IIDDËLBIJBGSCHË C O U R A IV T. N«. 150. Donderdag m 1847^ 16 December. BESTUREN en ADMINISTRATIExN. NIEIWSTÏJDINGEIN. IDuitöchSaub. STRANDT OM)ERIJ. Q3vcot-23citlattjc. ■■--/jj. Da abotmcments-prijs dezer Courant is f2, 75 voor drie maandenen franco per Post f 3. I)e abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling neschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst nit te geven nomnier wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van' Huwe lijks-, Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is: van één tat'zesreyeU f 1 50 -en voor iederen regel daarboven 22 cents. r^'"""" ;-, Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaakL. De regthebbenden op een Vat Roodenwijn gemerkt -rjro47, en een Vat Teer vier fP^atervatenvier ledige H-":jii- vaten., eene Boot, eene Matras, een houten Scheeps com- buis, eene Rad, twee Scheepspompen lang ieder 5 el, en eenig Scheepsafbraakbestaande in: Knieën, Dekbalken, Planken IJzer en Koperalles tusschen den 7 en 9 De cember 11. te Zontelande en te Dijkshoek aangespoeld, kun nen zich, voorzien van de iioodige bewijsstukken, ter re clame vervoegen bij den Opper-Strandvonder Bewesten Schel de Mr. G. A. Fokker, te Middelburg, BERLIJN den 11 december. Het vonnis in het Polen proces uitgesproken houdt hier nog steeds aller aandacht bezig. Men zegtdat de ter dood veroordeelden zich met het gevelde vonnis in eerste instantie zullen vergenoegen maar zich alleen met de bede tot den koning wendjn dat de confiscatie hunner goederen vervalle opdat de achter blijvende betrekkingen niet van hare middelen van bestaan beroofd worden. Van den anderen kant wil men, dat de overheden appel zullen aanteekenen tegen het gansche von nis daar zij meenen dat het voor sommigen te zaclitvoor anderen te hard is. Buitengewoon is de deelneming, die hun lot opwekt geen oog dat niet met medelijden op hen gerigt is. Allen in Berlijn, rijk en arm, voornamen en geringen zijn vervuld met den iniiigsten wensch, dat de ko ning het schoonste voorregt van de kroon genade voor allen uitoefene. De dagbladen van Petersburg, van den 3 dezer, be helzen het programma der plegtigheden ter gelegenheid der eedsaflegging van den grootvorst Konstantijnbij hougst- deszelfs meerderjarigheid. Bij het invallen der koude en door meerdere uitbrei- din'' van de cholera in sommige Russische plaatsen, als Moscou, Wohiiew, Pultawa enz., had de ziekte veel van hare kracht verloren. Aan den rijksdag van Zweden is door Z. M. een ont werp van wet aangeboden waarbij is voorgesteld dat het bouwen van linieschepen zal worden gestaakt, en de hoofd- sterkte der zeemagt voor het vervolg in stoombooren zal bestaan. In het geheel zal men tellen 272 ooriogsvaartui- "en waaronder 32 stoombootenen 21,608 matrozen. De begruüting voor het departement der marine bedraagt thans 1,414,100 rijksdaalders. LONDEN den 11 december. Uit eene woordenwisseling tusschen sir R. H. Inglis en lord Palmerston in het huis der gemeenten op gisteren avond geliouden is nader gebleken dat de Britsche geheimzegel-bewaarderlord Minto welke zich sedert enkele weken te Rome bevindt aldaar in geene oiliciele hoedanigheid is, en dien ten gevolge ook geene vol- niagt noch instructicn van het Britsche gouvernement heeft, om eenige conventie, hoe ook genaamd, met het hot van Rome tot stand te brengen. Zoo lang een bestaande twij fel betreifende de wettigheid van het aanknoopen van dipio- matische betrekkingen tusschen Hr. Ms. gouvernement en het hof van Rome van parlementswege niet uit den weg geruimd was, zou er ook stellig, luidens onzen