MIDDELBURGSCHE COURANT. meuwstïjdingÜn. W. 148. Zaturdag Ï847. ^j 11 December. KESTÜREN eu ADMINISTRATIEN. MIMSTERIE J'AN Fiy.dJCIEy. TFELD^BIGHEIB. £tcbcvlanbcn. De abonnements-prijs dezer Courant is f 2,75 voor drie maanden, en franco per Post f'S. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adverlentien behoort te gescliieden des morgens vóór -10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer ivil geplaatst hebben. De Adverlentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwe lijks-, Geboorte- en Doodbekendmahingen waarvan de prijs is: van één tot zes regels f l ,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschrevefl te zijn alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 cis.) moet worden betaald. BETALü^-VAN TRACTEMENTEN over het vioyds Kwartaal dezes jaars, zoo ten Kaïnore van den Betaalmees ter van af heden als bij Heeren Ontvangers onder het Ar rondissement ïMiddelburg ressorterende, van af den 13 dezer. Middelburg, den 8 December 1S47. Westkapelie den 9 December 1847. De COIMMISSIE ter voorziening in ilen buitengewonen nood der Armen te IVeükapelle neemt de vrijheid andermaal het groot aantal Armen dier Gemeenre in de weldadigheid aan te bevelen ten einde daardoor derzelver lot zoo vee! doenlijk te verzachten. Bij de erkende groote armoede welke alhier heerschten de onvoldoende te gemoetkoming uit deze Gemeente zelve is hunne hoop op de milddadigheid der Ingezetenen van ÏMid delburg gevestigd, en vertrouwt zijeven als in voorgaande winters, daartoe met derzelver bijdragen te worden begun stigd; zijnde de Heer Joh. Li eve a se op de Pottenmarkt, bereid de giften te ontvangen en aan de Commissie over te naken. rCamens dezelve A. VAN' ROOIJEN. L. VERHULST Wz. BERLIJN den 6 december. Bij het ontwerp der nieuwe strafwetgeving voor het koningrijk Pruissen zijn de navnl- gende straiten voorgesteld de doodstraf, welke in sommiste gevallen kan gepaard gaan met de tentoonstelling van het hoofd des veroordeelden en met het afhouwen van de r.-g- terhand dwangarbeid, waarvan het minimnn op zes maan den is gesteld gevangenisstraf, welke door ligchaams-straffen kan worden verzwaard. Hierbij is echter bepaald, dat lig- chamelijke tuchtigingen alieen op die misdadigers ki'nne; worden toegepastdie reeds vroeger veroordeeld waren to' straffen, welke het verlies der burgerlijke eer ten gevolge hadden. Bovendien is de regter nimmer verpligtdeze lig- chamelijke straffen op te leggen maar hangt de toepassing daarvan, in elk bijzonder geval, van de omstandigheden en van zijn eigen oordeel af. LONDEN den 5 december. Naar aanleiding van de be denkingen van het Fransche ministeriele oc'uendblad o.n- trent hetgeen is voorgevallen tusscben de kabine'te:i van En geland en Frankrijk bij het vaststelien van de nota in welke de vijf groote mogendheden hare bemiddeling in de Zwi'?er- jche zaken hebben aangeboden, meldt een onzer voornaam ste bladen dat het waar is dat de lieer Guizot in het be gin van november het eerst eene bemiddeling aan de 4 ove rige mogendheden heeft voorgesteld en weinige dagen later de voorwaarden waarop hij die bemiddeling wensch'e vast gesteld te zien heeft medegedeeld dat dit voorstel door de hoven van Oostenrijk en Pruissen is goedgekeurd maar te genstand heeft gevonden bij het Britsche kabinetvor.rna- melijk uithoofde hetzelve de strekking had om inbreuk te maken op het traktaat van 25 november 1815, waarbij de onafhankelijkheid en onschendbaarheid van het Zwitsersche eedgenootschap door de mogendheden is gewaarborgd dat daarop een gewijzigd voorstel door lord Palmerston aangebo den, en door den Franschen minister asngeiiomen is. Het bedoelde dagblad merkt voorts op, dat, terwijl