IIDDELBURGSCHE COURAIVT. ]V°. 144. Donderdag 1847. 2 December. NIELWSTIJDIiVGEIN. ©coot-BciiUnjc. Jfvanfifijlï. ilc&cvl.itï&eti f)c abonnements-prijs dezer Courant is f2, 75 voor drie maandenen franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóur dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. 10 ure, indien men De Advertentien u-orden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwe lijks-, Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is: van één'tot zes regelsy 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke plaatsing ecner Advertentie het Regt van Zegel (.35 ets.) moet worden betaaUL FRANKFORT den 27 november. Heden is alhier de ze kere tijding aangebragc, dat de stad Lucern zich den 24, des ochtendsonvoorwaardelijk aan de bondstroepen onder ne bevelen van den generaal Dufourheeft overgegeven. De berigten uit Zwitserland tot den 25 melden dat de reserve-brigade Keiler het kanton Schwytz is binnenge- rukt. Reeds heeft het district INIarch gekapiruleerden is de landstorm aldaar ontwapend. Ook dereserve, onder Ochsenbein, is in Lucern binnen gekomen, na met de troepen van het verbond, bestaande uit Lucerners en Unterwalders bij Schüpfneim slaags te zijn geweest en hen van daar te hebben verdreven. Uit Bellinzona wordt van den 22 gemeld dat de Urners, die tot Biasco waren opgerukt, op het vernemen van ongunstige tijding uit het noorden, terug zijn getrokken, en dat kort daarop het eerste batailloa Graauwbiinders al daar is binnengerukt. Het bezit van Bellinzona is derhalve genoegzaam voor de bondstroepen verzekerden de gemeen schap van de Ur-kantons met Italië blijft van die zijde af- -^esneden. De overgave van Freiburg zonder tegenstand heeft in Weenen een diepen indruk gemaakt. IMen verneemt, dat van de Oostenrijkschetroepen in Italië 6 regementen, met de noodige artillerie, naar de Po zijn cetrokken en aldaar hebben post gevat. Uit de Erflanden zijn weder 4 regenienten naar het zuiden opgebroken. In GrStz hebben onlusten plaatsgehad, wegens het wei geren van eene kerkelijke begrafenis en lijkdienst. De me nigte heeft een veldprediker bewogen om de dienst te ver- rigren en onder het geroep van weg met de Jszuitcn!" de giazen van het aartsbisschoppelijk paleis ingeworpen. Naar men verneemttrekt Oostenrijk eene aanzienlijke kriigsmagt in Tyrol te zamen. Ook in Napels zullen naar het zich laat aanzien hervormingen in het burgerlijk be stuur tot stand worden gebragt. Oostenrijk volhardt nog bij zijne regerings-beginsei maar zal dit op dan duur kwalijk kunnen volhouden. LONDEN den 27 november. In de zitting van het hoo- gerhnis van eergisteren werd het antwoord van II. M. op het adres ingediend. Lord Stanley deelde vervolgens mede dat hij aanstaande dingsdag het benoemen van eeii committé zou voorslaan ten einde onderzoek te doen naar de oorza ken der geld-crisis, en vroeg of de regering zich tegen die benoeming zou verzetten. Na de mededeel ing van graaf Grey, dat de regering zelf van plan was zulks voor te slaan, zag hij van zijn voornemen af. Lord Russell heeft aan afgevaardigden uit den lerschen raad de verzekering gegeven dat de dwangmastregelen welke tot beteugeling van misdaden in Ierland zullen worden aangewend vergezeld zullen gaan van andere maatregelen tot verbetering van den toestand der bevolking berekend. Tor beurs werden gisteren weder drie nieuwe faillieten van effectenhandelaars bekend namelijk van de heeren H. TurnerC. Toung en .7. H. Hawkins. Te Huil heeft het hui> IV. Farthing Son «Sf Co. zijne betalingen gestaakt en het passief der Glasgowsche huizen Do-snie A. Rankin eu R. Buchanan blijkt aanzienlijker te zijn dan eerst ge dacht was. üük elders in Schotland zijn verschillende faillissementen bekend