MIDDELBURGSCH C 1 A N T. N°. 54. 1848. Donderdag 4 Mei. I 1 BESTUREN en ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. JTtanfecijft. Shaitschl.'iub. ücbcvLtuben. STRANDVONDERIJ. De Eigenaren van 15550 Staven IJZER, den 27 en 28 April II. op den Banjaard gered en te Arnemuiden gebor gen worden bij deze opgeroepenom zich ter reclame mits voorzien van behoorlijke bewijsstukken te vervoegen bij den Opper-Strandvonder Bèwesten-Schelde, te Middelburg. De Opper-Strandvonder voornoemd G. A. FOKKER. SPIJSUITDEELING. De COMMISSIE tot Uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden te Middelburg, zal op Donderdag den 11 dezer, des middags ten twaalf ure in haar gewoon lokaalReke ning doen barer Administratie over het afgeloopen jaar; wor dende de Heeren Inteekenaren verzocht om dezelve met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Middelburg, den 2 Mei 1848. Namens de Commissie voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYS. Secretaris. B AD-IJS RIGTING. Door de COMMISSIE der BAD-INRIGTING te DOM BURG zal, op Maandag den 8 Mei, des middags ten twee urein het lokaal der ConcertzaalRekening worden ge daan over hare Administratie gedurende het afgeloopen Sai- zoeu en voorstellen die Inrigting betreffendewordende Heeren Gelntresseerden bij deze uitgenoodigd dit met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Middelburg, den 2 Mei 1848. NEDERL. HAND EL-MAAT SCHAP PIJ. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen wor den geveild Te ROTTERDAMop Dingsdag den 30 Mei 1848, 29995 Kan. en Kranj. Java SUIKER, liggende aldaar. 30021 Dito DITO, ügg. te Amsterdam. 1689 Dito DITO, Dordrecht. 3289 Dito DITO, Middelburg. Zijnde onder deze hoeveelheden mede begrepen het nog onverkochte gedeelte van het opgehouden»in de Veiling van 30 Maart jl. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den I Mei 1848. VAN DER OUDERMEULEN, President. GOUDSWAAR D Direct, fung. Secretaris. RENDSBURG den 27 april. Ook de stad Flensburg is l door de Duitsche troepen bezet na door de Denen reeds ontruimd te zijn, de groote meerderheid van welke, deels, te land deels aan boord hunner schepen naar Alsen terug getrokken zijnwerwaarts zich nu ook de zegevierende troepen wenden. De koning van Denemarken was nage noeg hersteld en zou naar zijne hoofdstad wederkeeren. Men zeide dat hij graaf Carl Molthe te Fredericia bij zich had doen ontbieden en maakte ook daaruit op dat hij tot onderhandelen geneigd was. De kamerheer von Oxkohn door den koning naar Petersburg gezonden om aldaar bij stand te vragen zou van den keizer tot antwoord bekomen hebben dac Rusland zich in deze zaak niet mengen zal althans zoo lang de bondstroepen het eigenlijk Deensch grond gebied niet aanvallen. BERLIJN den 30 april. Uit Sleeswijk loopen de berig- ten tot den 27. In den vroegen morgen van den 25 hadden de Pruissen na een hardnekkig gevecht waarin van beide zijde velen gedood of gewond werden, zich ook van Flens burg meester gemaakt en de Denen geheel verstrooid. Ver volgens moet ook Apenrade door de Duitschers bezet zijn. Waar de Denen gebleven waren, wist men niet. Overal in Sleeswijk waren de Duitsche troepen door de bevolking met vreugde ontvangen. Wegens een ontstaan verschil over de arbeidsloonen in de Berlijnsche drukkerijen zijn de Berlijnsche couranten den 29 niet uitgekomen en zouden vermoedelijk den volgenden dag ook niet verschijnen. De rust was echter ongestoord gebleven. Het Regeringsblad van den 30 is in een halfblad uitgeko men doch met berigt, dat de beletselen tegen eene