HIIlDELniIRCiSCHK w COURANT. ftiÊi \v.sTpij dim; ëA. N°. 57. Donderdag 11 Mei. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. lilt i» raDIG°. "<W- tDuitscïiliiub. (Btroot-ISsrittanjc. JVaiiktrij fc. ülcbeciaubctt. DEPARTEMENT FAN FIN ANCIEN. BESTUUR DER DOMEINEN. Op Maandag den 22 Mei 1848, des voormiddags om 10 ure, in het Logement genaamd: Hotel <T Anversbewoond bij T. Grosman te IJZENDIJKE, zal door den Ontvanger der Domeinen te Sas van-Gent, als daartoe gemagtigdten overstaan van den Notaris I. C. O. Benteynresiderende te IJzendijke, worden overgegaan tot de VERPACHTING der VISSCHERIJ in de PASSAGEU- LE, gelegen in de Gemeenten IJzendijke, Waterlands kerkje en St. Kruis voor den tijd van zeven jaren verdeeld in vijf Perceelen. De voorwaarden van Verpachting zullen ter lezing lig gen ten Raadhuize en in voornoemd Logement te IJzendijke, ten Raadhuize der Gemeenten Waterlandskerlqe.en St. Kruis ten Kantore van bovengenoemden Notaris; zoomede ten Kan tore van den Ontvanger der Domeinen te Sas-van-Gentbij wien nadere inlichtingen te bekomen zijn. De Ontvanger voornoemd T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. BETALING van Riddersoldijen en Broedertoelagenbij den Betaalmeester en de Ontvangersover het eerste Kwar taal van 1848. PROGRAMMA van de Algemeene Vergadering en Tentoonstelling der Maatschappij tot bevordering van LANDBOüJF en FEETEELT in ZEELAND te houden binnen HULSTden 6 en 7 Junij '1848. Op Dingsdag den 6 Junij aanstaande des voormiddags len tien ure zal de Algemeene Vergadering in het beneden-lokaal van het Stadhuis gehouden en met eene redevoering aangevangen worden. Voor de Leden zal de toegang, op vertoon van derzelver bewijzen van lidmaatschap en voor de zoodauigen die geen Leden zijn, te gen afgifte van een daartoe te erlangen Entrée-Biilet geopend zijn. Des namiddags van dien dag, ten vijf ure, zullen de aangebode ne Werktuigen op een daartoe in de nabijheid der Stad bestemd Veld worden beproefd. Wanneer de inzenders mogten verlangen zelve eenig werktuig te besturen wordt daarvan te voren opgave verzocht In de nabijheid van dit veld zal eene gelegenheid worden aange wezen alwaar de Leden zich zullen kunnen vereenigen en van ver- verschingen voorzien. Op Woensdag den zevenden Junij zal de Tentoonstelling van Vee en andere Landhuishoudelijke voorwerpen buiten de Bagijnen Poort gehouden worden. De Paardenhet Ruo-lvee de Schapen en Varkens en andere voorwerpen, moeten uiterlijk des morgens ten seuen uren op de plaats der Tentoonstelling aanwezig zijn terwijl de Landbouwkundige Werktuigen reeds der, vorigen dag zullen dienen te worden aange- bragt. Aan degenen die het noodtg mogten achten reeds den vo rigen dag derzeiver ^ee te Hulst te doen aankomen zal des verkie zende behoorlijke stalling en voeding worden aangewezen; voor welk laatste ook tijdens de Tentoonstelling zal worden gezorgd. Ten twaalf ure zullen, door eene ten dien einde benoemde Com missie de bekroonde voorwerpen worden aangewezenen alsdau voor de Leden de toegang tot de Tentoonstelling geopend worden; terwijl eerst ten één ure zulks voor het Publiek zal plaats hebben tegen betaling van een Entrée-Biilet, ad 25 cents per Persoon. Ten half drie ure zal de Tentoonstelling eindigen en dan eerst het Vee wederom huiswaarts kunnen gebragt worden. Des namiddags ten half vijf ure "zullen de Leden zich ineen daartoe bestemd lokaal aan eenen vriendschappelijken maaltijd ver eenigen en bij die gelegenheid de toekenning der premien worden medegedeeld. BIJZONDERE BEPALINCEN. De 1 eden worden verzocht derzelver bewijzen van lidmaatschap mede te brengen daar dezelve tot het erlangen van den toegang tot al de vereenigingen der Maatschappij zullen gevorderd worden. Aan Heeren Bezoekers van buiten de Provincie zullen