HIDDELBURtrSCHE C U A IV T. N°. 46. Zalurdag 184S. 15 April. Mli WSTIJ DINGËÜ^ ..O' PR O VIN CJE ZEELAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den 20 April 1843, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere approbatie, door den Staatsraad Gouverneur der Provincie Zeeland, of, bij deszelfs absentie door een der Leden van de Gedeputeerde Statenen in bij zijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Pro vincie Zeeland, aan het Lokaal van het Gouvernement, te Middelburgworden aanbesteedin twee Perceelente weten i°. Het maken van 500 Ei lengte Staket, in drie reijen en daaronder 3250 vierkante Ellen Steenglooijing op den Zeedijk van de Noordzijde des Eilands Schouwen. 20. Het zinken van zes Rijsstukken en het aanleggen van een rond Rijshoofdaan de kust van de Oud- en Jong-Breskens-Polders. Beide Werken met de vereischte Materialen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij Inschrijving en opbod. De bestekken der bovengemelde Aanbesteding zullen bo ven en behalve aan het Lokaal van het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken en aan dat van het Gouvernement der Provincie Zeeland te Middelburgter lezing liggen op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van Wa terstaats-werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd wor den. Zullende, drie dagen vóór de besteding, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan en voorts nadere infor- matien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A. Caland te Middelburg; bij den Ingenieur IV. Badon Ghijben te Zie- rikzee en bij den Ingenieur J. Strootmante Breskens. De Minister van Binnenlandsche Zaken VAN DER HEIM. HERIJK DER MATEN EN GEINIGE EN. GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND. NEDERL. HANDEL-MAATS CHAPPIJ. De DIRECTIE maakt bekenddat de Voorjaars-Indigo en Cochenille-Veilingen der Maatschappij van 1848, zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen, en bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te ROTTERDAMop Maandag den 22 Mei 1848, 3I98 Halfeen Kwart} Kisten JaVA INDIG0> »gg- aldaar. 134 Kisten Java COCHENILLE, liggende aldaar. Te AMSTERDAM, op Donderdag den 25 Mei 1848 120 Ileele 1... 3132 Halve en Kwart JK,sten JAVA INDIGO, ligg. aldaar. 32 Kisten Java COCHENILLE liggende aldaar. De Directie geeft bij deze Aankondiging de verzekering, dat zij vóór hare gewone Najaars-Veilingen van 1848, geene andere Indigo en Cochenilledan de bovengemelde partijen aan de markt zal brengen. De Notitien met de Veil.conditiën zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 11 April 1848. VAN DER OUDERMEULEN, President. GOUDSWAARD, Direct, fung. Secretaris. Smtschlnub. BERLIJN den 10 april. De zitting van den vereenigden landdag van gisteren is weder zeer belangrijk geweest. Na levendige beraadslagingen is besloten om aan de reeds plaats gehad hebbende benoeming van afgevaardigden voor de con stituerende vergadering van Duitschland geen gevolg te ge ven maar, voldoende aan een nader kenbaar geworden be sluit der bondsvergadering, deze benoeming aan het volk op te dragenen het bewind te magtigenom daartoe de noo dige maatregelen te nemen. De houding der hier ter stede bestaande volksvereenigingen schijnt niet zonder invloed op dit besluit te zijn gebleven. Alsnu zullenin stede van 113 afgevaardigden, en sedert Oud-Pruissen heeft verklaard tot Duitschland te willen behoorenwel 300 afgevaardigden voor het koningrijk Pruissen naar den maatstaf van één voor elke 50,000 hoofden op de vergadering te Fran'rort ver schijnen. Wat ten aanzien vanPosen zal moeten geschie den is nog niet gebleken. Daarna is bijna eenstemmig door den landdag besloten om aan het tegenwoordig bewind een bewijs van vertrou wen te verleenen door hetzelve te magtigen om zich langs eenen buitengewonen weg 15 millioen thalers aan te schaffen voor de bescherming der monarchie, zoo van buiten als van binnen, en om ter instandhouding van hetcrediet, den han