MIDDELRURGSC1HE COURANT. N°. 53. Diugsdag 1848, 2 Mei. BESTUREN en ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. fïebeuLtubcu HERIJK DER MAT EK EK GEJFIGTEK. GEDEPUTEERDE STATEN TAN ZEELAND, ms. (vervolg en slot.) Art. 10. Het wordt aan alle op publiek gezag; aangestelde of be- eedigde Landmeters, Wegers en Meters verboden, eenige certifica- ten weeg- of meetbrieven af te geven waarin de maat of liet ge- wigt anders dan in de nieuwe alleen wettige benamingen is uitge drukt en zullen door dezelve geene andere dan de wettig erkende maten en gewigten mogen worden gebezigd. Art. 11 Insgelijks wordt aan de Plaatselijke Besturen Godsbui zen of Armbesturen en aan alle Ambtenaren en publieke Administra- tien verboden eenige acten plans bestekken of beramingen te doen opmaken aan te nemen of daarop regard te slaan in welke de hoeveelheden en afmetingen niet in de nieuwe maten of gewigten zijn opgegeven. Art. 12. Aan alle Ambtenaren publieke Adininistratien en Inge- xetenen binnen deze Provincie wordt bij deze derzelver verpligting herinnerd om de door hen gebezigd wordende maten en gewigten binnen den in Art. 1 bepaalden termijn te doen herijken bij gemis van welke formaliteitde door hen gebezigd wordende of in derzel ver opene Werkplaatsen, Magazijnen of Winkels bevonden wordende maten en gewigten in beslag kunnen worden genomen en degenen die bevonden worden dezelve te hebben gebruikt, of in hunne opene Werkplaatsen Magazijnen of Winkels voorhanden te hebben vol gens de bepalingen van het Koninklijk besluit van den 30 Maart 1827 Staatsblad no. 13) zullen worden verwezen in eene boete van 10 tot 100. Aan dezelve worden tevens herinnerd de bepalingen van Art 14 van het Koniuklijk besluit van den 18 December 1819 Staatsblad no. 57) volgens welke alles wat met de maten voor drooge waren in dat besluit opgegeven wordt gemeten met den strijkel behoor lijk moet worden afgestreken en dus allen die van zoodanige ma ten gebruik maken ook van strijkels voor dezelve behooren te zijn voorzien van welke die voor de halve en voor de kwart Mudde ook moeten worden geijkt en geverifieerd; wordende de Plaatselijke Be sturen alsmede de Arrondissements-ijkers aangemaand Jom voor de nakoming dezer verordeningen te waken en daarop bij hunne visi- tatien voorzoo veel een ieder aangaat, te letten; terwijl van de be vinding te dezen in de bij Art. 7 en 9 bedoelde Processen-Verbaai of relazen speciale melding zal moeten worden gemaakt. Art. 13. Alle Ambtenaren en publieke Adininistratien worden uit- genoodigd aan de nakoming van het tegenwoordig besluit de hand te houden en worden de Plaatselijke Besturen aaugeschreven om de Arrondissements-ijkers in dejuitoefening hunner functien'zoo veel mogelijk behulpzaam te zijn, en speciaal op derzelver aanvrage da delijk den Commissaris van Policie of daar waar zoodanig Ambtenaar niet aanwezig is, of verhinderd wordt de vereischte assistentie te verleen n een Lid van het Plaatselijk Bestuur te delegerenom dezelve bij de door beu voorgeuomeue visitatien van Winkels en Werkplaatsen te vergezellen. Art. 14. Dit besluit zal, door insertie in het Provinciaal Blad, ge brast worden ter kennis van de Districts-Commissnrissen Burgemees ters en Wethouders der Steden en Burgemeesters en Wethouders of Assessoren der Steden en Gemeenten ten Platten lande in deze Pro vincie mitsgaders van de Arrondissements-ijkers, tot informatie en narigten wijders, door de zorg der Plaatselijke Besturen worden af gekondigd en aangeplakt in al de Steden en Gemeenten van deze Pro vincie te weikeu einde een genoegzaam aantal in plano gedrukte Exemplaren van hetzelve aan voornoemde Besturen zal worden toe gezonden; zullende wijders Exemplaren van dit besluit worden gezon den aan het Proviuciaal Geregtshof, den Prokureur-Generaal bij het zelve en door diens tusschenkornst aan de Ambtenaren van het Open baar Ministerie bij het Provinciaal Geregtshof en bij de Arrondissements- Begtbankeu gelijk mede aan de Kanton-Ilegters in deze Provincie. Middelburg, den 7 April 1848. