MIDDELBUIGSCIIE C 0 II B A N T. W W- 45. Donderdag 13 April. NIEUWSTIJDINGEN. £3uitscftl<mh. v o o I - 23 v* i 1t a j c JVattfcvtjft. ilc&cirlAubctt. PETERSBURG den 31 maart. De alhier in het Duitsch uitgegeven wordende Petersburgsche Zeitung zegt, in de haast waarmede de keizerlijke proclamatie van den 26 ver taald is geworden, het kerkelijk Slavische woord Jasyze verkeerdelijk door het woord Heidenen te hebben overgezet terwijl in de onderwerpelijke zinsnede het woord volken ge kozen had moeten zijn, zoo dat het stuk der proclamatie aldus gelezen behoort te worden God is met onsErl ent dit gij volkenen buigt u want God is met ons. Ten opzigte van de proclamatie zelve wordt door het in ;t Fransch uitkomend Journal de Petersbourg opgemerkt t, daar veelal de woorden der keizerlijke regering buitens? ïds op eene verkeerde wijze worden uitgelegd, zulks thans ook met de proclamatie wel weder het geval zal zijnwaar om het Journal het noodig achtden geest en waren zin er van aan te geven en toe re lichtenhoe deze niet anders dan op vredelievende bedoelingen wijzen, met verdere te- kennengeving dat, zoo de tegen woordige algemeene botsing van tegen elkander indruischende belangen eindelijk op eenen oorlog mogt uitloopenRusland met zijn nationaal belang te rade zou gaan, om te beslissen of, en in hoe verre het aan de twisten tusschen staat en staaten tusschen volk en volk zou behooren deel te nemen. Slechts de grensbepalingen en het regt van bezit, hetwelk het gewaarborgd heelt, zal het niet uit het oog verliezen en het zal niet dulden dat zoo de politieke en territoriale balans veranderd worde, zulks tegen zijne bedoelingen geschiede. Tot zoo verre zal Rus land eene stipte onzijdigheid in acht nemen toeschouwer der gebeurtenissen zijn, en zich nier aanvallender wijze maar waakzaam gedragen. In het kort, het zal niemand aanval len zoo het zelf niet aangevallen wordten het zal de onafhankelijkheid zijner naburen en de onschendbaarheid van hun grondgebied eerbiedigen, indien ook zij Ruslands on afhankelijkheid en onschendbaarheid eerbiedigen. WEENEN den 5 april. Bij circulaire van den 4 dezer is het verbod van uitvoer van Oostenrijksche zilveren munt, ook tot dien van gouden muntspeciën uitgestrekt. De Oest. Zeitang bespreekt het gewigtige vraagstuk of men Italië zal trachten te hervormen of niet, dit is de questie van oorlog of vredeen meent dat Oostenrijk het laatste behoort te kiezen. Italië, zegthetblad, wil niet Oostenrijksch zijn de gescheiden Italiaansche Staten willen zich tot een vereenigden staat vormen de tijd van onna tuurlijkegedwongen vereenigingen van landen is voorbij en tot minnelijke schikkingen is het te laat, nadat de furie des oorlogs is ontketend en de wil des volks de mngt des legers verlamt. Italie's bodem is van oudsher met het bloed der Duitschers gemestdoch kon hoewel overwonnen nooit geheel onder het juk gebragt worden. I\1 en late Italië vrij. Italië kan aan het vrije Duitscjiiand of het vrije Oostenrijk de broederhand reiken en het overwonnen Itaiie zal den over winnaar nooit leeren beminnen. Bovendien zou een oorlog met Itaiie de Oostenrijksche financiën in den grond boren en de ontwikkeling zijner aangelegenheden reeds in de kiem verstikken. Er is bevel ontvangen om den luitenant-veldmaarschalk f Zichy gewezen stad- en vesting-kommandant van Vene oor een krijgsraad te doen teregt staan. berlIJN den 8 april. Naar aanleiding van een verzoek d r provinc~'a'e steilden van de provincie Pruissen, bij adres den koning ëedaan heefc Z' M- het U^tsministerie ge- ju 1 maatregelen te nemen tot onverwijlde opne ming dier prov'nc'e in beC Duitsche boud. In de verzami?''nS van wetten 's 'hans ook opgenomen de verordening omtr',eHt eeniëe grondslagen van de toekomstige Pruissische staatsregeling, vastgesteld na ingenomen advies van den landdag. 