ZEETIJDINGEN. ADYERTENTIEN. MANUFACTUREN ex MODES. II. 110111.1:1. stelden te Woolwich wordt de divisie der gepensioneerde militairen gekleed en gewapendmet lastom zich gereed te houden ten einde op het eerste bevel zich herwaarts te begeven. Bovendien is eene groote menigte gewerensabels, enz. uit den Tower naar een aantal openbare inrigtingen in deze hoofdstad overgebragtom de bedienden en andere daar werkzame personen te wapenen. Ook in andere steden des rijks houden de chartisten bij voortduring verontrustende vergaderingen. Den 4 dezer heb ben te Manchester niet minder dan drie zulke bijeenkomsten van ettelijke duizenden menschen in de opene lucht plaatsgehad. Aanstaanden zaturdag vertrekt H. M.met het hof, uit deze hoofdstad naar het eiland Wight. JVankrijfu PARIJS den 6 april. Bij decreet van het voorloopig gou vernement wordt de fabrikant, die zijn werkvolk langer dan tien uren daags laat arbeiden, met eene boete van 50 k 100 fr.en bij herhaling met 200 h 300 fr.eindelijk met ge vangenis van een tot zes maanden bedreigd. Het voorloopig gouvernement heeft te Lyon eene be stelling gedaan van 130,000 sjerpen en 43,000 vaandels de eersten zijn bestemd voor de openbare ambtenarende laat- sten voor de nationale garde en het leger. Voorts zijn credieten geopend van 4,700,000 fr. voor uit gaven betrekkelijk de nationale garde, en 3 millioen voor de nationale werkplaatsen. De nationale vergadering zal die credieten moeten regelen. De toestand in de provinciën blijft even betreurenswaar dig. Naauwelijks is het oproer in eene plaats beteugeld of het barst in eene andere uit. De eerbied voor den eigen dom gaat, als een natuurlijk gevolg van de gehuldigde be ginselen, hoe langer zoo meer verloren. De National spreekt van een paar groote portefeuilles waarin de gewezen koning Lodewijk Philips zijne bijzonde re correspontie bewaarde en waarin zich vele stukken be trekkelijk een aantal personen bevonden. Deze stukken waren bij de bestorming der Tuilerien verdwenen, maar later teregt gekomen op de aanduiding van een tronwloozen die naar. Zij waren namelijk achter een donkeren corridormuur geworpen en den 9 maart van daar naar het stadhuis over gebragt en in handen vati het voorloopig gouvernement gesteld. Nog meldt genoemd blad dat de heer Arago definitief tot oorlogsminister is benoemd geen generaal van naam heeft rzich met de portefeuille willen belasten. De berigten omtrent Savooije loopen nog zeer uit el kandersommige brieven uit Chambry spreken van het in voeren eener republiek, anderen ontkennen het; de toestand <ier zaken aldaar ligt nog zeer in het duister. jOcbevlattbcti. 's GRAVENHAGE den 8 april. De raad van ministers -houdt bijna dagelijks langdurige conferentien. Men verneemt dat Z. M. eene som van 10,000 uit hoogstdeszelfs bijzondere fondsen aan den heer burgemeester van Amsterdam heeft doen toekomen welke som moet strek ken om een werk nabij de 'hoofdstad te doen uitvoeren. Met uitzondering van enkele gemeenten in Limburg waar de bewoners opgezet worden om eene afscheiding van het hertogdom van Nederland te bewerken komen uit alle oorden des Rijks de meest verblijdende berigten in omtrent de heerschende orde rust en eensgezindheid. Z. D. H. de prins von Metternich is alhier aangeko men en heefc gisteren verschillende bezoeken ontvangen onder anderen van den Engelschen gezant bij het Nederland- sche hof, en van den minister van Staat, baron van Doom. Men verzekert, dat het verblijf van den prins in deze hof stad van langer duur zal zijn dan het zich gisteren liet voor zien. Z. D. H. schijnt thans voornemens te zijn eenigen tijd alhier te verblijven. AMSTERDAM den 7 april. Z. M. heeft den directeur van policie, den heer Provo Kluitbenoemd als komman- deur van de orde der Eikenkroon en de commissarissen van policiede