del en het fabriekwezen, 25 millioen thalers aan te wenden onder voorwaarde echter, van daarbij zooveel mogelijk zorg te dragen dat de Staat, door het erlangen van deugdelijken waarborg tegen verliezen worde gedekt. Volgens een telegrafisch berigt aan den Rijn ontvangen is de zitting van den vereenigden landdag den 10 gesloten geworden. Buiten de poorten van Berlijn grepen den 6 dezer ern stige ongeregeldheden plaatsdoor arbeidslieden zonder werk veroorzaakt. Men zag zich verpligt geweld met geweld te keeren waardoor 4 menschen gedood en eenigen gekwetst werden. In de stad zelve bleef het rustig. De heden uit Weenen ontvangen berigten van den 7 melden, dat het nieuwe ministerie, waarin dezer dagen we der twee algemeen geachte personen, als minister van oorlog en van financien zijn opgetreden met name de generaal Za- nin en de regerings-president Krauszzich dagelijks onledig houdt om de door den keizer toegezegde constitutie zoo spoedig mogelijk ten uitvoer te brengen en om tevens al dat noodige te regelen wat de behoeften des tijds vereischen. Onder de verschillende punten van behandelingbehoort ook de overdragt van een betrekkelijk gedeelte der rentege- vende, en ten behoeve van het geheele keizerrijk aangegane staats-schuldop het koningrijk Hongarije, onder handhaving van alie verpligtingen en borgtogten. Den 4 april is het ijs in de Nevva vöor Petersburg opgebroken en doorgedreven. HAMBURG den 10 april. In berigten uit Rendsburg wordt het bevestigd, dat den 7 april Deensche troepen bij Holnis zijn geland. Hunne landing werd gedekt door oorlogschepen welke met schrootvuur de geheele landtong van Holnis kon den bestrijken en zelfs nog een eind weg landwaarts in het aanrukken van Sleeswijksche troepen beletteden. De minis ter van oorlog in Denemarken Tscherning voert het opper bevel over de krijgsverrigtingen der Denen. Naar luid van berigten den 9 te Rendsburg ontvangen hadden de Sleeswijk-Holsteinsche troepen op de bedreiging der Deensche oorlogschepen van Flensburg te zullen- bombar deren zich uit die stad teruggetrokken, en achter Flens burg post gevat. Ook hadden zij zichna een hardnek kig gevecht, genoodzaakt gezien, hunne stelling bij Bau te ontruimen, te meer, daar men bevreesd was voor het aan rukken der bij Ilolnis gelande troepen. De koning van Denemarken zou in Flensburg zijn binnengerukt. Naar men meldtzou die stad in twee scherp afgeteekende partijen verdeeld zijn. Het eene gedeelte zou hevig Deensch- het andere Duitsch-gezind wezen. Q5c2Jot-Bri4lanjc. LONDEN den 11 april. Aanstaanden zaturdag zal de koningin op Osborne House een' geheimen raad houden. In de zitting van het hoogerhuis van gisteren zeide de marquis van Lansdownein antwoord op eene vraag van den marquis van Nordhampton dat de vergadering welke men in de hoofdstad met zoo veel bezorgdheid had te gemoet ge zien, dien dag in de weide van Kenningtou had plaats had, en hij achtte zich gelukkig daarbij te kunnen v iskon men niet veronderstellen dat voor beraadslagingen dienstig wasmaar strekte alleen om aan het parlement en de kroon physieke kracht te toonen, weshalve zij onwettig was. De hertog van Wellington betuigde vervolgens zijne vreugde over het behoud van den vrede maar betreurde het dat door deze voiles-vergadering de handel eenigen tijd gestremd was, en de bewoners van Londen gedurende eenige dagen in een staat van spanning en schrik hadden verkeerd. De marquis van Lansdowne zwaaide nog lof toe aan de houding der po- licie en aan de geestdrift, waarmede de bewoners van Lon den zich als speciale constabels hadden doen inschrijven. Ten slotte werd de wet omtrent de belasting op de inkomsten ten derde male gelezen. In het lagerhuis bood de heer F. O'Cotinor gisteren mid dag kort na 4 ure de ontzettende chartistische petitie aan welke, volgens zijn zeggen, door 5,706,000 personen was onderteekenden nog eene andere petitie, met 30,000 hand- teekeningen voorzienbeiden verzoekende om de aanneming van de 6 