1,1 hetzelve worden de vrijheid van druk pers, de bestraffing .der staatkundige misdaden door den ge wonen regter het lïollden va" volks-vergaderingen mits zonder wapens en in besloten ruimten de uitoefening dei- staatsburgerlijke regteil ^nder onderscheid van geloof, en de medewerking der toc^nstige volks-ver tegen woord, gers b,j het maken van wetten biJ liet b«dSet en blJ het "'"chriJ- ven van belastingen gewaarbor5d- graa. tie v In de derde zitting var den landdag hebben de ministers van binnenlandsche zaken, va" financien en van oorlog, op uitnoodiging vaneenige lede", cenige ophelderingen gegeven, ten aanzien van den toestanrfes Iznds en over de deswege toor de regering genomene paatregelen. Volgens deze wa ren alle voorloopige maatregelen genomen om overal de rust te doen bewaren en verkeerd* da krijgsmag-t in zulk een staat dat zij overal waar het nood'S 'vas da burgerlijke overheid in het handhaven der orde er> rusr kon ter hulpe komen.In het lenigen van den nood der behoeftigen hoopte de regeling, zoo door afschaffing van belas''"g als door het ondernemen van aanzienlijke werken voorlooP>g te voorzien. Het groot ste ongerief van den tegenwoordige» toestand was echter de plotselinge overgang tot de vrijhei uit den staat van lang durige voogdijschap. Doch ook dïze klip hoopte men te b0veil te zeilen in het vertrouwen dat een kort genot dei- vrijheid armen zoowel als rijken tot de overtuiging zal bren gen dat misbruik der vrijheid tot 1 iets dan regeringloosheid leidten alleen uit een kalm en vreedzaam gebruik derzelve iets goeds kan geboren worden. Ook over Posen werden de ministers in die zitting geïn terpelleerd vooral wegens de redenen waarom die vesting in staat van beleg was verklaard. Zij antwoorddendat deze maatregel was genomen naar aanleiding van oproerige handelingen der Poolsche partij tegen het wettig gezag aldaar, doch dat des niettegenstaande aan den aldaar bevelvoerenden generaal de order was gezonden om dit besluit, zoo moge lijk weder in te trekken. Daarna is de vergadering overgegaan tot de orde van den dag, de beraadslaging namelijk over het wets-ontwerp van verkiezing. Hetzelve ismet uitzondering van eenige geringe wijzigingen in 1 aangenomen. Den 9 april. De heden uit Weenen ontvangen be- rigten zijn van den 6 en behelzen het volgende: Zoo men zeidewas de aartshertog Johan bestemd om zich onverwijld naar Frankfort te begeven om de bondsdags zittingen namens den keizer van Oostenrijk bij te wonen. Van wege den voorloopigen minister-president graaf Ficquelmontis een officieel .rapport nopens liet Oostenrijksche leger in Italië medegedeeldwaaruit blijkt', dat de onmiddel lijke gemeenschap met Verona en het leger hersteld is. Het bijeen trekken der verschillende troepen-korpsen is bewerk stelligd en de verschillende divisieu staan cchelonsgewijze tusschen de Etsch en de Mincio in eene sterke stelling om eiken vijandelijken aanval het hoofd te kunnen bieden. De luitenant-veldmaarschalk Schwarzenksrgdie met zijne divi sie van Brescia naar Lodi trok en zich daar met Radetzky vereeu'igde kwam het eerst aan de Mincio aan. Radetzky werd den 31 te Verona gewacht om met het 2de legerkorps de verdere operatien, te regelen. Bijzonderheden over de gebeurtenissen, van den 18 maart tot den 6 dezer, waren bij den minister niet ontvangenhij wachtte die later. Z. Exc. eindigt met de verzekering, dat hij geen berigt hetwelk eenige zekerheid heeft zal geheim houden, hetzij die tijding goed of kwaad zij; van den anderen kant echter oordeelt Z. Exc. het pligtmatig, de openbare meening niet door ongegronde geruchten om den tuin te leiden Ter beurze van Weenen van den 6, waren de effecten met weinig handel aangeboden. De 5 pets. Met. deden 6061, de 4 pets. dito 49 50, de Weener bankactiën 710730. Volgens een schrijven uit Kiel van den 5 dezer zou den de Deensehe troepen zich weder van Apenrade naar het noorden terug trekken. LONDEN den 8 april. Tot