MIDDILBURGSCHE COURANT. N°. 52. Zaturdag 1848. 29 April. BESTUREN ca ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. HERIJK DER MATEN EK GE WIGTEjY. GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND. (Vervolg.) LANDBOUW en YEETEELT in ZEELAND. VEREENIGDE VERGADERING der Afdeelings-Bestu- ren in Walcheren van voornoemde Maatschappijop Maan dag den i Mei 1848, in het lokaal op de Groenmarkt, des voormiddags ten tien ure. Het te behandelen onderwerp zal ten doel hebben eene beschouwing van den aard en de za menstelling der gronden in verband met de Vruchtbaarheid van den Akker. Middelburg, den 27 April 1848. StiitödiJawb. BERLIJN den 23 april. De berigten uit het noorden zijn van ernstigen aard. Zij bevestigen dat Denemarken maatre gelen ter zee tegen Duitschland neemt. Alle Pruissische schepen teElseneur zijn, volgens officieel berigt, onder em bargo gelegd. Volgens bijzondere mededeeling is die maatregel tot alle schepen onder de vlag van de staten van den Duit- schen bond, dus ook tot HanoverscheMecklenburgsche Hamburger Bremer en Oldenburgsche schepen uitgestrekt. RENDSBURG den 23 april. De Pruissische troepen zijn gisteren namiddag ten drie ure onze stad uitgerukt. In eene onafgebroken rei volgden hen tot des namiddags 6 ure de overige bondstroepen en onze dragondersdie bij Rem- mels ingekwartierd waren. Reeds ten 7J ure kwamen ver scheidene wagens met gewonden en een troep gevangen De nen hier binnen, te gelijk met de tijding, dat de Denen bij het naderen der Pruissische troepen zich van Kropp tot Slees- wijk hadden teruggetrokken en dat het tusschen 2 en 3 ure ten westen van Bustorf en bij Bustorf (nabij Sleeswijk) tot een hevig gevecht gekomen was. Op het eerste punt be stormden de Pruissen die de gelofte gedaan hadden te over winnen of te sneven zonder hunne artillerie af te wachten, het op nieuw versterkte Danevirke en de bij Bustorf opge worpen verschansingen. De strijd heeft vele menschenle- vens gekost, maar is met de inneming van Frederiksberg en van de zoogenaamde Erdbeerenberg geëindigdterwijl de verschansingen en Guttorf nog in handen der Denen zijn. De door de Denen bij de dijken aangelegde mijnen zullen bezwaarlijk tot iets goeds leiden daar het door de aanhou dende noord-oosten winden in de Schlei gedrongen water ze bespoeld en alzoo onbruikbaar gemaakt heeft. Te gelijk met de Pruissen op den linker-vleilgel rukte het Zastrowsche korps naar Missunde op demonteerde reeds bij het eerste schot een der twee vijandelijke kanonnen later het andere en was bezig met de ponton-brug te voltooijeu. Meer ne derwaarts trok ten 11 ure het'Wasmersche vrijkorps de Schlei over, dat bij 1000 man te gelijk door de Arniser en Cap- peler schippers werd overgezet. De terugtogt schijnt daar door den Denen afgesneden te zijn en blijft hun geene an dere keus dan zich over te geven of te sterven. Wel is waar hebben zij zich door de Kappler Angeln eenen breeden weg tot den terugtogt gebaand maar al mogten zij ook hun ne schepen bereikendan nog zal de oostenwind hun het wegzeilen onmogelijk maken en zullen zij niet tot de stoom slepers kunnen geraken om door dezeu op sleeptouw ge nomen te worden. 11 ure. Nog altijd worden hier verwonden ingebragt. Het getal der binnengekomen gevangenen beloopt ongeveer 30. Sleeswijk zoude ingenomen zijn. 24 april. Men schrijft ons het volge.nde „De in name der stad Sleeswijk door de Pruissen is gisteren gevolgd. Li den vorigen nacht zoude toch nog bet slot Gottorf in handen der Denen zijn. Bij de omstandigheden in het extra blad der Sleeswijk-Holsteinsche courant vermeld is nog te voegen dat twee afdeelingen Denen en eenige dragonders overgeloopen zijn." Volgens eene andere correspondentie van den 23 des avonds, berust de tijding van het innemen van Sleeswijk op zekere gronden. De Denen, oostwaarts vervolgd, hebben zich bij Missunde over de Schlei gered en van den over kant door geweervuur ons den overtogt trachten te beletten. Hunne