MIDDELBURGSC COURANT. W°. 47. Dingsdag 184$: 18 April. BESTUREN en ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. 2Duitscïtl«mb. (Broot-iStritlaujc. jA'ankrijfi. ilcbcvlaubcn KONINKLIJKE NE DE RL. LOTERIJ. Achtervolgens artikel 3 van Zr. Ms. besluit van den 6 Januarij 1831, 110.68 {Staatsblad no. 2.) heeft Zijne Excel lentie de Heer Minister van Financien bij resolutie van den dertienden April 1848, bepaald de prijzen, het opgeld daaronder begrepen waarvoor de CollecteursSpli'tters en Debitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij, de Loten en gedeelten van dien voor de vierde week der trekking van de laatste Klasse der 204de Loterij zullen mogen uit geven te weten bij verkoop Geheele Loten f po Halve - 45 Vijfde ..-18, Tiende - 9 Twintigste - 450 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zr. Ms. besluituitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten ge houden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 17 April 1848. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland Bij delegatie van denzelven De Burgemeester der Stad Middelburg, PASPOORT van GRJJPSKERKE. FERPA CH TING JAGT O WD ER STAD S-AMB ACHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG zullen, krachtens eene resolutie van den Stede lijken Raad, op Donderdag den 20 April, des namiddags ten één uurop het Raadhuisin het openbaar verpachten De JAGT onder Stads-Ambachten Noordmonsterden Haayman Mortiere of Oud- Arnemuiden en Poproe den-Ambacht en zulks voor den tijd van zeven achtereenvolgende Jagt-Saizoenen. Zullende de voorwaarden waarop deze Verpachting zal plaats hebben van heden af, op de Stedelijke .Griffie ter inzage liggen. Middelburg, den 7 April 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRJJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. RAPEN KAN EIJEREN FAN 1FILD GEFO GEL TE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gelet op het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, van den 31 October 1845, No. 6, Provinciaal Blad no. 110); Herinneren de Ingezetenen dezer Stad overeenkomstig de daarin voorkomende aanschrijving, aan de bepalingen van het Provinciaal Reglement op het Zoeken en Rapen van Eijeren van Wild Gevogelte, van den 5 Julij 1845, zijnde van den volgenden inhoud Art. 1. Het zoeken of rapen van Eijeren van Eendvo- gels, Kievitten en ander wild Gevogelte, zal jaarlijks met den 30ste April moeten worden gestaakt, nadat tijdstip zal zulksanders dan op eigen of gehuurden Grond in Weiden, Velden, Duin-valleijen Zeeduinen of Moeras- sen., verboden zijn. Art. 2. De overtreding van dit verbod zal worden ge- straft met eene geldboete van drie gulden. Wanneer de n overtreder, binnen den tijd van 12 maanden 11a de eer- n ste bekeuring, dezelfde overtreding andermaal begaat, zal hij door den Regter veroordeeld wordenhetzij tot liet dubbel der bedreigde geldboetehetzij tot eene gevangenis- straf van drie tot zes dagen. Art. 3. Bij de Vonnissen, waarbij geldboeten worden opgelegd, zullen de overtreders tevens verwezen worden in eene gevangenisstraf van één dag, voor het geval dat zij bevonden worden onvermogend te zijn 0111 de hun n opgelegde boete te voldoen. Art. 4. Tot het constateren der overtredingen worden behalve de hoofden der Plaatselijke Besturen de Com- missarissen en Agenten van Policie en de Veldwachters, ook bevoegd verklaard de Opzieners der Jagt. Van de overtredingen zal Proces-Verbaal moeten worden opge- maakthetwelk ter vervolging zal moeten worden gezon- den aan den Ambtenaar belast met de waarneming van het Openbaar Ministerie bij het betrokken Kantongeregt." En opdat niemand hiervan onkundig zij zal deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 14 April 848. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. HAMBURG den 12 april. Volgens berigten uit Koppen hagen van 8 april werden de uitrustingen voor de marine van Denemarken met kracht voortgezet, en zouden twee fregatten van 46 stukken binnen weinige dagen zeilvaardig wezen. Deze schepen waren bestemd tot blokkade-schepen voor de Elbe en de Eider intusschen zou de blokkade van de Elbe zich voorloopig tot de scheepvaart van Gluckstadt en Altona bepalen. Mogt echter het 10de legerkorps een werkdadig aandeel aan den strijd nemen dan zouden ook de schepen der Staten welke tot dat korps contingenten ge leverd hebben, aan het bevel tot opbreuging onderworpen worden. Volgens een berigt uit Kiel van den 10 dezer, zou het korps vrijwilligers uit die stad, hetwelk uit 150 studenten, de leden van de turnvereeniging en uit jagers bestond en gezamenlijk een aantal van 800 man uitmaakte in het ge