I ti N°. 61. Zaturdag litai 1848. 20 Mei. i NI jii li W STf j DING Kfli si \.4» -,v I ücöctlanöcu iViW lOlgStffc *■- -••• wiM <-i»»" -?J L, De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, in aanmerking nemende dat, achtervolgens de Wet van den 8 November 1815 Staatsblad 110. 50» Rekeningen Memorien of Declaratien van alle Schuldvor deringen ten laste van het Rijk, over den jare 1847, vóór of op den laatsten Junij dezes jaars bij zoodanige Administratien Collegien Autoriteiten of Ambtenaren welke de orders tot het doen van leverancien of anderzins gegeven hebben behooren te zijn ingediend terwijl bij ach terlijkheid hierin de Schuldvordering zal worden gehouden voor verjaard en vernietigd Herinnert bij deze alle belanghebbende Administratien en Particulieren in deze Provincie, aan de bepalingen der bo venbedoelde Wet, onder uitnoodiging tevens, om de indie ning hunner Pretentien over 1847, daar en waar het behoort zoo spoedig mogelijk te bewerkstelligen en daarvoor het aangegeven tijdstip van 30 Junij 1848 niet af te wachten. Middelburg, den 16 Mei 1848. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. jrELIisiHIGIIEID. De COMMISSIE van SPIJS-UITDEELING aan Minver mogenden te Middelburgop Donderdag den 11 dezer, vol gens gewoonte, rekeningen verantwoording gedaan hebbende harer Administratie overliet afgeloopen Winter-Snizoen heeft het genoegen te kunnen vermelden, dat te dier gelegenheid is gebleken dat 58,800 Portien voedzame Soep van af den het 14 December 1847 tot den 1 April 1848, zijn uitge deeld geworden. De Commissie zal over het nut, hetwelk die uitdeeling heeft te weeg gebragt, niet behoeven uit te wijden, daar zij overtuigd isdat elk wien het lot zijner verarmde natuur- genooteu ter harte gaat, en kennis van derzelver nooddruft neemt van de behoeftigen zelve dagelijks heeft kunnen ver nemen op welken hoogen prijs die voedzame Soep door hen wordt gesteld. Zij betuigt ook bij deze haren dank voor het vertrouwen haar geschonken en neemt dan ook de vrijheid deze Inrig- ting, ten behoeve van hare verarmde Stadgenooten idétarge- steldbij voortduring aan de verdere welwillendheid van meer vermogenden aan te bevelen. De Commissie brengt,ook gaarne hare erkentelijkheid toe aan Heeren Commissarissen B. -Ackcrman A. van der Waaijen PieterszcnJ. P. Mestrez en M. van Ooijen toe welke door hunne onvermoeide pogingen zooveel hebben toegebragt om de Spijs-uitdeeling met orde te doen afloopen. Middelburg, den 12 Mei 1848. Namens de Commissie, VAN REIGERSBERG VERSLUYS Secretaris. MIDDELBURG den ip mei. Volgens schrijven uit 's Gravenhage is aldaar 11. maandag een langdurige minij- terraad gehouden. Men verneemt dat Zr. Ms. voorgeno- mene reis naar Amsterdam nog eenigen tijd is uitgesteld ook dat de werkzaamheden der Tweede Kamer voorloopig zijn geschorst, en dat, bij de hervatting van dezelve, de na dere voorstellen tot wijziging der Grondwet aan haar zullen worden voorgedragen. Het ministerie ad interim bestaat thans als volgt: Justitieinr. D. Donker Curtius. Binnenlandsche zaken, mr. .7. M. de Kempenaer. Hervormde eeredienst enz.mr. L. C. Luzac. Roomsch-Katholieke eeredienst, mr. L. A. Ligtenveldt. Marine en koloniën, vice-admiraal J. C. Rijk. Oorlog, generaal-majoor ,7. II. Voet. Buitenlandsche zaken baron A. A. Bcntinck. Financien de heer P. A. Ossewaarda, [De laatste vol gens heden ontvangen berigt.] In de residentie is aangekomen de hertog de Montmorency uit Parijs; ook de heer Nierstraszburgemeester van Maas tricht. Zoo men verzekert zou laatstgenoemde Z. M. een adres dier stad komen aanbieden, een protest inhoudende tegen de scheiding van