deze onder- iiandeliugen plaats hadden het geschil we^ks beslechting men daarbij ten doel had in Zwitserland zelf eene afdoende beslissing heeft bekomen door de zegepraal van de wape nen der bondstroepen dat het eenige hetwelk de mogend heden thans te doen overblijft, hierin bestaat, dat zij zich verzetten tegen misbruik van die overwinning door maatre gelen die onbestaanbaar zijn met de oorspronkelijke onaf hankelijkheid der kantons en met de bonds-acte. Een ander ministerieel blad, hetwelk almede beweertdat de heer Guizot ten dezen aan de meer gematigde en voor- zigtige voorstellen van lord Palmerston heeft toegegeven, merkt daarbij het volgende aan Zoo lang de heer Guizot hoop voedde dat de oorlog in Zwitserland door den te genstand van het afzonderlijk verbond, zoo lang zou voort duren dat eene gewapende en geweldadige tusschenkomst van Oostenrijk en Pruissen waarschijnlijk zou worden heeft hij volhard bij zijne e?rste inzigten. Maar toen hij zich overtuigd had dat de bevolking der verbondene kantons hare aanvoerders niet met geestdrift ondersteunde en dat er geen wettige grond voor eene gewapende tusschenkomst kon zijn, heeft hij de juistheid der vredelievende staatkunde van Jord Palmerston ingezien en zich daartoe bekeerd." PARIJS den 6 december. iMen houdt het voor buiten twijfel, dat de bank van Frankrijk haar disconto den i of uiterlijk den 15 januarii wf.der op 4 pet. zal brengen. Zij moet veel voordeel uit de laatste financiële crisis hebben ge trokken en zal aan hare actie-houders een grooter dividend kunnen uitreiken dan ooit te voren; sommigen begrooten dit zelfs op 102 fr.men weet dat de raad der bank reeds in de maand julij meer dan 100 fr. aan de actie-houders had kunnen uitreiken maar toen het dividend op slechts 84 fr. bepaalde om een overschot te hebben in geval het volgend jaar minder voordeelig was. In den nacht van den 4 op den 5 dezer heeft alhier een verbazenden storm gewoed, waardoor veel schade is aan- gerigt, vooral ook aan de fraaije boomen in de tuinen der Tuillerien. Op voorstel van den heer de Lamartine heeft de akade- mische vereeniging van T^lafon de volgende prijsvraag voor het jaar 1848 uitgeschreven: Een geschrift over het nut en de nadeelen van den arbeid in de gevangenissen en over de middelen om het werk der gevangenen zoodanig in te rig- ten dat zulks voorde vrije werklieden geene nadeelige en onbillijke mededinging wordt." Sir Stradfort Canning is eergisteren van hier over Ne'.'c'iiatel naar Be;;; vertrokken, met de nota der mogend- he.len. Hij is de v:."egenwoordiger van Engeland in de con- fjrentie welke geop::,d zal worden; de graaf ij'? Colloredo gezant van Oostenrir; te Petersburg, zal daarbij voor Oos- :e:;r;;k en de heer a: EJs-ïe-Co?iite voor Frankrijk optreden. De hertog van Serra Capriota gezant van Napels te Pr.rijsis onmidde'ii;',; bij zijnen vorst ontboden. De ko ning van Napels z-f. in den tegenwoordigen staat van za- k?n, voornemens z;'i hem tot zijn luitenant-generaal, eer- r-.:ds onderkoning \-?n Sicilië te benoemen. Allen die de vastberadenheid en edele gematigdheid van den hertog van Serra Capriola ken en die weten hoe liij met behoudende beginselen geheel overtuigd is dat vooruitgang in het vervolg vDor zijn vaderland onvermijdelijk is juichen dit plan toe. He: vertrek van den hertog wordt door zijne vele vrienden zeer betreurd. De heden a'hier ontvangene Zwitsersche brieven en dagbladen deelen thans den geheelen inhoud mede van het antwoord van den landdag op de bekende nota van den Pruissische gezant, den heer von Sydoiv. Men weet, dat het bedoelde antwoord in allezins gematigde bewoordingen is opgesteld dat daarin in het breede wordt betoogd dat de besluiten