daar geplante kanonnen waren gedemonteerd. Van de Pruissen zoude het 20ste en 31ste regement het meest geleden hebben. KEULEN den 24 april. In de bijeenkomst der vijftig- mannen te Frankfort verklaarde dezer dagen een der uit Oos tenrijk derwaarts genood,igden dat hij en anderen de belan gen van Bohemen onvereenigbaar hielden met die welke te Frankfort behandeld werden en hoe zij duchtten dat Oos tenrijk van een gescheurd zou worden wanneer de beraad slagingen naar den wensch van veie andere Dnitsche Staten uitvielen. Ten gevolge van een voorstel door den heer Niegolewsky gedaanheeft genoemde vergadering besloten zich tot de bondsvergadering met het verzoek te wenden dat aan eene kolonne Polen die door Duitschland ongewapend naar hun vaderland terug willen trekken den ongebinderden doortogt worde verleend. In eene volgende bijeenkomst isonder anderen besloten de bondsvergadering tot het onverwijld benoemen van een opperveldheer over al dc bondstroepen aan te manen. Men weet hoe de Italiaansche dagbladen den veldmaar schalk Radetzky wegens wreedheid en onzedelijkheid hebben beschuldigd; thans leest men in verscheidene Dnitsche dag bladen eene verdediging van den Oostenrijkschen veldmaar schalk tegen de aantijgingdat hij de oorzaak der gebeurte nissen te Milaan geweest zou zijn. Reeds sedert lang had hij de regering gewaarschuwd dat Italië niet sterk genoeg met troepen bezet en van wapenen en ammunitie voorzien was. Nu kon hij bij het plotseling uitbreken van den opstand niet anders handelen dan hij gedaan heeft. De al- gemeene liefde en achting, welke de Sgjarige veldheer bij de troepen geniet, ieder man van welke gaarne zijn leven voor hem zou willen laten leveren zeggen die dagbladende meest voldoende getuigenis voor zijn kar.akter en zijne ver diensten op. ©roöt-BrittauïjC. LONDEN den 24 april. Reeds voor eenige dagen had de heer Cochrane vveder adressen rondgedeeld waarbij het volk uitgenoodigd werd heden op Trafalger-Square bijeen te komen, ten einde, iti processie naar het ministerie van binnenlandsche zaken te gaan 0111 eene petitie tegen de ar- men-wet aan te bieden. Daar er heden nog al veel regen viel, waren ten 12 ure slechts enkele personen bijeen. De policie had echter vele maatregelen van,voorzorg genomen. Ten 1 ure kwam ongeveer een duizendtal personen op Tra falger-Square bijeen en kort daarna verscheen de heer Co chrane benevens eenige vrienden in een rijtuig gevolgd door een ander rijtuig, waarop groote plakaten waren, welke den toestand der armen in eenige werkhuizen aanschouwelijk maakten. Toen de heer Cochrane de menigte wilde aanspreken werd hem door de policie bevolen voort te rijden terwijl de poli cie - beambten ook de menigte uiteen dreven. Het rijtuig waar in zich de heer Cochrane bevond, botste tegen een ander rij tuig aan en 11a eenige moeite gelukte het eerst om de bei de rijtuigen uit elkander te helpen. De heer Cochrane be gaf zich toen, alleen door enkele zijner vrienden vergezeld, naar het ministerie van binnenlandsche zaken, ten einde de petitie te overhandigen, doch de menigte uit 1200 of 1500 personen bestaande, werd verhinderd hem te volgen. Door het verstandig gedrag der policie, hadden dien dag geene meerdere ongeregeldheden plaats en ging de menigte rustig uiteen. De schout-bij-nacht sir C. Napier heeft bevel ontvan gen zijn eskaderdat te Cork gestationeerd ligtgereed te houden 0111 zee te kiezen. Onder de voorstdien, die onlangs in Engeland gedaan zijn tot verbetering van de inrigting der vuurtorenster voorkoming van de menigvuldige schipbreuken verdient dat van zekeren heer G. Wells vermelding0111 namelijk de eer ste letter of letters in den naam van den vuurtoren te ver- tooncu door een wit licht op een donkeren grond zoo daar- gesteld dat men terstond kan weten welk licht het is. Deze toestel is door den uitvinder een telegrafische vuurtoren ge noemd en daardoor wordt eene der noodlottigste oorzaken van schipbreuk