geregelde uitgave nog voortduren. Het blijkt dat een óootal drukkersgezellen den arbeid ge weigerd hebben; de meeste dagbladen zijn niet verschenen; de policie kon zich met de zaak niet inlaten meesters en gezellen zouden vereenigingen houden. De tijdingen van het noordsche krijgstoonee! luiden, dat de Duitsche bondstroepen ook Hadersleben veroverd hebben. Lord Pahnerston moetin eene nota aan Pruissenzeer ontraden hebben de Sleeswijksche grenzen te overschrijden. Men meldt van de Italiaansche grenzen den 25 april. Uit Rome wordt geschrevendat de Pruissische gezant bij den H. Stoel van daar is teruggeroepen om in het vader land voor eene gewigtige zending gebruikt te worden. Lord Minto is in den morgen van den 15 april over Florence en Turin naar Londen vertrokken. Er is bij het ministerie eene nieuwe wet op de verkiezingen door den circolo Romano popoiare voorgesteld. De stemming in de Romagna wordt als beter afgeschilderd; in de marken moet de stemming daar entegen veel ongunstiger zijn. Sedert de mis zijn in Siniga- glia 70 personen vermoord. Een brief uit Triest, van 23 april, deelt een berigt mede uit het hoofdkwartier van generaal Nugent, Deze had een aanvang gemaakt met het bombardement van UJine. De provisionele regering deed den volgenden morgen het voor stel tot eene kapitulatie; des middags werden de preliminai- ren onderteekend. Volgens het bulletin uit Botzen van 23 april, hadden de Oostenrijksche troepen bij Bevilacqua een troep kruisvaar ders en pausselijke vrijwilligers, sterk 500 man, geslagen en trokken als overwinnaars te Cologna (op den linkeroever van den Etsch, zuidelijk tusschen Verona en Padna) binnen. Berigten van een dag later melden, dat Bevilacqua en het slot aldaar een prooi der vlammen zijn geworden. Den 19 ondernamen de Piemontezen eene demonstratie tegen het fort Beifiore doch werden door het garnizoen van Mantua met verlies teruggedreven. Een schrijven uit Verona in den Schw. M. den 17 dezer, meldt het volgende: Uit geloofwaardige bronnen wordt ver zekerd dat koning Karei Albert zijn leger verlaten heeft. Zijn aanval op Pescbiera heeft hij gestaakt, ofschoon zijne troepen nog op den regter-oever der Mincio, voor deze vesting gelegerd zijn. De Piemontezen gedragen zich langs hunne geheele linie zeer rustig.'" LONDEN den 29 april. H. M. de koningin-weduwe Adelaïde is woensdag, aan boord der stoomboot Ho we van het eiland Madera te Portsmouth wedergekeerd. Onder degenen welke haar vergezelden zijn de hertogin Ida van Saksen-Weimarmet hare kinderen. Kort na de aankomst der Howe legde de koningin-weduweop ontvangen uitnoo- digingeen bezoek bij koningin Victoria op het eiland Wight, af, en keerde des namiddags naar de stoomboot te rug. Gisteren heeft H. M. de terugreis naar deze hoofd stad vervolgd. Bij de militaire Bath-orde hebben talrijke promotien plaats gegrepen. Sir H. Lytton Bulwerde minister van Engeland te Madrid en verscheiden andere diplomaten zijn tot kommandeurs dier orde verheven. Men zegt dat het voorloopig gouvernement der Fran- sche republiek eene bestelling van 50,000 geweren aan En- gelsche en Iersche fabrieken gedaan heeftwelke geweren voor de nationale garde bestemd zouden zijn en met den meesten spoed afgezonden moeten worden. Ook de Deen- sche regering zou eene bestelling van 30,000 geweren ge daan hebben zoodat de wapensmeden te Birmingham en el ders vooreerst ruim werk zullen hebben. De stedelijke raad van Dublin heeft dezer dagen, on der voorzitting van den lord niaire, over maatregelen be raadslaagd tot herstelling van bet openbaar vertrouwen, het welk door den staat van beweging en onrust, in welken die hoofdsiad, ook ten nadeele des handels, sedert geruimen tijd verkeert, zoo hevig is geschokt. Eene.commissie van on derzoek is benoemd en moet een adres aan den lord-luit. opstellen. PARIJS den 29 april. Gisteren heeft op het stadhuis in de groote zaal St.