MIDDELBURGSCHE C O IJ II A N T, N°. 62. Dingsdag 1848. 23 Mei. BESTUREN en ADMINISTIUTIEN. NÏjËLWSTIJÜlNGKN. S-yy 33uit0citlattb. (Övoöt-Brittiuïjc. Jfvrtitk vi jlï. Ülcbcvliiubcu. INDIENING FAN P R E TE NT IE N ten laste van het Rijk. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 16' dezer maand A. 2de afd. uo. 2929 Provinciaal Blad no. 55) Herinneren bij deze de belanghebbenden, aan de bepalin gen, vervat in de wet van den 8 November 1815 Staats blad no. 51) volgens welke alle Pretentien ten laste van het Rijk binnen zes maanden volgende op het jaar waarover dezelve loopen zullen moeten worden ingediend bij zoo danige Administratien Collegien Autoriteiten of Ambtena ren als welke de orders tot het doen van leverancieu of anderzins gegeven hebben op poene van te worden gehou den voor verjaard en vernietigd wordende mitsdien een ieder uitgenoodigd om zijne Pretentien ten laste van het Rijk over het jaar 1847, zoo spoedig mogelijk in te dienen en daartoe den ui terlijken termijn, bij de wet vastgesteld, zijnde de laatste Junij aanstaande niet af te wachten. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 19 Mei 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. 'Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BEC1US. JAARMARKT. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente SINT-LAURENS c. a. verwittigen bij deze de belangheb benden, dat de KERMIS in die Gemeente dit jaar invalt op den 2 Junij aanstaande, en dat op den volgenden dag, bij gelegenheid dier Kermis, naar den Ring zal worden gereden. Siut-Laurens c. a. den 22 Mei 1848. Burgemeester en Assessoren voornoemd IIUBERTUS REKKER. Ter ordonnantie van dezelve, P. van de GRAFTSecretaris. AANBESTEDING. Ingevolge magtiging van den Heer Staatsraad Administra teur van 's Konings particuliere Domeinen en onder des- zelfs nadere goedkeuringzal de Rentmeester dier Domei nen te Goes op Zaturdag den 3 Junij 1848 des middags om 12 ure, in het Logement de Korenbeurste GOES, publiek trachten aan te besteden Het Afbreken van het oude en het Bouwen van een geheel nieuw WOONHUIS op de Hofstede der voorzeide Domeinen staande in den Frederiks-pol- der onder ColijnsplaatLett. F. No. 276, in Pacht bij Pieter Flipse. Het Bestek en de Conditie van aanneming benevens de Teekening zullen van heden af ter lezing en inzage liggen ten Kantore van voornoemden Rentmeester; terwijl de Con cepten daarvan bij den Pachter op de Hofstede mede berus tende zullen zijn. Nadere informatien en inlichtingen zijn te bekomen bij den Architect L. P. de Lannée de Bétrancourtte Goes, door wien op Woensdag den 31 Mei 1848, van des voor middags ten tien ure de noodige aanwijzing in loco zal geschieden. Goes den 22 Mei 1848. MAA TS CHAP PIJ TOT BEYORDERING van LAKDBOUW en YEETEELT IN ZEELAND. De Leden der Maatschappijwelke voornemens mogten zijn om op den 6 en 7 Junij aanstaande de Algemeene Ver gadering te Hulst bij te wonen worden verzocht zich ten dien einde, vóór den 26 dezer, bij den ondergeteekende te willen aanmelden. Tevens worden de belanghebbenden geïnformeerd dat er op Maandag morgen den 5 Junij, ten negen ure, gelegenheid zal zijn om met de Stoomboot de Schelde van het Marine- hoofd ;e Vlissingen naar Walsoorden te vertrekken terwijl aldaar de benoodigde Rijtuigen zullen aanwezig zijn, om naar Iiulst te worden overgebragt. Middelburg, den 22 Mei 1848. De Secretaris der Maatschappij voornoemd W. Pu. VIS. BERLIJN den 18 mei. De rust is sedert de laatste volks vergadering op den 15 dezer hier niet gestoord. De Prins van Pruissen geniet persoonlijk de algemeene achting, en sedert men overtuigd isdat zijne terugkomst geenszins in betrekking staat met het herstel der vorige orde van zaken, is het meerendeel der bevolking bevredigd. De volksmen ner Held zelf heeft verkondigd dat hij deze waardigheid nederlegt, omdat de menigte nog niet rijp genoeg is voorde staatkundige ontwikkeling, welke hij haar onder zijne lei ding had toegedacht. Den 15 heeft daarentegen in Weenen eene volksbeweging plaats gehadwelke niet zonder gevolg is gebleven. De studenten, ondersteund door de arbeidende klasse, hebben eene dreigende houding aangenomen, en gevorderd, dat ze ker bevelschriftwaarbij de ontbinding werd gelast van de zoogenaamde staatkundige comité's bij de nationale garde, zoude worden ingetrokken. Dat ook de nieuwe verordening op de verkiezingen zoude worden teruggenomen en dat er geene sprake zoude zijn van eene eerste kamer, welker le den door den keizer zouden worden benoemd; dat de mili tairen uit de stad zouden worden verwijderd en alleen wach ten zouden leveren om met de