MIDDELBÜRGSCHË C O U R A IV T. 149. Dmgs(l.ag 14 December. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. KEDERLAFDSCHE LOTERIJ. 4r- :dJ[JSKO]S BIGING. WELIiAUIGHEID. ©voöt-Svittawjc. J)e ahonnemcnts-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen e?i de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertcntien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, ittdien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Hinve-.'■-}- lijks-Geboorte- en Doodbehendmakingen ivaarvan de j'rijs is van één tot zes regels"' f l 50 en voor ieder en regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke plaatsing eenei- Advertentie het Rcgt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. Achtervolgens artikel 3 van Zr. Ms, besluit van den 6 Januarij 1831, no.ó8 (^Staatsblad no. 1.^ heeft Zijne Excel lentie de Heer Minister van Financien bij resolutie van den negenden December 1847, bepaald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de CollecteursSplitters en Debitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij, de Loten en gedeelten van dien voor de derde week der trekking van de laatste Klasse der 203de Loterij zullen mogen uit geven te weten BIJ VERKOOP BIJ VERHURING Geheele Loten 84, Geheele Loten Halve - 42 Halve - 2350 Vijfde - ló, 80 Vijfde - 940 Tiende - 8 40 Tiende - 470 Twintigste - 4 20 Twintigste - 2,35 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zr. Ms. besluit uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten ge houden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 13 December 1847. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland Bij delegatie van denzelven De Burgemeester der Stad IMiddelburg PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale School tot aankueeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen in de Provincie Zeeland, te Middelburg gevestigd, brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden FooreerstDat de zoodanige»die verlangen met den ecrstvolgenden Cursus in de maand Januarij 1848, als Leer lingen bij gezegde School te worden ingeschreven zich in Persoon of met vrachtvrije Brieven van hcnzehcn of van hunne Ouders of Voogden zullen behooren aan te melden bij den Heer Mr. van FisrlietVoorzitter der Commissie en aan denzelven zullen behooren over te leggen of te doen toekomen een Extract uit het Register van geboorte en een Certificaat van goed gedrag, afgegeven door den Heer Bur gemeester hunner woonplaats, als wanneer hun nopens hunne verdere verplig'ingen en den tijd hunner toelating tot de Lessen, de noodige teregtwijzingen zullen worden gegeven. En, 7'en tweede: Dat de aanvang der Lessen van den eerstvolgenden Cursus zal plaats hebben op Dingsdag den 4 Januarij 1848 en dat dezelve zullen worden gegeven op zoodanige dagen en uren ais omschreven zijn in de Aankon diging, welke aan de Voorpoort van het Lokaal der School zal zijn aangeplakt. iSTiddelburgden 13 December 1847. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGEM, Secretaris. SIAITSCIIAPPIJ TOT PfUT TAN 'T ALGEMEEN. VERGADERING op Woensdag den 15 December 1847, dos avonds ten zes ure. Herinnering aan den Jaardag va:', het DepartementVerslag en Voorlezing. Namens Bestuurders A. J. VAN DEN BROECKE, fung. Secretaris. Middelburg, den 13 December 1847. De VEREENIGING tot het Bezoeken der Armen, maakt dankbare mCi-iing voor de op gisteren bij de voormiddag godsdienst ir, de Koor kerk ontvangene gift, van X. grdot 30. De Directie der Vereeniging voornoemd J, C. SCHORER VAN DE SOÜBURGEN, Voorz. N. VERHULST Wz. Penningmeester. FRANKFORT den 9 december. De berigten uit Zwitser land tot den 7 melden dat gaandeweg in de zeven kan tons de nieuwe overheden worden verkozen en geïnstalleerd, doch dat het nog eenigen tijd zal aanhouden, alvorens zij afgevaardigden naar den landdag zullen kunnen zenden. Ook UI Zng heeft de menigte thans een provisioneel bewind aan gesteld. Indien men aan bijzondere berigten uit Bern ge loof kan slaan, zoude tiieii zich in Zwitserland niet ligtelijk laten terughouden van het ontwerp om belangrijke wijzi gingen in de constitutie ii^% lands tot stand te brengen. De generaal de Salts heeft zich over Arona naar Mi'aan begeven en is aldaar aangekomen. Zijne correspondentie is in handen der bondstroepen geraakt. Te Cagliariop Sardinië, heeft eene volksbeweging plaats gehad i'n den liberalen zin en ter bevordering der éénheid van Italië die men te vergeefs heeft willen onder drukken. LONDEN den 8 december. De petitie der universiteit van Oxford aan het lagerhuis tegen de