MIDDELRURGSEHE COURANT. It°. 55. Zaturdag 1848. 6 Mei. NIEUWSTIJDINGEN. SuilscftSanö. Jfvrtitkvijfï. XleDcvl.möcu. FRANKFORT den 30 april, De repubükeinsche bewe gingen in het zuiden van Duitschland zijn, ten gevolge dei- krachtige maatregelen door de regering genomen zoo goed als geëindigd te beschouwen. Intusschen is dezer dagen in twee groote alhier gehouden volks vergaderingen opgemaakt een protest aan de commissie van 50, tegen het met geweld te keer gaan van alle repubükeinsche strekking. Volgens berigten uit Wcenen van den 26, had de nieuw uitgevaardigde constitutie aldaar overal den besten in druk gemaakt. De koningin van Beijeren is den 27 van eenen prins bevallen. Zoo als uit Warschau van den 22 april gemeld wordt, heeft de commissie van 4 personen die naar Petersburg ver trekken zou om van Z. M. den keizer van Rusland het her stel van Polen op den voet van voor 1831 te verzoeken en tevens den keizer uit te noodigen tot het doen der noodigé stappen om de vroeger tot Polen behoord hebbende streken onder Russischen schepter te vereenigenzich van die taak teruggetrokken. Te Krakau is des avonds van den 26 der afgeloopen maand een opstand uitgebroken, waartoe het afvorderen der wapenen van eenige uit Frankrijk teruggekeerde Poolsche emigranten tot aanleiding of voorwendsel strekte. Een he vig gevecht ontstond in hetwelk de Oostenrijkers wel de bovenhand behouden hebben maar gedurende hetwelk de ge neraal Castiglioni gekwetst is, en ongeveer 50 soldaten en burgers gedood zijn. Genoemde generaal heeft last gegeven dat alle niet te Krakau te huis behoorende Polen onverwijld vertrekken moesten, zoo niet, dan bedreigde hij de stad met een bombardement. BERLIJN den 2 mei. De luitenant-generaal graaf von Canitz is tot Pruissisch minister van oorlog benoemd. Met grootste gedeelte der boekdrukkers-gezellen alhier is van zelf tot den arbeid wedergekeerd; zij hebben eene verklaring geteekend dat zij tot dwaling vervoerd warenwaarop zij door hunne meesters weder aangenomen zijn hetwelk nog- tans het geval met diegenen niet wezen zal welke weigeren deze verklaring mede te teekenen. Gisteren zouden de ver kiezingen in de hoofdstad plaats hebben. De voorloopige werkzaamheden tot dat einde op den vorigen avond zijn zeer onstuimig geweest. Volgens alhier ontvangen berigt waaraan men meende eenig geloof te mogen slaan moesten de Russische garden den 27 april naar de grenzen oprukken, waar vóór het einde van mei eene krijgsmagt van 300,000 maif vereenigd zal wezen. Volgens telegrafische depeche uit Altona, van den 27 aprilwaren de Denen bij Alsen afgesneden en trokken naar Tondern om Ripen te bereiken. Den 29 was men te Altona nog in het onzekere of de bondstroepen al dan niet te Ha- dersleben waren binnengerukt, maar wist men wel dat dien dag aldaar nog kwartier voor 4000 Denen gemaakt was. De hertog van Augustenburg was den 28 te Apenrade. De Duitsche troepen rukten slechts langzaam voort, hetwelk aan behoedzaamheid toegeschreven werddewijl het Deensche leger zich in twee kolonnes gesplitst had waarvan de eene noordwaarts, de andere oostwaarts trok. Te Sleeswijk sprak men van aangevangen vredes-onderhandelingen. Van Hol- tenau schrijft men den 28 II., dat die haven voortdurend door Deensche oorlogschepen geblokkeerd werd, en verscheiden Nederlandsche schepen, naar Pruissen bestemd, teruggezon den waren. Met opzigt tot deze noch officieel bekend ge maakte, noch door de onzijdige mogendheden, welker vlag gen mede teruggewezen zijn, erkende blokkadeoppert men de belangrijke bedenking, of de Denen ook aan Engelsche schepen de vaart door het Sleeswijk-Holsteinsch kanaal zul len weigeren. PARIJS den 1 mei. Door de voorloopige regering is een besluit bekend gemaakt, behelzende bepalingen omtrent de voorloopige vestiging der nationale