nationale garde de posten te bezetten en geenszins in het geweer zouden worden geroe pen dan op verlangen van den bevelhebber der burger wacht. Het Oostenrijksche ministerie heeft zich genoopt gevonden, om tot herstel der goede orde, aan al deze verordeningen toe te geven en tevens te bepalendat de stemgeregtigden voor de verkiezing eener constituerende vergadering welke uit eene kamer zal bestaan en voor welker verkiezing eene nieuwe verordening zal uitgevaardigd worden aan geenen census onderworpen zullen zijn waawnede al d'e gemaakte bedenkingen ten aanzien eener onvolledige volks-vertegen- woordiging, vervallen. HAMBURG den 18 mei. De jongste berigten uit het Ha- noversche hoofdkwartier, tegenover Alsen melden niets bij zonders. Alhier en in Kiel beraamt men steeds maatrege lenom zich ter zee te wapenen. Men zal daartoe in het bezit van stoomschepen trachten te geraken. De handel is allezins gestremd. LONDEN den 17 mei. Gisteren hebben de koningin prins Alberthunne twee oudste kinderende prins van Pruissen en eenig gevolg, de Chinesche jonk Keying be zocht die door den Engelschen kapitein Kellett en diens broeder in China gekocht en, uit hoofde van haren vreem den bouw, niet dan met groote moeite en tijdverlies herwaarts overgevoerd is. Gedurende meer dan twee uren namen de doorluchtige bezoekers de voornaamste bijzonderheden van dit zonderling vaartuig in oogenschouw en betoonden zich zeer voldaan over de wijze waarop zij ontvangen waren. Eerstdaags zal de jonk ook voor het publiek te bezigtigen zijn. Velen verheugen zich hier over de zegepraal door de meer gematigde partij in Frankrijk over de rustverstoorders behaalden meenen zelfs dat het toen gebeurde mede kan werken om velen aldaar de oogen te openen en een besten dig gouvernement te vestigen, mits Lamartine en Arago den moed hebben om mannen als Ledru-Rollin en Louis Blanc voor altijd uit hunnen raad te verwijderen. De berigten omtrent de te veld staande aardappelen luiden thans uit alle streken van Ierland gunstig. De voor- uitzigten op den graanoogst, zoo in dat land als in Enge land, zijn mede voortreffelijk. In het begin dezer week zijn in den tijd van 30 uren 84 schepen uit buitenlandsche havenswaaronder 44 uit Noord-Amerika en voor een groot deel met granen geladen te Liverpool aangekomen, benevens 170 schepen uit Ier land en Engelsche havens. PARIJS den 18 mei. Het baart vrij' algemeen bezorgd heid, dat de beruchte onruststokers, BlanquiHubert Thoré en Cabet zich nog in vrijheid bevinden. Vooral ech ter heeft men met leedwezen vernomendat dit met Blan qui het geval isdien men als den gevaarlijksten van allen blijft aanmerken en tegen wien de regering niet te veel voorzorgen kan nemen. De policie zet hare nasporingen naar zijne tegenwoordige verblijfplaats ijverig voort. He den is hier het gerucht, verbreid dat hij zich te Brussel bevindt. Inmiddels zet de nationale vergadering hare werkzaamhe den voort. De laatste zittingen zijn echter buitengemeen verward en onstuimig geweest, en de wijze waarop de mees te afgevaardigden, en daaronder zelfs de voornaamste leden der vergadering zich hebben gedragen, heeft alle bedaarden en goedgezinden met schrik en ontsteltenis vervuld. Men vraagt hoe het mogelijk is dat orde en vrede zullen uitgaan van eene vergadering, die zoo zeer in zichzelve verdeeld is, dat aan geene regelmatige en bedaarde beraadslaging schijnt te kunnen worden gedacht, en men maakt de. opmerking, dat nog slechts ecnige weinige zittingen als de beide laatst- voorgaande, het uitbreken der menigte, 0111 de vergadering- uiteen te drijven, wel onnoodig zullen maken, daar eene vergadering van 900 personen die zoo heftig te werk,gaan dat geene vrije beraadslaging mogelijk is, noodwendig alle zaden van ontbinding in zich bevatten moet. Terwijl woensdag de uitslag der stemming voor de leden der commissie, met het ontwerpen der nieuwe constitu tie belast, werd onderzocht, zijn nog verscheidene voorstel len ingediend. De minister Recnrt heeft namens de regerings commissie een wets-ontvverp voorgesteld inhoudende dat alle gewapende vereenigingen verboden zullen zijn. De minister Cremieux heef: maatregelen voorgesteld be treffende onderwerpen die spoed vorderen. Dit voorstel is, als te veel magt aan het bewind latende, met eene ongemeene onstuimigheid bestreden zoo dat men bijna met elkander handgemeen is geraakt, doch.is in den zin der regering beslist. Voorts is een voorste! ingediend, waarbij het grondgebied van de Fransche republiek en van hare volkplantingen aan Lodewijk Philips van Orleans en de leden van zijn gezin wordt ontzegd. De abt Lacordaire heeft zijn ontslag als lid der vergade ring ingediend. Men veronderstelt dat zijn voorbeeld door andere leden, tot de geestelijkheid behoorendezal worden gevolgd. 