''p4% C O U R A IV tS^ m 140. 4^ DiDgsdag 23 November. "BESTUREN ca IDMI^ISTRATIEN. NIEL^ySTÏJDlNGEr^f. tDititechlaub. ------------ /^jjk NATION.ALE MILITIE. .dAlSBESTEDlJSG. Q^ro0t-I5tittanjc. JVatikvijIc. jilcbcvlanbcn. 's GRAVENHAGE. Tweede Kamer der Staten-Cfeneraal. /)c abonnemctits-prijs dezer Courant is f2, 75 voor drie maandenen franco per Post f 3. De abonnementen ivorden 'voor niet minder daijg^drie maanden genomen, en de betaling geschiedt complantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adverlenlien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend legen 22 cents de regel, met uitzondering van Hiiwfi- lijks-Geboorte- en üoodbekendmakingen ivaarvan de prijs isvan één tot zes regel f. 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke plaatsing etner Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet ivorden betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS aer Stad MID DELBURG; Ontvangen hebbende eene circulaire van den Heer Staats raad Gouverneur van den 9 dezer maand Provinciaal Blad no. 102.) Brengen bij deze ter kennis der belangliebbcnden dat de kommanderende Officieren van al de daarbij betrokkene korp sen door bet Departement van Oorlog zijn gemngiigd om aan de Miliciens der ligting van 1844, die permissie mog- ten vragen tot het aangaan van een Huwelijk, de vereischte vergunning daartoe uit te reiken onder beding nogtans dat de belanghebbende Manschappen casu quovooraf hunne schuld op het Kleeding- en Reparatie-fonds aanzuiveren en om ook aan die Miliciens welke buiten staat zijn om aan deze bepaling te voldoen desniettemin die toestemming te geven, mits vooraf het onvermogen van-den belanghebbende om zijne schuld aan te zuiveren met een bewijs door de bevoegde autoriteit afgegeven behoorlijk worde gestaafd. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 19 No- rember 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. REGENTEN over de GODSHUIZEN zijn voornemens om op Dingsdag den 30 November 1847, des voormiddags 10 ure, in een der lokalei van het Cast'uiis, te houden de gewone Aanbesteding, der in de Gestichten benoodigde LEVENSMIDDELEN voor het iste halfjaar, en BRAND- en LICHTSTOFFEN voor het geheele jaar 1848. De condiiien dezer Aanbesteding zullen van heden af, in het Gasthuis ter inzage liggen wordende de belanghebbende opmerkzaam gemaakt dat daarin in vergelijking met die van het vorige jaar ^eene andere verandering is gebragt dan alleen, dat voor de bereiding der Soep ditmaal geen Sc'ienkel maar bij uitsluiting Kundvlecich zal worden aanbesteed zullende van dit artikel de oproeping eerst voor ieder Gesticht afzon derlijk en daarna voor al de Gestichten in massa geschieden. FRANKFORT den 17 iwvewber. De heden alhier uit Rome ontvangene berigten zijn zeer belangrijk. Door den Paus is de verzekering gegeven dat in den kerkeiijken staat vrijheid van de drukpers zal worden ingevoerd. De kardi naal Ferretti had, naar men zegt, daarvan het behoud zij ner betrokking van staats-secretaris afhankelijk gemaakt. De censor Betti die uithoofde van het toelaren van een voor de Katholieken in België aanstotelijk betoog in het dagblad de Contemporamo uit die betrekking was ontslagen zal voor 's hands weder als zoodanig worden aangesteld. Er zal on middellijk eene commissie tot het ontwerpen eener wet op de drukpers, waaruit de censuur zal worden weggelaten, benoemd worden. Er wordt nogtans bijgevoegd, dat Z. H. geenznisvrij is van ongerustheid omtrent de gevolgen, die de volkoniene vrijheid der nog zeer jeugdige roomsche drukpers