MIDDEIBÜRGSCHE C O U R A IV ]V°. 142. Zaturdag '^^&^^7, 27 November. BESTUREN eo ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. A A UB E STEJiIJYG. AJtNnESTEi:,I]SG. BIJBEL CEJ O O T sen AP. De DIRECTEUREN der Micldelburgsche Afdceling van het Nederlandsch BIJBELGENOOTSCHAP maken bij de./e bekend, dat op Donderdag den 2 December, des avonds ten zes ure, in de Nieiiwe-Kerkdoor den Wel-Eerw. Heer .i. Tnkverslag van den staat des Genootschaps uitge- bragten tevens eene toepasselijke redevoering zal gehou den worden zij noodigen dus alle hoogschatters van den dierbaren Bijbel vriendelijk uit om hunne belangstelling in deszelfs verspreiding aan den dag te leggen, door bijwoning eener Godsdienstige zamenkomst, waar men tevens den verderen zegen des Allerhoogste over deze heilige zaak zal inroepen. ülcbevlAttbctt -■*•*>», V De aboimemeiils-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maandenen franco per Post f De abonnemenlen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt complantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegeti 22 cents de regel, met uitzondering van Iluwe- lijlis-Geboorte- en Doodbekendmahingen waarvan de prijs isvan één tot ie» regels f 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie liet Regt van Zegel (35 ds.) moet ivorden betaald PROVINCIE ZEELAND. SlfCCüB.SALE KERïiTEEEDE (vierde d-strict.) Op Dingsdag den 30 November des jaars 1847, des mid dags ten 12 ure, zal, onder nadere approbatie, in de Her berg de Zwaan bewoond door de Weduwe .7. de Coster te EEDE door de Kerkfabriek van de Succursale kerk al daar ten overstaan van den Heer Aspirant dienstdoende In genieur van 's Rijks Waterstaat, in bet vierde District van Zeeland in liec openbaar worden aanbesteed Het VERGROOTEN VAN GEMELDE KERK ingevolge het daarvan opgemaakte plan en bestek, met de leverantie van alle i\larerialen en Arbeidsloonen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek waarnaar bovenstaande werkzaamheden zullen nuicten worden uitgevoerd, ligt ter lezing, behalve ten Bu- rcle van den Heer Aspirant dienstdoenden Ingenieur voor meld te Eede in de Zwaan te Oostburg bij Diipiiy te Hoofdplaat, bij Croïn te IJzendijke, bij Bouwcia. en verder alom. Den 26 November zal de noodige aanwijzing in loco ge schieden en nadere informatien zijn inmiddels te bekomen bij den Aspirant dienstdoenden Ingenieur, den Heer ,7. Stroot- man voornoemd en den Opzigter van 's Rijks Rivier- en Zeewerken, Groote Wegen en Kanalen, den Heer C. Proos, beide te Breskens bij welke laatste tevens de teekening ter inzage van belanghebbenden ligt. REGENTEN over de GODSHUIZEN zijn voornemens, om op Dingsdag den 30 November 1847, des voormiddags io ure, in een der lokalen van het Gasthuis, te houden de geu'one Aanbesteding, der in de Gestichten benoodigde LEVENSMIDDELEN voor het iste halfjaar, en BRAND- en LICHTSTOFFEN voor het gcheele jaar 1848. De condiiien dezer Aanbesteding zullen van heden af, in het Gasthuis ter inzage liggen wordende de belanghebbende opmerkzaam gemaakt, dat daarin in vergelijking met die van b.et vorige jaar geene andere verandering is gebragt dan alleen dat voor de bereiding der Soep ditmaal geen Schenkel maar bij uitsluiting Rnndvleesch zal worden aanbesteed zullende van dit artikel de oproeping eerst voor ieder Gesticht afzon derlijk en daarna voor al de Gestichten in massa geschieden. Middelburg, den 24 November 1847. A. I. SNOUCK HURGRONJE, President. A. M. CRAMER, Secretaris. FRANKFORT den 21 november. Men meldt uit