IIIDDELBURGSCHË COURANT m W. 130. Zaturdag 184I^r.; 30 October. BESTUREN CU IDMINISTIIATIEN. NIEUWSTIJDING EIN. M^ATSCHAFPJJ KENJSISGEFIJS G. WEDERL. HANDEL'MAATSCHAPPIJ. JVanferT)(ï. üfibcviawbcu De abonnements-vrijs dezer Courant is f 2 ,15 voor drie maanden, en franco Verfost n. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomenen de belaluig neschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adverlenlien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, mdicn men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend legen 22 cents de regel, met mtzondering'vdn Iluwe- links- Geboorte- en üoodbekcndmakingen, ivaarvan de prijs isvan een tot z£sre(jds f i ,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. x,_ .r^ De-elve behoeven niet op gezegeld papier geschreven Ie zijn alzoo bij elke pla^m e/-'//,?>^ Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. TOT BEVORDERING VAN LANDBOUW EN VEETEELT IN ZEELAND. VEREENIGDE VERGADERING der Afdeelings-Bestn- reii in JValcheven, van bovengenoemde Maatschappij op Maandag den i November aanstaande in liet Lokaal der Concertzaal, des voormiddags ten tien ure. Als onderwerp ter behandeling zal worden voorgedragen De aan'.vending van het Zoutzoo wel ter bevordering van de 'vruchtbaar heid van den Akkerah tot instandhouding van de gezond heid van het Fee." Middelburg, den 28 October 1847. De COMMISSIE LOON FOOR JFERKgevestigd bin nen deze Stad, roept bij deze op, diegenen, wellia begeeren bij hare Inrigting hetzij in of buiten hare Werkplaats het zij door het pluizen van Touw, werk te erlangen, zich tot dat einde aan te melden aan het Lokaal alwaar met uit zondering van Zondag den 31 October aanstaande, dagelijks tot inschrijving der Werklieden zal worden gevaceerd van Dingsdag den 26 dezer maand tou en met Vrijdag den 5 No vember daaraanvolgende; telkens van des middags 12 tot des namiddags ten 2 ure; onder verdere kennisgeving, dat die genen, welke nalatig mogten zijn, zich binnen den bepaal den tijd aan te melden gevaar loopen van bij de Commissie in het geheel niet in aanmerking te kunnen worden genomen. Middelburg, den 23 October 1847. De Commissie voornoemd, Namens dezelve, A. M. CRAMER, Voorzitter. HUBERTUS REKKER, Secretaris. De DIRECTIE maakt bekenddat door haar zullen worden geveild Te AMSTERDAMop Donderdag den 11 November 1847, 8700 Kranj. en Kanass. Java SUIKER liggende aldaar. 7756 Dito DITO, Wgg. IQ. Rotterdam. 3154 Dito DITO, Dordrecht. 2547 Dito DITO, Middelburg. of zoo veel minder als daarvan door het niet tijdig binnen komen der nog verwacht wordende partijen mogt ontbreken. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 13 October 1847. VAN DER OUDERMEULEN President. F. SCHUURMAN, Direct, fung. Secretaris. LONDEN den 25 october. Eergisteren is andermaal een kabinetsraad gehouden. Kort voor den aanvang daarvan was eene deputatie van voorname kooplieden en bankiers dezer hoofdstad bij den eersten minister toegelaten om hem over Jen tegenwoordigen staat der zaken te onderhouden eneene schorsing van de charter der bank als een hulpmiddel aan te raden. De verzekering des ministers dat hij hun verzoek aan den kabinetsraad zou mededeelen en maandag antwoord daarop geven heeft eenigzins gunstig op den staat der beurs gewerkt. Intusschen verneemt men telkens op nieuw van huizen welke hunne betalingen geschorst hebben; daaronder behoort dat der heeren ScottBell en Co. agenten op Indie. De verlegenheid in welke dit huis zich bevindt ontstaat voor namelijk door het uit Oost-Indie ontvangen van remises op andere gefailleerde