kan na zich slepen en zelfs eenigzins met tegenzin aan den staats-secretaris Ferretti heeft toegegeven. In Florence neemt de gisting onderde bevolking, wegens de bezetting van Fivizzano meer en meer roe. De dag bladen vorderen eenstemming voldoening voor deze onvoor- zigtige handelwijze van den hertog van Modena. De groot hertog van Toscane heeft, bij eene bekendmaking in den avond van den 10 dezer, de bevolking tot rust, geduld en vertrouwen op de door de regering te nemen maatregelen vermaand daar elke overijlde stap het kwaad slechts ver meerderen zoude. LONDEN den 17 november. In Noord-Amerika schijnt eene partij te bestaan die pogingen aan wil wenden om Cuba aan de Vereenigde Staten te hechten. De dagbladen dier partij zeggen dat dit het verlangen der bewoners van dat eiland is. Andere bladen waarschuwen tegen eene zoo ver metele onderneming, die ongetwijfeld een oorlog met Spanje zou na zich slepen. Op de beurs van den 15 dezer, is door speculanten het gerucht verspreidt van de dood van koning Lodewijk Philips, hetwelk eene plotselijke daling der fondsen veroor. zaakte. Het beurs-comitté heeft een onderzoek bevolen om te ontdekken van wie deze geruchten zijn uitgegaan. PARIJS den 18 november. In den morgen van den 15 iwer is de Zwitsersche landdag te Bern vergaderd geweest om te beraadslagen over d^jjiaatregelen welke na de ka- pitulatie van Freiburg behoorden genomen te worden en heeft men besloten, om, aangezien alle zwarigheden die nier van krijgskundigen aard zijnaan de beslissing van den landdag zijn overgelaten in de eerste plaats drie bonds-com- missarissen te beujemen, en deze naar Freiburg aftevaardigen. Voorts is bepaald dat Freiburg aanvankelijk door een ge noegzaam aantal troepen bezet zal blijven en dat de drie bonds-commissarièsen zich dienaangaande zullen verstaan met de militaire overheid dat die commissarissen onmiddelijk bij den landdag een rapport zullen indienen, omtrent de maat regelen welke in het belang der inwendige zekerheid van het Zwitsersche bondgenootschap in het algemeen en in het bijzonder in het belang van het kanton Freiburg genomen zullen moeten worden zijnde de commissarissen gemagtigd om wanneer de omstandigheden zulks noodzakelijk maken op hunne verantwoording zondanige maatregelen te nemen als zij zullen vermeenen te behooren eindelijk dat de troepen die thans het kanton en de stad Freiburg bezetten ter beschikking der commissarissen zullen blijven. Algemeen is men hier van gevoelen, dat het afzon derlijk verbond spoedi; zal moeten bukken. In Bern werd reeds verhaald dat ook Liicern bet voorbeeld van Freiburg zou volgen, en na te zijn ingesloten, zonder wederstand te bieden zou kapituleren en dat in den grooten raad van Wallis zon beraadslaagd worden over de vraag, of men zich zou onderwerpen. Deze geruchten vereischen echter allezins bevestiging. Liet te Bern uitkomende dagblad behelst nadere opga ven nopens de gevechten welke tusschen de bondstroepen, onder bevel van de oversten Ziegler en Gmliren die van het at'zonderlijk verbond onder aanvoering van den gene raal rtv Salis Soglio, in Anrgau, bij Muri en bij Reichen- bacii zijn geleverd. Daaruit blijkt, dat de strijd bij Muri zeer hardnekkig is geweest en dat de troepen van het afzon- cierhjk verbond, vooral daar, een gevoelig verlies hebben geleiien. Na Aargan te hebben verlaten hebben de* beide ko i):i;!cs Gntür en Ziegier zich op Lucerner grondgebied bj ;j- Cl; en op de grenzen weder eene ontmoeting gehad met de troepen van het afzonderlijke verbond, die mede ten nadeeie van de