vecht van den 9 bijna geheel door de Denen verslagen zijn. Bijna allen zijn óf gesneuveld óf door de Denen gevangen genomen. Den 11 dezer hadden de Sleeswijk-Holsteinsche troepen de linie van Hollingstedt over Cropp naar Witterzee ingenomen. De Denen hadden de stad Slees wijk nog niet bezet, doch stonden bij Hellebek. KEULEN den 13 'april. Eergisteren avond werd deze stadidoor het gerucht verontrust, dat de gevangenen in het huis van arrest in opstand waren en den directeur wilden vermoorden. Onverwijld trokken de burgerwacht en troepen derwaarts, en bevonden dat werkelijk eene muiterij in het gebouw plaats greep en dat een der opzieners door een ge vangene met sabelhouwen om het leven was gebragt. Na dat twee der muiters door de soldaten waren doodgeschoten is het tumult gedempt. Het votum van vertrouwen ten aanzien der financiële ques- tie door den Pruissischen" landdag alvorens te scheiden, aan het ministerie gegeven, heeft niet alleen te Berlijn, maar ook te Frankfort en op andere Duitsche beurzen een zeer gunstigen indruk gemaakt. De commissie tot beraadslaging over eene nieuwe or dening der Evangelische kerk heeft eergisteren hare werk zaamhedenonder voorzitting des ministers voor geestelijke aangelegenheden aangevangen die daarbij onder anderen te verstaan gaf, dat de Staat zich voortaan van alle bemoeijing met de innerlijke aangelegenheden der kerk onthouden zou. De opperpresident der Rijnprovincie heeft te Coblenz eene bekendmaking uitgevaardigd waaruit blijkt, dat degene die, op verschillende plaatsen aanvallen op de voorbijvarende sleepstoombooten gemaakt hebben aan een geregtelijk on derzoek onderworpen zijn en hunne verdiende straf niet ont gaan zullen terwijl met de militaire autoriteiten schikkingen getroffen zijn, om zoodanige aanvallen in liet vervolg kracht dadig te stuiten, en daardoor den vrijen Rijn en de provin cie voor de schande te bewarendat het vrij verkeer door misdadig geweld gestremd wordt. Onder degenen die, in meer dan een der Duitsche lan den inzonderheid in aanmerking schijnen te komen voor de benoeming tot opperveldheer van het bondslegerbehooren de aartshertog Johann van Oostenrijk en prins IVillem van Pruissen, de oom des tegenwoordigen konijigs. LONDEN den 13 april. Het huis der gemeenten is gis teren nog weinig gevorderd met de behandeling van de voor gestelde wet tegen oproer, hoogverraad, enz. Vele spre kers hebben die voordragt als onnoodig bestredenen ver langd dat de nu voorgestelde strenge bepalingen in ieder geval slechts voor een zekeren tijd vastgesteld zullen wor den. Men heeft hierbij de ministers verweten, dat zij, of schoon behoorende tot de partijdie de grondbeginselen van Fox zegt te volgen thans het stelsel van Pitt omhelzen en steun zoeken bij de Tory's. De' minister Russell heeft hierop met zekeren ophef verklaard, dat hij zich dit ver wijt niet aantrok, maar het zijn pligt achtte, 0111 in de te genwoordige omstandigheden al die maatregelen voor te stel len welke hij in 's lands belang noodig rekende; dat de groote meerderheid der oevolking, even als hij zelf, van oor deel is, dat het gouvernement reeds veel te lang gewacht heeft met het nemen van strenge maatregelen tegen rustver stoorders en landverradersen dat men gevaar liep van eer lang hier re lande een bloedbad te zien aanrigten indien er g?ene afdoende maatregelen genomen werden. Deze ver klaring is door de groote meerderheid der vergadering met goedkeurend gejuich beantwoord. De in het aangeboden ontwerp voorkomende bepaling welke den meesten tegenstand vindt, betreft het houden van oproerige toespraken, hetwelk nu in sommige gevallen met het drukken van oproerige geschriften gelijkgesteld en aan de straf van hoogverraad onderworpen wordt. De beraad slaging over dit punt heeft tot dusver niet tot een bepaald besluit geleid. Het bevestigt zich dat de repealers het plan tot een openbaren opstand onbepaald hebben uitgesteld en zich voor eerst tot het houden van vergaderingenen het doen van zendingen ter bevordering hunner plannen, zullen beperken. Telegrafische berigten van heden uit Manchester, New- castle, Liverpool en Glasgowmelden, dat het daar volko men rustig blijft. De dagbladen van Dublin verkondigendat eenige Roomsch-Katholieke bisschoppen in Ierland dezer dagen hun ne onderhoorige geestelijken hebben gelastde volksmenigte ernstig te vermanen tot het behoud van orde en rust ten einde de ontwerpen te verijdelen dergenendie het land in een staat van regeringloosheid trachten te storten. PARIJS den 13 april. Aanstaanden donderdag den 20, wil men eene groote militaire plegtigheid in de hoofdstad houden. Er zal eene