afzonder lijke bewijzen worden afgegeven. Tevens woiden de Leden, die aan den maaltijd waarvan de Con tributie a 2 per persoon gesteld is wenschen deel te nemen, uit- genoodigd daarvan ten minste tien dagen te voren aan de Voorzit ters hunner Afdeelings-Besturen kennis te geven. Tot het afgeven van Entrée-Billetten voor de Algemeene Verga- deringde Tentoonstelling en den te houden Maaltijd, zal worden gevaceerd op het lokaal van het Stadhuis Dingsdags en Woensdags, des morgens van 9 tot lt uren. Terwijl men zich ter erlanging van nadere inlichtingen met vrachtvrije brieven gelieve te adresseren aan de Heeren Mr. G IF. F. Vogelvanger Kantonregter te Hulst, tot het erlangen van huis vesting, en J. C. KegelaarDistricts-Veearts te Hulst, voor de ver zorging en voeding van hel Vee tot de Tentoonstelling aaon-ebragt. Middelburg 11 Mei 1848. b Namens liet Hoofdbestuur der Maatschappij tot be vordering van Landbouw en Veeteelt. W. Pd. VIS Secretaris. NEDERL. IIANDEL-MAATSCHAPPIJ. De DIRECTIE maakt bekenddat de Foorjaars-Indigo en Cochenille-Feilingen der Maatschappij van 1848, zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen, en bestaan uit de hoeveelheden hieronder geméld Te ROTTERDAMop Maandag den 22 Mei 1848, 134 Kisten Java COCHENILLE, liggende aldaar. Te AMSTERDAMop Donderdag den 25 Mei 1848 120 Heele I 3132 Halve en KwartlKisten Java INDIG0 ''SS- aldaar. 32 Kisten Java COCHENILLE, liggende aldaar. De Directie geeft bij deze Aankondiging de verzekering, dar zij vóór hare gewone Najaars-Veiüngen van 1848, geene andere Indigo en Cochenilledan de bovengemelde partijen, aan de mar.it zal brengen. De Nocitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 11 April 1848. VAN DER OUDERMEULEN, President. GOUDSWAARD, Direct, fung. Secretaris. BERLIJN den 5 mei. Onze gezant bij het pauselijke bof, de heer v. Usedom is hier uit Rome aangekomen. Wij kun nen het voor Duitschland belangrijke berigt mededeelen dat het Z. M. den koning behaagd heefteen gezant van ko ningin Isabella te ontvangen en dat ook van wege Pruissen bereids een gezant voor het hof van Madrid is benoemd die zich onverwijld derwaarts begeven zal. Men schrijft uit Tilsit, dat de keizer van Rusland den 26 april te Riga is aangekomen en van daar zich naar Kowno en Polen zou begeven. Het door de commissie van 17 uitgewerkten aan de bonds-vergadering medegedeeld ontwerp van de Duitsche rijks-grondwetontmoet bij de partij van den vooruitgang in Pruissen veel tegenstand. Het voorstel om eenen erfelij- ken Duitschen keizers-troon te stichten, en alzoo bij de vele dynastien welke Duitschland reeds bezitnog eene nieuwe te voegen strijdt zoo zeer tegen de gevoelens en meenin gen, dat aan de verwerping van dit voorstel niet getwijfeld mag worden. De hertogin van Orleans met hare twee zonen heeft zich vooreerst te Fulda gevestigd. De provincie Posen is in vollen opstand. De Pool- schedoor den koning begenadigde Mieloslawskistaat ge wapend tegenover de Pruissische troepen. Geheel liet land schap is in staat van beleg verklaard. Een ieder welke zich gewapend tegen de Pruissen verzet, zal vooreen krijgsraad gebragt en ter dood veroordeeld worden. De Poolsche be velhebber heeft den generaal Colomb doen weren dat vo'or e'ken Poolschen gevangene, die ter dood wordt gebragt, een Pruis gelijk lot zal wedervaren. Den 2 zijn de Polen bij Wreschen met verlies van 5 h 600 man, verslagen en verjaagd. De schrapnell-grenaten hebben daarbij eene ge duchte verwoesting aangerigt. HAMBURG den 5 mei. De troepen, die naar Jutland oprukken bestaan in twee brigaden Pruissen en eene bri gade Holsteinersten getale van 18000 man. Den 2 zijn zij op het grondgebied van dat landschap overgegaan en spoe dig daarop hebben zij Kolding en ook Fredericia van wel ke vesting men nog eenige