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBÜRCH. Ter ordonnantie van dezelve, SLEGT. MIDDELBURG den i mei. De Staats-courant van 30 april en 1 mei behelst de navolgende koninklijke besluiten Wij WILLEM II enz. Gelet op de betrekking, welke naar art. 1 der Grondwet en de traktaten tusschen het hertogdom Limburg en het Duitsch verbond bestaat I11 aanmerking nemende, dat door de Duitsche bonds-ver- gadering in den laatsten tijd eenige besluiten zijn genomen welke in een deel van Limburg moeten worden ten uitvoer gelegd, en welke uitvoering niet gevoegelijk kan worden op gedragen aan de hoofden der ministeriële departementen van het koningrijk-, Op de voordragt van den raad der ministers Hebben besloten en besluiten 1. De uitvoering van de besluiten der Duitsche bondsverga dering in den aanhef dezes bedoeld in het bijzonder van die betrekkelijk de verkiezing van afgevaardigden voor de nationale Duitsche vergadering, welke in de volgende maand re Frankfort aan den Main moet bijeenkomen mitsgaders ■van het besluit betreffende het verbod van uitvoer van paar- den uit de Duitsche bonds-staten wordt onder onze on middellijke bevelen, opgedragen aan een bijzonderen ambte naar, onder den titel van Hertoglijk-Limburgschen commis saris voor de Duitsche bondszaken. 2. Tot Hertoglijk-Limburgschen commissaris voor de Duit sche bondszaken wordt benoemd de heer L. F. 11. Beerenbroek distriers-commissaris te Roermond. 3. De wijze waarop de uitgaven uit dit besluit voortspruiten de zullen worden gevonden zal nader door ons worden ge regeld naar aanleiding van de voordragt, welke aan ons daaromtrent door onze ministers van financien en van bin- uenlandscbe zaken zal worden aangeboden. 's Gravenhageden 28 april 1848." Wij WILLEM IIenz. Hebben besloten en besluiten 1. Aan den gouverneur van het hertogdom Limburg te doen mededeelen ons besluit van heden110. 44waarbij een bij zondere commissaris wordt benoemd ter executie van zoo danige besluiten als door de bondsvergadering zijn genomen en in een deel van het hertogdom Limburg moeten worden ten uitvoer gelegd. 2. Den gouverneur voornoemd te magtigen om gemelden commissaris in de uitvoering van zijnen last op alle mogelij ke wijzen behulpzaam te zijn, daartoe de vereischte inlich tingen te geven, aan de gemeentebesturen en verdere ambte naren 111 het hertogdom zoodanige bevelen, en itïstrüctien te verstrekken, als tot bereiking van het voorgestelde doel dien stig worden geoordeeld. 's Gravenhageden 28 april 1848." De algemeene rekenkamer heeft, onder dagteekening van den 27, bekend gemaakt, dat op nieuw bij haar is overgebragt voor eene som van 24,000 aan ingetrokken muntbiljetten van 20, en dat bovendien bij haar is inge komen voor eene som van f 500,000 aan muntbiljetten van 100, zoodat thans, met inbegrip van de vroeger vermeide som, is ingetrokken voor een bedrag van 12,889,000 aan muntbiljetten. De ministerraad is gedurende de laatste dagen onder scheidene malen bijeen geweest. De herziening der grond wet was het daarbij behandelde onderwerp en wel voorna melijk het ontwerpen der wetten, waarin de wijzigingen en veranderingen zullen worden vervat. Men zal zich herinneren, dat ook in 1845 zoodanige ver deeling van het ontwerp der negen mannen noodig gekeurd en gemaakt is. Die ontwerpen heeft het ministerie thans tot voorbeeld genomen en zullen zoo veel mogelijk wordeii gevolgd. Het werk der commissie zal niet onveranderd in de ka mer komen. Ten aanzien van meer ondergeschikte punten, schijnt dit nu reeds met zekerheid te kunnen worden gezegd. Van zoo danige namelijk, die geene verandering maken in de hoofd denkbeelden maar overeenstemmen niet het ontwerp der commissie zoo als het