geworden. Onder degenen welke hunne betalingen liebben moeten staken behooren volgens gerucht de hertog van Roxburgh de graaf van Elington en de heer Campbell, te Islay. De graaf van Elington zou al zijne bezittingen aan zijne schuldeischers hebben afgestaan, welke zich daar tegen verbonden hebben jaarlijks vijf honderd ponden ster ling aan hem uit te keeren. Te Dublin is men zeer voldaan over hetgene in de troonrede over Ierland gezegd wordt. Deze redewelke den 23 te Londen is uitgesproken, was daar reeds den vol genden dag bekend. Zij werd per electriesche telegraaf van Londen naar Liverpool en van daar met speciale stoomboo- ten naar Dublin overgebragt. De edele lersche geestelijke vader Mathew heeft cep.ige dagen geleden eene groote menigte menschen te Longhold, in Tipperary, rondom zich vereenigden hun al het schandelijke en verderfelijke der moorden en andere inisdaden onder het oog gebragtwelke Ierland thans zoo onveilig maken. Niet zoo zeer de armen betoogde hij hadden schuld aan deze gruwelen maar gewerenlooze mon- s-e-> die den nood der armen tot voorwendsel hunner schan- i'o'jike handelingen maakten. Hartelijk wenschte hij betere dagen voor Ierland, maar zij konden niet aanbreken zoo lang (•e inwoners zich aan oproer en misdrijf schuldig maakten, oe voorschriften der wee en die van het Goddelijk Evange- ii: overtraden. november. Hoogstbelangnjk zijn de van PARIJS jer. 2; het oorlogstooneel in Zwitserland ontvangene berigten. Ge voelig zijn de verliezen in de laatste dagen door den Son- derbond geleden, en ook Lucern heeft den 24 voor de bonds troepen moeten oadêrdoen. Reeds was het kanton Zug den 21 dezer bij verdrag tot den generaal Dufour overgegaan, den volgenden dag werd het door de bondstroepen be zet, en den 23 had de landdag voor Zug twee bonds-com- missarissen benoemd, even ais het voor Freiburg gedaan had ua de kapitulatie van dat kanton. Inmiddels hadden al de strijdkrachten zich naar Lucern gewend. In den morgen van den 23 bemagtigde de divisie Cmiir na een gevecht van drie uren, de stelling Gislikon, twee mijlen van de stad Lucern, en trok daarna eene schipbrug de Reuss over. Daarna moci-en de dorpen Roth en Dieri- ken op den weg van Gislilccn naar Lucern zich naar hard- nekkigen tegenstand, overgï'.en; zij werden benevens het dorp Honau grootendeels ccor het artillerievuur verwoest. Nog den 23 bevond de divisie dniir zich voor de poorten van Lucern. Te gelijkertijd trokken de divisien Ztegler Burkhardt en Ochsenbein in verschillende rigtingen en niet zonder hevige tegenstand te ondervinden, op Lucern aan, waarbij vele menschen het leven verloren hetwelk men on deranderen zal kunnen op.naken bij het vernemen dat de ra dicalen te Gislikon twee malen werden teruggeslagen en eerst bij den derden aanval zegevierden. Terwijl de zaken nu zoo stonden, kwarfl in den morgen van den 24 een gezant ui; Lticern tot den generaal Dufour ten einde te onderhand;,en en eene kapitulatie voor te slaan. De generaal antwoordde -^'.t het daarvoor reeds te ver ge komen washij wilde .o^fs geen wapenschorsiug van 48 uren meer toestaan, m."..ir eischte geheele onderwerping, waarna de stad zonder t-genstand door de bondstroepen be zet is. De krijgsmag: uit Lucern ging vervolgens uiteen en de milicien derkloine kantons keerden naar hunne haard steden terug. Algemeen hoopt men dat deze nieuwe zegepraal der radi calen niet, even als te Freiburg, uoor tooneelen van plun dering en moord zal bezoedeld worden. Zoowel de Fran- sc'ié als de Oostenrijlcsche en Pruissische regeringen doen troepen naar de Zwirsersche grenzen trekken. Sommigen vreezen dat de landdag de bevelen der groote mogendheden niet zal willen gehoorzamen. Op het ontvangen van de belangrijke