tegenweer had verwachtin be zit genomen. De Denen schijnen geene krijgsmagt in Jutland te hebben achtergelaten, maaralles, ook ruiterij en artillerie op Funen te hebben overgebragt. De kleine Belt wordt door de Deensche scheepsmagt bewaakt. De generaal FFrangelwelke de bondstroeped komman- deert, heeft eene proclamatie aan de bevolking van Jutland uitgevaardigd, waarbij hij dezelve tot rust vermaant; ver klaart geenszins als vijand haar grondgebied te betreden en al de bestaande overheden verzoekt, hare betrekkingen niét te verlaten, maar op eene regelmatige wijze iti de behoeften des légers te helpen voorzien. Voor de Elve kruist het Deensche fregat Gefion van 48 stukken hetwelk in de Sond reeds 28 Duitsche schepen heeft aangehouden. Twee Deensche gewapende schepen zijn naar de noord-zee gezeild om op de koopvaarders die uit het kanaal komen te passen. S'oombooten die alleen pas sagiers overbrengen, schijnen niet inde blokkade tc zijn be grepen. In Kopenhage schijnt de geestdrift om den strijd het koste wat het wille, vol te houden, nog niet getemperd. Talrijke reserven zijn naar Funen gezonden. Men is hier zeer ontevreden over den loop der zaken, en men meent, dat eene langdurige blokkade geene andere dan noodlottige gevolgen voor den handel kan hebben. Te Altona liep den 5 dezer het gerucht, dat koning Frederik VII ontroond en koning Oscar van Zweden tot kpning van liet Scandinavische rijk uitgeroepen was. Of schoon men daaraan geen geloof hechttemeenden sommigen echter dat eene zoodanige gebeurtenis later niet onder de onmogelijkheden behooren zou. KEULEN den 7 mei. De rust is in Triej: hersteld. De militaire overheid is meester gebleven. De wanorde is ver oorzaakt ,door eene partij die de Rijnprovincie van Pruis sen wil afscheiden. De bisschop Arnoldi had zich, zooge zegd wordtnaar Aken hegéven. In Luxemburg worden afgevaardigden voor het Duit sche parlement verkozen maar met bepaalden lastom te protesteren tegen elk besluit waarbij de nationaliteit of de handels.vrijheid verkort zoude kunnen worden. LONDEN den 6 mei. In beide huizen van het parlement is dezer dagen ter sprake gebragt de botsing welke er ont staan is tusschen het gouvernement van Spanje en onzen ge zant te Madrid, ten gevolge der bemoeijingen van dezen laatste met het bestuur van dit land. Uit de inlichtingen van wege het ministerie te dezer zake gegeven is gebleken, dat de beer Bulwer zijne instructien kwalijk heeft toegepast, daar hij die letterlijk het Spaansche gouvernement heeft me degedeeld terwijl zij hem slechts tot rigtsnoer moesten strek ken om aan het Spaansche kabinet welmeenenden raad op bescheidene wijze te geven. Er schijnt echter aan eene te rugroeping van den heer Bulwer niet gedacht te worden. De regering heeft zich verder verdedigd tegen de beschul digingen als of hare houding de oorzaak zoude zijn van het vertrek van den hertog de Montpensier en zijne gemalin. Men heeft opgemerkt dat de heer Guizot gisteren on der de toehoorders in het huis der lords behoorde en zijne onverdeelde aandacht wijdde aan de gesprekken over de motie van lord Stanley 'betrekkelijk de briefwisseling over de zaken van Spanje. Niet alleen stonden verscheiden lords van tijd tot tijd op om hem de hand te reiken en hem toe te spreken maar graaf Aberdeen hield met Item een langdu rig en naar het scheen ernstig, onderhoud. Uit het verslag, in de 44ste jaarlijksche vergadering van het Britscb- en buitenlandsch-bijbelgenootschap medege deeld, blijkt onder anderen, dat gedurende het laatste jaar 1,124,067 bijbeis door dat genootschap verspreid zijn, na melijk 837,361 binnenslands en 286,706 door tusschenkomst der elders gevestigde depots. De geldelijke toestand der in- rigting is zeer gunstig. PARIJS den 6 mei. Er zijn allerlei geruchten in