punten van het charter. Lord Morpeth verklaarde dat sir George Grey hem had opgedragen te zeggen dat, hoe hij ook over de verzoekschriften mogt denken hij steeds eer bied zou betoonen voor petitien welke van een groot deel des volks uitgingen. Daarna werd beraadslaagd over de tweede lezing der wet tot veiligheid van de kroon en de regering. De lieer F. O'Con- nor sloeg een met verwerping gelijk staand uitstel voor, hetwelk 11a langdurige woordenwisselingen met 452 tegen 35 stemmen werd verworpen. Op het einde der zitting werd bepaald heden middag ten 12 ure over deze wet in comité te beraadslagen. Het geheel getal dergenen welke aan de zamenkomst in Kennington-Common deel hebben genomen wordt op niet veel meer dan 15,000 geschat. Naar men weet was gezegd dat minstens 300,000 menschen zich aldaar zouden vereenigen. Jftrankvijle, PARIJS den 10 april. Er zijn eenige leerstoelen aan het Collége de France afgeschaft en andere daarvoor in de plaats gesteld. Onder degenen, die de nieuw opgerigte leer stoelen zullen vervullenbehooren verscheidene leden van het voorloopig bewindonder anderen de heeren Latnartine en Ledru-Rollin. De lessen zijn kosteloosdoch men vraagt zich algemeen af, hoe deze leden van het bewind, die reeds met zooveel bezigheden bezwaard zijn, deze taak nog op zich durven nemen. liet voorloopig gouvernement verschaft op dit oogen- blik aan 45,000 werklieden arbeid in de nationale werkplaat sen. De dagelijksche uitgaaf daarvoor wordt op 90,000 fr. geschat, of 2,700,000 fr. 'smaands, of 32,500,000 fr. in het jaar; voorts berekent men, dat de oprigting en het onder houd van de daargestelde mobiele nationale garde bijna even veel zal kosten. Men verlangt alhier dat de talrijke werklieden welke thans in de nationale werkplaatsen werk wordt verschaftdat zeer ten nadeele van partikuliere ambachten verstrektvooral in dezen tijd waarin zoo weinig werk wordt aanbesteld tot meer algemeen nuttig werk werden gebezigdb. v. aan de ijzerwegen, kanalen, grondontginning enz., en dat zijdaar- toe 'in bataillons werden georganiseerddie onder gezag en leiding van burgerlijke ingenieurs wepden gesteld. De nationale garde verlangt de terugkeer van garnizoeu tc Parijs. Reeds is er een regement dragonders binnengerukt. Een der dagbladen zegtdat de heer Latnartine aan Zwitserland het aangaan van een offensief en defensief ver bond zou hebbep voorgesteld. De lieer Cheyalierschrijver van een reeks belangrijke brieven over den arbeid ter bestrijding der tbeorieu van den heer L. Blancis door het provisioneel bewind ontzet van zijn professoraat in de staatshuishoudkunde aan de univer siteit. Tot nog toe zijn de leden van den jongsten tak der Bourbons niet bij decreet van het Fransche grondgebied ver bannen. Men zegt dat een voorstel deswege aan de natio nale vergadering zal worden gedaan en men de leden vap irtgekort de jouwers, enz., -eft de heer Ledru departementen 40 fr. hevigheid vin- ge. oegen .ïtairen en dat die door de policie zonder de hulp der zonder eenige moeite, was uiteen gedreven. Lord Brougham gaf te kennen hoe hoog petitie en dat om in het openbaar bijeen •- Jiet regt van doch eene dusdanige vergaderingals v i£ kQJmen schatte ,an welke thans sprake de beide takken in het besluit zou betrekken. Terwijl de meeste bezoldigingen worden werkeloosheid toeneemt, de schilders, beeld' geen penning meer kunnen verdienen, h Rollin aan zijne commissarissen in de daags toegekend, en wordt hij wege ns deze vrKS nig gehekeld. 