huizen. Te Liverpool hebben de tijdingen uit Amerika een slechten indruk gemaakt dewijl men den oorlog tusschen de Vereenigde Staten en Mexico niet door het innemender hoofd stad van laatstgenoemd land geëindigd meent te zijn. In sommige kringen loopt hier het gerucht eener aan staande verandering van bestuur waarbij sir R. Peel op nieuw in aanmerking zou komen. Met leedwezen verneemt men dat de bisschop van Londen ernstig ziek is. Eene soort van beroerte heeft dien prelaat overvallen en zijn zenuwgestel is zeer geschokt en verzwakt. PARIJS den 25 october. Men verzekert dat het officiële dagblad in den loop dezer week het besluit zal mededeelen waarbij de kamers tegen het einde van december bijeen wor den geroepen. Algemeen houdt men het er voor dat Frankrijk niet be- drelgd wordt door eene financiële crissishet geld blijft alhier nog wel schaarsch maar men moet zulks in verband bren gen met de ophanden zijnde leening voor welke het geld wordt opgegaard. Men hoopt dat de bank te gehjker tijd met de toewijzing der leening, 25 millioeii frs. in nieuwe bankbiljetten van 200 frs. zal uitgeven, ten einde de'circu latie terstond te doen toenemen. De raad der bank van Fran,{- rijk zal eerst den dag vóór de toewijzing der leening beslissen of de bank een gedeelte der leening op zich zal nemen. De minister van buitenlandsche zaken heeft van de Fransche consuls en agenten in het Russische rijk berigten ontvangen omtrent de cholera, haren loop en andere bijzon derheden waaruit blijkt dat die ziekte een minder ernstig aanzien heeft dan bij hare eerste verschijning in Rusland. De keizerlijke akaderaie van wetenschappen te Peters burg heeft als prijsvraag uitgeschreven eene Geschiedenis der Cholera; een prijs van 3000 roebels zal aan den schrijver van het beste geschrift dienaangaande worden uitgereikt. Voor zeker wordt het alhier gehouden dat de heer Bub.ver als gezant van Engeland te Madrid zal worden te ruggeroepen en door een ander vervangenhet zou echter slechts eene verandering van persoon en niet van politiek zijn. Verscheiden jonge Zwitsers die in staat zijn de wa penen te dragen hebben deze hoofdstad reeds verlaten om naar hun vaderland terug te keeren. De laatste berigten uit Algerie maken gewag van eenen stroopto-t, door de legerafdeeling te Sidi-bel Abbes onder bevelen van den kolonel Meieines ondernomen tegen den in- landschen stam genaamd die der Ahmyanes-Gharrabas. De Fransche troepen hebben bij die gelegenheid een aanzienlijken buit behaald bestaande uit ruim 15,000 schapen, 240 ka- nieelen en eene menigte oorlogs-behoeften en levensmiddelen. De laatste berigten uit Zwitserland zijn voortdurend van zeer ontrustenden aard. Alleruege wordt de bevolking gewapend en de oorlog wordt er als onvermijdelijk be schouwd. Uit Wurtemberg en Baden zouden troepen naar de Z'.vit- sersche grenzen als observatie korpsen zijn afgezonden. Het berigt dat te Ferrara eene bloedige ontmoeting tusschen het volk en de Oostenrijksche troepen heeft plaats gehad, wordt uit Bologna, naar luid van brieven van ló october bevestigd. Een jong persoon was met eene sigaar in den mond voorbij een Oostenrijkschen schildwacht gegaan welke laatste dit heeft verboden vermoedelijk naar aanlei ding van het hem gegeven consigne. Aan dat verbod is geen gevolg üegeven en daarop is eene worsteling ontstaan, bij welke gelegenheid het jonge mensch met een bajonetsteek is gewond. Dit heeft aanleiding gegeven tot eenen oploop, en de menigte is niet uiteengegaan dan nadat de Oostenrijksche troepen"vnnr hadden gegeven. Ook in deze berigten komt voor, dat