vergadering het onder zoek der volmagten en de defiuitive vestiging. Op den middag van den 4 dezer komt de nationale verga dering bijeen, en ten 1 ure treden de leden van het voor loopig bewind en de ministers in de zaal. De president van het bestuur houdt eene aanspraak en benoemt tot een voor loopig bureau, terwijl het oudste lid als president en de 6 jongste leden als secretarissen optreden. De vergadering ver deelt zich in 18 bureaux die onderzoeken de geloofsbrieven (ieder 50) der leden. Om 3 ure hervat de vergadering ha re zitting, en maakt den uitslag van haar onderzoek bekend. Vervolgens benoemt cTe vergadering een president bij meer derheid van stemmen alsmede 6 vice-presidenten 6 secre tarissen en 3 quaestors. Die benoemingen geschieden ■voor 6 maanden de laatste echter voor den duur der zitting. Dit alles heeft plaats in het openbaar, en als het is afge loopen staat de president op en zegt: Vertegenwoordigers van het volk! in naam der eenige en ondeelbare republiek, de .1nationale vergadering is bepaald geconstitueerd. Leve de republiekj De president van het voorloopig bestuur vraagt aan den president der vergadering het woord schetst den toestand des rijks op 24 februarij II. en op heden en geeft in naam van het provisioneel bewind het gezag, dat het bezat door het volk-, in de handen der vertegenwoordigers. Eindelijk doet elk minister rekenschap van zijn bestuur tot op den dag der zamenkomst van de nationale vergadering. De zaal voor de nationale vergadering heefc 27 ellen lengte bij 39 ellen diepte. Op de tribunes voor het korps diplomatiek, de redacteurs en sténographen kunnen onge veer 1200 personen plaats nemen, terwijl de publieke tri bunes ongeveer 4 a 500 menscheh kunnen bevatten. De Maniteur behelst een besluit van den navolgenden inhoud Het voorloopig bestuuroverwegende dat het beginsel van gelijkheid dat van eenvormigheid van kleeding insluit voor de burgers die tot dezelfde betrekkingen zijn geroe pen besluit: de vertegenwoordigers des volks zullen een zwarten rok dragen een wit vest met omslagen op de borst, eene zwarte broek en eene driekleurige zijden sjerp met gouden franje. Aan het linker knoopsgat zullen zij een rood lintje dragen waarop de bundelbijlen der republiek zijn gestikt." Dit costuum vooral het vest model uit den tijd van Ro- bespierre ondergaat in geene geringe mate de aanmerking en critiek der dagbladen zij vragen of ook de geestelijken hunne kleeding voor dit costuum zullen moeten ruilen. In de aanstaande nationale vergadering zullen de legi timisten talrijker zijn dan zulks sedert 18 jaren bet geval was; men spreekt van 150 a 200. Vele aanzienlijke gees telijken zullen zitting nemen; de abt Lacordairede aarts bisschop van Parijsde bisschop van Langres en de abt Fournier zijn onder anderen verkozen. De heer Thiersdie sedert 18 jaren door het departement de monden van de Rhóne gekozen washeeft ditmaal geen genoegzaam getal stemmen bekomen. Bij besluit der voorloopige regering is de generaal Cavaignac naar Parijs geroepen en de generaal Changarnier in diens plaats tot gouverneur-generaal van Algerie benoemd aangezien de generaal Cavaignac als vertegenwoordiger des volks aan de werkzaamheden der nationale vergadering ver langt deel te komen nemen. Sommigen achten den generaal Changarnier niet in allen deele geschikt voor die aanzien lijke betrekking, welke in de tegenwoordige omstandigheden van het hoogste gewigt kan worden. Het dagblad le Constitu- tionnel geeft niet onduidelijk te kennen, dat de generaal Ca vaignac in ongenade zou zijn vervallen door de kuiperijen van den heer Couputdie door den heer Ledru-Rollin naar Algerie was afgezonden. Het groote volksfeesthetwelk mede den 4 dezer zou worden gegeven zal waarschijnlijk tot den 11 worden uit gesteldvermits de mobile nationale