MIBDEIBURGSCHE €OURAlVTf W. 145. Zaturdag 1847. 4 December. BESTUREN co ADIINISTRATÏEN. NIEUWSTIJDINGEN. f. 700.'! .nes ghstjon i''V:: De ahonncments-prijs dezer Courant is f2,75 voor drie maanden, en franco per Post f3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling ifeschiedt comptantof bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in liet eerst uit te geven nonimer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwe lijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs isvan één tot zes regek f 1 ,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. '~-^i - - Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. CALJMITEUSE FOLDERS in ZEELJiJ^B. TEKPACHTIJTG. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Brengt bij deze ter l^ennis van de belanghebbenden, dat, op de liierna te melden tijden en plaatsen, in het openbaar voor den tijd van veertien achtereenvolgende jaren aanvang «euieude met den e«"5^e« Januarij 1848, zal worden Verpacht: 1. DeCRASETTING der Dijken TVeilanden Schorren, afgegraven Gronden Karrevelden en Dijksputten. 2. Het GEBRUIK van de BouwlandenBosschen Riet poelen of Moerassen en Fisscherijenbehoorende aan de Calamiteuse Polders in Zeeland, (jnet uitzonde ring van fValcherenSchouwenBurgh en Westland.^) 3. Het KAAI. en HAVEN-GELD hetwelk in de Ge meente Ellewoutsdijk, ten behoeve van de IVatering van dien naam geheven wordt. Dat voorschreven Verpachting zal geschieden door de Dijks-Directien van de betrokken Poldersten overstaan van de Ingenieurs van den Waterstaat in deze Provincie en onder nadere goedkeuring, telkens des voormiddags ten tien ure. a. Op Dingsdag den 14 December 1847, op het Raad huis der Stad Goeswegens de Polders gelegen in het ressort van het Kanton Heini;enszand. b. Op Dingsdag den 21 dier maand, ter plaatse als vo ren, wegens de Polders gelegen in het ressort van het Kanton Goes. c. Op Woensdag den 15 dier maand, in het Gemeente huis te St. Maartensdijk, wegens de Polders gelegen in Tholen, Op Donderdag den 16 dier maand, te Zierikzeein de Vergaderkamer der Centrale Directie van Schou wen wegens de Polders Bommenede en Brninissa. e. Op Frijdag den 17 dier maand, in het Gemeentehuis te Colijnsplaatwegens de Polders in Noord-Beveland. Op Zaturdag den 18 dier maand, in het Gemeente huis te Breskenswegens de Polders in het vierde District. M\\ f. mede o^ Zaturdag A'iw 18 dier maand, in het Ge meentehuis te Zaanntagwegens de Polders in het vijfde District. En dat de voorwaarden van Verpachting, van heden af, ter lezing liggen in de Bureaux van den Hoofd-[ngenieur en van de Ingenieurs van den Waterstaat in deze Provincie mitsgaders bij den Dijkgraaf en bij den Ontvanger-Griffier van den betrokken Polder, bij welke te dier zake nadere inlicl tingen te bekomen zijn terwijl twee dagen voor de Verpachting de noodige loka'e aanwijzing zal gedaan worden. Middelburg, den 18 November 1847. De Staatsraad Gouverneur voornoemd Bij deszelfs indispositie, SPRENGER. Lid van Gedeputeerde Staten. GENEESKV]yi)E. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in ZEELAND, residerende te Middelburg rerwittigt bij deze de belanghebbenden dat zij hare gewone Vergadering houden zal op Donderdag den 6 Januarij i 848 en verzoekt tevens allen welke dan verlangen toegelaten te wor den tot het Heel-Vertes- ofArtsenijmengkundig Examen, of lot dat van Oog-of Tandmeester of Drogist, om hun daartoe strekkend request, onder overlegging van de noodige bewij zenvóór den 20 dezer maand, te doen toekomen aan Pro fessor B. de JongeVoorzitter derzelve Commissie. Middelburg, den 3 December 1847. De Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in Zeeland, Namens dezelve Js DE MAN Jz.Secretaris. JSERIGT. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden te Middelburgzal, op Dingsdag den 7 en Woensdag den 8 December aanstaande, van elf tot één ure, in haar gewoon Lokaalvaceren tot afgifte der Kaarten aan de Inteekenaren. Middelburg, den 30 November 1847. VAN REIGERSBERG VERSLUYS, Secretaris. Mr. W. N. Lambrechtsen, Thesaurier bij de alhier ge vestigde Afdeeling van het Nederlandsch Bijbelgenootschap berigt bij deze, dat de collecte, op Donderdag avond den 2 December 1847, in de Nieuwe Kerk, ten voordeele van dat Genootschap plaats gehad hebbende, bedragen heeft vijf- en-zeventig Gulden acht-en-vijftig Cent. MJATS CJI.APPTJ TOT ïfUT TAN 'T ALGEMEEN. De SCHOOL-COMMISSIE bij het Departement Middel, burg, der