7~ Bcsan9on hebben z* ernstige onlusten plaats ge had, die ontstaan zijn doe clTji tusschen den gouverne- ments-commissans en d /fg1e]ijkeil Eergtgenoemde heeft moeten vertrel* steüC J weïkvoïk'dpla"ab'!' .iekf«n Havre hebben onlusten onder liet 1 'piiad die echter door de militaire raagt vondbT'1 zijn. Zekere advokaat Selle is gearresteerd, men hem een geladen pistool en een dolk. Hij was can- ..c voor de nationale vergadering. Daar de Italiaansche bladen heden te Parijs niet zijn aangekomen, zoo zijn wij ook zonder regtstreekschc beng- ten en moeten ons bepalen bij het vermelden der talrijke ge ruchten in de bladen uit zuidelijk Frankrijk opgenomen. Deze Geruchten zijn echter geheel tegenstrijdig. Terwijl de Gazet te du Midi van eenen veldslag spreekt in de nabij heid van Verona voorgevallen waarin het zoude verslagen zijn met een verlies van 6,000 man la Liberté de Lyondat 10,000 Piemonteschc troepen, didaa Sardinische leger zegt In aanmerking nemende, dat, naar aanleiding van de Koninklijke Besluiten van den 28 September 1819 Staatsblad no. 49) en van den 30 Maart 1827 Staatsblad no. 13) jaarlijks een Herijk van al de Nederlandsche Maten en Gewigten, welke in omloop zijn gebragt en in den handel gebruikt worden, behoort plaats te hebben; Gelet op het Reglement op den Herijk in deze Provincie, van den 15 Februarij 1822; Gezien de Missive van het Departement van Binnenlandsche Zaken van den 6 November 1847, no. 184 2de afdeeling; Besluiten Artikel 1. De Herijk over het jaar 1848 van de Nederlandsche ma ten en gewigten welker gebruik in het vorige jaar verpligtend is geweest en mitsdien van alle gewigleu lengte-maten inhouds maten voor drooge waren vocljt-malen voor den handel in het klein en in het groot, mitsgaders van de wisse, zal in deze Provincie worden 'aangevangen met den d Mei aanstaande en gesloten op den d Augustus daaraanvolgende. Art. 2. De letter b (Gothische vorm) zal, overeenkomstig boven gemelde aanschrijvingvoor ijkletter gedurende dit jaar gebezigd worden en op al de geijkt of herijkt wordende maten en gewigten benevens het bijzondere merk van den Arroudissements-IJkerwor den afgedrukt of ingebrand. Art. 3. De Arrondissements-Ijkers zullenovereenkomstig art. 5 van voorschreven Reglement, behalve in de plaats hunner woning, nog tot den Herijk vaceren in die gemeenten van derzelver arrondis sement als door ons bij Resoiutien van den 10 April 1840 no. 2(1, van den 26 Maart en 2 April 1841 no. 24 Provinciaal Blad no. 34), van den 30 Junij 1843, no. 11, en van den 17 April 1846 no. 27 Provinciaal Blad no. 48) zijn aangewezenen op de da gen gedurende welke zij niet in de gemeenten buiten hunne woon plaats vaceren ten minste gedurende vier uren daags hunne kanto ren geopend houden om aan de Ingezetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner maten en gewigten. Art. 4. Zij zullen van de uren waarop hunne kantoren zullen geopend zijnmitsgaders van de dagen op welke zij uit hoofde der vereischte vacatiën in andere gemeenten niet tot den herijk der maten en gewigten ten hunnen kantore zullen vaceren aan Burge meester en Wethouders hunner woonplaats kennis geven welke daarvan door Publicatie en door insertie in de Stedelijke of in de binnen derzelver Stad meest gelezen wordende Courantaan de be langhebbenden zullen doen kennis dragen. Art. 5. De Arrondissements-ijkers zullen Burgemeester en Wet houders of Assessoren der gemeente in welke zij in overeenstem ming met het bepaalde in art. 3, tot den herijk zullen vaceren van hunne op handen zijnde komst ten minste acht dagen te voren Informeren en zullen deze gehouden zijnden Burgemeesters en Assessoren der andere gemeenten voor welke gelijktijdig wordt ge vaceerd daarvan kennis te geven, ten einde de ambtenaren, publie ke administratien kooplieden winkeliers en andere belanghebben den door hen worden verwittigd van de plaats en van den tijd waar op tot den herijk zal worden gevaceerd en van hunne verpligtiug om de bij hen in gebruik zijnde maten en gewigten mitsgaders de strijkels der halve en kwart mudden te doen herijken zullende de Plaatselijke Besturen behalve de ten deze vereischte openbare be kendmaking tevens zoo veel mogelijk den belanghebbenden In gezetenen hunner gemeente welke zij weten dat van maten en ge wigten gebruik maken, ten hunnen huize eene waarschuwing of ken nisgeving laten doen. [Het vervolg in ons volgend No.) mi'

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1