opgeheven de vergissing namelijk der zee lieden in de lichtvuren welke zij zien. Een te Huil uit Koppenhagen gearriveerd schip dat de reis in 72 uren gemaakt heeft, brengt het berigt over dat de Denen al de Pruissische schepen in de Sond ophouden, maar aan die van Hanover vrijen doortogt laten. Verschei den Pruissische schepen waren reeds genomenen in de ha ven van Koppenhagen had de Deensche regering beslag op 30 proviandvaartuigen gelegd. Door de regering is bevel gegeven tot het zenden van een oorlogschip naar de Oostzeeom daar de Engelsche be langen te behartigen. Vele handelhuizen hebben hunne or ders tot het zenden van schepen naar havens in de Noord en Oostzee weder ingetrokken. JftMUkvijk, PARIJS den 24 april. I11 het dagblad la Presse leest men Een besluit der voorloopige regering, gedagteeketid ia dezer, opgenomen onder no. 229 in het Bulletin des Lois opent aan den heer Lcdru-Rollin minister van binnenland sche zaken een buitengewoon crediet van 500,000 francs voor buitengewone uitgaven tot algemeene veiligheid. Dat besluit wordt niet voorafgegaan van de minste ontvouwing van beweegredenen wij zullen dat stilzwijgen niet zoeken aan te vullen en ons tot eene enkele opmerking bepalen. De* opening van dit crediet veronderstelt de uitputting van dat van 932,000 frsvoor uitgaven van denzelfden aard op het budget der loopende dienst gebragt bij de wet van 8 aug. 1847: hoe zijn deze 932,000 frs. besteed vóór dat het derde van het dienstjaar verloopen is Ligt de schuld daarvan aan den heer Duchatel of aan den heer Ledru-Rollin Uit Algiers heeft men berigt ontvangen dat aldaar is aangekomen een gemagtigde van den minister Ledru-Rollin met de meest onbepaalde instructienzonder dat de gouver neur-generaal daarvan in het minste was ingelicht geweest. Deze handelwijze van den minister had dan ook de grootste verontwaardiging gewekt en den gouverneur, zoo wel als den directeur der burgerlijke zaken doen besluiten hun ontslag te vragen. Overigens schijnt Algiers in eenen toestanddie niet er ger konde zijn al wierd het door eene Engelsche vloot ge blokkeerd. De Fransche vloot, onder bevel van den admiraal Baudinis uit Toulon vertrokken, om zich op de kusten van Italië te vertoonen. Men meent, dat de houding welke Engeland in Italië aanneemt, het bestuur der republiek bewo-» gen heeft om evenzeer eene zeemagt in die wateren te zenden. Men denkt hier niet dat Zwitserland zich in de Lom- bardijsche zaken zal mengen. In Sicilië heeft men zich geheel onafhankelijk ver klaard van den koning van Napels»; en zou men tot de ver kiezing van een koning van Sicilië overgaatj. ücöcti.isubcu. MIDDELBURG deti 28 april. Bij besluit van den 22 dezer, heeft Z. M. goedgevonden aan de hoogeschool te Leyden te benoementot gewoon hoogleeraar in de genees kundige faculteit, den heer F. IV. Kriegermed. chir. et art. obst. doctorlector aan de clinische school te Rotter dam en tot buitengewone hoogleeraren in dezelfde faculteit, de heeren A. L. Simon Thomas, med. et art. obst. doctor te Rotterdam, en H. Halhertsmamed. chir. et art. obst. doctor. Door het provinciaal-geregtshof in Zuid-Holland is opgemaakt en aan de provinciale Staten van Zuid-Holland aangeboden de onderstaande aanbevelingslijstter verkiezing van drie kandidaten voor de betrekking van raadsheer opengevallen door het overlijden van den heer vnr. C. J. Vaillantals: mr. L. Asser, regter in de arrondissements- regtbank te 's Gravenhagemr. J. H. van der Sande regter in de arrondissements-regtbank te Leyden mr. .7. A. M. Bichon van Tsselmonderegter in de arrondissements-regt bank te Rotterdam; mr. C. AI. van der Kemp, plaatsver vangend kantonregter te 's Gravenhage mr. C. IV. E. Vail lantregter in de arrondissements-regtbank te Middelburg, en mr. .7. IV. Schuurmanregter in de arrondissements- regtbank te Gorinchem. Onze beroemde dichter da Costa heeft dingsdag jl. te Amsterdam in de tweede klasse van het Koninklijk Neder- landsch Instituut, een