Napels, onder dagteekening van den 12 november, dat te Livorno een complot ontdekt is hetwelk ten doel had om koning Ferdinand te vermoorden. Volgens een loopend gerucht zouden 24 personen aan die zamenspanning hebben deel ge nomen en zou de moordenaar eene beiooning van 24,000 livres ontvangen. Men scheen te Napels aan deze opgaven eenig geloof te hechten ten minste er hadden in de laatste dagen daar eenjge arrestatien naar men verzekerdete dier zake plaats gehad. Als de opvolger van den graaf 7?r«sö« in de betrekking van Fransch gezant bij het Napolitaansche hof, wordt de heer de Bois Ie Comte genoemd thans als zoodanig in Zwit serland geplaatst. Het officiële dagblad van Romevan 11 novemberver kondigd de benoeming van den heer Amici tot onder-voor zitter van den staatsraad. Deze prelaat die bij C/vg-or///sX/-7 in ongenade was gevallen geniet het volle vertrouwen van den tegenwoordigen Paus. Uit Gallicie zijn zeer treurige berigten ontvangen, l'roepen van naakte bedelaars doorkruissen het land. De meesten hunner komen uit het Karphatische gebergte waar het gewas der.aardappelen aldaar het hoofdvoedsel dit jaar nog slechter is uitgevallen dan in het vorige. De te dier plaatse geheerscht hebbende buikloop is sedert eenigen tijd door een tj'phus vervangen, die nog meerdere slagtoiTers dan de eerste ziekte ten grave sleeptV PARIJS den 20 november. Heden loopt alhier het ge rucht dat de troonrede der koningin van Engeland de mede- deeling zal bevatten dat de groote mogendheden een con gres te Bazel zullen openen ten einde door hunne bemidde ling een einde te maken aan den strijd der Zwitsersche kantons. Men zegt dat een gezant uit Lucern in deze hoofd stad aanwezig is, die, na tevergeefs gepoogd te hebbende vervulling te erlangen der aan den Sonderbond gedane be loften van interventie zich hevig tegen de Fransche diplo matie uitlaat. De Jezuiten van Freiburg en Lucern hadden den strijd tegen de liberale kantons alleen volgehouden in het vertrouwen op eene gewapende ondersteuning en nu heeft alles zich bepaald bij het zenden van wapenen en krijgsbe- hoeften. Ook Pruissen en Oostenrijk zijn hunne beloften niet nagekomen. Een bevelhebber van eene der Fransche grenssteden moet eene ijverige rol tusschen de Jezuiten van Freiburg en he: kabinet der Tuillerien gespeeld hebben. Ook spreekt men van papieren van hoog belang welke in het gesticht der Jezuiten te Freiburg gevonden zijn. Uit Freiburg word: van den 18 dezer geschreven dat de nieuwe voorloopige regering thans geregeld werkzaam was. Kort na het bezetten der stad is aldaar vreesselijk huis ge houden verscheiden gebouwen, onderanderen een klooster en het gesticht der Jezuiten, waren geplunderd, en vele per sonen zwaar mishandeld. Per estafette is den 18 dezer te Chur de tijding ontvan gen dat de Urners den vorigen dag weder een inval in het kanton Tessin gedaan en de troepen van dat knnton 4 of 5 bataillons sterk uit Airoio verdreven hebben weshalve de regering terstond hulp van Graaiiwbunderland had gevraagd. De stad Lucern was den 17 de/.er nog niet aangevallen maar die aanval werd krachtdadig voorbereid. Als eene stellige daadzaak wordt thans uit Rome, van den 10 dezer, gemeld dat de kardinaal Ferretti zijn ont slag als secretaris van Staat heeft gevraagd de Paus had hier in echter nog niet bewilligd, en den kardinaal verzocht zij nen post tot het einde des jaars te behouden. Sommigen meenden dat Z. H. zulks alleen deed om tijd te winnen hopende den kardinaal inmiddels van zijn besluit terug te brengen. In