laatsten is geweest. Het verlies hetwelk het afzonderlijk verbond in die gezamenlijke gevechten heeft geleden, wordt in sommige berigten op 200 man gesneuvel den en een geüjk aantal gevangenen begroot. Onze beide dadbladen FUnivers en PUnion Monar chique hebben hier eene i'ischrijving ten behoeve der kan tons van het Sonderbond geopend. Meiufvrouw de Luzy die in de zaak van óen hertog de Praslin betrokken geweest is, en tot nog toe deswege gevangen zat, is op vrije voeten gesteld; hebbende de civile regtbank van het Seine-departement verklaard, dat er tegen haar geen grond, van regtsvervolging bestond. De berigten uit Madrid van den 13 dezer houden in, dat ter beurze werd verzekerd dat de bank genaamd de Unie, hare betalingen had gestaiikt en in staat van faillisse ment was verklaard. Het passief dier instelling werd op niet minder dan ruim 200 niillioen realen begroot. De zitting der wetgevende kamers moest op maandag den 15 dezer in de vergaderzaal van den senaat worden geopend. Men wilde, dat de koningin bij die gelegenheid door haren koninklijken echtgenoot zou worden vergezeld. Zitting van den 18 november. In de zitting is ingekomen een verzoekschrift van bestuur ders van de Nederlandsche maatschappij van levensverzeke ring en van andere maatschappijen, houdende bedenkingen tegen de voorgestelde bepalingen nopens de verzekeringen in het wetboek van strafregt voorkomende. Verzending naar de commissie. De commissie van rapporteurs verklaart bereid te zijn haar algemeen verslag uit te brengen over het ontwerp van wet, tot opheffing der consentbiljetten voor onbelast graan enz. De beraadslagingen over dat ontwerp worden aan de orde van den dag gesteld op aanstaanden zaturdagdes mor gens ten 11 ure. De commissie voor de verzoekschriften brengt verslaguit. Op voorstel van den president, vereenigt de Kamer zich met het rapport harer commissie. Daarna wordt de vergadering tot morgen ochtend gescheiden. Zitting van den 19 november, In de zitting is de nominatie opgemaakt ter vervulling der vacature ontstaan in den Hoogen Raad door het overlijden van den raadsheer mr. Tvo Diert van Melissant. Daar niemand tjij de eerste en tweede stemming de vol strekte meerderheid had verkregen is men tot eene derde stemming overgegaan, welke zich, overeenkomstig art. 51 van het reglement van orde bepaald heeft tot de vier per sonen^ die bi; de vorige stemming de meeste stemnjea ver kregen hadden; daarbij vereenigden zich 31 stemmen op den heer Heerekens, 19 op den heer Storm, 5op den heer Zf^^A terwijl I stembriefje verkeerd was ingevuld zoodat de heer mr. .7. A^ J. Heer ekens tot derden kandidaat is verkozen. Tot leden der commissie belast met de overbrenging de zer nominatie aan Z. M. den Koning, zijn behalve de hee- rei) stem-opnemers benoemd de heeren van Dam van h- selt Hoffman Bijleveld en van Coltstein. De commissie van rapporteurs voor het wcts-ontwerp be trekkelijk uitgaven in verband met den steenweg van Maas tricht naar de Geldersche grenzen, heeft haar algemeen ver slag over dat wets-ontwerp uitgebragt en is de beraadsla ging daarover vastgesteld op morgen ochtend. Daarna heeft de beraadslaging plaats gehad over het wets ontwerp tot regeling van hei Nederlandsche miint'A'ezen he'~ welk met 29 tegen 27 stemmen is aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren de Jong van Beek en Donk Hoffman Nedermeijer van RosenthalNap delVeichs de fVenneGouverneurvan Heemstra, Bots, Hooft, IFi- chers van He lorna, van Beeck FollenhovenFliddema Jongs- ma van Naatnen de Kempcnaer Smit, Ferwey Me