dichtstuk uitgesprokenwaarin hij, naar aanleiding van den Munsterschen vrede, het verleden en het heden van Europa in het algemeen en van Nederland in het bijzonder schilderde. Da Costa voorziet uit de vrijheid, gelijkheid en broeder schap van onzen tijd het despotismus van een enkel persoon. Hoe verlangend zal ieder zijn om te weten wat de gods dienstige dichter van het heerlijk profetisch lied Wachter wat is er van den nacht zegtvan de verandering bijna door geheel Europa ondergaan en wat zijn heldere blik in de toekomst meent te zien. De drukpers bevredige spoedig dat verlangen Prof. II. W. Tijdeman behandelde in diezelfde vergade ring de vraag: hoe onze Natie, onder de voormalige repu bliek bij gemis aan staatkundige vrijheid (dat is: zonder eenig aandeel in de regering) in hare schatting zoo geluk kig en tevreden geweest is V Art. 6. De Burgemeesters der steden en gemeenten worden uitge- noodigd om aan den Arrondissements-ijkervoorden aanvang van den herijk of bij deszelfs komst in de gemeente eeue naamlijst te doen geworden van de inwoners hunner gemeente welke uit hoof de van hunne betrekking of hun bedrijf, verpligt zijn, gebruik te maken van maten of gewigten. Tot het omnaken dezer lijsten zal het register der patentpligtigen worden geraadpleegd en voorts op dezelve ook gebragt worden de ambtenaren en publieke administratien welke in derzelver ambts betrekkingen van maten of gewigten tot het constateren van leve rancien of werken gebruik moeten makenwordende met betrek king tot de zamenstelling der bedoelde opgaven eene bijzondere naauwkeurigheid aanbevolen, opdat in dezelve uitsluitend alle erken de ijkpligtigen en geene andere dan de zoodanigen worden opge nomen. Art. 7. De Arrondissements-ijkers zullenbetrekkelijk de door dezelve in iedere gemeente in welke zij hebben gevaceerd gedane verificatie en herijk een relaas opmaken en daarbij opgeven de ambtenareu publieke administratien en partikulieren welke in de vorengenoemde lijsten begrepen zijnde hun niet zijn gebleken aan derzelver verpligtiug betrekkelijk den herijk te hebben voldaan. Afschriften dezer relazen zullen door de Arrondissements-ijkers na den afloop van den termijn gedurende welken de herijk is open gesteld aan ons worden gezonden. Art. 8. De Arrondissements-ijkers zullen ten minste tweemaal in het jaar, op onbepaalde tijden en voorts zoo dikwijls zij zulks noodig achten vergezeld van den Commissaris van Policie of bij ontsten tenis van zoodanig ambtenaar van eert Lid van het Plaatselijk Be stuur in al de gemeenten van derzelver district visitaticn doen in de opene Werkplaatsen, Magazijnen en Winkels, op de Markten, Tleeschhallen publieke Wagen en op de Molens en zich daarbij verzekeren dat in dezelve geene dan de nieuwe maten en gewigten aanwezig zijn en dat dezelve behoorlijk zijn herijkt. Zij zullen de oude afgeschafte maten en gewigten alsmede die welke niet zijn herijkt in beslag nemen, en met het deswege op te maken Proces- Verbaal aan den Officier bij de Arrondissements-liegtbauk van hun ressort inzendenvan hun verrigtte te dezeu en van het resultaat hunner bevinding in elke gemeente zullen zij bij derzelver aan ons in te dienen rapporten omstandige opgaven doen. Art. 9. Dien onverminderd zullen de Burgemeesters der gemeen ten ten plattenlande naar aanleiding van Art. G2 en 87 van het Re glement op het Bestuur ten Plattenlande ten minste viermalen in het jaar gelijke visitatie doeu en zorgen dat afschriften van de daar van opgemaakte Processen-Verbaalovereenkomstig laatstgemeld Ar tikel, aan den Staatsraad Gouverneur worden ingezonden. En wor den Burgemeesters en Wethouders der steden uitgenoodigd om de vereischte orders te stellen dat gelijke opneming door den Commis saris van Policie of het Lid van liet Bestuur hetwelk met de polieie is belastworde gedaan. {Het slot in ons volgend 1Vo.) MAATS Gil AR PIJ TOT BEVORDERING VAN

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1