MIDDELRURGSCHE COURANT. N°. 58. Zaturdag 1848. 13 Mei. NIEUWSTIJDINGEN. £haitschliJ«ö. flcbcvlanbcn. AUGSBURG den 6 mei. De laatste officiële berigten we gens de krijgsverrijttingen in Italië uit het hoofdkwartier •van den generaal Nugent gaan tot 27 april. Toen was de voorhoede van zijn leger reeds de Tagliaménto overgetrok- ken en rukte zij op Trevizo aan. In die gehee e land streek scheen de stemming der bevolking zich meer en meer ten gunste der Oostenrijkers te neigen waartoe de door Nu gent te Udine verordende maatregelen veel hadden bijgedra gen. Eene bende insurgenren van 150001311, welke bij Pon- teba post had gevat, was geheel uiteen gedreven, en had grootendeels de wijk naar het hooge gebergte genomen. Meer naar het zuiden was eene kolonne tot Latisana voortgerukt, welke aldaar de beide oevers van de Tagliaménto bezet hield en in dadelijke verbinding .stond met eene flotille van roéi- booten welke te Ponto-Legnano was aangekomen. De ves tingen Osappo en P.ilma waren streng geblokkeerd en van de zeezijde zou men ook spoedig tot het blokkeren van Vene- tie overgaan tot welk einde eene Oostenrijksche vloot reeds voor die stad kruiste. Den 30 april had de generaal Nugent zijn hoofdkwartier overgebragt naar Pordenona, en had zijne voorhoede voor Sacile post gevat. Volgens een officieel berigt van den maarschalk Radetzky van 25 april aan den Oostenrijkschen minister van oorlog heerschte destijds een zeer slechte geest onder het leger van koning Karei Alberten hadden zelfs meermalen oproeren onder de Piemontesche troepen plaatsgehad, welke niet dan door toezegging eener verhoogde soldij hadden kunnen ge dempt worden. 'Van eene andere zijde wordt de geest der manschappen van het Oostenrijksche leger ook geenszins als voldoende voorgesteld het gemis van behoorlijke voedings middelen gepaard met zeer vermoeijende togtentot het doen van verkenningen als anderzinsschijnt een nadeeligen invloed op de krijgstucht onder hetzelve uit te oefenen. Er zijn weder geruchten in omloop, dat een Oostenrijk3ch legerkorps aanstalten maakt, om zich door Graauwbunderland naar Italië te begeven. Men verzekert tevens dat het Zwitser- sche eedgenootschap maatregelen genomen heeft, om zich daartegen ten krachtdadigste te verzetten. Mogt dit berigt be vestigd worden dan ziet men nieuwe ernstige verwikkelin gen te ge moet. De berigten van een opstand in Rome worden ten vol le bevestigd. Hetgeen daar ter stede heeft plaatsgehad, zal wel vermoedelijk belangrijke gevolgen na zich slepen daar de volkspartij te Rome van niets minder spreekt, dan van het ontnemen van alle wereldlijke magt aan den paus en van het veranderen zijner waardigheid in die van eenen gewonen bisschop. De aanleidende oorzaak is gelegen in de bepaal de weigering van Z. H.om aan Oostenrijk den oorlog te verklaren. Van den eenen kant wordt dit besluit toegeschre ven aan de kuiperijen van de Oostenrijksche partij in Rome van den anderen kant daarentegen aan Mazzini en diens par tij. Anderen echter beweren dat de bedreiging van een groot gedeelte der Duitsche geestelijkheid dat zij zich van de Roomsche kerk zal afscheiden in geval Z. H. den oor log aan Oostenrijk mogt verklaren, den paus tot het genoem de besluit zou gebragt hebben. Hoe dit ook zijn moge, het is moeijelijk de tegenwoordige handelwijs van den paus over een te brengen met het zenden van pausselijke troepen tot ondersteuning der Milanezen alsmede van een door Z. H. Van ingezegenden degen als geschenk aan den koning van Sardi nië op het oogenblik dat deze tegen de Oostenrijkers te vel de zou trekken. BERLIJN den 7 mei. Z. M. de keizer van Rusland heeft, bij besluit van den 24 april, den uitvoer van Rus sische gouden en zilveren munten langs de geheele westelijke landsgrenzen van zijn rijk tot op nader orde