MIDDELBURGSCHE COUR 4 T. W. 56. Dingsdag 1848. 9 Mei. NIEUWSTÏJ DINGEN. ©coot-lSvittanjc. JVanft rijft. ülcïSci'ïattfcctt. ,-V- LONDEN den 3 mei. Het hof is gisteren van het eiland Wight in deze hoofdsrad wedergekeerd. Eergisteren vierde de hertog van Wellington zijnen 7psten verjaardag. De zitting van het lagerhuis leverde heden althans zoo ver de mededeelingen deswege gaan kunnen, weinig be langrijks op. De minister Grey gaf eenige inlichtingen aan gaande het te Limerick voorgevallene; een aantal verzoek schriften kwam ter tafel en de heer Urquhart kondigde zijn voornemen aan om morgen den secretaris van Staat voor buitenlandsche zaken over Engeiands betrekkingen met Dene marken en Pruissen te onderhouden. Het gerucht wegens een of- en defensief verbond dat tusschen Denemarken Zweden en Rusland gesloten zou zijn, heeft hier een diepen indruk gemaakt. De Iersche onderkoning heeft bij proclamatie de ver- eeniging van den Raad der Driehonderden en het aanwer ven voor de Iersche nationale garde verboden. Ook heeft hij de stad Limerick in staat van oorlog verklaard. Laatstleden zaturdag is de rust te Limerick op eene ern stige wijze verstoord niet door een opstand tegen de rege ring maar door een hooggaanden onderlingen twist tusschen de Repealers. De berigten van Liverpool en andere fabrieksteden luiden zeer gunstig en melden eene trapsgewijze vermeerde ring der handelszaken en toeneming van het vertrouwen. Een der feiten, die deze meening bevestigen, is de aanmer kelijke vooruitgang die de fondsen en spoorweg-actien sedert eenige dagen ter Londensche beurze ondergaan hebben. PARIJS den 4 mei. De opening der nationale vergade ring heeft heden plaats gehad, onderden duizendwerf, zoo binnen als buiten de vergaderzaalherhaalden kreet van leve de republiekTot op het ver'rek van den post was de rust nergens verstoord noch zelfs bedreigd. Reeds vroeg in den morgen bevond zich eene ongeduldige ontzettende menigte op het plein de la Concordein de straten Rivoli de la Paix en op de Boulevardsdrie le gioenen nationale garde, alsmede de mobile nationale garde, onder den generaal Duvivierstonden op hunne posten twee regementen kavalleriede nationale garde te paard de republikeinsche gardeenz. stonden in de straten ge schaardde menigte troepen en volks, het gejuich, het ge zang, de krijgsmuziek, alles maakte een' verdoovenden indruk. Ten half een ure begaven de leden van het voorloo- pig gouvernement zich blootshoofd, te midden van de on afgebroken kreten van leve de republieken leve het voor- loopig gouvernementvan het paleis van justitie naar de ver gaderzaal en wel in de volgende orde De heeren Flocon en AlbertBethmont en Louis Blanc Ledru-Rollin gaande tusschen de heeren Lamartine en Ju les Bastide (onder-secretaris van Staat voor de buitenlandsche zaken) Fr. Arago Garnier-Pages en MarieDupontde 1'Eure ondersteund door de heeren Cremieux en Pagnerre daarop volgde de prefect van policie Caussidièrede heer Marrust, zijne adjuncten enz., een talrijke staf en gedele geerden van alle Parijsche scholen. De vergaderzaal was inmiddels allengs gevuldnaar men rekent met ongeveer een 7ootal leden. Ten half een ure werd het korps diplomatiek binnengeleid bestaande echter alleen uit de gezanten van Venezuela, van centraal Amerika, in militaire uniform, en lord Normanby in burgerkleeding ook de heer Peruzzigezant van Toskane. De leden zijn meerendeels nog in hunne gewone kleeding waarvan som mige, naar de provinciën van waar zij afkomstig zijn iets zeer oorspronkelijks hebben men onderscheidt den abt La- cordaire in dominicaner-klèedingde meeste leden plaatsen zich op de banken der linker zijde. Het oudste lid der ka mer de heer Audry de Puyraveau neemt den voorzitter- stoel ineven als de zes voorloopige