heeren de Bie en Buschmanals ridders van ge noemde orde. Bij de koffij-veiling der Handelmaatschappij van gis teren zijn 711 koopen verkocht en 2111 koopen opgehouden. Sedert eenige dagen hebben de Belgische bladen reeds gesproken van eene overeenkomst tusschen de Nederlandsche Handelmaatschappij en het Belgische gouvernementover den aankoop en begunstigden invoer van Belgische lijnwaden in Nederlandschlndie. Dat het niet denkbaar is, dat dergelijk handels-traktaat door de Handelmaatschappij met eene Euro- pesche mogendheid zoude gesloten kunnen worden behoeft naauwelijks betoogd te worden. Thans vinden wij eene eenigzins andere lezing in den Messager d\Gand. Dat blad namelijk berigt het volgende: Men meldt onsdat het traktaat met Holland geteekend is, en dat, door de edelmoedige tusschenkomst van Koning IVillemde eerst door de maatschappij gestelde voorwaar den, van een minimum van verlies niet te willen overschrij den, zijn opgegeven. Daarentegen zou de maatschappij thans aan de industriele-uitvoerders een voordeel verzekeren. Bovendien zou zij zich verbonden hebben binnen kort voor eene aanzienlijke waarde van onze voortbrengselen uit te voeren. Indien de heer Rogier begrepen heeft, dat men de nationaliteit op dergelijke grondslagen vestigen moet, en dat door tot werken terug te keeren wanorde moet worden uitgeroeid, dan zal een ieder, zoo als wij, hem daarover geluk wenschen." Welligt zal van de zijde onzer Regering eenige ophelde ring omtrent deze vrij stellige verzekering gegeven worden. Intusschen gelooven wij, op grond onzer informatien, het berigt van den Messager evenzeer ten stelligste te kunnen tegenspreken. AmstCr.) MIDDELBURG den 10 april. De 24ste verjaardag van II. K. H. Mevrouw de Erf-Groothertogin van Saksen-Weimar- Eisenach dochter van Z. M. onzen Koning, is zaturdag 11. alhier op de gebruikelijke wijze herdacht. De raad der stad Amsterdam heeft, in hare vergade ring van den 8 dezer, tot archivarius of chartermeester dier stad benoemd den heer Pieter Scheltemadoctor in de let teren en lid van onderscheidene geleerde genootschappen. Uit Assen wordt gemelddat de longziekte onder het rundvee in dat gewest, en wel te Zuidlarenis uitgebroken. Te Utrecht is eene spaarkas opgerigt ten behoeve der leden van de vereeniging tot afschaffing van den sterken drank. Dit is de eerste regtstreeksche poging om ook de stoffelijke welvaart van de arbeidende klasse te bevorderen. Uit Parijs den 7 dezer wordt gemeld, dat de heer La- martine eene langdurige zamenkomst heefc gehad met den zaakgelastigde van Pruissen en dat kort daarna door dezen een buitengewone courier naar Berlijn is afgezonden. Men zegt dat het voorloopig bewind besloten heeft eenige Oorlogschepen naar de Noordzee te zenden. De minister van binnenlandsche zaken, Ledru-Rollin heeft eene nieuwe circulaire aan de commissarissen der departe menten verzonden tot regeling van hun gedrag bij de aan staande verkiezingen voor de nationale vergadering. Den 6 dezer hebben te Rijssel verregaande wanorden en verwoestingen, door het werkvolk der garen-stoom-fa- brieken bij de heeren Verstraete en ook bij anderenplaats gehad. Men bestormde onder de zwaarste bedreigingen de werkplaatsenen dwong de eigenaars op de gewelddadigste wijze tot vermindering van werk en het teekenen van eene verbindtenis. Deze handelwijze is des te schandelijker daar de eisch der werklieden voor een raad van deskundigen ter beslissing gebragt was, en men eerstdaags de uitspraak te gemoet zag. Een geloofwaardig persoon schrijft uit Rijssel, 6 dezer, dat in den omtrek dier stad eene nieuwe bende wordt za- mengesteld onder den naam van Belgisch legioenwaarbij verscheiden officieren van het voormalig Afrikaansche legioen buitenlanders dienst zullen doen. De recrutering en aan koop van wapens geschiedt