van den landdag, ten r.r.:;zien van de tot het Z\vit;erscl;e verbond behoorende kantons, geene ratificatie van eeniga buiteninndsch-e mogendheid behoeven en dat al. l;-en aan den landdag de bevoegdheid toekomt, om te be slissen, of een knnton al dan niet heeft voldaan aan de ver- pligiingen welke aan hetzelve naar luid der bepalingen van het bondgenootschappelijk verdrag, zijn opgelegd; ein delijk dat een cingres van Europesche mogendheden ter zake der verwikl;elingen in Zwitserland hetwelk volgens den koning van i^ruissen te Neuchatel zou bijeen komen onnoodig is geworden door de onderwerping der zeven af zonderlijk verbondene kantons. Men wil hier weten, dat het kanton Neuchatel, om eene militaire bezetting te voorkomen, eene belangrijke geldsom heeft aangeboden in stede van het contingent in manschap pen, hetwelk van hetzelve was gevorderd. Voorts wordt hier verzekerd dat het Engelsche kabinet eene nieuwe nota aan de overige mogendheden heeft gezonden waarin wordt verklaard, dat, nu het doel, waartoe de bemiddeling dier mogendheden werd ingeroepen door de onderwerping van het afzonderlijk verbond bereikt is, het voormelde kabinet zich onttrekt aan het congres der mogendheden hetwelk thans, ten gevolge van den loop der omstandigheden, als ontbonden moet worden beschouwd. De landdag heeft, op voorstel der commissie van 7 leden besloten dat de zeven kantons van den Sonderbond a! de kosten dragen moeten door het eedgenootschap ten gevol ge hunner wederspannigheid gemaaktonder voorbehoud ech ter om die kosten op de schuldigen te verhalen. G. Dufoiir van Geneve, thans een man van ruim j 60 jaren, diende als officier der genie onder Napoleon, tij- dens Geneve tot het groote keizerrijk behoordeen ver- j zuirade de gelegenheid niet om den oorlog in de praktijk te leeren kennen. Nog in 1815 hielp hij de stad Grenoble bevestigen en roemrijk verdedigen. Sedert zijn vaderstad we der tot Zwitserland behoorde hield hij niet op dat vader land uitstekende diensten te bewijzen, als eerste instructeur bij het korps der genie in de militaire school te Thun oefende hij den weldadigsten invloed op de jonge officieren van het bondgenootschap uit, en wist hun geestdrift voor de dienst des vaderlands in te boezemen. Als kwartiermees ter generaal bestuurde hij de topographische opmeting van Zwitserland en de bereids verschenen naauwkeurige kaar ten zijn hoofdzakelijk hem te danken. Ten jare 1831 bij het op de been brengen van een bondsleger tot handhaving der Zwitsersche onzijdigheid werd hij den generaal Guiger de Prangin als chef van den algeraeenen staf toegevoegd. Door de uitgave van verscheiden geachte militaire werken heelt hij zich een naam onder de schrijvers in dat vak ver worven. Diifoi'.r is een man die theorie en praktijk veree- nigt, en tevens een ijverig, edel en beminnelijk mensch, dien alle partijen hoogachten zoodat men algemeen toestemt dat de landdag het opperbevel in de tegenwoordige omstan digheden aan niemand beter kon toevertrouwen. In Sardinië worden steeds belangrijke hervorm.ingen in den staatkundigen toestand des lands gemaakt. De koning heeft, bij besluit van 27 november, zijn rijk op nieuw in provinciën, gemeenten en divisien verdeeld, en de admini stratie in eenen vrijzinnigen geest geregeld. MIDDELBURG den 10 decemher. Door Z. M. is be noemd tot commandeur der orde van den Nederlandschen leeuw Z. Exc. de minister van binnenlandsclie zaken, graaf van Rand'A)ijck. Nog zijn naar men verneemt bij gelegenheid van s'Konings verjaardag, benoemd bij de orde der Eikenkroon tot kommandeurs, de heeren C. Kniseman kunstschilder; A. A. Bolken kspitein-luirenant-ter-zee equipagiemeester te Ams erdam L. C. G. DeUeconrtkolonel-koramandant