wapenschouwing over de nationale garde gehouden worden, en nieuwe vaandels worden uitge deeld aan de regementen die zich in de omstreken der hoofd stad bevinden. Men wil het volk met het leger verbroede ren. Het korps officieren wordt geacht weinig ingenomen te zijn met de republiek men heeft daarom 450 onder-officie ren tot den rang van officier bevorderd zijnde het eerste gedeelte van veel grootere bevorderingen die nog moeten plaats hebben, terwijl de oude generaals op pensioen gesteld worden. Gezegd feest zal eindigen met een feestmaal van honderd duizend couvertswaaraan deel zullen nemen de leden van het voorloopig gouvernementgedelegeerden van het leger van de nationale garde en van het werkvolk. De heer A. Blanqui heeft eindelijk zijn zoogenaamd manifest in de dagbladen doen plaatsen waartoe hij genood zaakt is geworden door het openbaar maken van een stuk doorhem, tijdens hij onder het vorig gouvernement gevan gen was, aan den minister van binnenlandsche zaken inge diend en inlichtingen behelzende nopens de toenmaals be staande geheime associatienwaarvoor hem zijne vrijheid was toegezegd. De heer Blanqui poogt echter in dit zijn manifest zich minder deswege te verdedigen dan zijne te genstanders aan te vallen en beweert dat men tegen hem reeds van den 24 februarij heeft zamengespannenvooral sedert hij daarna in de clubs de verdaging der algemeene verkiezingen had voorgesteld. De uniform voor de mobile nationale garde zal bestaan uit een tunique en broek van blaauw lakengroene epaulet ten met rood er oproode kepi en witte slobkousen en de wapening: zwart lederen ceintuur waaraan de patroontasch, sabel en het bajonnet is vastgehecht, voorts een zwart le deren randsel en percussie-geweren. De boulevards worden op nieuw beplant en de lanta renpalen opgerigt, ook worden de zitbanken hersteld. Vele stemmen verheffen zich tegen de benoeming van vier leden der provisionele regering tot professors bij het col- legie van Frankrijk. Bij een decreet van het voorloopig gouvernement is de straf der openbare tentoonstelling afgeschaft. In het collége Monge voormalig collége Louis le Grandhebben hooggaande ongeregeldheden plaats gehad zoo zelfsdat de kweekelingen een hunner professoren het venster hebben uitgeworpen. Men schrijft uit Besanfon Waarlijk wij leven in de eeuw derrevolutien 1 In de vorige week zijn de jonge juffers van het instituut Sacré-Cocurtegen hunne leermeeste ressen in opstand geraakt, om welke redenen is niet be kend, maar dit is zeker, dat zij de hulp inriepen der jonge heeren van het lycéewaarvan zij slechts door een muur gescheiden warendie jonge burgers vonden het pligt de jonge burgeressen in haar ongeluk bijstand te biedenen eenige oogenblikken daarna zag men de jongelingen met de meisjes aan den arm het instituut verlaten. Met veel moeite heeft men de vlugtelingen kunnen meester worden." Het vroeger te Marseille ontvangen berigt, dat er den 31 maart een nieuwe opstand te Napels uitgebarsten zou zijn, blijkt thans geheel ongegrond te zijn geweest. De laatstelijk te Marseille ontvangen berigten uit Napels liepen tot den 4 april en melden alleen dat koning Ferdinand het gevaarlijke van zijn toestand inziendena het ministerie Serracapriola ontslagen te hebbennieuwe concessieu ge daan heeft. Hetgeen de Fransche dagbladen wegens het oorlogs- tooneel in Italië mededeelen is nog zeer onzeker en verward. MIDDELBURG den 17 april. In bijvoegsels op de Staatscourantvan den 16 en 17 dezer, worden medegedeeld het verslag aan den Koning uitgebragt door de commissie, bij besluit van den 17 maart jl. benoemd tot voordragt van een volledig ontwerp van Grondwet-herzieningbenevens het daarbij behoorende ontwerp van gewijzigde Grondwet. Even als de bestaande Grondwet, is dit ontwerp in 11 hoofd stukken vervaten beheist het eerste de tegenwoordige pro vinciale indeeling, met bijvoeging dat de Grondwet ook op Limburg toepasselijk zal zijn behoudens de regten van het Duitsch-Verbond doch dat het aantal provinciën en plaatse lijke gemeenten, zoo wel als hare grenzen, bij de wet zul len kunnen worden vermeerderd verminderd of veranderd. Verder wordt reeds bij het eerste hoofdstuk bepaald, dat nie mand verlof noodig heeftom zijne gevoelens door den druk openbaar te maken; dat het regt van petitie tot ingezetenen wordt beperkt, gelijk ook tot wettig zamengestelde en er kende ligchamen binnen de grenzen hunner bepaalde werk- zaamheid en dat aan de ingezetenen het regt tot vereeniging wordt verzekerd alleen door de wet te bepalen ter in standhouding van de openbare orde. De onschendbaarheid

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1