tijding van de overgave van Lucern, is dadelijk een raad van ministers bij eengeroepen. Alvorens zich derwaarts te begeven heeft de presiderende minister Cuizot eene conferentie gehad met den Oostenrijkschen ambassadeur. Zoo gemeld wordt, is het Priissen welke op het houden van een congresbetreffende d.' Zwitsersche aangelegenheden steeds aangehouden en het bewind van Groot-Brittanje eindelijk daartoe overgehaald heeft. Zoo verzekerd v. ord:, is Oostenrijk nog altijd op eene gewapende tusschenkomst bedacht, als welke af.loende zoude kunnen zijn indien bij de groote mogendheden in dat opzigt eenstemmigheid bestond. Hetant.voord van Rusland wordt nog gewacht. Uit Neuchatei v.'ordt gemeld dat de ko lonel de Maillardoz uit Freiburg vlugtende aldaar is aan gekomen en zich terstond over Frankrijk naar Nizza heeft begeven. De voorstanders van eene hervorming in de verorde ningen op de verkiezingen willen eerlang eene vergadering in Parijs houden waarin hunne inzigten en bedoelingen zul len worden ontwikkeld. De prefect van politie heeft hun het gebruik van de zaal in het hotel ïMontesqiiiou geweigerd, maar geene zwarigheid gevonden om hun te veroorloven tot dat einde in de zaal Valentino bijeen te komen. De aan hangers der ultra liberalen zullen in eene der voorsteden eenen groüten maaltijd aanrigten waaraan de mingegoeden voor een klein geld deel zullen kunnen nemen. In vele oorden van het rijk worden de inworiers op allerhande wijzen ver maand om'openlijk eene belangrijke uitbreiding van het stemregt te verlangen, met het doel zoo het heet, om aan het tegenwoordige stelsel van kuiperij en omkooping een ein de te maken. Tot dus verre worden de gedeputeerden in Frankrijk regtstreeks benoemd door de personen welke ten minste 200 fr. in de grond- en personele lasten betalen. Uit Genua schrijft men dat de koning 11. zondag met zijn gevolg het kasteel verliet om de mis te gaan bij wonen; eene groote menigte volgde hem, doch toen men ■hem den weg naar de kerk der jezuiten zag inslaan verlie ten allen hem weder, en op den drempel der kerk gekomen had Z. IM. niemand meer bij zich dan zijn gevolg. 's GRAVENH.-VGE den 28 november. H. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje vergezeld van hoogstderzelver ge volg, is gisteren middag, omstreeks één ure, van hare bui tenlandsche reis in volmaakten welstand in deze residentie teruggekeerd. Reeds worden er alhier eenige toebereidselen gemankt tot viering van den aans'aanden hengolijken verjaardag des Ko- nings. Te dier gelegenheid zal er eene fraaije illuminatie wor den oii'ïtoken. Dezer dagen is alhier aangekomen Z. Exc. de heer R. baron Fagel, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minis ter van Nederland bij het Fransche hof, LEYDEN den ij november. Heden morgen ten tien ure, werd het stoffelijk overschot van den algemeen geachten hoogleeraar J. C. Broers, op het stads kerkhof aan de Groe nesteeg in stilte en toch plegtig ter aarde besteld. Hoewel door de familie niemand dan de beide geneeskundigen, welke hem in zijne laatste ziekte hadden bijgestaan, tot bijwoning er van w^as uitgenoodigd hadden echter verscheidene zijner ambtgenooten zich naar de begraafplaats begeven en sloten zich aan achter het lijk, dat op het kerkhof door kandida ten in de geneeskunde gedragen werd. Niettegenstaande het ongunstige weder was eene groote schare toegevloeid, waar onder vele genees- en heelkundigen uit deze stad en haren omtrek, zijne voormalige en tegenwoordige leerlingen-, de overige studenten in de medicynen en vele andere akademie- burgers werden opgemerkt. De hoogleeraar van Oordteen der academie-vrienden van den overledene, hield bij het grafeene eenvoudige, on gekunstelde toespraak en schetste in korte