het collegie der Jezuiten te Rome heerschte groote ontsteltenis bij het voorbij trekken eener patrouile was het geweer van een der nationale garden losgebrand en de kogel in de kamer van den superieur van dat collegie, vader Manera die ziek lag, doorgedrongen. De grijsaard ontstelde daarvan zoo zeer, dat hij weinige dagen later overleed. De aartshertogin Maria Louisa is den 15 dezer te Parma de hoofdstad van haar hertogdom teruggekeerd.. Hetgeen is medegedeeld nopens een belangrijk onheil hetwelk jl. zaturdag op den spoorweg naar Orleans heeft plaats gehad wordt gedeeltelijk bevestigd. Tegen den per sonen en goederen trein welke van Parijs des avonds ten II ure was vertrokken en welke omstreeks half vijf des mor gens bij Orleans stilstond, om personen uitte laten, is een losse stoomtrekker aangereden, welke van Tours was gezon den. Tu'ee rijtuigen voor personen en een rijtuig voor goe deren zijn verbrijzeld. Het aantal ernstig gekwetste perso nen bedraagt echter niet meer dan 14 of 15 van deze zijn er echter zes zoo zwaar gewond, dat men voor hun leven vreest. Het blijkt niet dat reeds werkelijk personen, tenge volge van dit ongeluk zijn overleden. MIDDELBURG den iG november. Den 22 dezer is door heeren predikanten en ouderlingen te Amsterdam, voor de vakante leeraarsplaats bij de Hervormde gemeente, door het bedanken van Ds. .7. ,7. va;i Oosterzee eene nominatie uit- gebragt, waari-an op het drietal zijn gebragt: DD. E. B. Swalue te GoesIV. R. Feder te Dordrechten ,7. Tic/i- krte Leyden. Uit Breda schrijft men dat T)i. Hasebroek II. zondag aan de talrijk opgekomene gemeente heeft bekend gemaakt dat zijn eervv. voor het beroep naar Vlissingen had bedankt, en zich op nieuw aan zijne gemeente verbond. Hij pre dikte over de woorden: dat de broederlijke liefde blijvc. I Hebr. XIII vs. i. Uit Leyden wordt van den 24 het volgende gemeld Onze akademie en de wetenschap in het algemeen leed in den afgeloopen nacht een gevoelig verlies, daar de hoog geleerde heer .7. C. Broers, professor in de medicijnen aan onze hoogeschool werd ontnomen. Hij stierf aan eene le- verziekte, welke reeds lang voor zijn leven deed vreezen, en laat eene weduwe met p kinderen na." Te Haarlem heeft zich den 21 dezer voor de oprig- ting van een standbeeld voor Lourens Jatisz. Coster eene hoofdcommissie gevormd en als leden van dezelve zijn ge kozen de heeren: .7. .7. F. Noordziek, dr. A. de Vries en A. D. Schinkel, allen leden van het ontslagen voorloopige hoofdbestuur; voorts de heeren: D, D. Buckler, lid van de Amsterdamsche commissie; jhr. TV. .7. Steengracht van Dui venvoorde C. Kruseman m\. L. Metw.an leden der Haag- sche commissie; de hoogleeraar .7. Geel, lid der Leydsche commissie, en mr. G. de Vries Azn.lid der Haarlemsche commissie. De heer mr. L. A. ,7. fV. baron van Sloet tot Olden- hiiis, is door Z. M. benoemd tot griffier der Staten van Gelderland. De Nederlandsche Stoompost deelt eenige tabellen me de, waaruit blijkt, dat de opbrengst van den expresse-trein van Rotterdam naar Amsterdam, volstrekt niet beantwoordt aan hetgeen de spoorweg-maatschappij daarvan had verwacht. Er zij in tien dagen (van 8 tot 18 november) in het ge heel voor de doorloopende reis van Rotterdam naar Amster dam slechts II reizigers der iste klasse, dat is gemiddeld slechts ruim 2 daags getransporteerd, en dat wel in de eerste 5 dagen want de volgende 5 dagen leverden geen' enkel reiziger van de iste klasse op. In deze zelfde 10 dagen vindt men te zamen 56 doorgaande reizigers der 2de klasse