secretarissen hunne plaatsen. Weldra kondigt het gebulder van het geschut de komst van het voorloopig gouvernement aan, dat in de zaal met de uitbundigste toejuiching van de leden ontvangen wordt. De president verklaart de zitting geopend en de heer Du- pont de 1'Eure de voorzitter van het voorloopig gouver nementbeklimt de tribune, waar hij eene zeer eenvoudige en korte aanspraak houdt, die vrij dikwijls door de bravo's der vergadering afgebroken wordt. Na den heer Dupont beklom de heer Cremieux de tribune, om aan de burgers volksvertegenwoordigers te verkondigen namens het souvereine volk dat de arbeid der vergadering aangevangen had, en de volksvertegenwoordigers uitgenoodigd werden zich in hunne bureaux te vereenigen om tot de ve rificatie hunner volmagten over te gaan. De leden begaven zich daarop te dien einde in de bureaux. Ten drie ure werd de vergadering weder geopenden rapport uitgebragt door den rapporteur van het eerste bureau over de verkiezingen in de zeven departementen Ain Ardèche, Aude Ardennes, Aube en Bouches du llhoneen deze verkiezingen goedge keurd op die van één lid na, wiens geboorte-acte ontbrak. De heer Ollivieruit laatstgemeld departement, deed daarop een voorstel, dat ieder lid, na zijne toelating, den eed aan de eene en onverdeelbare republiek zou afleggen. Op ver scheidene banken verzette men zich hiertegen. De heer Cremieux zeidedat het misbruik van den eed in de laatste 60 jaren zoo groot geweest wasdat een der eerste acten van het voorloopig bestuur geweest was hem af te schaffen. Van het oogenblik dat iemand in deze vergadering zetelde kon hij niet dan republikein zijn. In denzelfden geest sprak de heer Decouxen toen de president het voorstel in om vraag wilde brengen trok de heer Ollivier het in daarop werden de rapporten uitgebragt van het onderzoek in de 1 8de 12de, (5de, 4de en 3de bureaux, en alle leden nagenoeg zonder aanmerkingen toegelaten. In de zitting van den 5 dezer, is men voortgegaan met de rapporten over de verkiezingen vervolgens tot de be noeming van eenen voorzitter men begon des namiddags ten 3 ure, en men was ten 5 ure daarmede nog bezig. Het gerucht wilde dat de beer Tenard, van Rouaan die als procureur-generaal bij den jongsten opstand aldaar veel veerkracht heeft betoond tot president der vergadering zou gekozen worden. Voorts wil men dat het uitvoerend be wind, tot op de voltooijing der constitutie, aan drie leden van het voorloopig gouvernement, de heeren Dupont de 1'Eure Arago en Lamartineals consulszou opgedragen worden doch men erkent tevens dat deze combinatie reeds morgen kan gewijzigd worden of vervallen als de partijen zich meer tegenover elkander in de kamer hebben gesteld. Voor het oogenblik bleek er niets van oppositie zoo wel legitimisten als lieden der zoogenoemde bergpartij en voor standers van het regentschap bewaarden voor het oogenblik het stilzwijgen. Te oordeelen naar den schijn naar de heerschende kalmte naar de eenstemmigheid die heden ouder de geheele bevol king zigtbaar was; naar de blijdschap, die in de vólkshoo- pen scheen te wonen en geene plaats te laten voor eenige andere bezigheid meende men alle ongerustheid te kunnen verbannen en zich geheel aan de hoop te mogen overgeven. Maar ongelukkig is dit welligthet geval niet. Men kan het niet verbergenwant dit zou tot niets dienstig zijnhet op roer loert, en zal heden niet, morgen niet uitbreken, maar toch nadert het aireede en niemand kan berekenen hoe lang de rust nog duren zal. Men neme in aanmerking, dat er wordt gesproken van oproer, niet van omwenteling of op stand. De zaak der orde zal echter waarschijnlijk zegepralen. Dat de provisionele regering ook bezorgdheid koestert blijkt uit eene door haar uitgevaardigde proclamatie, waarbij zij waarschuwt