van het regement rijdende artillerie; .7. II. Voet, generaal- majoor, provinciaal comm.andant van Noordbraband M.H. Steenberghe generaal-majoor der artillerie K. Hoogeveen kolonel-directeur van den constriictiewinkel te Delft C. de Haan, kolonel-kommandan: van het 6de regement infan terie; G. .7. Rochelt, kolonel-koramandant van het 8ste re gement infanterie, en ^V. Rodieerste oificier van gezond heid van de 2de klasse, en tot riddersde heeren A. Bak ker hoofd-ingenieur van de marine H. van Blommenstein gepensioneerd kapitein-luitenant-ter-zee; .7. Schuurman leeraar aan de koninklijke militaire akademie te Breda ,7. Swartlid der commissie tot het afnemen der examina van de officieren der marine, en ,7. H. van Ebbendorp com mies-redacteur aan het bureau der Luxemburgsche zaken te 's Gravenhage. De Staati-courant behelst nn, in bijna honderd folio- bladzijden, het verslag door den minister van financiën den 25 september jl. Z.' M. aangeboden van het gebruik der geldmiddelen over 1845. Door dit verslag is, zegt de minister, alles gebragt tot de meeste eenvoudigheid en dui delijkheid en tot zoodanige overeenstemming, dat hij niet bevroeden kan welke meerdere aanwijzingen tot erkenning van den warsn toestand _der geldmiddelen zouden kunnen worden verwacht of gewenschten niet inziet welke goede gronden er zouden kunnen aangevoerd worden voor het ge voelen dat daarin nog duisterheid zou blijven heerschen." Ten slotte zegt de minister: „Alzoo bevestigt de onder vinding de stelling da-, indien de opbrengsten der Overzec- sche Bezittingen niet verminderen en de uitgaven niet ver meerderen ook met het jaar 1850 voor geene tekorten te vreezen is, als hebbende de maatregeien van 1844 eene ver mindering van uitgaven ten gevolge gehad, waardoor deze uitkomst noodwendig wordt verzekert; terwijl indien, het geen men in 1844 meende dat het geval zou zijn, de in komsten der Overzeesche Bezittingen na 1850 eene verbe tering mogten opleveren er met den tijd een meerder over schot zal bevonden worden mits de uitgaven niet in de zelfde evenredigheid toenemen hetgeen men niet mag ver onderstellen het geval te zuilen zijnen dat dan ook de gelegenheid tot ruimere schuld-vermindering zal aanbreken." Bij resolutie van den 23 november jl.is door den minister van finantien bepaald, dat onder het rautswerk (^e«. r.etterie^ waarvan, ingevolge het traktaat van den 29 ju- lij 1846. bij invoer uit België, slechts een inkomend regt van 5 pet. der waarde is verschuldigd ook moeten worden begrepen, kousen, mutsen, handschoenen, sokken, broe ken en alie andere geweven of gebreide kleeJingstukken van zijde, katoen, wol, haar of garen. Dingsdag middag heeft de Parijsene geneesheer Lerr.ercicr voor de leden der maatschappij DHigentia en andere perso nen in de zaal dier maatschappij te 's Gravenhage de vroeger aangekondigde ontleed- en natuurkundige voordragt gehouden. Hij bepaalde zich daarbij, tot de aanwijzing, beschouwing en uitlegging der spijsverterings-organen waarbij de uit muntende anatomische preparaten van dr. Auzoux hem tot leidraad verstrekten. De voortreffelijke bewerking dezer pre paraten heeft algemeen de bewondering der aanschouwer? weggedragen, terwijl de wijze waarop de heer Lemercier zich van zijne taak kweet, niet minder de goedkeuring zij ner talrijke hoorders verwierf, zoodat men niet twijfelt of velen zullen begeerig zijn, de cursus, door hem aange kondigd bij te wonen. Uit Rotterdam den 8 dezer wordt gemeld Men deelt ons mede dat het Z. M. den Koning behaagd heeft zijne hooge goedkeuring te doen blijken in de feeste lijke byeenkomst der leden van de Rotterdamscbe Rederij-

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1