minister van buitenlandsche zaken door het tegenwoordige Britsche kabinet niets ter verwezenlijking dier betrekkingen gedaan worden. Eergisteren avond heeft lord Palmerston in het meerge noemde huis der g«nieentenop aandrang van mr. Hume, iiader te verstaan gegeven dat Engeland zich geenszins aan het bekende protocolhetwelk in het voorjaar ter tusschen- komst in de Portugesche zaken te Londen tusschen de Brit sche Fransche en Spaansche gevolmagtigden geteekend is, onttrekken zal, onverschillig welke ook de handelwijze te dezen opzigte, van Frankrijk en Spanje zijn moge zoolang de beide overige voorwaarden in betrekking met het bewust protocol namelijk de te doene verkiezingen van leden voor de Cortes en de werkelijke bijeenkomst van dat wetgevende ligchaam van Portugal, zich nog niet zullen verwezenlijkt hebben. Op de voordragt van den heer Anstey heeft woensdag avond in dit zelfde huis, met eene meerderheid van 168 tegen 135 stemmen, de tweede lezing eener bill plaats ge had welke het verder intrekken van zekere bestaande par lementaire acten op het oog heeft door welke gevangenis straffen en geldboeten aan Hr, Ms. R. K. onderdanen om reden van derzelver godsdienstige gevoelens opgelegd worden. Lord Farnham heeft eergisteren avond aan hunne geza menlijke lordschappen eenige nadere berigten uit Ierland me degedeeld in welke het zich ten volle bevestigtho^ luttel. vooral in het tegenwoordige oogenblik de veiligheid des le vens in een asntal graafschappen van dat ongelukkige land en ook in dat van Roscommon te schatten is, De vermaarde Londensche wondheeler en operateur de heer Listonis ten gevolge eener keelontsteking, op dings- dag avond 11. overleden. Diens dood wordt te regt als een nationaal verlies en voor het publiek en voor de weten schap beschouwd. Bij voortduring dragen de inkomende berigten uit onze verschillende zeehavens de overtuigendste blijken, dat door de jongste stormen op onze kusten veel verwoesting op zee is aangerigt. Dezer laatste dagen hebben in deze hoofdstad op nieuw derzelver betalingen geschorst de firma's van LysaghtSniithett i2f Co,, agenten op Oost-Indie, voor een bedrag van tusschen de 30,000 en 40,000 p. st.en die van Gates Coats, Barlett c? Co,, katoendrukkers, ten bedrage van 20,000 p. St. Luidens eene gedane kennisgeving van wege het Portu gesche finantiele agentschap in deze hoofdstad zaldejongste opschorting van betalingen bij dit agentschap allerwaarschijn- lijkst slechts tijdelijk zijn, De Spaansche Zuid-Amerikaaiische staten schijnen nieu- welings blijk'ens de jongst on'v.in^jiij berigten van daar, door het woeden van eenen vreesselijken scorui aanmerke lijke schade geleden te hebben. Op onze graanmarkt waren gisterenbehalve de garst de tarw en al de overige graanartikelen goed prijshoudend tegen den koers van II. maandag. PARIJS den 11 december. Bij verschillende, dezer da gen door den koning genomen besluiten zijn benoemd: de heer l'isau tot gezant bij de koningin van Spanje de heer Bnco^i:-' 'ot gezant bij de koiii.ig vaii Sardinië eii ge- volmagr;^,! ;-ii bister bij de aar s'icrogin van Panna de her tog de tot buiten:;ewo.in gezant en gcvolmagtigd minister koningin van Purtncai de baron de Farennes tot buirciige voon gezant en gevoimagtigd minister bij den koning van Denemarken de heer i'ageot tot buitengewoon gezant en gcvolmagtigd minister bij de vereenigde Staten van Noord-Ainei ilea en de hertog de Bassnno tot minister ple- nipofntiarisin welke betrekking liij ad interim de zaken der Fransche legatie bij den keurvorst van Hessen zal waar nemen. De prins de