handhaving van de bedreigde orde in Groot-Brittanje is bereids een gewigtige maatregel genomen en wordt er een andere voorbereid. De reeds ge nomene bestaat hierin dat het gouvernementhetwelk tot dusverre vermeende de monster-oprogt van aanstaanden maan dag niet te kunnen verhinderendoor het ontdekken van eene oude akte van tijdens de regering van koning Karei II waarbij tot het indienen van perïtien alle optogt van meer dan tien personen verboden wordt, van dat denkbeeld terug gekomen is en dien optogt door de commissarissen van po- licie heeft doen verbieden de .andere voorbereid wordende maatregel is, dat de heer Grey in het lagerhuis het voorstel gedaan heeft om eene wet daar te stellen tot betere be scherming der kroon en der regering, welk voorstel gisteren avond met 283 tegen 24 stemmen aangenomen is en door de eerste lezing van het ontwerp van wet gevolgd is geworden. De Times zegt, dat Groot-Brittanje ten gevolge van dit verbod weder adem schept, want dat het onbegrijpelijk was hoe het gouvernementonder voorgeven van het gepleegde wel te kunnen straffen maar geene voornemens te kunnen verhinderen, rustig bleef aanzienhoe de woelgeesten, door de buitenlandsche voorbeelden aangezet, plundering, roof en moord bleven organiseren. Verscheidene honderden gezeten inwoners dezer hoofd stad hebben zich aangemeld om maandag, als speciale kon stabels de rust te helpen handhaven. Tot gelijk doel zijn ook vele andere personenen daaronder de voornaamste kantoorbedienden en werklieden der groote fabrieken en han delhuizen ingeschreven en beëedigd. I11 weerwil dezer betoonde goede gezindheidals ook van de verdere maatregelen van voorzorg, die van regerings wege genomen worden is men niet zonder ongerustheid we gens den afloop der aangekondigde demonstratie. Zoo veel is zeker, dat de ontwerpers daarvan niet voornemens zijn zich aan het verbod der autoriteiten te bekreunen en dat de groote volksvergadering in de gemeene weide van Kenning- ton benevens de processie door de city naar Westminster, voortgang hebben of althans beproefd worden zal. Van het dragen van wapenen schijnt echter afgezien te zijn. Te Dublin loopen allerlei geruchten. De een wil we ten dat, bijaldien de Ieren zich als goede onderdanen ge dragen de koningin hun in de eerste week van julij een be zoek zal brengen anderen verzekeren dat het geduld des or.derkonings ten einde isen dat hij besloten heeft de ver stoorders van den openbaren vrede met geweld van wapenen tot rede te brengen. PARIJS den 8 april. Heden loopt hier het gerucht, dat de voorregten der bijzondere banken zullen worden vernie tigd en dat er voortaan slechts ééne bank met kantoren door geheel Frankrijk zal zijn. Het kapitaal der bank zou alsdan gebragt worden tot 300 millioen en de circulatie ha- rer biljetten tot 8 a 900 millioen francs. De hertogin de Montpensier is de eenige der prinses sen welke hare. diamanten heefc kunnen redden. Die der prinses de Joinvillewelke ten deele van de kroon van Braganza afkomstig waren, zijn mede in de sequestratie begrepen. De paus heeft door zijnen apostolischen nuntius deti aartsbisschop van Nice aan alle aartsbisschoppen en bis schoppen eene breve toegezonden waarin hij de gedragslijn voorschrijft die Z. H. de Franscbe geestelijkheid voorslaat te volgen in dit gewifftiire tijdsgewricht. Men verzekert, dat er een commissaris van het voor- loopig bewind bij het leger der Alpen Zal gezonden worden. Als stellig meldt men dat er orders zijn gegeven om eene leger-afdeeüng van 30,000 man linietroepen rondom Parijs in onderscheidene localiteiten te verzamelen en ter beschik king van het bewind te stellen. De ongerustheid die te Londen heerscht, heeft veel goud naar Parijs doen komen; de premie is zeer schielijk van 85 op 70 en zelfs op 65 voor de 1000 francs gedaald, maar later weder op 80 fr. gekomen. Men spreekt van de uitloving van een prijs van 