verboden. Voer lieden mogen tot 100 R.reizigers tot 300 R. in gouden of zilveren munt per persoon over de grenzen nnedenemen. Van het oorlogstooneel in Sleeswijk en Jutland worden geene nieuwe bedrijven gemeld. Het zware geschutbe stemd om den overtogt der Duitschers naar de Deensche ei landen te dekken, was in Sleeswijk aangekomen en zou bin nen weinige dagen ter bestemder plaats kunnen zijn. Te Hamburg heeft zich eene vereeniging gevormd ter oprigting eener Duitsche marine. De deelneming daaraan is algemeen. Verscheidene kooplieden hebben hunne bodems daartoe beschik baar gesteld. De stedelijke regering te Berlijn heeft tot het uitschrij ven eener belasting van één per cent op de inkomsten be sloten, ten einde de buitengewone Uitgaven te helpen be strijden, die tot uitvoering van openbare werken, ter tege moetkoming der arbeidende klasse, gevorderd worden. De generaal von Pfuel is nu werkelijk naar Betersburg afgereisd om met het Russisch kabinet over de zoo inge wikkelde Poolsche qtiestien te onderhandelen. Van den kant der Russische regering moeten weder zeer vredelievende verklaringen ontvangen zijn, die blijken geven, dat zij zich in de zaken van Duitschland volstrekt niet denkt te men gen en alleen een' gewapendeu inval van oproerige Polen krachtdadig af zal slaan. I11 den avond van den 2 dezer heeft er een treffen tusscheu onze troepen en de insurgenten bij Wretschen plaats gehad, waarin laatstgenoemden door het kanonvuur veel heb ben geleden 5 h 600 Polen bleven op het slagveld, de militairen bleven er slechts 8. Men verneemt dat de provincie Posen op nieuw onder de krijgswet is gesteld. KEULEN den 8 mei. Het geregtelijk onderzoek te Mann- heim moet wijd uitgestrekte plannen der republikeinsche partij aan het licht gebragt hebben ouder anderen is bij den redac teur van het Avondblad een e briefwisseling gevonden vol gens welke Manuheim de hoofdzetel der zamenzwering was, en deze zich èenerzijds naar Mainz Frankfort, Hanau en Keulen anderzijds naar Straatsburg en Parijs uitstrekte. De arrestatien duurden voort. Eene proclamatie van Mieroslawski heeft de gemoede ren in het groothertogdom Posen nog sterker in beweging gebragt bijna alle weerbare mannen staan onder de wape nen in steden en dorpen ontmoet men nagenoeg niets dan vrouwen, grijsaards en kinderen. PARIJS den 8 mei. Het vraagstuk dat thans aller aan dacht bezig houdt en reeds in de zitting der nationale ver gadering van heden tot niet geringe onstuimigheid aanleiding gaf, bestaat hierin, wie het uitvoerend bewind in handen zal hebben tot dat eene constitutie zal zijn vastgesteld. Giste ren werden talrijke vergaderingen gehouden om daarover te beraadslagen; in eene van deze, waar de heeren Ledru-Rol- lin, Louis Blanc, FloconAlbertEmmanuel AragoEtienne Arago en Barbès aanwezig zouden zijn geweestmoet mén zich verklaard hebben voor het behoud der voorloopige re gering, zoo als die thans reeds twee en eene halve maand het bestuur in handen heeft gehad. Anderen wenschen dat terstond een president met het uitvoerend bewind bekleed worde, terwijl weder anderen een uitvoerend comité van 3 5 of 7 personen zouden verkiezen. De moeijelijkheid van dit vraagstuk wordt nog vergroot door dat de heer La- martinenaar men zegt, besloten heeft buiten elke combina tie te blijven in welke de heer Ledru-Ro/liu niet werd toe gelaten terwijl de heer Marrust buiten elke combinatie blij ven wil aan welke die minister van binnenlandsche zaken deel neemt. Dewijl verscheidene personen op meer dan eene plaats tot leden der nationale vergadering verkozen zijnmoeten in meer dan een departement de kiezers op nieuw bijeenkomen; men zegt dat zij tegen den 25 dezer zullen worden opgeroepen. De heer Desvernois is benoemd tot kanselier van de legatie der Fransche republiek te 's