MIDDELBURG U R A IV T, W. 151. Zalurdag 184Rfe 18 December. BESTUREN co ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. MIOBELBIRGSCHE SPJARBAJSK. BIJBEL GEJyOOTS CHAP. TFELB ABIC, HEID. ©voöt-l5cittaitjc. Jx,inïtrij(€. 'i\ -Ö..A X De abonnemcnls-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 'S. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden gennmenen de betalimj ijesc/riedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advcrtentien behoort te gescliiedcn des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommcr ivil geplaatst hebben. De Advcrtentien worden bcrehcnd tegen 22 cents de regel, met uitzonderi^ig van Huwe lijks- Geboorte- en Doodbchendmaldngenwaarvan de prijs isvan één 'tot zes regels f 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke plaUi^^ing eener Advertentie liet Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. Uit hoofde der aanstaande Feestdagen zal de laatste zit ting van het Bestuur der SpalTTbank in dit jaar worden ge- gehouden op Vrijdag den 24 dezer maand en de eerste in het volgende jaar op Zaturdag den 8 Januari] 1848. Middelburg, den 18 December 1847, Namens het Bestuur der Spaarbank HUBERTUS REKKER Secretaris. ML ZIE K-F OJYDS. De COMMISSIE van het MUZIEKFONDS der Dienst doende Schutterij zal, op Maandag den 20 December 1847, des middags ten één ure, in het Provoosthuis op de Noord zijde van den Dam, verslag doen van het door haar ver- rigte sedert de laatst gehoudene Vergadering. Onder het opschrift voor de Bijbelgenootschapheeft Mr. VV. N. Lambrechtsen 's Genootschaps Thesaurier, uit de II. Zondag namiddag in de Nieu<ve Kerk gecollecteerde gel den den volgenden dag, twee Stukken, ieder groot twee Gulden vijftig cent ontvangen. Herinnering aan vroeger genotene weldaden van Middel burgs geachte Ingezetenen, doet liet Diaconie-Armbestuur der Hervormde Gemeente van Anieninidenbij den hoogen nood en de menigvuldige armen en behoeftigeu die aan des- zelfs verzorging zijn toevertrouwdde vrijmoedigheid ne men om zich bij vernieuwing en met den meestmogelijken maar bescheiden aandrang, aan de edele milddadigheid van de weldoeners van armen en behoeftigen aan te bevelen en bij de kennis der armoede en ellende, alhier heerschende zal het door den onpartijdigen en rijken Menschenvriend niet ten kwade geduid worden dat voornoemd Armbestuur, hare gewigtige verpligting beseffende een penningsken vraai;t ter ondersteuning van Weduwen Weezen en Behoeftigen in den aanstaanden Winter; terwijl de welbekende hulpvaardig heid van den Heer L. II. de Blaecke de LignyApotheker te Middelburg zich op ons verzoek gaarne zal willen be lasten met de overmaking der gelden. De God des Hemels en der aarde bekroone deze bede met don besten uitslag tot verkwikking en ondersteuning onzer behoeftigen Arnemuiden den 16 December 1847. Het Diaconie-Armbestuur der Hervormde Gemeente te Arnenniiden J. DE NOOIJER PlETERZ. J. WESTERWEEL, Diakenen. 3^ De Uitgevers dezer Courant tvillen gaarne voortgaan om de beriglen van Armbesturen wegens ontvangene giften kosteloos in hun blad op te nemen, en daardoor ook langs dien weg de liefdadigheid bevorderlijk zijnda weinige ruimte echter die de kolommen van hunne Courant dikwijls ter heschikking overlalen verpligt hun den Armbesturen te ver zoeken, hunne berigtcn zoo beiiiiopt mogelijk op te geven, al zoo die anderzins in het vervolg niet dan door eenc verkorte vermelding zouden kunnen worden medegedeeld. FRANKFORT den 13 december. Den 10 dezer heeft alhier eene bijeenkomst plaats gehad van de gezanten der Duitsche hoven bij het Duitsche bond. In deze bijeenkomst hebben de Zwitsersche aangelegenheden