en dus gemiddeld nog geen 6 reizigers per dag. ftlen schrijft uit Rotterdam dat het aantal Nederland sche landverhuizers, welke, gedurende de jaren 1845, 1846, en de 10 eerste maanden van 1847, door deze stad naar Ame rika zijn vertrokken, op 6670 personen (iioo huisgezin nen) geschat kan worden de groote menigte vreemdelingen weike zich alhier ingescheept hebben dus daaronder niet begrepen. Nagenoeg zeven-achtsten gedeelten der gemelde Nederlandsche landverhuizers behoorden tot den landbou wersstand. Door den koning van Pruissen, is aan de overheden van het kanton Neuchatel een patent uitgexaardigd waarin Z. M. als souverein vorst, de handhaving der verklaarde onzijdigheid bevestigd en bekrachtigd. Te Berlijn liep den 21 dezer het gerucht, dat men pro fessor Z)/(?/f(7j^«cA voor niet stellig overleden durfde houden, maar als eene schijndoode bewaakte. De keurvorst van Hessen, oo'i van Z. I\I. den koning der Nederlanden, is overleden, in don ouderdom van 71 j;iren. Uit Stokholm wordt genii.! dat de beroemde chemist dr. Berzélins, door eene zwa;c ziekte is overvallen, die voor zijn leven doet vreezen. Van Parijs den 23 november meldt men, dat een courier door het ministerie van buitenlandsche zaken nsar Rome is afgezonden zoo men meent met instructien voor Am graaf Rossi, ten einde de staatkundige betrel;kingen tusschen Bel gië en den IL Stoel te herstellen. Ook heeft de heer Gulzot courriers naar Weenen en naar den graaf de Bois Ie Cowtc afgezonden. Uit Orleans, en andere oorden van Frankrijk is op 11. vrijdag een noorderlicht gezien dat zich zeer helder ver toonde. Ook in deze stad is dit vetschijnsel op dienzelfden tijd door sommigen, hoewel niet langdurig, waargenomen. Omtrent het verongelukken der Fransche oorlogsphepen in de wateren van China waarvan u ij in ons vorig No. melding maakten laten wij nn de meer omstandige berigten hier volgen Onze marine heeft een droevig verlies getroffen. Het fregat la Gloire en de corvet la J'ictoricuse zijn den 10 augustus II. op de kust van Corea verongelukt. Zij geraak ten den 10, beiden op eene zandbank, en tot grcoter on geluk had de vloed juist zijn hoogste toppunt bereikt; wel dra viel de eb in en kwamen onze schepen daardoor geheel op droog. Toen de vloed weder inviel hadden de schepen zich in het zand gewerkt en waren er reeds verscheidene lekken ontdekt. Gelukkig ging de wind leggen en men kon 'us de levensbehoeften de wapenen en krijgsbehoeften red den hetwelk alles naar het nabij gelegen eiland Kokoum werd gebragt; de schipbreukelingen werden hier door de bevol. king goed ontvangen. Inmiddels was eene sloep naar Shang- llaï gezonden, 150 mijlen van de plaats van het onheil ge legen om hulp te halen. Yi&it had een voorspoedigen togt. Zij ontmoette de Engelsche korvet Dadalus, welke onze on gelukkige zeelieden dadelijk ter hulpe snelde. Zij nam den kommandant Lapierre en 300 man equipagie op. De ove rigen nog ruim 300 in getal, moesten hun lot verbeiden. Den 26 september kwam de Dadalus behouden te Hon<r- Kong aan. Intusschen hadden de korvet the Childern en de brik Espicgle ook het ongeluk vernomen, en hadden zich gespoed naar de plaats des onheils. De overgeblevenen wer. den door hen ingenomen en naar Shang-Haï gevoe.-dvan waar de .Terentiah Garnet hen naar Macao overbragt. Te Hong-Kong stelde de Engelsche regering de stoomboot Vul. tur ter beschikking van den kommandant Lapierreom ook hem met de zijnen naar Macao te kunnen overbrengen. Bij

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1