-Jan het hoogst moeijelijke werk der stemopmaking voor het departement der Seine plaats gehad. Ten 9 ure in den morgen bezetteden detachementen van alle legioenen van Parijs en van de mobile garde het plein van het stadhuis. In genoemde zaal waren tafels geplaatstwaar aan meer dan 200 gedelegeerden der verschillende mairies en kantons zich nederzettedenterwijl de bestuurders dezer moei jelijke operatie in eene tribune waren gezeten. Ten half 11 ure in den morgen begon men met het opmaken der stemmen en zulks duurde zonder tusschenpoozen voort tot des avonds xo ure; toen bieek het, dat in het departement der Seine de volgende 34 vertegenwoordigers waren gekozen en dat zij het achter ieders naam geplaatst getal stemmen hadden be komen 1. Lamartine lid van liet prov. gouvernement 259,800 2. Dupont del'Eure245,083 3. Francais Arago243,640 4. Garnier Pagiss> 240,890 5. Marrust229,166 6. Marie225,776 7. Crémieux210,699 8. Btrangerliedjes dichter204,271 9. Carnotminister van openbaar onderwijs195,603 10. Bethmóntminister van landbouw en koophandel 189,252 11. Duvivicropperbevelhebber der mobile garde 182,175 12. Ferdinand de Lasteijrie gewezen afgevaardigde 165,156 13. Vavin, gewezen afgevaardigde151,103 14. Cavaignacgouverneur-generaal van Algerie144,187 15. Bergergewezen afgevaardigde138,660 16. Pagncrresecretaris-generaal van het provis. gouvern. 136,117 17. Buchczadjunct van den maire van l'arijs135,678 13. Cormenin president van den staatsraad135,050 19. Carbon beeldh. en hoofdredacteur van den Atelier 135,043 20. Coussidière prefect van policie133,775 21. Albertlid van het provisioneel gouvernement133,041 22. IVolowskiprol', bij het conserv. van kunsten en wetens. 132,333 23. Peupinhorlogiemaker131,969 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34. Ledru-Rollin lid van het provisioneel gouvernement J. P. Smith werkman Flocon lid van het provisioneel gouvernement Louis Blanc, Recurtadjunct van den maire der hoofdstad Ag ricol Pcrdiguierschrijnwerker Jules Bastide onder secretaris bij de buitenl. zaken Coquerelprotestantsch predikant Garnon gewezen afgevaardigde Guinardkolonel van de artillerie der nat. garde Lamennais abt 131,587 124,383 121,865 121,140 118,075 117,290 110,228 109,934 106,747 106,262 104,371 De heer Lamartine wordt gedoodverwd als aanstaande president der republiek. Als de voormalige afgevaardigden zijne zijde kiezen, dan zal de ondervinding, de meerderheid en het talent daar zijn. De legitimistische partij is nog niet op te merken. De abt Lamennais heeft veel meer stemmen erlangd dan de abt Lacordaire. Blanqui is nergens te vinden. Parijs blijft kalm en de fondsen rijzen. Het bewijsc dat de oproeren in de departementen noch de tweespalt in het voorloopig bestuur, noch de invloed die Ledru-Rollin bezit (getuigen de verkiezingen te Parijs) er van zeer zwaar- wigtigen aard worden geschat. Van de 34 afgevaardigden te Parijsbehooren slechts 5 tot de hevige liberalen. La Reforme het blad des heeren Ledru-Rollin is zeer ontevreden over de verkiezingen. De reactie is dddr zegt het, zij zal zich van nu aan overal vertoonenen op alle handelingen der nationale vergadering werken. Er is bepaald, dat het paleis van de Louvre