een onderwerp van beraadslaging uitgemaakt. De gezant van Pruissen nam het voorzitterschap waar. Vo!g?ns berigten uit Bern van den 10 dezer, was toen ook van de zijde van Pruissen eene nota, gelijkluidend met die van Frankrijk en Oostenrijk aan den voorzitter van den landdag ingediend. De Britsche gezant, sir Stratford Can- 'ling was den 8 te Bern aangekomen en had den 9 eerst met den Engelschen zaakgelastigde, den heer Peel, en ver volgens met den heer Ochsenbeineene langdurige bijeen komst gehouden waarna de afgevaardigden der kantons bij laatstgenoemden tot het houden eener conferentie waren ont boden ten einde mededeeling te ontvangen van de door ge- melden gezant gedane openingen. De commissie uit den landdag voorde zaken der zeven kantons, had den 9 dezer beraadslaagd over de maatregelen ten opzigte van Neuchatel te nemen. Hieromtrent is men het echter niet eens kunnen worden. Sommigen wilden Neuchatel eene soort van boete opleggen, omdat hetzelve zijn contingent in manschappen niet ter beschikking van den landdag had gesteldanderen wilden er een korps troepen ter bezetting heen zenden. De afgevaardigden van de oos telijke kantons waren echter tegen dezen maatregel, uit vrees dat Pruissen het voornaaiuste lid van het tolverbond den handel der door hem vertegenwoordigde kantons mogt be- moeijelijken. Volgens berigten uit Tessino is de generaal de Salis- Soglioden 3 dezer te Milaan aangekomen. Het Augsburger dagblad meldt, ingevolge een schrij ven uit Berlijn dat het meerendeel der veroordeelden in het Polen-proces gratie verzocht hebbenmaar dat men alge meen gelooft dat die gratie alleen bestaan zal in het veran deren van de tegen 8 personen uitgesproken doodstraf in eeuwigdurend vesting-arrest. De vestingen, bestemd om de veroordeelden te ontvangen, zijn die van Silberberg, Gias Cosei Glogau en Kustoin. Den gouverneurs dier vestingen is aanbevolen om op de veroordeelden een naauwlettend oog te houden, maar dezelve overigens met de meestmogelijke meuschlievendheid te behandelen. LONDEN den 13 decewber. De Times bevat een protest van de bisschoppen van Londen Wmciicster Lincoln en negen anderen, tegen de benoeming van eenen dr. Hamp den, die door de genoemde geestelijkheid aangemerkt wordt als de gezonde leer niet toegedaan zijnde, tot het bekleedeii des zetels te Hereford. De bisschoppen protesteren tegen de benoeming, door lord,7ö';« /i«si^//uitgebragtop grond van bovengenoemde beschuldiging en verklaren dat zij uit piigtgevoel lord Ja'ui Russell opmerkzaam maken op de algenieene ongunstige meenmg die te Oxford heerscht welke universiteit door een decreet, in vroeger jaren haar wantrtJUu'Cn in dr. Hampden, openlijk te kennen gaf. Deze zaak dreigt, uit hoofde van den aii^enieen bekenden heerschenden geest te Oxford, welke univei'siteit in den laat- sten tijd bijna geheel naar de R. K. leer overhelt ernstige gevolgen te hebben en de bissclioppen onderteekenaars van het protest voorspeüen eone vredebreuk in de kerk van Engeland en eene verzwakking van het vertrouwen d..t geestelijken en leelcen in de be.'lissing der kroon en vooral bij gelegenheid eener benoeming stellen. De duurzaamheid der vereeniging van kerk en staat, wordt door de bisschoppen in zekeren zin als gcvaarioopende \'an op te houden voorgesteld. Lord Juhn liussell heeft in zijn antwoord hoofdzakelijk het regt der kroon gehandliaafd en verklaard dat, indien hij zijne benoeming liad ingjtrckken zulks de erkenning van een vroeger uitsUiirend decreet van de universiteit te Oxford insloot en dusdoende het regt der kroon overgedragen zou worden aan de leden eener uni versiteit waarvan de voornaanisten