openlijk. Alle weidenkenden misprijzen zulk eene schandelijke handelwijze, en onwille keurig denkt men er aan hoe weinig tijd geleden het aan den ex-minister Guizot tot misdaad werd aangerekend toen die staatsman toeliet dat aan den Zwitserschen Sonderbund wapens werden gezondenen hier waren de Zwitsers op hunnen eigenen grond en vertegenwoordigden een groot ge deelte hunner natie. Hoe zal men nu zulk eene daad van toelating verdedigen Aangaande deze nieuwe expeditie tegen Belgie leest men in VEmancipation het volgende De aanwerving en uitrusting blijft in het departement du Nord en in dat der Somme voortgaan ten minste volgens de getuigenis van reizigers. De gelederen groeijen aan door de ongelukkige vreemde werklieden, die men overal uit de werk plaatsen verjaagt. Er is echter geen sprake van 10 stukken geschut, zoo als vroegere berigten meldden. De Belgische troepen aan de grenzen en de grens-gemeenten leggen de bes- re gezindheid aan den dag, om iederen nieuwen aanval af te slaan." Volgens den Echo du Nord is Blervacqueeen der chefs van het Belgische legioen jl. maandag avond ten 9 ure te Rijssel door policie-agenten gearresteerd. De be weegredenen zijn nog niet bekend. Ook de advokaat Jaspin is in hechtenis genomen. De ergerlijke regtszaak van den broeder Léotade te Toulose, beschuldigd van misdaad en moord, gepleegd op de jeugdige Cecile Combetteseene zaak die zoo lang reeds voor het hof aldaar in behandeling geweest wasis geëindigd. De jurij heeft hem schuldig verklaard en het hof hem ver oordeeld tot levenslange dwangarbeid en het brandmerk. Te Brugge heeft een gepensioneerd officier, in eene herberg, de Tassche geheeten, de meesteres van het huis door een pistoolschot 0111 het leven gebragt. Dit voorval had plaats nadat hij om een glas bier had gevraagd en in het bijzijn van onderscheidene personen. Hij is dadelijk ge vangen genomen. Men verliest zich in het zoeken naar de oorzaak van zulk snood bedrijf, daar die officier een zeer geregelde levenswijze hield de naaste is mogelijk eene 011- wederstaanbare jalousie. Ondertrouwd J. C. van der HARST Lz. Langev. Middelburg en den 7 April 1848. F. de RAAD. Algemeene en bijzondere kennisgeving. Jpden' den 7 April 1848 is alhier te Vlissingen ten gevolge eener korte doch hevige slijmberoerte in den ge- zegenden ouderdom van 74 jaren overleden de Wel-Edel- AchtbareHeer LIEVEN de JONGE BORGERHOFF Wet houder dezer Stad en Oud-Notarisnalatende Kinderen en Kindskinderen, die zijn verlies betreuren. P[eden overleed ons geliefd jongste KINDJE, slechts zes weken oud. Middelburg ADR. A. FOKKER, den 9 April 1848. A. A. FOKKER. Herklots. Eenige kennisgeving. STOOMBOOT DE STAD VLISSINGEN. De Directie adverteertdat zij op Donderdag den 27 April 1848, des voormiddags ten 11 ure, in de Tuinka mer van de Sociëteit St. Joris, rekening zal doen van hare gehoudene Administratie over 1847; wordende Heeren Ac- tionarissen bij deze uitgenoodigd daarbij te willen tegen woordig zijn. Namens de Directie J. J. de KANTER. Die iets te vorderen heeft of verschuldigd is aan den onder het voorregt van Boedelbeschrijving aanvaarde Nala tenschap van JACOB ROBIJN, in leven Tolpachter, ge woond hebbende in de Gemeente Groedewordt verzocht daarvan opgave of betaling te doen ten Kantore van den Notaris I.C.O. Benteynte IJzendijkevóór den 25 April 1848. PUBLIEKE VERKOOPING te VLISSINGENop Vrij dag den 14 April 1848, des morgens ten 11 ure, aan het Pakhuis Wijk D. No. 27, in de Breewaterstraatvan een KETTINGeen end Ditotwee enden KABEL en twee ANKERS waaronder een met gebroken Stokalles gebor gen van het verongelukte Schip le Commerce. Informatien te bekomen bij den Vice-Consul van Frankrijk. VERKOOPING van eene kapitale HOFSTEDE en LAN DENin de Kouden-, Loven- en Willemskerke-Polders Gemeente Hoek, groot 56 