Gravenhage. De houding der nationale garde is meer en meer gerust stellend; reeds herhaalde malen werd zij aangezocht tot het doen van manifestatien maar steeds bleef zij weigeren. Eer gisteren werd bij haar aangedrongen dat zij de leden der voor loopige regering zou gaan begroeten waarop haar antwoord was dat het de nationale vergadering toekwam de voorloopige regering geluk te wenschen, zoo zij dit gepast achtte; dat het haar pligt was voor de veiligheid der vertegenwoordigers van Frankrijk en voor de handhaving der openbare rust te waken. Er worden in het veld van Mars vele voorbereidsels daargesteld voor de viering van het feest van den 14 mei amphitheaters voor zitplaatsen, ballustradesmasten voor vlaggen, bruggen enz. worden op dit terrein aangelegd, en houden op dit oogenblik duizenden aan het werk; er wordt ook aldaar een kolossaal beeld opgerigt dat de republiek zal moeten voorstellen. De uitkomst der beraadslagingen en stemming, in de laatste zeer.onstuimige nationale vergadering, is de aanneming van het voorstel tot de benoeming van eene commissie van uitvoerend bewinden zou men daartoe in eene volgende zitting overgaan. Waarschijnlijk zou die naar aanleiding van het voorstel van de:; heer Dornèsbestaan uit vijf le den van het tegenwoordig voorloopig besthür, de heeren Lamartine Ledru-Roliin AragoGarnier-Pagès en Mar ie. De clubs geven steeds veel bezorgdheid voor woeling. Volgens la Reforme is in al de republikeinsche clubs bij acclamatie besioteir om in overweging te nemen een dade lijk verzoek aan de nationale vergadering, dat Frankrijk zich werkdadig zou mengen in de Poolsche en Italia.ansche zaken. De hevige taal van den heer Barbès in de laatste nationale vergadering heefc een onaangenamen indruk achtergelaten. gebragtuit welk verslag bleek dat Z. M. na de voorlé» zing van het adres het volgende geantwoord heeft „Edel Mogende Heeren! De deelneming, welke U Edel Mog. aan den dag leggen in het overgroot verlies hetwelk mij getroffen heeft, ver troost mijn geschokt gemoed. Ik dank U Edel Mog. hier voor uit den grond mijns harten. Met U Edel Mog. zie ik een waarborg voor het welzijn des vaderlands in het bestaan der volkomene overtuiging dat de geheele natie, in vreugde en in smart, zich aan haren Koning aansluit en met vertrouwen de toekomst te gemoet gaat. Deze overtuiging wordt door hét adres van U Edel Mog. bevestigd, en ook daarom stel ik het op hoogen prijs." Omtrent een groot aantal aan de kamer ingezonden adres sen is tot de verzending naar de commissie ad hoe besloten. De lieer Mutsaers heeft een voorstel gedaan strekkende om de commissie uit te noodigen, dat zij zoo spoedig mo gelijk verslag zou uitbrengen omtrent die verzoekschriften welke de grondwetsherziening betreffen hij wenschte dat de Kamer door het doen van zoodanige uitnoodiging aan de Regering den vvensch te kennen gafdat de verwachte voor stellen tot herziening der Grondwet zoo spoedig mogelijk worden ingediend. Dit-voorstel werd door verscheidene leden ondersteund, terwijl de heer Napnamens de com missie voor de verzoekschriften te kennen gaf, dat deze bereid was aan de bedoelde uitnoodiging gevolg te geven. Daarna is door de commissien van rapporteurs verslag uitgebragt omtrent het wets-ontwerp tot instandhouding van Belgische wetten en verordeningen in Limburg, en omtrent dat tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1846. De beraadslaging over die wets-ontwerpen is bepaald op donderdag den 11 mei. Naar men verneemt is thans bij den Raad van State aanhangig een ontwerp van wet, strekkende tot handhaving van rust en veiligheidmitsgaders tot beteugeling van open baar geweld, alsmede omtrent het verblijf en het uit het Rijk verwijderen van verdachte vreemdelingen. Men ziet de aanbieding van dat ontwerp aan de Tweede