omloop over den vorm van regeringwelke door de nationale verga, dering zal aangenomen worden. Het Journal des Débats beweertdat er twee denkbeelden worden in beraad geno men. Het eene om een uitvoerend bewind van 5 leden te benoemen, die de verantwoordelijke ministers zouden kiezen, het andere om wel een uitvoerend bewind te verkiezen, maar de aanstelling der ministers aan de nationale vergadering te houden. I11 beide gevallen zal men toch altijd een uitvoe rend bewind verlangen zamengesteld uit eenstemmige be- standdeeien. Van daar de geruchten dat de heeren Ledru- RollinFlaconAlbert en Louis Blanc van het tooneel zui len treden, maar of zij daarom verdwijnen zullen, is zeer te betwijfelen. Waarschijnlijk worden zij dan de gevaarlijkste vijanden van het voorloop ig bewind. Verscheidene dagbladen verheffen reéds op eene hevige wijze hunne stem tegen de eerste handelingen der nationale vergadering, zij beschuldigen de geestelijke partij van alles te willen beheerschen terwijl zij daarin door de legitimis ten zou worden ondersteund. De Reforme verwondert zich dat de burger Buchez-en niet de monnik Lacordaire tot voorzitter verkozen is. Van dag tot dag verkrijgen de clubs hier ter stede meer en meer invloedzoo hebben zij den minister van binnen- landsche zaken thans overgehaald haar eene tribune in de nationale vergadering af te staanen twee bureaux der kamer ter harer beschikking te stellen. MIDDELBURG den 10 mei. Omtrent de buitengewone groeikrachtbegunstigd door het heerlijkste lente-weder ontvangt men uit deze provincie en van elders zeer ver blijdende berigten. De veldvruchten staan over het geheel schoon en beloven veel goeds. De Flissingscke Courant van heden maakt melding van de uitvinding van een horisontaal stuw- en stuur-rad voor stoomschepen, door den heer Zemel, architect en in betrek king bij de marine te Vlissingen. Volgens berigten uit de residentie heeft het ministerie in de laatste dagen wederom veelvuldige en langdurige ver gaderingen gehouden. Inden morgen van den 7 was het reeds ten half 9 ure bijeen. Men verzekert, dat zulks in verband staat met de ontwerpen die in de looper.de weekbij de hervatting der werkzaamheden der kamersaan dezelve zou den worden aangeboden. Gisteren den 9 dezer zou de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal hare werkzaamheden hervatten. Alhoewel de ontwer pen van wet nopens de grondwets-herziening niet tot hare eerste verrigtingèn zullen behooren, zoo ziet men de aan bieding en behandeling derzelve toch weldra tegemoet. Die ontwerpen zijn thans of zullen spoedig komen bij den Raad van State. Daar sommige onderwerpen bij de behandeling van de voordragten wegens de grondwetwelligt tot ver schil van gevoelen zullen aanleiding geven en daar dit mo gelijk ook het geval zal zijn met de regtstreeksche verkie zingen zoo hebben vele vrienden van staatkundigen vooruit gang maar tevens van orde en vrijheidte 's Ilage be sloten in de tegenwoordige oogenblikken van hunne gezind heid een blijk te moeten geven door de onderteekening van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal dat tot ondersteuning strekt van het beginsel der regtstreeksche verkiezingen en waarbij tevens op eene spoedige behande ling en afdoening van het belangrijke onderwerp wordt aan gedrongen. Uit Rotterdam wordt gemeld Den 6 dezer overleed alhier, in ruim vier-en-tachtig- jarige ouderdomde wei-edele heer B. Ledeboer. Hij was gedurende zijn lang gespaard leven een der sieraden van deze zijne geboortestaddoor onvermoeide werkzaamheid ter bevordering van het nuttige en goede." Men meldt uit Groningen van den 2 dezer 2 Eergisteren is te Pekel-A overleden, in den ouderdom van meer dan 104 jaren, Aron Cosseswiens meeste bloed-

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1