de menigte door een en ander zeer opgewonden is geraakt, den stormklok heeft willen luiden, zich op de troe pen heeft willen wreken, en dat, zonder de bedaarde tus- sclienkomst van den kardinaal Ciachi de gevolgen dier ge beurtenis niet te voorzien zoude zijn geweest. Den 15 oc tober scheen de rust in Ferrara nog geenszins geheel hersteld te zijn en doorkruisten sterke patrouilles infanterie en kaval- lerie de straten dier stad. Het Pausselijk besluit tot instelling van den staatsraad gaf aanleiding tot zeer uiteenloopende beoordeelingen. Som migen keurden hetzelve af, als in strijd met de ware con- stitutionnele regerings-beginselenen als geene genoegzame waarborgen voor de toekomst opleverende anderen en wel verreweg de meesten waren van een tegenovergesteld gevoe len. Vooral heeft de bepaling van het besluit inhoudende dat de leden van den staatsraad door of van wege het volk zullen worden benoemd algemeen genoegen gegeven. De Gazette Federale Suisse behelst den volgenden brief welken zij zegt, dat Paus Pius IX zzn den apostolischen nun tius te Lucern gezonden heeftHeden moet de Helveti- sche landdag zijne zittingen geopend hebben. Al de nabu rige natiën zullen diens werkzaamheden met de grootste be zorgdheid gadeslaan, aangemerkt de vrede van Zwitserland, de handhaving van het bondsverdrag en van de kantonsrege ringen afhangen van de vragen welke hij behandelen of be slissen zal. Maar wij, die, uit het verheven standpunt der apostolische dienstboven de beweegredenen van staatkun de, de godsdienstige toestanden beschouwen, wij beseffen bovenalen met de liefde des Vaders in het binnenste onzes harten het gevaar dier edelaardige natie. Wij zien welke binnenlandsche verdeeldheden haar ontrusten en in onze ne derigheid rigten wij het vurigste gebed aan den Heere op dat Hijde te groote drift der gemoederen door Zijnen geest van beleid en vrede matigendehen belette zich in eenen openbaren oorlog te storten en nimmer gedooge dat de grond van het eedgenootschap door broederbloed bevochtigd worde. Wij bidden voor allen, die met ons den naam van God aanroepen in geest en in waarheid. Wij bidden niet minder voor hen die wij het moge zijn wanneer het wille met ons door de banden der innigste liefde vereenigd wenschen re zien en zoo veel immer onze «tem zich te midden van den storm der hartstogten gehoor verschaften kan wenschen wij dat gij haar door alle oorden van Zwitserland met kracht doet hooren. De Heer, die deze wenschen aan onze ziel inboezemt, zal aan derzelver uitdrukkinghopen wijkrach: genoeg bijzetten om vrede terug te brengen in harten welke de toorn verbijsterten zal door de werking Zijner genade den apostolischen zegen ondersteunen welken wij hun van voller harte verleenen." 's GRAVENHAGE den 26 october. Tweede Kamer der Staten-Generaal. In de zitting van heden is ingekomen een koninklijk be sluit van den 21 dezer, houdende het ontslag van den heer Bruce, als lid der Kamer, en bijeenroeping der provinciale Staten van Overijssel, ten einde een lid, re zijner vervan ging te kiezen. Aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde van èzn dag zijn de algemeene beraadslagin gen over het ontwerp-adres in antwoord op de troonrede. Dat ontwerp bepaald zich hoofdzakelijk tot eene weer klank op des Konings openings-rede. Onderscheidene leden vatten het wonrd op en geven linnne meeningen over het zelve te kennen waarna de voorzitter in hoofdelijke om vraag brengt of de Kamer zich met de algemeene strekking van het adres kan verecnigen hetu eik met eene meerder heid van 47 tegen 2 s-emmen die