Limburg van Nederland. Z. M. heeft, bij besluit van 13 mei, het tijdstip van de intrekking der muntbiljetten van ƒ500, ten bedrage van 4 millioen guldens, en der muntbiljetten van too, ten be drage van ƒ11,550,000, bepaald op 1 julij aanstaande. Ofschoon de genoemde muntbiljetten dan zullen ophouden wettig betaalmiddel te zijn zuilen zij echter nog gedurende drie maanden na dien dag, dus tot 1 october, bij alle be talingen aan de schatkist worden aangenomen. een der beschuldigden. E!f der beschuldigden zijn schuldig verklaard aan plundering van roerende goederen met gemee- 11e hand en openbaar geweld, en van deze elf zijn 2, die vroeger rbeds wegens misdaad veroordeeld waren, veroordeeld tot de straf van het zwaaijen van het zwaard over het hoofd en 10 jaren tuchthuisstraf; 4 tot tepronkstelling en 8, 6 en 5 jaren tuchthuisstraf3 tot correctionele gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden en 2 tot tot opsluiting in een huis van correctie voor 1 jaar en 8 maanden." Men leest in den Noord-Brabander Sedert eenigen tijd vermenigvuldigen zich in dit gewest de zoogenaamde Fransche kroonen op eene in liet oog loopende wijze. Dit wordt toegeschreven aan de omstandigheid, dat men in Duitschland een eenparig werkend muntstelsel te gemoet ziet en de bewoners van de Rijnprovincie hunne kroonen aan ons overzenden. Dit kan echter weder niet anders dan nadeelig werken, en daar de koers dier kroonen op de beurs te Amsterdam hoogstens 2,65 is, ziet men duidelijk in, dat door ze hier voor ƒ2,75 in omloop te brengen, ten slotte, bij de grootc toeneming dier vreemde muntgrooce schade moet aangerigt worden. Wij vernemen dan ook dat devoor- name winkeliers eii magazijnhouders te 's Bosch het een parig besluit genomen hebben geene zoogenaamde Fransche kroonen meer aan te nemen. Uit hetgeen wij daarvan ver nomen hebben blijkt dat de invoer van Fransche kroonen een tak van industrie geworden is, even als vroeger, en thans nog eenigermate de invoer van Belgische centen." BBHitessIandsclie tijdingen. Uit Berlijn wordt onder den 15 dezer gemeld: Aan de gezantschappen der vreemde mogendheden te Koppenhagen is door den minister van buitenlandsche zaken in Denemarken bekend gemaakt, dat voorshands noch de Elve, noch de Weser, noch eenige andere haven aan de Noord-Zee zullen worden geblokkeerd en dat de blokkade van Pillau Dantzig Straalsund Rostock en Wismar den 16 dezer zal worden opgeheven dat echter Kielmet de monden van het Sleeswijk-Holsteinscbe kanaal bij Holtenau en Swinemunde geblokkeerd zullen blijven terwijl de blokkade zich verder tot de drie monden van den Oder zal uitstrekken." Nog steeds blijven te Berlijn verschillende geruchten omtrent den tijd van terugkomst en de staatkundige denkwij ze des prinsen van Pruissen in omloop. Dit heeft het mi nisterie genoopt bij bekendmaking van den 15 te verklaren dat de prins eerst na den 22 den dag der opening van de constituerende Pruissische vergadering, in het vaderland zou terugkeerenen dat hij vooraf zijne volle goedkeuring aan den ingeslagen nieuwen constitutionelen weg openlijk zou be kend maken. In die zelfde bekendmaking antwoordt het mi nisterie op het van eenige kanten kenbaar gemaakte wantrou wen jegens hetzelve, dat het zulks betreurt, maar dat de leden daarom er niet aan denken, hun ontslag te nemen, en vooral niet nu zoo kort voor de bijeenkomst der nieuwe volksvertegenwoordiging. Heden is alhier aangekomen zijne doorl. hoogwaardig heid, de baron van IVijckersloothbisschop van Curium tot bediening van het Sacrament des vormsels bij de R. K. gemeente. Men meldt uit Groningen Het provinciaal geregtshof