Kamer spoedig te gemoet. Naar men verneemtzal het Staats-examen dit jaar te Leeuwarden plaats hebben. MIDDELBURG den 12 mei. Bij besluit van den 5 de zer heeft Z. M. goedgevonden aan den heer Ph. J. Iden- nequinrustend medicina; doctor te Sluis, op zijn verzoek een eervol ontslag te verleenen ais lid der provinciale ge neeskundige commissie in Zeeland onder dankbetuiging van de door hem in die betrekking bewezen diensten in zijne plaats, tot lid van die commissie te benoemen den heer Goemandsdoctor in de genees-, heel- en verloskunde te Zierikzee; tot lid derzelfde commissie nog te benoemen den heer Kogelvangerdoctor in de genees-heel- en ver loskunde te Hulst, en zulks ter vervanging van wijlen den heer .7. Janssen, in leven doctor in de genees-, heel- en verloskunde te Axel. Door Z. M. zijn, bij besluit van den 3 dezer, goedge keurd de beroepingen van predikanten,' uitgebragt door de kerkeraden der Hervormde gemeenten van Krabbendijke on der de classis van Goes, op C. Giltay P.Az., kandidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland, en van Oud- Vosmeer, onder de classis van Zierikzee, op A. PK. Ker- sprille predikant te Grijpskerke. In den vroegen morgen van II. donderdag had schipper A. Geensevan Biervliet, het allerdroevigst ongeluk, van aan zijn schip in de kade alhier een zoodanig lek te beko men dat het geheel onder water liep zoo dat zijne geheele lading was bedorven. Hij bevindt zich dus in de diepste armoede gedompeldis vader van een talrijk huisgezin en roept de hulp van edelmoedige menschenvrienden in ten einde op nieuw in staat gesteld te worden voor zijn huisge zin te kunnen zorgen. Zij die gaarne iets tot hulp zou den willen bijdragen zullen de uitgevers dezer courant be* reid vinden zulks te ontvangen. 's GRAVENIIAGE. Tweede Hamer der SCateu-Cfeneraal. Zitting van den 9 mei. Zijn ingekomen twee koninklijke boodschappen ten geleide van wets-ontwerpen en daarbij behoorende memorien van toelichting; het eerste strekkende tot verleening eener dis pensatie aan de firma Nijman en van Marle te Zutphén van de art. 11 en 12 der wet van den 1 <5 november 1814 Staatsblad 110. 106), het tweede strekkende tot tijdelijke wijziging van art. 26 der wet van den 12 maart 1818 Staatsblad no. 15), op de uitoefening der groote vis- scherij. De commissie, welke belast is geweest 0111met eene Com missie uit de Eerste Kamerhet door de Staten-Generaal vastgestelde adres van rouwbeklag wegens het overlijden van Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden aan Z. M. den Koning aan te bieden heeftbij monde van den heer Hofman, haar verslag over het volbrengen van die taakuit- Men schrijft ons uit Oud-Vosmeer den 13 mei: „Heden vieren alhier de arbeidslieden Jan Kunst en Din- gena Lindhoutbeide oud 72 jaren, echtelieden, hun vijftigjarig huwelijk. Aangenaam is voorzeker voor hen die dag tot dankerkentenis als ook door de bewijzen van achtinghun uit den boezem der gemeente betoond voor zeker is het zeldzaam, dat door eerstgenoemden dit jaar dé 62ste, en wel achtereenvolgende, zetteelt (kiemen) is waar genomen en zij, tot op heden, noch nimmer uit eene diaconie-kas of andere instelling van weldadigheid hebben genoten. Dat ten opzigte van het laatste de spreuk meer algemeen moge worden: wel voorgaan doet wel volgen. Voor eenige dagen heeft te Tiel de 15de jaarlijksehö vergadering der Nederiandsche maatschappij van brandverze kering plaats gehad. Uit het gehouden verslag is gebleken dat in 1847 voor ruim 35 millioen guldens aan nieuwe pos ten is ingeschreven, en ƒ77,953,45|- voor brandschade is uitbetaald. Het aan de deelhebbers uit te reiken dividend is op io pet. bepaald. De opgave, welke men deswege irt het Handelsblad vindt, is onnaauwkeurig.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1