garde, de repubükein sche garde en de wachten van Parijs alsdan geheel gekleed en uitgerust kunnen zijn. Tegen den heer Delescluze waren als commissaris der regering in het departement van het noorden vele beschuldi gingen gerezen, en ieder achtte zijne aftreding als aanstaan de. Eensklaps ziet men zich in die verwachting bedrogen blijkens een briet van den heer Ledru-Rollm. aan genoemden commissaris. De club der revolutie heeft eene bezending benoemd met den heer Barbes aan het hoofd om bij het provisioneel gouvernement inlichtingen te vragen wegens het njoordtooneel te Rouaan. Diezelfde club had ook aangenomen dat Frank rijk geen president Staten. De maatregel van gelijk dagloon ven in de nationale moest hebben zoo als de Vereenigde van den heer L. Blanc, ten aanzien heeft tot hevige twist aanleiding gege- werkplaats der kleermakers: die twee uniform-jassen daags hadden genaaid waren niet tevreden dat zij die er één, of maar naauwelijks één geleverd hadden, evenveel loon ontvingen. Bijzondere berigten uit Parijs van den 1 dezer melden het volgende Zonder nog geheel gestild te zijn vertoonen de onlus ten in de departementen echter thans een minder ernstig ka rakter dan voor twee dagen. Er valt nier aan te twijfelen dat overal het geweld en de regeringloosheid overwonnen zullen worden maar desniettemin blijft dit verzet der ultra republikeinen tegen den uitslag der verkiezingen in verschei dene belangrijke steden een hoogst betreurenswaardig verschijn sel. Nog meer is de wijze, waarop de bladen van deze partij zich over die wanorden uitlaten te bejammeren. La Réforme het blad van den heer Ledru-Rollin trekt open lijk partij voor de opstandelingen van Rouaan. Dat blad is verontwaardigd dat men geweld heelt durven gebruiken te gen deze lieden, die, gelijk thans ten stelligste gebleken is, losgelaten galeiboeven aan hun hoofd hadden en die de stad aan regeringloosheid en vvelligt aan plundering wilden over geven. Steeds trekken la Réforme en de overige bladen van dezelfde kleur zich de zaak dier onruststokers aan en ver klaren zich tegen de nationale garde en de overheden. Zij zijn alleen op de hand van die commissarissen der regering die de bevolking overal tegen zich in het harnas hebben ge jaagd en die ziende dat het verstandige gedeelte des volks een afkeer van hen had, zeiven alle ledigloopers alle lie den die ter slechter naam en faam staan tot wanordelijk heden hebben aangezet en daarbij eenige brave maar ver doolde werklieden hebben medegesleept. Het is moeijeüjk te begrijpen dat er schrijvers zijn die zulk een gebruik vaij de drukpers-vrijheid maken, die alleen hen aanmoedigen wel ke den burgeroorlog willen doen uitbreken. Voor het overige schijnt die partijnu zij eenmaal bij de verkiezingen overwonnen is, op nieuw het geweld te baat te willen nemen om hare oogmerken te bereiken. Eiken morgen zijn la Réforme la Commune de Paris en andere or ganen der ultra-republikeinen met bedreigingen opgevuld en roepen als het ware de burgers te wapen. Maar de ver standige gematigde lieden hebben zich aan elkander geslo ten zij zullen daarvan zijn wij vast overtuigdwelk ver schil van meening er ook omtrent zaken van minder belang oneer hen moge bestaan vereenigd blijven ten einde de on ruststokers tegen te gaan en wat deze ook zullen beproe ven de zaak der orde zal zegevieren." MIDDELBURG den 5 mei. Door Z. M. den Koning is aan den kolonel .7. L. Madiol, 'van het 5de regt. inf., pensioen verleend, met rang van generaal-majoorzonder bezwaar der schatkist. Wijders benoemd tot kolonel bij den grooten staf, de luitenant-kolonel J. D. Barreadjudant van Z. K. H. Prins Fr ede riktot generaal-majoor kom- mandant der reserve-brigade, tevens belast met de functien van gouverneur der residentie en van provincialen-komman- dant in Zuid-Holland de kolonel jhr. J. F. van Spengler kommandant van het regement grenadiers en jagers, Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst. Voorts zijn de volgende promotien van hoofd-officieren besloten tot kommandant van het regement grenadiers en jagers, de luit.