heeft den 15 dezer uitspraak gedaan in de zaak der perso nen, die voor hetzelve teregt gesteld zijn, wegens de hier in de maand junij 1847 gepleegde buitensporigheden; welk geding een geriiinien tijd vertraagd is door ziekte van Uit Stokholm wordt van den 5 gemeld dat een Zweedsch leger van lóooo man en een Noorweegsch van 4000 man eers'daags naar Seeland zal vertrekken. Prins Oscar van Zweden de opper-bevelhebber der Zweedsche marine is naar Karlskroon vertrokken met het oogmerk om een gedeelte der vloot gereed te maken. Zweden bezit tegenwoordig eene zeemagt van 10 linie schepen 8 fregatten van den eersten en 5 van den tweeden rang, 4 hemmemas, zijnde eene bijzondere soort van linie schepen, en eindelijk aan brikken kotters, galeijen, kanon- neerbooten sloepen en andere zoodanige vaartuigen in alles een 5ootal, Van het oorlogstooneel in Lombardije zijn berigten ont vangen loopende tot den p. Volgens dezelve nam de veld maarschalk Radetziy zulke maatregelen dat men nu op be slissende gebeurtenissen voorbereid kon zijn. De berigten uit Napels van den 4 luiden ten opzigte van den staat van zaken aldaar allertreurigst. Verwarringen verarming namen daar in vreesselijke snelheid toe en vele rijken hadden hunne have verkocht, met het doel om elders een goed heenkomen te zoeken. De koning zelf zou reeds onderscheidene malen verklaard hebben 0111 wanneer men dc republiek wilde, bereid te zijn afstand van de kroon te doen, Te Rome is men zeer bekommerd over de toekomst, en de voorstanders van het kerkelijk gezag des pauzen ont veinzen niet, dat hetzelve, door de ondankbaarheid, zoo zij het noemen, der Romeinen, welligt een geweldigen stoot zoude bekomen. De stoutmoedigheid dezer partij was echter zoodanig toegenomen, dat zij beducht waren, dat de paus ook op de eene of andere wijze aan het bestuur der kerkelijke zaken zoude worden ontrroken. Den 6 werd algemeen verzekerd dat de paus last had gegeven om den Oosteiirijkschen gezant roti Lutzow te doen vertrekken. te dringen en de ondernemers van dien togt eerder een gevoelige les zullen ontvangen. De heer Marrast heeft gemeend den heer Albertmede op het stadhuis gevangen genomen, te moeten loslaten, uit hoofde van zijn lidmaatschap der nationale vergadering, dat hem voor het oogenblik ontschendbaar stelt. De heer Caussidièreprefect van policie, dien zijne de missie werd gezonden heefr die niet willen aannemen en men heeft geweld moeten gebruiken om hem te verwijderen. Er zijn des nachts huiszoekingen gedaan in de bureaux van eenige dagbladen, ook bij Bar bis en Albert. De heer Caussidière heeft later zijne demissie ingezonden. M&EM.«9MEM STUKKEW. Aan de Redactie der Middelburgsche Courant met verzoek ter plaatsing. Middelburg, 18 mei 1848. Wie onzer heeft niet met de hoogste belangstelling de woorden, door den minister van justitie ad interim, tot onze vertegenwoordigers, in de zitting van 13 dezer gerigtge lezen? Wie onzer, die het welzijn van ons Vaderland ter harte gaat, herlas niet vol hoop op eene betere toekomst deze schoone redevoering. Daaruit toch is genoegzaam ge bleken dat het nieuwe ministerie zich allezins vereenigt met het ontwerp tot herziening der Grondwet, door de com missie voorgedragen. Dit programma moet allen bemoedigen die van een mi nisterie in dien geest te zamengesteid veel goeds kunnen ver wachten; beloften tot belangrijke vereenvoudiging en bezui niging in alle takken van ons bestuur zijn daarbij gedaan en hoezeer deze wel niet allen in eens zullen worden daar- gesteld kunnen ze volgens de woorden van den heer Don ker Curtius, van dag tot dag en van jaar tot jaar hare vruchten dragen, Uit