel tot gevangenneming is uitgevaardigd tegen den abt Chatel gewezen bisschop-primaat der Fransche kerk, die tijdens de voorvallen van 15 mei in het oog is geloopen door eene ultra-revolutionnaire redevoering door hem op het Magda- lena-plein tot het volk gehouden. Het schijnt dat heer Chd- tel hiervan de lucht heeft gekregen en naar Belgie is gevlugt De staf van de nationale garde heeft een belangrijken maatregel genomen, met het doel om de wapening der natio nale garde van de hoofscad te regelen zoo lang de tegen woordige staat van crisis mogt duren. Dagelijks zullen 500 man bataillons-gevvijze gekommandeerd in lupine respective wijken het piket waarnemen. Hierdoor wordt verkregen dat iederen dag in de hoofdstad eene gewapende magt op de been is van 24 000 man behalve de nationale gardes die nog andere dienstpligten zullen te vervullen hebben. Volgens het dagblad la Réformezijn thans te Parijs 175,000 werklieden en werksters zonder arbeid; zijn er 110,500 die slechts vier dagen 's weeks arbeiden en loopen 52,000 personen aanhoudend ledig. Men wil weten dat in een der voornaamste steden in het zuiden des lands eene algemeene vergadering plaats zal hebben van de leden der hooge geestelijkheid van Frankrijk ten einde te overwegen wat aan te vangen bij eene staking der betaling door den staat van het inkomen der geestelijkheid De berigten uit Madrid, van den 14, melden, dat krachtens koninklijk bevelschrift, don Ilenricus van zijne waardigheid als infant van Spanje en zijne verdere titels vervallen wordt verklaard. Die strenge maatregel wordt aan gemerkt als het gevolg eener proclamatie door den infant aan de Cataloniers gerigt, en welke aantijgingen bevatte zoo wel tegen het bestuur als tegen den koning en de koningin. Uit Rotterdam den 22 mei wordt gemeld: De veiling van 1486 heele en 3498 halve kisten Java indigo en 134 kistjes Java cochenille, heden door de Neder- landsche Handel-maatschappij alhier gehouden is afgeloppen als volgt: de indigo van 100 tot 385 ets., zijnde 3517 kis ten verkocht en 14Ó7 kisten opgehouden en de cochenille van 50 tot 300 ets., zijnde 84 kistjes verkocht en 50 kistjes opgehouden. Reeds gisteren morgen ten 5 ure zijn de Engelsche brie- en alhier aangebragt met de stoompaket Rainbowkapt. IV. Norwooddie den overtogt van Londen in den voorbeelde loos korten tijd van 17 uren heeft afgelegden nog wel niet inbegrip van een uur oponthoud bij de inklaring te Brielle. Deze boot heeft 40 passagiers en circa een millioen aan specie overgevoerd." Volgens schrijven uit de residentie wil men dat de zer dagen bij de regering tijdingen uit Luxemburg zijn ont vangen wegens voorvallen die niet onbelangrijk zijn en ernstige gevolgen hadden kunnen na zich slepen welke ech ter 11a de krachtige maatregelen door de autoriteiten ge nomen thanszoo als men mag vertrouwen niet meer te vreezen zijn. Te Echternach Ettclbriick en Diekirch na melijk zouden zich onder de Luxemburgsche bondstroepen vrij ernstige teekenen van insubordinatie hebben geopenbaard bestaande in het weigeren van de vereischte militaire gehoor zaamheid door een zeker aantal officieren en onderofficieren geboren Luxemburgersjegens de Hollandsche officieren zelfs wit het vrij kennelijk doel tot geheele verwijdering der laatst genoemden. De belhamels zijn dadelijk gevat en zullen voor den krijgsraad teregt gesteld worden. Op sommige plaatsen zou een gedeelte van het gepeupeldoor bekende volkslei ders daartoe verleid partij voor de schuldigen hebben ge trokken en tot botsingen aanleiding hebben gegevendie nogthans spoedig door krachtvertoon zijn beteugeld gewor den hetwelk te eerder mogelijk wasdoordien het grootste en beste gedeelte der ingezetenen van alle soortgelijke woe lingen afkeerig en met den besten geest bezield is en blijft, niettegenstaande de ijverige pogingen die door zekere lie den waaronder volgens sommigen voornamelijk de ge wezen kanselier von Blokhausen genoemd wordt, door woord en geschrift, in een tegénovergestelden geest in het werk. worden gesteld. Uit Luxemburg wordt van den 17 geschreven, dat de stenden die den 28 april onbepaald gescheiden waren den volgenden dag wederom zouden bijeenkomen ten einde me- dedeeling te ontvangen van het nieuwe ontwerp van consti tutie. Het dagblad van genoemd groot-hertogdom deelt dit ontwerp in zijn geheel mede. Liet bevat de in de laatste tijden algemeen geworden bepalingen van vrijheid van reg- ten in het staatkundige en godsdienstige regt van vereeni- ging, openbaarheid van de zittingen der stenden, enz. Bo vendien merkt men in het ontwerp nog de bepaling op, dat de doodstraf in staatkundige misdrijven en de burgerlijke dood zijn afgeschaft. In onderscheidene steden hebben de onderwijzers zich vereenigdom een adres aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal aan te bieden tegen artikel 183 van het ontwerp

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1