Joinviile maakt een geschrift over de ma rine in gereedheid hetwelk hij voornemens is in de kamer der pairs te lezen. Sedert eenige dagen loopt hier het geruchtdat de nii- iiisier Guizot zal aftreden. Mejufvrouw de Liizy-Desportes heeft een verzoek aan den maarschalk Sebastiani ingediend waarbij zij aanspraak maakt op een 'egaat 3000 fr. haardoorden "^ixui^s, de Pras- lin bij uitersten wil toegezegd; op eenige meubelen, ge schenken der kinderen van den herrog, welke zich nog on der de berusting van den maari^chalk bevinden en op de terugirave eener som gelds welke de hertog de Praslin voor haar zou beleggen. In weerivil der verklaring van lord Palmerston in het lagerhuis, dat geeue bemiddeling in de Zwitsersche zaken meer noodig is zegt men dat Oostenrijk Pruissen en Frank rijk bij het plan van bemiddeling blijven Rusland heel't nog niet kunnen antwoorden. De drie mogendheden zouden, even als in 1831 in de aangelegenheden van Nederland, eerst protocollen en des noods de wapenen willen gebruiken. De conferentien zouden te Neuchatel worden gehouden. Men leest in de Semaphore de Marseille, van den 8 dezer De heden alhier uit Oran van den 2 december ont vangene berigten houden in, dat Abd-el-Kader ernstig be dreigd door de Maroccaansche troepen die onder bevel van de beide zonen des keizers waren afgezonden een zij ner adjudanten naar dien keizer had gezonden met last om te onderhandelen over de voorwaarden, waarop hij in on derwerping zou kunnen komen; dat de keizer had verklaard dat hij de onderwerping des emirs niet konde aannemen zoolang hij zijne deira of veldtros behield en dat Abd-el- Kader daarop werkelijk in tegenwoordigheid van eenen Maroccaanschen commissaris zijne deira had ontbonden en volgens de Arabische gewoonte aan de daartoe behoorende paarden de kniepezen had afgesneden, In de veronderstel ling, dat het bovenvermelde berigt zal worden bevestigd, houdt met) het er hier algemeen voor dat de onderwerping des emirs niet ernstig gemeend is en welligt als eene nieuwe krijgslist van dat opperhoofd moet worden aangemerkthet zij om tijd te winnen hetzij om nieuwe betrekkingen in het Maroccaansche aan te knoopen," Het Marseiliaansche dagblad Ie Notivelliste deelt het navolgende berigt mede Men schrijft ons uit Palermo dat aldaar op zondag den 28 november een gelijk voorval heeft plaats gehad als te Napels. Eene menigte burgers die in dèi^dFjofa.tujii/ verzameld waren waar zich eiken zondag muzijkdöérhöo- ren hebben tegen één uur na den middag de kreeten leve de koning leve Pius IX1 leve de constitutie leve de bur gerwacht aangeheven. Een jong mensch ontrolde daarop eene driekleurige vlag, hetgeen met eene algemeene geest drift werd toegejuicht, Te midden van den genoemden tuin staat een kolossaal standbeeldvoorstellende de stedemaagd. Dit standbeeld werd met.de driekleurige vlag omhangen, onder het gejuich van het volk dat hierin eene allegorische voorstelling zijner aaiistaande wederboorte zag. Een weinig later begaf zich de menigte, die op twintig duizend menschen geschat werd naar het koninklijk paleis, de verblijfplaats van den stede houder des konings en hernieuwde daar de kreeten die zij in den Flora-tuin had doen hooren vervolgens ging zij zon der de minste ongeregeldheden te plegen uiteen. Des avonds hebben er in den schouwburg gelijke de- monstratien plaats gehad. De stedehouder des konings, die daar aanwezig was, scheen te willen vertrekken, maar daar aller oogen op hem gevestigd waren was hij verpligt te blijven." Het reeds genoemd blad, Ie Semaphore, meldt dat ge heel Sicilië in rep en roer