IMaatschappij tot Nut van 't Algemeen voor nemens zijnde om op Woensdag den 8 December aanstaan de,, des middags ten één ure, uitdeeling van Prijzen te uoeii aan de onder haar opzigt onderwezen wordende Leer lingen in de Concertzaal op de Groenmarkt alhier, heeft de eer ter bijwoning daarvan uit te noodigen, zoowel de Leden van het Departement als de verdere Begiftigers en Begiftigsters van het Schoolfonds. Middelburg, den 4 December 1847. Namens de Commissie, P. DE MARET TAK Secretaris. De RAAD der KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE YACHTCLUB, noodigt bij deze Meeren Leden uit, om hunne Candidate!) tot het Lidmaatschap der gemelde Yacht- club vóór het jaar 1848, wier Ballotage zij nog zouden verlangen te doen plaats hebben op de Algemenee Vergade ring van December eerstkomendeschriftelijk aan den Se cretaris op te geven vóór of uiterlijk op den 7 December 1847. Rotterdam, 30 November 1847, FRANKFORT den 29 november. De berigten uit Zwit serland tot en met den 27 melden, datde landdag drie com missarissen heeft benoemdom zich naar Lncern te bege ven en aldaar bij de bevrediging van dat kanton, in de sl- gemeene belangen van het bondgenootschap te voorzien. Daartoe zijn benoemd de heeren Kern, Bollier en Latonr. Zij hebben gelijke instructien als de commissarissen te Zug en te Freibnrg. Bazel (stad) heeft medegestemd Neucha- telAppenzell en Rhoden waarvan de troepen almede niet zijn opgetrokken hebben zich van de stemming over deze zaak onthouden. Het verlies van de divisie Ochsenhein op haren togt langs Entlibuch naar Lucern bedraagt 14 dooden en 34 gekwet sten. Die stad is nog sterk be/.et door bondstroepen wel ke zoo gemeld wordt,,eene geuenschte krijgstucht in acht nemen. Voor de woning van den overste Elgger was eene veiligheidswacht geplaatst. Men meende dat de generaal de Salis zich in dezelve ophield. Eene afdeeling Wallisers, onder bevel van den overste de Courten, welke zich in Lu cern bevond, trekt zonder geleide naar Bazelom vooreerst aldaar te verblijven. De generaal Dufonrhiiït genoegen ge nomen met het cerewoord van den genoemden overste, dat, noch hij noch zijne manschap voortaan deel aan den strijd zouden nemen. De tot dusverre aan uit Zwitserland ontvangen be rigten doen vermoeden dat ook de drie Ur-kantons zich zullen onderwerpen, en dat daarmede daadwerkelijk een einde zal komen aan het plegen van vijandelijkheden. Men hoopt nu alleen dat de liberale partij zich zal weten te matigen, vermits al de zoogenaamde radicalen en revolutio nairen, in Duitschland en elders verbreid, van de zegepraal der Zwitsersche liberalen voordeel hopen te trekken ter be vordering hunner ontwerpen. Reeds wordt het afbeeldsel van den generaal Dufour in menigte verkochten spreekt men van openbare inschrijvingen, om hem, namens het vrij- heidlievend Europa, eene eere-degen aan te bieden. Prins Lodewijk Napoleon Bonaparte is thans in Zwit serland zoo hij voorgeeft, om zijne wakkere Thurgauers te bezoeken. PARIJS den 29 november. Sedert eenige dagen spreekt men van vele op handen zijnde veranderingen in het corps diplomatique. De heer de Barante zou den hertog de Brog ue als gezant te Londen gaan vervangen. Door het over lijden van den heer de Farennes \s ói betrekking van Fransch gezant te Lissabon onzet 5 de hertog de Glücksberg zou die gaan vervullen, terwijl it\\Qir de Bois-le-Comte Zwitser land verlaten en Frankrijk bij een der Staten van den Duit- schen bond vertegenwoordigen zou. Eindelijk moet de rid der de St.-Georges die Rio-Janeiro verlaten heefttot se cretaris der ambassade te Madrid benoemd worden. Men zegt dat eerlang drie geestelijken tot de waardig heid van pair van Frankrijk zullen worden verlievcn. Terwijl het Journal des Débats de zaak van het af zonderlijk verbond nog niet verloren acht, en meent dat de strijd in de oude kantons voortgezet zal worden beweert men heden, dat de tijding van de onderwerping der kantons Schwyz, Uri en Unterwalden zou ontvangen zijn. Ook de Duitsche bladen geven berigten uit Lucern Bern en Bazel volgens welke die kantons, althans Schwyz en Unterwalden zich onderworpen hebben en reeds door de eedgenootschap- pelijke troepen bezet zouden zijn terwijl de in het hoofd-, kwartier verschenen afgevaardigden van Uri zouden zijn af gewezen omdat zij geen onvoorwaardelijke onderwerping aan boden. OfHciele berigten worden echter dienaangaande nog niet medegedeeld. De landdag heeft den 26 dezer eene zitting