Bunders 29 Roeden 86 Ellen; door den Notaris 6. II. van Diggelen te Axelop Don derdag den 20 April 1848, des voormiddags ten xo ure, in het Logement bij J. C. Steenkampte NEUZEN, om met 1 Mei en het rooven van den Oogst dezes jaars, in gebruik te worden aanvaard. Nadere inlichtingen te bekomen bij den Notaris van Dig gelen voornoemd en bij den Notaris P. IV. Steenkamp te Neuzen. Groote Markt, I. No. 13. Neemt de vrijheid hiermede te berigten de NIEUWSTE ARTIKELENwelke tot heden zijn uitgekomente hebben ontvangen, zoo dat een exquis en ruim assortiment aan zijne geëerde Begunstigers gepresenteerd kan worden. P'erstond 0f met Mei een welbeklante "WAGENMA- REKSWJNKEL te koop of te huur, bij L. Kouver, Wagenmaker te 's HEER-ARENDSKERKE. JJij den Boomkweeker C. van de PUTTE zijn nog voor een' civilen prijs te bekomen 200 k 300 fijne MASTEN van 15 tot 20 palmen lang. pene BAKOUCHETTE, geschikt voor één Paard, als mede een PAARD en TUIG te koop te bevragen bij de Uitgevers dezer Courant, Twee Kalfdragende VAARZEN te koop, bij Francken, te SEROOSKERKE. P)rie k vier KNECHTS, liefst ongehuwd, het Timmeren en Metselen verstaande, benoodigd bij J. J. Maas, te BRIGDAMME. "Perstond een bekwame BOEREN-SCHOENMAKERS- KNECHT benoodigd bij J. Minderhoudte WESTKAPELLE. ]7en TUIN-JONGEN benoodigd op de Griffioen; adres bij den Tuinman aldaar. pene Burger DIENSTMEID terstond benoodigd adres bij de Boekdrukkers Moens Zoon. pene Burger DIENSTMEID benoodigd, Balans, E. 110. Jongste Tijdingen Editie van 8J fure. MIDDELBURG den 10 appi'.. Uit IVeenen. De Wien. Ztg. meldt, dat de keizer den wensch van den aartshertog Ludwig, om zich aan de behandeling van staatszaken te onttrekken ingewilligd heeft. Als zeer zeker wordt gemeld dsl in den ministerraad is beslotenom den generaal Radetzky tegen de Piemontezen te doen oprukkenmaar af te zien van de weder in bezit neming van Milaan. Radetzky zou zijn leger aan de Min- cio bijeen trekken en met de voorloopige regering onder handelen. Wanneer de Lombardijers een deel der staats schuld zouden willen aannemen de handelsbetrekkingen met Oostenrijk zonder beperking van in- en uitvoerregten behou den dan zou men ze naar willekeur hun eigen huishouden laten besturen. Eene vergadering der rijkste bankiers, met RothsckildSina en Stametz-Mayer aan het hoofd, heeft de regering den 4 dringend verzochteen minnelijk vergelijk met Lombardije te sluiten. Uit Parijs. Tijdingen van Chambry meldendat den 4 april na een bloedig gevecht tusschen de nationale garde bijgestaan door de landlieden die in massa waren toe gevloeid en de uitgewekenen uit Frankrijk, deze laatsten geheel zijn teruggeslagen en het bestuur van Karei Albert weder is hersteld. Effecten-Notering te Amsterdam den 8 april Werk. Schuld 2! pet. 34L k 35; eert. 3 pet. 39% k 39I 4 pet. dito 49-f k 50. VLISSINGEN den 10 april. Voor Antwerpen bestemd rijn alhier ter reede gekomen Amazone P. II. Andreisen van Nykiobing met rogge; Calden ~W. Tindal, van Warder met garst; Oscar, J. H. DolhofT, van Gothenburg met hout; Toirra, L. Matterovich van Alexandrie en Cowes met lijnzaad Elisabeth II. Wigs van Rio-Janeiro met koffij Dexterous W. Snerpe van Messina en Brest met fruit; ArundelJ. Wrigtvan de Oostzee, met hout. Voor Gent: Aarion, O. Cr»n..r van Alesund mot otok-riach. Voor deze stad the Marij E. Sharp van Newcastle met kolen. Naar zee gezeild. Van Antwerpen the TransitJ. Main naar Huil, en Hendrika Dorothea A. van Aken, naar Hamburg, beid a met stukgoederen; Eugène Maria, J. J. Vauvette, op avontuur' met ballast; de Planter, J. Knudsen naar Fernambuco met lam-t meren en anders; CatharinaH. II. Duintjer, naar Londen, me aardappelen. TUK DRUKKERIJ TAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS. irr mrautr n—~srr u'

Middelburgsche Courant | 1848 | | pagina 2