voltooid worden en den naam van het paleis des volks aannemen zal het wordt bestemd voor tentoonstellingen van schilde rijen en voortbrengselen van nijverheid en voor de nationale bibliotheek. De straat Rivoli zal volgens hetzelfde plan worden voortgezet. De werken aan het paleis des volks worden voor %werken van openbaar nut verklaard Men zegt, dat de banken van Bordeaux en Nantes tot heden geweigerd hebben tot de vereeniging der banken toe te tredenen dat zij bedreigd worden met de herroeping van het besluithetwelk hen magtigt hunne biljetten niet in specie te betalen. Ook te Toulouse hadden oproerige verkiezingstooneeien plaats en te Castel-Sarrasin heeft bloed gestroomd. Dit alles heeft de goede en rustige stemming te Parijs zeer geschokt. Men noemt eene geheele reeks van steden en dorpen waar de verkiezingen mede tot ongeregeldheden leiden, maar nergens hadden die een zoo ernstig aanzien als te Rotman. MIDDELBURG den 3 mei. Eergisteren is alhier het vernieuwde en smaakvol herbouwde lokaal der sociëteit de Vergenoeging, op de groote 'markt, weder geopend en in gewijd. De leden bezochten het des avonds met hunne dames. Uit Vlissingen meldt mendat het werk aan 'de groote Doksluis der marine met kracht wordt voortgezeten men eerstdaags zal kunnen overgaan tot de bevloering. Volgens de 's Gravenhaagsche berigten der Arnhemsche courant is de Regering voornemens een wets-ontwerp voor te dragen tot vermindering der accijnsen op het gemaal en het geslacht, en tot invoering eener belasting op het inko men ter dekking van het door die vermindering te ontstaan verlies voor de schatkist. Bij koninklijk besluit van den 27 april 11. is aan den heer J. Hodshon overeenkomstig het daartoe door denzelven gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend als mede-com missaris van het grootboek der nationale schuld, en zulks met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem in die betrekking bewezen; zijnde voorts bij hetzelve be sluit tot mede commissaris van het grootboek der nationale schuld benoemd en aangesteld de heer mr. Jan Sebastiaan van Naamen. LI. zondag is de generaal von Mansbackminister van de hoven van Zweden en Noorwegen bij het hof der Neder landen bij den Koning in een plegtig gehoor ontvangen tot het aanbieden en overhandigen zijner geloofsbrieven. Maan dag zou zich de generaal naar Amsterdam begeven. Den 27 april is te Utrecht overleden de heer ,7. M. Polders, vice-adtniraal en lid van het hoog-militair-geregts- hof, ridder der militaire Willeins-orde 3de klasse, van het legioen van eer enz. De Amsterdamsche courant zegtZoo wij wel on- derrigt zijn hebben de assuradeurs alhier beslotenvoor de vaart op de Oostzee geene andere schepen dan die onder Nederlandsche vlag varen te verzekeren." De Hamburger Barsen-ILalle wildat een Deensch oor logsvaartuig het Nederlandsch schip Jacoba kapitein Mun tendam belet bad het Sleeswijk-Holsteinsch kanaal te ver laten en zelfs een kanonschot op hetzelve had gelost. Op de opmerking van den kapitein dat hij onzijdige vlag voerde, en naar Hobroe, in Jutland wilde zou geantwoord zijn dat geen schip, van welke natie ook, mogt passeren. Daarop zou de Jacoba naar Holtenau teruggekeerd zijn. Zr. Ms. schoeners ambonluit. iste ki. P. Dibbetz, de adder luit. iste kl. J. H. Volmer Knollaerten schor pioen luit. iste ki. A. van JVachendorff van Rhijn zijn in den morgen van den 30 april van Hellevoetsluis naar de Noord-Zee gezeild. De ambon is gisteren te Vlissingen ge arriveerd.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1