toelating van Israeli- ten in het parlement, is den 4 dezer, met 52 tegen 10 stem men goedgekeurd. Sterk heerscht in deze hoofdstad en verscheiden andere plaatsen des rijks de griep. Ook is de sterfte in de laatste 20 dagen vrij wat grooter geweest dan gewoonlijk. In deze hoofdstad, welke bij de laatste telling eene bevolking had van 1,498,211 zielen, sterven in deze tijd van het jaar door gaans elke week 1046 personen. In de week, welke den 27 november eindigde, zijn 1677 menschen gestorven, dus 631 in de week of 90 per dag meer dan gewoonlijk in de week welke den 4 december eindigde stierven 2454 men schen dus 1408 per week of 200 per dag meer dan gewoon lijk en men zegt dat de sterfre nc'van dag tot dag toeneemt. Van Liverpool en Harwich 11 hier vele berigten van ongelukken op zee ontvangen W'J!;e echter nog vrij onbe paald zijn. Oiider anderen is her iz\\\^ Frankfieldvan 900 tonnen, van Liverpool naar Callao bestemd, geheel veron gelukt waarbij 20 menschen het leven verloren slechts 8 mannen werden gered. Aan de stooniboot Cit'^ of London van Rotterdam naar Londen, was het met veel moeite en vrij wat schade gelukt te Harwich binnen te loopen. Uit Harwich deelt niou eene geheele :',st mede van de daar in de nabijheid vergane schepen. PARIJS den 9 december. Heden is alhier het antwoord bekend geAorden hetwelk door den Zwitserschen landdag is gegeven op de bekende nota, welke van wege het Fran- sche gouvernement door den gezant ^/j? Bois-k-Co:nte onlangs is ingediend. Dit zeer belangrijke stuk is niet aan dien ge zant geri-t maar aan Atw minister Guizot zelveii. De taal, waarin het is opgesteld is over het geheel gematigd doch vooral dan kracluig wanneer het op de verdediging der regten van den landdag aankomt. Voor het overige wordt gelijk algemeen te verwachten was, het aanbod eener be middelende tusscheiikomst van de hand gewezen op grond dat de oorzaken welke door de groote mogendheden als aanleiding tot die tusschenkomst worden aangevoerd niet alleen niet meer aanwezig zijn maar dat eeiiige derzelve nooit hebben bestaan,- voorts, dat hot beginsel dier tusschen- komst waarbij de landdag en het afzonderlijk verbond als gelijke regten hebbende op dezelfde lijn worden gesteld, strijdig is nie: de bondgenootschappelijke constitutie, dat is namelijk, met het verdrag van 1815, en inbreuk maakt op de internationale regten en de onafhankelijkheid van het Zwitserse he-eedgenootschap. De steiler van het antwoord van den landdag is de heer Druey, afgevaardigde van het kanton Waadt. Dsn 5 dezer heeft de heer von Kaisersfeldde Oosten- rijksc'ie gezant in Zwitserland de nota van het Oostenrijk- sche kabinet aan de overheid daar te lande doen toekomen. Deze nota voert de dngteekening van 30 november uit Bre- genz zij is in dezelfde bewoordingen opgesteld als die welke de heer de Bois-le-Comte heeft aangeboden on n-.ede in de Fransche taal geschreven. De Oostenrijksche nota verschi'r. alleen hierin van de Fransche dat deze is gerigt aan den voorzitter van den landdag gene aan het voorzittende kanton. Men wil hier weten dat de koning van Pruissen gewei gerd heeft, i^et vraagstuk betreffende Neuchatel aan het oor deel van het congres der mogendheden te onderwerpen. Men zegt dat hot den heer de Bois-le-Comte gelukt is van den Zvvitserschen landdag de herroeping te erlangen van het besluit, waarbij de zusters der instelling van Vincent de Paula uit Freiburg worden verbannen. Te Bazel is den 5 dezer order uit het hoofdkwartier ontvangen om de krijgsgev'angenen uit VValliserland in vrij heid te stellen en naar hunne haardsteden terug te doen koe ren. Velen verheugden zich over dit eerste teeken van zich herstellenden vrede, en wenschten dat de landdag eene alge- meene amnestie voor politieke overtredingen uitvaardigde, opdat van het liberalismus in Zwitserland de smet moge wij ken die het elders meermalen heeft aangekleefdnamelijk het eischen van onbeperkte vrijheid voor zich zelf, maar van onbepaalde onderwerping van anderen. De laatste berigten uit Italië houden in, dat het meer en meer waarschijnlijk is dat het geschil tnsschen den her tog van Modena en den groothertog van Toscane op eene vredelievende wijze zal worden bijgelegd. De rust is te Massa-Carrara hersteld. De hertog van Modena heeft een tweeden brief of verklaring doen bekend maken, waarin hij terugkomt op eenige door hem in zijn eerste manifestgebe zigde uitdrukkingen. Volgens dien tweeden brief, zou het geenszins zoo zeker zijn, dat de hertog van Modena op de ondersteuning van 300,000 Oostenrijksche bajonnetten staat kan