jan Borski van NagellUitwerf Sterling Telting Auemaet Star Busmann van Sasse van TsscltBijleveld, Luz.ic es Romme, Zitting van den 20 november. In deze zitting heeft de beraadslaging plaats gehad over het wets-ontwerp tot opheffing der consentbiijctten voor de onbelaste granen en betrekkelijk de heffing van dun accijns op het gemaal in Limburg en is dat wets-ontwerp met al- gemeene stemmen aangenomen. De beraadslaging over het wetsontwerp tot regeling van uitgaven, in verband met den steenweg van Maastricht naar de Geldersche grenzen, wel ke beraadslaging op heden aan de orde was gesteld, is op voorstel van den heer Luzactot een nader te bepalen dag uitgesteld. De vergadering is daarop tot nadere bijeenroe ping iiiteengegaan. MIDDELBURG den 22 november. Wij vernemen uit eene vrij goede bron, dat ds. Hasebroek te Breda, voor het op zijn eerw. uitgebragte beroep naar Vlissingen heeft bedankt zoo dat aldaar weldia het beroepingswerk zal hervat worden. Z. M. de Koning is in den avond van den 17, te Tilburg aangekomen. Men schrijft uit Tilburg: Z. M. is gelijk men gewenscht had eigenaar geworden van de gisteren avond in publieke veiling finaal toegewezen zeepzicderij de Hoop mot de daarbij behoorende schoone huizing en landerijen en heeft voorts uit de hand gekocht een daarbij gelegen huis en erve, waardoor nu alle gebou wen, om en achter het nieuwe paleis gelegen, met de lan derijen aan Z. M. tocbehooren hetwelk een ruim geheel uitmaakt, welks wedergade weinig te vinden is. Men leest in de Nijmeegsche courant Naar wij in het zekere onderrigt zijn is bij ons ste delijk bestuur een belangrijk onderwerp in rijpe overweging het daarstellen namelijk van eene nieuwe haven, buiten de zer stads Hezelpoort, in de rigting van het fort KraijenholF. van welke eene bijzondere raads-commissie zich onledig houdt het plan te beramen. Deze commissie wordt daarin bijgestaan door den heer eerstaanwezenden ingenieur, kapi tein jhr. yj. van Brienen van Ramerus en den heer in genieur van den waterstaat H. F. Finjedoor de departe menten van oorlog en binnenlandsche zaken daartoe gemag tigd. Zoo wij vernemen, zullen de afbakeningenen grond boringen spoedig worden aangevangen. Mogt dit plan zich verwezenlijken, zoo wordt het uitzigt op verlevendiging van handelscheepvaart en nijverheid voor onze stad geopend terwijl voor de geringere volksklasse de gelegenheid geboren wordt in menigvuldig werk een middel van bestaan te vin den. Wij hopen spoedig in staat te zijn iets naders hier omtrent mede te deel'>n." Als eene groote zeldzaamheid wordt nog uit Ninnegen gemeld dat men dezer dagen te Niersen onder Vaasen op de Veluwe, een buitengewoon fraaije gans-arend (^Aquila Al- bicilla') geschoten heeft. Deze vogel had eene vlugt van 2 el lo duim. In de Amsterdamsche courant leest men „Naar wij uit eene goede bron vernemen, zal met i januarij 1848, te Amsterdam een nieuw dagblad verschij nen, in groot formaat, tot welks uitgave zich eene name- looze maatschappij heeft gevormd. Het proefnommer dier courant zal binnen weinige dagen het licht zien. Her be stuur en de hoofd-redactie van dit blad moeten aan mr. A. A. T. Fisscheradvocaat alhier, zijn opgedragen. Den 17 dezer is te Parijs overleden, de heer Soulcy. man tolk van keizer Napoleon bij het leger van Egypte. Hij was in Persie geborenmaar had zich aan het lot van Frankrijk verbonden en heeft geene geringe diensten aan het leger toegebragt toen het door den opperbevelhebber ann den Toet der Pyramiden werd gevoerd.

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1