tegen de pogingen der oproerstokers en de medewerking verzoekt van alle beminnaren des vaderlands. De Moniteur vermeldtdat er weder verscheidene cre- dieten zijn geopend onder anderen een van 1,850,000 fr. en een van 80,119,419 fr. voor het departement van oorlog. Eergisteren is de generaal Oudinotde bevelhebber van het Alpenlegernaar zijn post vertrokken. Het gerucht heeft zich daarop verbreiddat hij het bevel had medegekre- gen zijne troepen de grenzen te doen overtrekken. Heden wordt echter aan dat gerucht weinig meer geloofd. De generaal Duvivier heeft zijne betrekking als kom- mandant der mobile nationale gardeop grond zijner ver kiezing tot volksvertegenwoordiger, neergelegd. MIDDELBURG den 8 mei. Als eene bijzonderheid ver dient vermeld te worden, dat op den 4 dezer te Westkapelle in den hoogen ouderdom van 91 jaar is overleden PieterCor- r/elis Minderhoudnalatende eene weduwe, met welke hij juist óp den dag zijns overlijden het 66ste huwlijksjaar was ingetreden. De 'rGravenhaagsche Nieuwsbode meldt het volgende: Van elders zullen onze lezers reeds vernomen hebben dat de aanstaande terugkomst der leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal geene betrekking heeft tot de her ziening der Grondwet, maar, naar men ons verzekertzul len H. E. M. zich met enkele andere voordragten hebben be zig te houden. Daartoe moet behooren een wetsontwerp strekkende tot voorloopige afschaffing der lijfstraffen hetgee- selen eti brandmerken en zulks in afwachting dat zal kun nen worden ingevoerd de Nederlandsche strafwetbij welks eerste boek zoo als dit onder het voorgaand bestuur in gemeen overleg met de Staten-Generaal was vastgesteld het beginsel der afschaffing van alle lijfstraffen reeds is aange nomen. Voorts spreekt men van eene voordragt van wet, houdende belasting op het inkomen en zulks ter dekking van het verliesdat de schatkist zou komen te lijden dooi de gelijktijdig voor ,te dragen vrijstelling van den accijns op de rogge en het spek en de vermindering van dien op andere voorwerpen van gemaal en geslagt." Men leest in de Nederl. Stoompost een artikel waarin tot gemoetkoming der armoede wordt, aangeprezen de oprig- ting eener maatschappij van weldadigheidop» eene groote schaaltot bebouwing van woeste gronden. Het zij slechts - wordt daarin gezegd - geene maatschappij waarvan men gel delijke voordeelen voor de geldgevers verwachtzoo als de brave en in zijne verdiensten niet genoeg erkende graaf van den Bosch die had gedroomd het zij eene wezenlijke maat schappij van weldadigheid die de haar toevertrouwde gel den gebruikt om aan de minvermogenden huisvesting te ver- leenen in de nieuwe kolonie en om hun de middelen te verschaffen om de hun toegewezene gronden te ontginnen. Dit denkbeeld reeds vroeger door bekwame mannen geop perd, zij der aandacht van de hooge regering dringend aan bevolen zij geve daaraan gevolg eer de zich alom openba rende ziekte eene ongeneeslijke kanker is geworden. Het stuk is geteekend met de gemakkelijk te ontcijferen initialen E. W. v. D. v. I. Den 5 dezer heeft de Hooge Raad, burgerlijke ka mer, eindelijk uitspraak gedaan in de zaak van den dubbe len kerkeraad der Hervormde Waalsche gemeente te Amster dam, eischer, procureur mr. van der Jagtadvokaat mr. F. C. Donker Curtiustegen den Staat der Nederlanden, gedaagdeprocureur mr. Clantadvokaat mr. Faber van Riemsdijk. De Hooge Raad heeft, in tegenstelling der con clusie, door den procureur-generaal bij den raad, mr. van Maanen, genomen, met verwerping der ingestelde exceptien den eisch van den dubbelen kerkeraad toegewezen en mits dien den Staat veroordeeld tot betaling van den op 1 juljj 1847 verschenen driemaandelijksche termijn der vacatuur-pen ningen aan de opengevallen predikants-plaats verbonden