maken. Men vleit zich dat de personen die wegens staatkundige misdrijven in hechtenis zijn genomen eerlang in vrijheid zullen worden gesteld en dat eene volledige am nestie zal worden verleend. Voorts spreekt men van de toe treding van den hertog van Modena tot het Italiaansche tol verbond als een gevolg van het afstaan der provincie Lu- nigiana aan dien vorst, welke laatste omstandigheid men steeds als zeker stelt. De koning heeft, naar men verzekertheden de or- donnantien onderteekend waarbij de hertog van Glucksberg tot gevolmagtigden gezant te Lissabon is benoemd, en de heer de Bacourt tot ambassadeur te Turin. De benoeming van den heer de Piscatory te Madrid en van den heer de Ba- rante te Napels schijnt nog zwarigheid te ontmoeten. Men had verkondigd, dat de koning eenigzins ongesteld was; dit gerucht is niet bevestigd. Z. RL heeft zelf voor gezeten in eenen ministerraad welke langen tijd heeft "li- duurd. MIDDELBURG den 13 december. Zaturdag jl. is een twaalfjarig zoontje van //-'. ^Indriessen (bode van deze stad op Vere) dat op de noordzijde van den Dam bij de Dambrug speelde, in het water gevallen en was reeds zinkende, toen Johannes Meijer, sjouwerman, zonder zich te bedenken van de kant in het water sprong en het geluk had spoedig het gezonken kind te grijpen en aan de personen die met eene schuit te hulp schoten over te geven terwijl hij zelve niet dan met veel inspanning in de schuit kon worden opgenomen. Bij koninklijk besluit is tot secretaris der gemeente Aagtekorke in plaats van wijlen den heer G. A. Kesteloo benoemd de heer P. P. Slegt. Hot heeft Z, M, den Koning behaagd op den 6 dezer almede te benoemen tot kommandeur 'der orde van den Nederlandschen Leeuw, don heer mr. J. B.van Son minis ter voor de zaken van de Roomsch-Katholieke eerèdienst en tot ridders van óIq orde, den kapitein S. E. Dtiyve::é\ hot korps ingenieurs, mineurs en sappenrs en mr. R raad en generaalmees- A'. baron van Tuytl van Scrooskerki tor der munt. Bij besluit van den 3 dezer heeft Z. I\I. tot mode-di recteur van wege den handel bij het algemeen rijks-entrepót te Rotterdam benoemd iin heer G. ,7. Meesvoor den tijd van drie jaren, in te gaan den i januarij 1848. Den 9 dezer is door de Nederlandsche Handel maat schappij voor Rotterdam bevracht het barkschip .Johanna Maria, kapitein ,7. C. Liipcke. Naar men vernoemt zal, omstreeks den 24 maart 1848 en daarop volgende dagen, te Arasterdam, van wege de Hollandsche maatschappij van landbouw, eene eerste teiKoon- stelling van bloemen gehouden worden, en zullen allo kwee- kers en liefhebbers bij een nader programma tot mededinging worden uitgenoodigd. Blijkens aankondiging in de Staats-couranthebben de hoeren P. van Vlissingen en Dudok van Heel te Amster dam en Ch. Derosne Call en Co. te Brusseleene vennoot schap aangegaan onder de firma van van Vlissingen van Heel en Derosne Cail en Co.ten doel hebbende do ver vaardiging en levering in Nederland van alle toestellen, ma- chinerien toebehoorende tot een en andere benoodighèden bestemd voor suiker-fabrieken of raffinaderijen in Nederland en zijne koloniën, als ook voor andere landen. Deze ven nootschap is aangegaan voor den tijd van vijftien jaren aan vang nemende den 4 november 1847. De'hoofdzetel 'zal te Amsterdam gevestigd zijn en de teekening der firma door de ondergeteekenden tor eenre alleen geschieden zullende echter ieder der contrac'anten ;,:et zijne eigen bogunsti"-ers voor rekening der associatie kunnen handelen. Onder de groote werken die in Engeland aan de orde van den dag zijn, raag wel melding gemaakt worden van den grooten tunnel onder Liverpool. Het doeldat men zich met dezen tunnel, die twee en een kwart mijl lang is, voorsteld bestaat in de vereeniging van het goederen-depot van Edgenil, met de noordor-dokken. Hij draagt den naam van Vietoria-tunnel. Bij de 2000 man werken er aan. De werkzaamheden zijn op sommige plaatsen niet zonder gevaardaar zij i'oor de fundamenten der huizen nadeeli'- kuinien zijn die zich soms 50 a 80 voeten boven Aan grond bevinden waarop de rails zullen gelegd worden. Xiiizü tun nel gaat voorts onder vier kerken door. De maatschappij tot daarstelling van dezen tunnel, is verpligt om schadeloos stelling te betalen aan de eigenaars van panden, waaronder hij geleid wordt. Het schijnt dat het Ottomanische gouvernement ernstig op de daarstelling van spoorwegen in zijn gebied, bedacht is. De voornaamste hi-derpaai ligt in de godsdienst, die ver biedt, dat Europeanen in Turkije bezittingen hebben, Zo.i-

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1