sedert de benoeming van dr. Hampden, tot de kerk van Rome zijn overgegaan. De Times acht de que>-tie van genoegzaam bjiang (gelijk zij werkelijk in Engeland i>) om een lang artikel over de zaak mede te deelen u'aarin het blad de meoningder gees telijken en leeken zoo als dezelve door de bisschoppen in het protest wordt ingevoerd als hoogste gezag beschouwt. Lord John Russell wordt door de Tin:es gegispt, en het blad betuigt eene groote sympathie met de tivaaif ondertcekenaars. De redenering van dit dagblad die het sedert lang heer schende vermoeden van de belangen der Pusyi.-tische of R. K. partij sterk toegedaan te zijn, meer grond doet verkrijgen, behelst onder anderen de volgende meikwaardige zinsnede: De kerk van Engeland wordt gedwongen om stap voor stap een vereerend standpnnt en een formeel overwigt te laten varen welke zij nogtans nimmer met de daad bezat of gebruikte en die daarom meer tocbragten tot hare pracht dan tot hare magt." Ook in Manchester heerscht de influenza in hoogen graad, hoewel de gevolgen aldaar zelden noodlottig zijn. Van de policiemagt alleen is een tiende gedeelte door de kwaal buiten werking gesteld. In Ierland heerscht eene betrekkelijke stilte na den storm der moorden die kortelings woedde en spreken de dagbladen van Dublin slechts van eenige dreigende aankondigin gen. Deze toestand is grootendeels aan plaatselijke oorza ken toe te schrijven en nog niet als eene verbetering aan te merken. De omstreken van Iloscrea worden zelfs bedreigd met de wegvaging van hare notabelen die bevreesd zijn voor openlijke geweldadigheden. Straatrooverij vertoont zich hier en daar, doch hier is de policie meer dan toerei kend zulks te keer te gaan zoodat zij zich niet zal ver spreiden. Uit Edimburg wordt van den 10 dezer gemeld dat kwaadaardige koortsen veel sterfte veroorzaakten. Die wel ke plaats had in het ziekenhuis te Edimburg beliep 170 gevallen gedurende de maand november terv;ijl dezelfde maand van het verloopene jaar 55 bevatte. PARIJS den II december. Uit Zwitserland wordt gemeld dat in de conferentie, welke den 10 dezer is gehouden tus- schen den heer Ochsenbein en den Engelschen gezant, den heer Stratford Canningde laatstgemeldegeene nota van we- ge zijn gouvernement aan den voorzitter van den Zwitser- schen landdag heeft ter hand gesteld. Deze omstandigheid hoewel in geenen deele onverwacht is hier met belang- steUing vernomen, vermist zij voor een afdoend blijk wordt gehouden dat Engeland zich met de daad heeft onttrokken aan eene gemeenschappelijke zamenwerking met de overige vier groote mogendheden tot bemiddeling in Zwitserland. Op dienzelfden dag hebben de afgevaardigden van de kan tons die de liberale meerderheid uitmaken te Bern eene bijzondere bijeenkomst gehouden waarin is gehandeld over de aangelegenheden van het kanton Neuchatel en over de middelen, welke zullen bohooren te worden aangewend, om botsingen tusschen de Zwitsersche oveiheid en het Pruissi- sche gouvernement, ter zake van dat kanton, te voorkomen. In die bijeenkomst heeft men aangenomen dat het alsnog on geraden moet worden geacht, over dat belangrijke vraagstuk te beraadslagen en dat men daarmede behoort te wachten tot dat de Staten van het voormalig afzonderlijk verbond mede op den Zwitserschen landdag vertegenwoordigd zullen zijn. In afwachting van de verder te nemen maatregelen heb ben de in de kantons van het afzonderlijk verbond voorloo- pig benoemde besturen bij alle kloosters en geestelijke ver- eenigingen personen aangesteldbelast met het toezigt over die inrigtingen en derzelver administratie. Het ontbreekt voorts niet aan geruchten nopens pogingen die door de