en van 1 april af verschuldigd (ten bedrage van ƒ558,641), en tot voortdurende betaling van alle verdere termijnenzoo lang de opengevallen plaats niet zal zijn vervuld, en voorts in de kosten. Bij koninklijk besluit is de luitenant-ter-zee ie. kl. J. May, benoemd tot ridder der orde van den Nederland- schen leeuw. Het standbeeld van Prins Willem I, bestemd om op het Plein geplaatst te worden is te 's Hage aangekomen. Uit Rotterdam wordt gemeld, dat de stedelijke regering aldaar plannen beraamt van onderscheiden aardten einde de arbeiders nieuwe gelegenheid tot werk te openen. Het provinciaal bestuur van Drenthe trachtnaar wij vernemen en aanvankelijk met goed gevolgden eigendom der voornaamste Hunnebedden te verkrijgen, ten einde dezel ve des te veiliger te stellen voor schending of sloping. Men leest in de Nijmeegsche courantDen 5 dezer ten half drie ure zijn alhier aangekomen twee compagnien ligte veld-artillèrie onder bevel van den heer majoor van Wassenaer, met zich voerende eene batterij ligte zes-ponders, komende van Venlo, om alhier garnizoen te houden. Sedert^ eenigen tijd worden onze omstreken zeer ge plaagd door meikevers welke in buitengewone menigte de boomen en struiken bezetten en veel nadeel aan de vrucht- bootnen doen. Men ziet de voor eenige dagen heerlijk bloei— jende appelboomen van bloem en bladeren beroofd, zelfs de perenboomen welke reeds gevormd hebben worden als het ware geplukt." Onder de te Brussel aangekomene vreemdelingen van aanzien is de Oostenrijksche gezant in Frankrijk, graaf <T Ap- ponydie, van Parijs komende, zich met zijne familie naar Weenen begeeft. Men ziet dus dat zijn vertrek uit de Fran- sche hoofdstad maar al te gegrond is. Voorts is aldaar ook aangekomen de generaal Mansbach, gezant des konings van Zweden aan het hof der Nederlandenen is van daar naar Nederland vertrokken de graaf en de gravin Pozzo-di-Borgo. Het Journal de la Haye deelt bijzondere berigten uit Warschau, van 29 april, mede, voor welker waarheid het zegt te kunnen instaan. Zij komen hierop neder: De orde is noch in de stad noch in het verdere land een oogenblik gestoord geweestevenmin als in de gouver nementen van Lijfland, van Volhynie en van Podolie. Op de Posensche grenzen hadden zich benden van Po len, ten getale van omstreeks 18,000 man gevormd, zoo men zeide met voornemen zich in het rijk te komen wer pen maar er stond een korps gereed om hen te ontvan gen hetwelk al hunne bewegingen gadesloeg en dit schijnt hen afgeschrikt te hebben van het overschrijden der grenzen te wagen. Te Krakau zwierf almede een zesduizendtal gewapende re volutionaire Polenmaar ook stonden de troepen gereed om eiken aanval af te weren. In het keizerlijk leger hcerschen de beste gezindheid en meeste geestdrift; van al wat de couranten ook van een kom- plot onder de officieren mogen zeggen is volstrekt geen woord waar. Het door diezelfde bladen medegedeelde omtrent eene de putatie die consessien ten behoeve van Polen van den kei zer moest gaan verzoekenis mede een louter verzinsel dat zelfs geene wederlegging verdient. Op enkele punten van het land hebben zich zendelingen van de revolutionaire propaganda vertoond maar al hunne pogingen zijn door de waakzaamheid van het gezag verlamd geworden. Het keizerlijk leger in Polen is, uit hoofde van de jong ste gebeurtenissen, aanzienlijk versterkt geworden, en be vindt zich in eenen geduchten staat. Van de Pruissische en Oostenrijksche gouvernementen ont vangt men de stelligste verzekeringen van hun verlangen oiu den vrede te handhaven. De berigten uit Posen luiden bij voortduring zeer be droevend. Daar heerscht eene volslagen anarchie. De tij dingen uit Trier bevestigen het berigt van een hevig ge-

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1