van de heeren Luzac en de Kempenaerwordt bevestigd. Hierna worden de delibe- ratien over de bijzondere zinsneden aangevangen waarvan^ eenige met voorgestelde veranderingen zijn aangenomen of verworpen. Zitting van 27 october. In de zitting van heden is de beraadslaging voortgezet over het adres van antwoord op de troonrede. De nog te behandelen paragraphen van dir adres zijn alle onveranderd goedgekeurd; met uitzondering der iide paragraaphwel ke, op voorstel van den heer Dujniaer van T'A-'istaldus ge wijzigd is geworden liet openen van nieuwe bronnen var^ volksbestaan is een onderwerp dat de ernstige aandacht van Uwe Majesteit in eene hooge mate verdient. Kan de daarstelling van werken in verschillende oorden des Rijks daartoe leiden dan zal daardoor en voor het oogenblik en voor het vervolg aan vele handen nuttig werk worden ver schaft. Wij hopen dat ter bereiking van dat doel midde len zullen kunnen worden beraamd, die in de bestaande om standigheden aannemelijk zijn te achten." Daaraan is het adres in deszelfs geheel met 48 tegen 2 stemmen, die van de heeren Lnzac en de Kempenaer aangenomen. De vergadering heeft vervolgens zonder beraadslaging be sloten tot de toelating van den heer Opperdoes Alewijn, on der voorbehoud van de aflegging der, bij de grondwet ge vorderde eeden. MIDDELBURG den 29 october. Zr. IMs. fregat ni; Rij.\ ligt thans ter reede van Vlissingen geheel zeilvaardig; Prins Hendrik wordt eerstdaags verwacht om het kommando op zich te nemen waarschijnlijk zal Z. K, H. vergezeld worden door zijnen hïotdtïVx'mi Alexander wiens gezond- heids-toestand schijnt te verbeteren en men verwacht dat de luchtgesteldheid van Madera heilzaam zal zijn tot zijn volkomen herstel. In het begin der volgende maand denkt men dat de Rijn zee zal kiezen. Zr. Ms. fregat Ceres onder bevel van den kapitehi- ter-zee .7. Ënslieis den 6 augustus 11. van Borneo te Be- zoeki aangekomen. De stoomschepen Etna luitenant ie. klasse .7. A. C. Eschauzieren Vesuvius, luiteiia::t ie. klasse PF. baron de Constant Rebecque zijn het eerste den 29 en het laatste den 30 julij van Batavia naar Macassar vertrokken. Op donderdag den 4 november aanstaande zal door de commissie tot de behandeling van 's Rijks muntmateriaal, in het rauntgebouw te Utrecht, ten verkoop worden aange boden eene partij gouden baren. De oude zilveren speciën namelijk welke achtereenvolgens buiten koers zijn gesteld worden voor het grootste gedeelte in de schei-fabriek der i heeren van Boom Sf Co. te Amsterdam onderworpen aan eene bewerking, die men/h^/vh noemt. Hierdoor wordt het I koper, als mede het goud dat in alle oude zilveren speciën echter in zeer kleine hoeveelheden, aanwezig is, van het 1 zilver afgescheiden. Het goud bedraagt in de meeste oude speciën maar 6 h 7tiende gedeelten van een wigtje (ofdeci- grammen) per Ned. pondde hoeveelheid is verschillend voor de verschillende speciën. Dat goud nu hetwelk, even als het fijne zilver van de oude speciën afkomstig door de schei-fabriek aan voornoemde commissie wordt afgeleverd, zal thans publiek verkocht worden waarvoor het tijdstip gunstig moet geacht worden. De Groninger Courant deelt uit particuliere brieven mede, dat de heer l-F. R. van Hoëvellpredikant te Bata via eene reis van drie maanden door de binnenlanden van Java Madura en Baü gedaan heeft. Laatstgenoemd eiland had hij gedurende 14 dagen te paard en te voet doorkruist, en daarbij de bevestiging erlangd van hetgene hij in zijn be langrijk geschrift Nederland en Balinaar berigten van nn-

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1