gehouden waarin eedgenootschappelijke commissarissen voor het kanton Lucern benoemd zijn en voorts mededeeling gedaan is van een aantal ingekomen berigten. Daaronder behoorende ook een berigt van het eedgenootschappelijk bewind houdende dat het kanton Neuchatel niet alleen zijn contingent in de oorlogs-gelden niet ingezonden, maar zich zelfs niet ver waardigd had op de herhaalde aanmaningen deswege eenig antwoord te geven. Eene geheele bevrediging van Zwitserland schijnt niet ver af meer te zijn. Wel is men te Neuchatel bevreesd voor eene gevoelige straf uit hoofde der weigering om troe pen tot den oorlog te leveren maar Neuchatel bevindt zich toch onder de meer onmiddellijke bescherming van den ko ning van Pruissen die aan de overheden van Neuchatel heeft medegedeeld, dat hij hun besluit om onzijdig te blijven goed keurt en het vorstendom voor onzijdig en onschendbaar land verklaart. In Toskane blijven de gemoederen nog altijd zeer ver hit, en in Modena maakt men zich ook tot den strijd ge» reed, welke moeijelijk te vermijden schijnt en welligt spoe dig zal uitbarsten. De Fransche vloot, welke sedert eenigen tijd inde Golf van Spezzia geankerd was, ging den 16 dezer onder zeil, maar naauwelijks had zij de Golf verlaten of er kwam een tegenbevel en de vloot Iceerde naar hare vorige plaats terug. Spoedig daarop verschenen 5 Engelsche oorlogsche- pen die de Fransche bodems begroetten het saluut werd door deze echter niet beantwoord waarover de Engelschen te regt verstoord waren zij liepen te Porto-Venere bimien en men verzekert dat zij inlichtingen omtrent het niet beant woorden van het saluut zullen vragen. Tot groote verbazing der bevolking van Toulon liep het Fransche eskader der Middellandsche zee, bestaande uit 11 schepen onder bevel van den prins de Joinville, den 23 dezer aldaar binnenhet iiad de Golf van Spezzia den 21 verlaten, IMen verwonderde zich te meer over deze spoedige terugkomst, daar nog weinige dagen geleden aller lei levensbehoeften naar het eskader gezonden waren. MIDDELBURG den 3 december. Bij koninklijk besluit van 24 november jl. is bij uitbreiding van i 2". van het besluit van 12 junij 1839 (^Staatsblad no. 22)het voor den invoer langs de Schelde onder anderen aangewezen kan toor van betaling van de in- en uitgaande rcgten en accijn- sen te Zierikzee, tevens opengesteld voor den invoer langs het kanaal van Neuzen. Te Amsterdam is door diakenen der Nedcrd. Herv. gemeente een drietal van predikanten benoemd ter vervul ling der opene predikantsplaatsontstaan door het bedan ken van den wel-eerw. heer Ds. J. J. van Oosterzee waar op zijn geplaatst: DD. J. A. D. Molsterte Utrecht5 J. P. Hasebroek, te Ikeda en D. Pijzel, te Dordrecht. In den nacht van Aa^A 28 op den 29 november is bij mejnfvr. de wed. Neuinanop het Oudkerkhof te Utrecht", wier man dezer dagen is overleden en dus tijdens het lijk boven aarde stond, een stoute diefstal gepleegd. Waarschijn lijk een in huis geslopen dief heeft het benedenste kastje der secretaire opengebroken en een trommel met 19 horologien en goud- en zilvergeld, ter waarde van omstreeks f 1300, medegenomen. -Voor eenige maanden heeft de \\z<ix George Cruikshank in Londen, acht platen uitgegeven waarin hij den voortgang van de dronkenschap en hare verschrikkelijke gevolgen naar het leven heeft geteekend, onder den mtXy^w t'ie Bottle (de flesch). I\Ien verzekert dat dit plaatwerk nog dit jaar bij den heer ,7. L. van Fliette 'sllage, zal uitkomen, en dat ds. Huydecoper zich bolast heeft met het schrijven eener korte verklaring bij elke plaat. Het Londcnsche dagblad the Times berigt, onder datum van 29 november, als nieuws van eenige beteekenis, dat het Fransch gouvernement zonder eenige aarseling tot het voor stel van lord Pabnerston ter bemiddeling der aangelegenheden in Zwitserland was toegetreden. Het protocol was 11. vrij dag door den hertog de Broglie en lord Pabnerston getee- kend, met overeenstemming van de gezanten der Noordsche hoven zoo te Londen als te Parijs. Sir Strafford Canning was reeds op weg naar Frankrijk en zou zich vervolgens naar Bern begeven ten einde bij de bondgenootschappelijke besturen aan te dringen om alle maatregelen van geweld en bloedvergieten te doen ophouden en toe te treden tot de grondslagen van schikking die door de Enropesche regerin gen aan beide partijen in dezen beklagelijken burgeroorlog betrokken werden aanbevolen.

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1