is. In alle plaatsen van dat eiland zou men de constitutie van 1812, destijds door En geland gewaarborgd geproclameerd hebben. De troepen zouden geweigerd hebben op het volk te sci;ieten. De uit Sicilië verwachte stoomscbepen zijn niet ie Napels aange komen maar deze tijdingen zouden, naar men verzekert, met den telegraaf overgebragt zijn. Het wegblijven dier schepen werd als eene bevestiging der ongunstige berigten aangemerkt. MIDDELBURG den 15 december. In de residentie zijn dezer dagen op het paleis des Konings vrij langdurige ka binetsraden gehouden. De Staats-couront van heden behelst het verslag der commissie van onderzoek van het in dit jaar gehouden staats examen waaruit blijkt, dat in hare twintig zittingen, van de 236 jongelieden, die zich voor herexamen hadden aan gegeven, 225 geëxamineerd zijn, uit hoofde de overige door ziekte, intrekking hunner aangifte als anderzins niet waren opgekomen. Van de 225 geëxamineerden zijn er 157 be voegd verklaard tot het bijwonen der akademische lessen en 68 afgewezen. Onder de eersten waren er 34, onder de laatsten 14, die zich bij herhaling aan een onderzoek had den onderworpen; eene verhouding, die wederom eenigzins gunstiger mag genoemd worden dan in het vorige jaar, toen van de 220 geëxamineerden 1^.5 zijn toegelaten en 75 af- geweze;'. Bij Zr. Ms. besluit van den 5 dezeris benoemd tot wa- terscliout te Roferdam de luirenant-ter-zee A. P. !V. Rijk thans havenmeester te dier stede, met bepaling dat beide functieii gelijktijdig door hem zullen worden waargenomen. Te Deventer is den 9 dezer benoemd tot hoogleeraar in de wis- en natuurkunde en bespiegelende wijsbegeerte, de heer F. S. M. van der IFiiligen, leeraar aan het gymnasium te Amsterdam. De tot buitengewoon hoogleeraar in de regten aan de Utrechtsche hoogeschool benoemiie jhr. mr. B. .7. Lintelo de Geer opende den 8 dezef zijne lessen over het Romein- sche regt, met eene inleiding, ten betooge dat de beoefening van dat regt, ook voor den tegenwoordige;! regtsgeleerde van onlochenbaar nut en belang is. Zijn hooggeleerde zal denkelijk eerst na de kersvacantie de gewone inwijdingsrede- voering houden, De hooggeleerde heer dr. C. .7. Matthcszal den 20 dezer het hoogleerambt in de wis- en natuurkunde bij het athenaeum ülustre te Amsterdam met het houden eener re devoering aanvaarden. Uit de uitnoodigings-biljetten tot bij woning dezer plegtigheid ziet men met genoegen, dat èizz inwijdingsrede in het Nederduitsch zal gehouden worden. Dezer dagen heeft het licht gezien de rede, door den heer mr. C. C. E. d'Engelbronner gehouden en in eene der jongste vergaderingen van het departement 's Gravenhage der maatschappij tot Nut van ''t Algemeen aldaar uitgespro ken, waarin de afschaffing van den sterken drank als volks drank wordt aangeprezen als geboden door eene gezonde Staathuishoudkunde. Krachtig mogen de bewijsgronden ge noemd worden die, nu met hoogen ernst, dan met meerdere ongedwongenheid van toon in deze rede worden bijgebragt in het belang der afschaffing, waarvan spreker zich een voorstander toont, niet uit blooten ijver, maar door innige overtuiging, die bij anderen overtuiging weet voort te bren gen. Nieuwe gezigtspunten vindt men hier in het voordeel van volksgezondheid welvaart en ontwikkeling, in het stoffe lijke en zedelijke; onder anderen, wordt er een verrassend, maar allertrefFendst licht in verspreid over de geduchte long ziekte, die ook in Nederland zoo talrijke, zoo kostbare offers heeft geëischt, en wel naar aanleiding vas, eer. icer

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 2