voorstanders van het afzonderlijk verbond zou den worden aangewend om deze vereeniging te doen her leven. Van eene dat verbond ailezins toegedane zijde wordt verkondigd dat onder anderen dezer dagen te Briguetiu het kanton Wallis, eene talrijke vergadering is gehouden waarin gehandeld is over de middelen, die daartoe zouden iai.t.un strekken. Dio bijeenkomst is gehouden ten gevolge V,,;' ^ene oproeping der hieren lost en de Courlen die be-- paa^Jelijk moeten hebben verklaard, dat zijde zaak van het al/o iderlijk verbond nog geenszins geheel verloren achtten. Of 111 die bijeenkomst tot het nemen van afdoende maatre geien is besloten wordt tot dus ver niet gemeld. Inmiddels wil men hier in het zekere weten, dat ook uit naam van het Russische gouvernement eene nota gelijklui dende met de Fransche Oostenrijksche en Pruissische nota's, aan den voorzitter in den Zwitserschen landdag is overhan digd. Dit zou den 11 de/.er hebben plaats gehad. De vraag, of er een congres van vertegenwoordigers der groo te mogendheden zal worden gehouden en welke mogend heden daaraan zullen deelnemen, blijft steeds aan de orde van den dag. Sommigen verzekeren dat een aantal Staten van den tweeden rang, welke in der tijd aan het Weener-Con^res hebben deelgenomen tegen het denkbeeld van de Fransche regering om een congres te houden ter regeling der Zwit sersche aangelegenheden reeds geprotesteerd hebben en dat andere dit eerlang zullen doen allen op grond dat zij als stem en zitting gehad hebbende in het Weener-Congres rct hebben om mede deel te nemen aan de thans te houden con- ferentien. De deswegens verbreide geruchten vinden echter geenszins algemeen geloof. Gisteren is voor de arrondissements-regtbank der Seine de cisch behandeld door mevr. de gravin Mortier lecen haren gemaal ingesteld tot interdictie en scheiding van tafel en bed. Deze eisch is ingesteld naar aanleiding van het schrik kelijk tooneel, hetwelk den 7 november hooft plaats gehad, toen de graaf Mortier op het punt stond, zijne kinderen en zich zelven om het leven te brengen. Do advokaat van den heer Mortier heeft tegen dezen eisch verzet gedaan en in zijne pleitrede weder eene donkere bladzijde geleverd voor de geschiedenis der leefwijs van de hoogere standen in Frankrijk. Hij betoogde dat alleen de angst, om zijne kin deren aan do schande te onttrekken welke het gedrag hunner moeder hen bereidde den hoer Mortier tot het wanhopig besluit gebragt heeft, zijne kinderen en daarna zich zelven het leven te ontnemen. De brief, waarinde gr^'^ï Mortier dit voornemen aan zijne echtgenoot mededeelt is ter audiën tie van de regtbank voorgelezen en heeft eenen smartelijkeu indruk te weeg gebrag":. In den nacht van den 6 op den 7 dezer heeft te Bayonne en in de omstreken een' verschrikkelijken stonr. vergezeld van een hevig onweder, gewoed. Do bliksem is aldaar in een huis en te Mouguerre in den kerktoren gesla gen die gedeeltelijk ingestort is, terwijl het overige en ook de kerk veel heeft geleden. Op de kust van Tarnos is den 8 het v.'rak van een verongelukt schip gevonden. Na een hevigen storm die drie dagen aangehouden had zijn de inwoners van Sint Malo, in den nacht van dca 8 op den 9 dezer, ten twee ure, door een vrij zware schok van aardbeving verschrikt geworden die deuren vensters en meubelen deed trillen, maarzoo ver men weet, geen-o schade heeft aangerigt. De geruchten wegens een opstand in Sicilië heb ben zich wel niet bevestigd maar de gisting op dat eiland schijnt nogtans zeer groot te zijn en zonder de wijze maar. regelen der autoriteiten zou het te Palermo denkelijk toteeu

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1