ligt. Bij voorbeeld, dat ook voor de leden der Eerste Kamer moet bepaald worden, wat ook voor die der Tweede in art. 78 is voorgeschreven dat zij stemmen volgens eed en ge wetenzonder last of ruggespraak met hen die benoemen." Door in art. 82 te zeggen art. 77 en 78," in plaats van „art. 77 is op hen toepasselijk," is dit verholpen. Evenzoo zou art. 1 van het voorloopig kies-reglement niet blijven zoo als het is. Men schijnt bezwaar te vinden, dat het Rijk eenige dagen zonder Staten-Generaal zou zijn. Im mers bij de afkondiging der nieuwe Grondwet, zouden de Kamers van regtswege ontbonden 'zijn. Dan echter moeten de nieuwe Kamers nog verkozen worden. Inmiddels kunnen omstandigheden zich voordoendat eene bijeenkomst van Staten-Generaal dringend gevorderd zij. Het schijnt daarom veranderd te zullen worden zoodanig, dat de oude Kamers zullen blijven bestaan, tot dat de nieuwe gekozen zijn; met bepaling dat, wat ook gebeure de ver kiezingen voor de nieuwe onafgebroken zullen worden voort gezet, om te spoediger de oude door de nieuwe te kunnen doen vervangen. Bij koninklijk besluit is aan jhr. mr. 0. van Swinde- ren vanRensuma, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Door H. K. H. Prinses Albert van Pillissen is, voor een aanzienlijken prijs, eene fraaije schilderij aangekocht van den kunstschilder G. van Merkensteynte Nijmegen. Ds. 11. L. Oort predikant te Delftheeft het beroep naar 's Gravenhage aangenomen. Den 21 april is te Kralingen overleden, de gepen sioneerde generaal-majoor G. B. E. Paravicini di Cape/li, ridder van de orde van den Nederlandschen leeuw en van het legioen van eer. Te 's Hertogenbosch zijn vier werkgasten van de druk kerij van het dagblad de Noordbrabander gearresteerd als betrokken in het drukken en verspreiden van briefjes waar bij de werkeloozé menigte werd bijeengeroepen even ais zulks te Amsterdam heeft1 plaats gehad, j Te Tilburg is eene vereeniging van zusters van liefde j gevestigd, ten doel hebbende het verplegen van zieken en gebrekkigen het onderwijzen van kinderen, en het verlee- nen van algemeene hulp zonder aanzien van godsdienst of stand in de maatschappij. De leden, bestaande uit wedu- j wen en .ongehuwde vrouwen van allen rang en stand dra- I gen eene zindelijke, zedige en eenvormige kleeding, en zijn j ondergeschikt aan het bestuur. Naar men verneemt zullen de Politieke Bijdragenuit gegeven door den lieer mr. Schiiller van Peursem te Utrecht, die zich dooreen' zeer gematigden toon en nuttige staatkun dige strekking hebben onderscheiden niet meer worden voort gezet. Ook het dagblad Overijsseldat te Zwolle wordt uitgege ven zal met ultimo april ophouden te verschijnen. Uit Groningen wordt gemeld, dat die stad en de vestin gen Delfzijl Nieuvveschans en Bourtange van geschut en ammunitie zullen worden voorzien, teneinde bij de voor vallen in het noorden in staat van verdediging te zijn in dien zulks mogt noodzakelijk worden. Het bestuur van het in junij e. k. te Groningen te hou den derde Landhtiishoudkundig congres is ver gevorderd mee de daartoe noodige voorbereidende maatregelen. Men hoopt en verwacht veel deelneming en bezoek ook van buiten de provincieen het bestuur beraamt allerlei plannen om het verblijf der leden van het congres zoo aangenaam mogelijk te maken. ïiuiteulandsche Tijdingen. De Duitsche bladen melden eenparig, dat ook Flens burg in de magt van het boudsleger gevallen is, en voegen er bij dat het verlies aan beide zijden zwaar, maar voor al aan den kant der Denen ontzettend is geweest. In een later gevecht bij Ban zijn de Denen wederom verslagen, zoodat zij nu Zuidelijk-Sleeswijk geheel hebben moeten rui men. Men meent echter, dat zij bij Apenrade en Haders- leben eene sterke positie innemen. Aan het gevecht bij Flensburg hebben ook Ilatioversche en Mecklenburger troe pen deel genomen. Men wil te Hamburg weten dat Zweden