-kolonel H. F. K. Duycker, van het korps, en tot luit.-kolonel, de ma joor l'. G. Lambert, van het iste regement infanterie; bij het iste regement inf., tot luit.-kolonel, de majoor IV. I'. Kampsvan het 8ste; tot majoor de kapitein C. A. Pheijfer van het 6de reg. bij het 5de reg.tot kolonel, de luitenant-kolonel L. T. F. IV. baron von Boe- cop; bij het 6de reg., tot kolonel, de luitenant-kolonel G. de Villeneuve van het iste reg.; bij het 8ste reg., tot luit.-kolonel, de majoor IV. IVorltman van. het regem. grenadiers en jagers; tot majoors, de kapiteins F. Breek- pot en A. G. Reijers van het 5de en 4de regt.bij de artillerie: tot majoors, de kapiteins C. Merck en IV. A. Camp; tot majoor en magazijnmeester, de kapitein H. M. van Meurstot majoor, de kapitein F. Broers. En ver plaatst de majoor C. Anemaet van het 8ste regem, inf. bij het regement grenadiers en jagers. Ook in mindere rangen hebben bevorderingen plaats gehad. Over Hamburg is een cotirier uit Petersburg te 's Gra- venhage aangekomen met depeches voor prins Galintzky. Men verzekert dat de prins dientengevolge spoedig naar Rusland zal vertrekken. Dingsdag heeft aan het ministerie van marine de aan besteding plaats gehad van het gebouw voor het loodswezen te Brouwershaven welk werk is aangenomen door den heer C. Zuiderhoek c. s. te Sliedrecht, voor 30,700. De commissie voor het ontwerpen der nieuwe consti tutie door de vergadering der Staten van Luxemburgin ha re zitting van 26 april gekozen heeft in hare eerste bijeen komst besloten dat zij de Belgische constitutie tot grond slag van het ontwerp zou aannemen; zij heeft een comité uit haar midden benoemdaan hetwelk de last is opgedragen om het ontwerp op te stellen, dat haar moet worden onder worpen; dit comité is zamengesteld uit de heeren CA. Mets, Servais en Munchen. Volgens de laatste Fransche tijdingen wordt Parijs nog steeds ontrust door aangeplakte en zeer dreigende taal voe rende plakaten, die reeds hier en daar tot twist en vecht partijen aanleiding gaven, tusschen hen die.dezelve van de muren en plaatsen waar die waren aangeplakt wilden af scheuren en hen die zulks wilden verhinderen. Een zoo danig plakaat van de Sociëteit der regten van den mensch en burger heeft nog al bekommering verwekt, eensdeels door de hevige uitdrukkingen tegen de gematigde partij waarin onder anderen gezegd wordt: „welhaast zullen uwe broeders ti.geen vergifenis meer aanbieden, maar regt uit oefenen anderdeels om dat men onder de vier onderteeke naars den naam opmerkt van A. Barbes, kolonel van het 12de legioen der nationale garde, en gekozen lid der na tionale vergadering." De tijdingenheden door de Fransche bladen uit Itaüe aangebragtzijn voor de Italianen niet gunstig. Zij beves tigen in de eerste plaats al hetgeen in de Duitsche bladen omtrent de herneming van Udinohoofdstad van Friouldoor de Oostenrijksche troepen gemeld was. Generaal Nugent mar cheert, na de Tagliomento te zijn overgestoken, op Treviso aan, om zich van daar naar Venetie te begeven, dat, zegt men, reeds om kapitulatie verzocht heeft. Daarenboven snel len de Duitsch-fyroolsche troepen met geforceerde marschen door Italiaansch Tyrol Radetzki te hulp, die, aan het hoofd zijner 50,000 man, thans zeer geschikt de overwinningen van generaal Nugent tot zijn voordeel kan aanwenden en op zijne aansluiting aan de Duitsche Tyrolers wachten. De Italianendoor deze opvolgende gebeurtenissen die echter ligt te voorzien warenverschriktwijten

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1