verschillende oorden van ons Vaderland zijn door een aantal ingezetenen petitiën zoo aan den Koning als aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingezonden om hunne adhesie aan het voorgestelde ontwerp tot Grondwetsherziening te doen kennen. Een veel grooter deel onzer Landgenooten die evenzeer zich ten volle met de hoofdbeginselen daarin vervat vereenigden deden zulks tot heden nog niet, 111 de meening, dat daarbij geen haast was, zoo lang het ontwerp niet ter dadelijke behandeling aan de Staten-Generaal was ingeleverd. Dit tijdstip nadertNederlanders 1 en laat de op roeping van den heer Donker Curtius geene stemme in de woestijne zijn de Regering roept u op om uwe stem te hooren en om uwe gevoelens te kennen vereenigt u dus in aüe de steden en gemeenten van ons Rijk, gij allen die met ons de overtuiging koestert, dat door de aanneming der hoofdbeginselen in het ontwerp der commissie het heil en de welvaart van ons dierbaar Vaderland kan bevorderd wor den. Het inzenden van dusdanige petitien aan de Tweede Kamer waaruit eene meer algemeene adhesie aan het be wuste ontwerp blijke zal van uwe belangstelling getuigen en liet bewijs leveren dat wij ons geheel vereenigen met de denkbeelden door den. heer Donker Curtius op den voorgrond gesteld. Niet te vergeefs hopen wij deze opwekking tot onze Zeeuwsche Landgenooten te hebben gerigt: dat diegenen, welke genoegzame geestkracht en vastberadenheid bezitten om een gewenscht doel te bereiken, zich in iedere stad, in iedere gemeente aan het hoofd stellen van eene vereeni- ginguit wier midden adressen in dien geest uitgaan deze toch zullen tot steun strekken van een ministerie, dat, door vaderlandsliefde gedreveneene zware en moeijelijke taak op zich heeft genomen. v. S. Behalve hetgeen wij gisteren hebben medegedeeld leest men nog in de Parijsche berigten Men zegt, dat onderscheidene talrijke en gewapende ben den zich naar Vincennes begeven 0111 de gevangenen vaif daar te verlossen men is intusschen in onrust over deze onderneming aangezien de onmogelijkheid om daar binnen Wij vernemen, dat het onderstaand adres, waarvan ons ook de plaatsing verzocht is, bereids van een aan tal naamteekeiiingen is voorzien en dat hetzelve nog gedurende acht dagen ter teekening zal liggen, iederen voormiddag tot 12 ure, ten kantore van den heer mr. A. F. Siffléin den Langendelft. Edel Mogende IIeeren De ondergeteekenden ingezetenen van Walcheren eerste district der provincie Zeeland overtuigd dat alleen eene Regering naar de beginselen zoo van Staatfinrigting als van Staatshuishouding, die ontwikkeld zijn in de redevoering van Zijne Excellentie den minister van justitie ad interim gehouden in uwe vergadering van den 13 mei dezes jaars, het Vaderland gelukkig en magtig kan maken en dat het van het uiterste belang is den staat van onzekerheid en spanning te doen ophouden veroorzaakt door den langza- men voortgang der nationale zaak en het altijd nog slechts tijdelijk bestaan van een ministerie, hetwelk de behoeften van onzen tijd en den wensch des volks heeft begrepen overtuigd al verder, dat de weinige punten, waarop het, met 's Kouings bewilliging, publiek gemaakte ontwerp der gewijzigde Grondwet, verbetering behoefde, gelijk b. v. omrrent de regeling der geldelijke aangelegenheden van de koloniën in den ministerraad reeds zullen zijn overwogen en hervormd en ook in onderwerpen van minder belang eigene begrippen ten offer brengende op het altaar dej Va derlands verklaren de hoofdbeginselen der in het oor spronkelijk ontwerp aanvankelijk medegedeelde en ook alzoo,

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1