trekken den ont slapene in zijne verschillende betrekkingen, wat hij was voor de wetenschappen, voor de hoogeschoolvoor zijne leer lingen in onderwijs en voorbeeld, voor de lijdende mensch- heid en voor zijn eigen gezin en betrekkingen in het bij zonder. UTRECHT den 28 november. Heden morgen heeft zich in de voorsteden Buiten de wittevrouwen en St. Catharijne en omstreeks 11 ure in de stad, een grooten hond vertoond die verscheidene menschen en dieren heeft gebeten. Volgens sommigen, was het geen dolle, maareen losgebroken hond die intusschen veel schrik en angst door zijn bijtlust veroor zaakte. Vrijdag morgen wilJe de mechanicus Schoonheim bij de werkzaamheden in de munt, den riem op de schijf bren gen, die eene rauntmachine in beweging brengt, en werd door een noodlottig toeval, met de spil mede rondgevoerd. Vöór dat men de werking der machine kon doen ophou den werd hij aan hoofd en arm belangrijk gewond. Na door den chirurgijn L. Lr.mie verbonden te zijn is hij naar zijn huis gevoerd alwaar hij nog in een zorgelijken hoe wel niet hopeloozen toestand blijft verkeeren. LI. donderdag avond hield professor Opzoomer zijne eerste voorlezing. Een vrij talrijk gehoor had zich in de zaal der physica daartoe vereenigd. r\Iet belangstelling volgde een ieder den spreker in zijne beschouwingen over zonde, deugd en godsdienst. Hoe ware het echter mogelijk eenigzir.s nader te gewagen van hetgeen de hoogieeraar met even warme bewoordingen als reinheid van taal, met even kernachtigen stijl als schoonheid van denkbeelden ons voor droeg. Elke hoorder zal met genoegen herdenken de korte oogenblikken gedurende welke de spreker zich met hem be zig hield, maar tevens zal hij iets nuttigs en werkelijks heb ben mcdegedragen. Mogt daarom de spreker er toe beslui ten zijne rede door den druk bekend te maken opdat ook zij, die niet in de gelegenheid waren hem te hooren de vruchten van zijn arbeid mogen plukken; en zoude niet een ieder, die den hoogleeraar in zijne bespiegelingen volgde, datgene wat hij hoorde, door eene herlezing, d;s te beter in zijn gemoed willen gedrukt hebben Eergisteren avond heeft de beer dr. r.T.v Hasselt, in het natuurkundig gezelschap de spreekbeurt vervuld, en, in eene algemeene beschouwing, het hoog belang van de leer der vergiften aangetoond, niet alleen voor geneeskundigen en regtsgeleerden maar voor de geheele maatschappij. In het eerste gedeelte van zijne verhandeling heeft de spreker daartoe de bronnen van kennis opgespoord en die vergele ken met de rijke vorderingen van heden vorderingen die een klaarblijkelijk gevolg zijn van toepassing der natuurkun dige wetenschappen. In het tweede deel schetste hij de menigvuldige oorzaken tot vergif'igingdie in de mensche- lijke maatschappij zich van alle zijden kfinen opdoen en nam hij daaruit aanleiding om te wijzen op het niet alge meen erkend gewigt der openbare en geregterlijke genees kunde in ons Vaderland. MIDDELBURG den i december. Z. M. heeft, bij be sluit van 22 november II.goedgekeurd de algemeene rekening aantoonende de hoegrootheid der Oost Indische remises in goederen en in geld en het gebruik van die remises ge maakt in het jaar 1846, benevens de 3de suppletoire reke ning van 1844, de iste suppleto'ire rekening van 1845 en de [ste suppletoire rekening van 184$, loopende tot ultimo mei 1847, zoodanig als die rekeningen zijn gehecht aan het te genwoordig besluitterwijl de staats-commissie wordt ont bonden met dankzegging voor den door haar verrigren arbeid. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is in de laatste dagen verschillende malen vergaderd geweest en heeft al de laats'.elijk door de Tweede Kamer aangenomca ontwerpen

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1