en Noorwegen eene strikte onzijdigheid in acht zullen nemen. Zoo gezegd wordt, hebben de Denen reeds 33 koopvaar ders allen in Scettin te huis behoorende aangehouden en opgebragt. De leden van het landgerigt te Dusseldorp hebben, ii overeenstemming met de orde der advokaten en de leden van het openbaar ministeriebeslotenzoo in het ambts- als maatschappelijk verkeer, onderling de lastige praedicaten van welgeboren boog-welgeboren hooggeboren edel- geboren, hoog-edelgeboren enz. ter zijde te laten. De koning van Pruissen heeft den 26 dezer een be sluit uitgevaardigd, hetwelk door al de ministers mede is onderteekend en waarbij in Posen wordt aangekondigd dat vermits de vrede des iands hoofdzakelijk is hersteld de re organisatie van die provincie thans niet langer door de woe lingen van enkele kwalijkgezinden behoeft te worden ver traagd. Het grondgebied wordt tot dat einde in twee dee- len geplitstwaarvan het eene (de stad Posen daaronder be grepen) tot Duitschland zal behooren, en het andere als eene Poolsche provincie zal worden beschouwd. Aan de Duitschers en de Polen welke in deze verschillende land streken woonachtig zijn, wordt niettemin vrijheid van gods dienst en veiligheid van personen en eigendommen gewaar borgd. De hoofden van de Poolsche opstandelingen van Po sen verklaren geen deel hoegenaamd van deze provincie en allerminst de stad van dien naam aan Duitschland te willen afstaan. Bij de commissie voor de geestelijke aangelegenheden is een ontwerp opgemaakt voor - het bijeenroepen van eene algemeene synode, ten einde aan de Evangelische kerk eene eigene zich zelve ontwikkelende constitutie te verzekeren. Deze synode zoude 237 leden waarvan 98 geestelijken tellen. Uit Frankfort den 27 april wordt gemeld De constitutie voor Oostenrijk zoodanig als het is za- mengesteld uit Bohemende Erflanden TyrolIllyrie en Dalmatie is uitgevaardigd. De regering berust volgens de zelve bij den keizerwelks persoon onschendbaar is ver klaardmet verantwoordelijke ministers. De wetgevende vergadering bestaat in een senaat en eene kamer van afgevaar digden en wordt de rijksdag genoemd. De senaat bestaat deels uit personen door den keizer daartoe levenslang be noemddeels uit 150 personen, welke door de vermogend- ste grondbezitters zullen zijn verkozen. De kamer der af gevaardigden telt 383 leden. De eerste verkiezing geschiedt ten gevolge van een voorloopig reglement. Voor het vervolg zal nopens de wijze der verkiezing bij de wet worden voor zien. De keizer heeft de magt om den rijksdag te ontbinden. I11 de verschillende landschappen zullen provinciale staten worden opgerigt, en in de gemeenten zal eene nationale gar de worden ingesteld welke alleen aan het burgerlijk gezag onderworpen zal wezen. De geheele constitutie, den 25 april geteekendbevat 59 artikelen. Berigren uit Rome tot den 18 luiden als volgt„Lord Minto is uit Napels alhier aangekomen doch is verre van den invloed uit te oefenen dien hij te voren bezat. Men schijnt thans niet zoo gunstig ten aanzien van Engeland ge stemd te zijn, als voor eenige maanden. Sedert het vertrek der Jezuiten laat men de met hen in verband staande kloosterlijke instellingen met rust. De be woners derzelve zien echter de toekomst met zorg te gemoet en nemen dienovereenkomstig reeds hunne maatregelen. De afsluiting van het Joden-kwartier (Ghetto) is dezer dagen opgeliCTenen ook de Israëliten zijn als Romeinsche burgers erkend." Men leest in berigten uit Italië, dat onder de menig te werd geraadpleegd over den besten regeringsvorm voor dat land. Sommige ijverden sterk voor eene theocratische republiek. I11 Brescia daarentegen moet men zich openlijk hebben verklaard voor het tot stand brengen van een opper- Itaüaansch koningrijk hetwelk zoude worden zamengesteld uit Piemont, Lombardije en het Yenetinansche.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1