'sGRAVENHAGE den 19 mei. Heden is de raad van ministers weder vergaderd geweest. Alle de ministers wa ren daarbij tegenwoordig. Men verzekertdat Z. Exc. de graaf Schimmelpen- ninck zich morgen uit deze residentie naar Londen zal be geven om aldaar de betrekking van buitengewoon gezant te hervatten. Men verneemt, dat het besluit, waarbij de Koning den baron Bentinck benoemd heeft tot tijdel ij ken minister van buitenlandsche zakeii tevens inhoudt, dat de betrekking van buitengewoon gezant der Nederlanden bij het Brusselsche hof voorloopig onvervuld zal blijven. De heer J. van Zuylen van Nyeveltvroeger secretaris van legatie te Weenen zal als zaakgelastigde, vooreerst den baron Bentinck te Brussel vervangen. Al de wijzigingen behoudens welke het ministerie het ontwerp van gewijzigde Grondwet, door de commissie van 17 maart jl. den Koning aangeboden heeft aangenomen zijn reeds door het ministerie vastgesteld. Een moeijelijke en om- slagtige arbeid blijft nog over. Er moet met de meeste naauw- keurigheid worden aangewezenwelke artikelen der oude Grondwet behouden blijven welke veranderingen welke bij voegingen in andere artikelen zijn gebragtwelke geheel weg vallen, enz. De algemeene wetdie dit alles zal inhouden, is op dit oogenblik in bewerking bij den minister Luzac. Zij zal binnen weinige dagen afgewerkt zijnom alsdan naar den Raad van State te worden verzonden. AMSTERDAM den 18 mei. Uit de acte van beschul diging, beieekend aan de 19 personen, die naar het provin ciaal geregtshof zijn verwezen, ter zake van de hier, op 24 maart jl., plaatsgehad hebbende woeling, blijkt hoofdza kelijk dat de drie eerste beschuldigden (C. HankeCh. Gödeke en G. Martinvan beroep kleermakersknecht houtkooper en kastenmaker alle drie Duitschers van geboorte) beschuldigd zijn van aanslag of zamenspanningten doel hebbende de omstooting of verandering der Hooge Regering plundering en verwoesting te brengen in eene gemeente en door ge drukte geschriften de ingezetenen tot het plegen daarvan regtstreeks te hebben opgezet, met het gevolg dat die op zettingen niet zonder uitwerking gebleven zijn; de 16 ove rige (meereudeels hier geborene jeugdige werklieden) van plundering en vernieling van roerende eigendommen met ge- meener hand of bij zamenrotting en met openbaar geweld alsmede van het moedwillig verbreken van sluitingen; en verscheidene van deze laatsten daarenboven van diefstal, ge pleegd met openbaar geweld en door meer dan één persoon immers en in allen gevalle van diefstal door middel van bui- tenbraak. MIDDELBURG den 22 mei.. Ter aanvulling van de in de vergadering der provinciale Staten van Zeeland, be staande buitengewone vacatureszijn dezer dagen tot le den dier vergadering benoemd geworden Door den raad der stad Axel de heer S. H. van Digge len wethouder dier stad ter vervanging van den heer J. Janssenoverleden. Door de kiezers van den landelijken stand in het 3de district: de heer B. van de Manderegrondeigenaar te 's Gravenpolderter vervanging van jhr. A. R. de Haze Bowmeoverleden. Door de kiezers voor den landelijken stand in het 4de district: de heer M. Mazure burgemeester van de gemeente Groede ter vervanging van den heer C. M. van Hoekop deszelf verzoek eervol ontslagen. Den 17 dezer heeft te Rotterdam in het Hotel des Pays-Bas eene vergadering van de leden der Koninklijk-Ne- derlandsche Yachtclub plaats gehad. Er zal voor de stad Dordrecht, op den 10 junij èerstkomendeeen wedstrijd plaats hebbenwaarschijnlijk voor scherpe zeilvaartuigen. De wedstrijd naar de prijzen en premien die bij vroegere berigten zijn vermeld zal plaats hebben te Rotterdamop zaturdag den 12 augustus 1848. Den 18 dezer is te Rotterdam aan 's Rijks werf met het beste gevolg van stapel gelaten Zr. Ms. korvet Sumatra van 26 stukken. Aan de Groninger hoogeschool is tot doctor in de beide regten gepromoveerd te heer T. A. Wagtho, van Tho- len (Zeeland) na te hebben verdedigd eenige Quaestiones Juris Inaugurales. In de Leeuwarder Courant leest men het volgende „Wij vernemen met genoegen, dat door den heer Delphine Alardprofessor aan het conservatoire te Parijs, de op- dragt is aangenomen van eene fantasie voor de vioolover motiven uit de Stabat Mater van Rossinigecomponeerd door onzen verdienstelijken stadgenoot, den heer 5. Sa- mehtini. In de deswege aan den heer Samehtini gerigte missive geeft de heer Alard zijn gunstig oordeel in de vol-

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1