3000 fr.voor de beste ode op de revolutie van februarij. Heden nacht is een drogist, Barbier genaamd, gevan gen genomen men heeft in zijne woning wapens en kruid gevondenen houdt hem verdacht van in eene zamenzwe- ring betrokken te zijn. Hij weigert echter medepligtigen te noemen. In Savoije hebben de zaken weder een gansch anderen keer genomen men heeft daar even min de republiek uitge roepen als eene scheiding van Piémont bewerkstelligden den 4 dezer is de koninklijke raagt weder erkend. De re- publiiteinsche beweging was aldaar het gevolg der aankomst van omtrent achttienhonderd personen waaronder vele Savoi- jaards uit Lyon die onder den kreet: leve Frankrijkleve de republiekhun vaderland binnentrokken de overheden uit de stad Chambry verdreven en eene voorloopige regering vestigden. Hunne zegepraal was echter van korten duur want, toen men den volgenden dag ontwaarde met hoe wei nige oproermakers men te doen hadgreep ieder bewoner van Chambry naar de wapenen, de landlieden uit den om trek snelden met hooivorken ter hulp en weldra moesten de revolutionairen zich gewonnen geventwintig hunner waren gedood, een veertigtal gewond en achthonderd gevan gen gemaakt. De Fransche vrijwilligers, die zich aan de revolutionaire kolonne hadden aangesloten werden naar het Fransche grondgebied teruggevoerd. Men weet dat de grootste struikelblok in Itaiie steeds geweest is gebrek aan éénheid, en de moeijelijkheid om zich onderling in onderscheidene belangen te verstaan om dit nu uit den weg te ruimen zouden de voornaamste vorsten van het schier-eiland een verbond sluitenwaartoe reeds de koning van Sardinië, de groothertog van Toskane en de paus waren toegetreden. Men wachtte nog die van den koning van Napels. AMSTERDAM den 9 april. Eene commissie van 31 per sonen aan haar hoofd hebbende den heer P. Huidekoper heeft bijdragen verlangd van de ingezetenen dezer stad ten einde den Buiksloter Ham tegen over dezelve droog te ma ken en in vruchtbaar land te herscheppendoor welk be langrijk werk aan vele personen, in deze moeijelijke dagen, arbeid kan worden verzekerd. Aanvankelijk zullen daartoe worden aangewend eene gift van 10,000 van Z. M. den Koning en de wedde van de leden van het stads-bestuur waarvan deze voor dit jaar afstand hebben gedaan. De kos ten der onderneming worden op f 100,000 geschat. De ingezetenen dezer stad welke zich dezer dagen in grooten getale vrijwillig aan de stedelijke schutterij hadden aangesloten om dienst te doenzijn heden door het stedelijk bestuur daarvoor bedankt, bij wijze van dagorder, die aan de op het beursplein alhier heden bijeengeroepene vrijwillige schutters werd voorgelezen. Hun is tevens aangezegd dat men voor het oogenblik geene verdere diensten van hen vorT derde, doch bij onverhoopte noodzakelijkheid op hem meende te mogen rekenen. Tot dat einde zijn hun dan ook de wa penen provisioneel in handen gelaten. MIDDELBURG den 12 april. Onder andere militaire benoemingen en bevorderingenmeldt de Staats-courant die van de kapiteins A. C. van IVell Groeneveld en G. P. ten Sande, beide van het 4de regement, tot majoors en plaatsmajoors der iste kl.respectivelijk te Bath en Neuzen tot kapitein en plaatsmajoor der 3de kl.te Bergen-op- Zoom de iste luitenant kV. Poten overgeplaatst bij het bataillon jagers, de 2de luitenant TI. Noot, mede van het 4de regement. Bij koninklijk besluit van den 5 dezer is de heer J. Staats Boonenluitenant-kolonel der dienstdoende schutterij te Amsterdam, benoemd tot Zr. Ms. adjudant in buitenge wone dienst. Bij besluit van den 6 dezer, heeft Z. M. aan den graaf de Liedekerke Beauforthoogstdeszelfs gezant bij het hof van Rome en bij dat van Turin, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van grootkruis der orde van den Heiligen Januariushem door Z. M. den ko ning der Beide-Sicilien geschonken.

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 1