MIDDELBIIRGSCHE COURANl W. 129. Donderdag 28 October. BESTÜREÏÏ eu ADMÏNISTllATIEN. NIEUWSTIJDING EIN. ■■"1^47. BEKEISDMAKING. rEREEJSIGIKG TOT BETORDERIIVG DER TOONKUNST. MAJITSCHAPPIJ ©voot-ötrittanjc. 23uttscltUnb. Jfrankvijk. 'iJ.wi.jfciJLjLi.'!! JM almnnemeuts-prijs dezer Courant is f 2 ,75 voor drie maanden, en f De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomenen de betaimg ,jeschiedt complant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De imending der Admrtentien behoort te geschieden des morgens wor 10 we, mdien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien u-orden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van nuttc-i lijks- Geboorte- en üoodbekendmalnngen waarvan de prijs isvan een lot zes regels - ƒ1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. De-elve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke plaatsing cent Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De COMMISSIE uit het PROVINCIAAL GEREGTS- HOF in ZEELAND, te zaraeiigesteld ter voldoening aan Art. II der Wet op het Notaris-Ambtvan den p Julij 1842 Staatsblad 110. 20), tot het afnemen der Examina van hen die verlangen mogten zich in staat gesteld te zien om naar het Ambt van Notaris te dingen, maakt bij deze aan de belanghebbenden bekend, dat zij tot het bedoelde einde zal vaceren op IVoemdag den vier-en-t-\vintigUen November eerst komende des voormiddags te tien ure en volgende dagen (is 'C nood) in een der Vertrekken van het Hofgebouw. De Commissie herinnert voorts de Adspiranten aan de voorschriften van Art. 13 dor voorschreve Wet, en verlangt overigens dat zoodanige Stukken welke aan haar moeten worden ingediend, tijdig en portvrij zullen worden bezorgd ter Griffie van den Hove. Middelburg, den 19 October 1847. De Procureur-Generaal De Commissie voornoemd, bij den Hove S. de WIND Vice-President. ACKERMANS. P. HERKLOTS Raadsheer. Gewone Vergadering met de Leden tot het opnemen en sluiten der Rekening, alsmede het verkiezen van een nieuw Lid in het Bestuur, op Donderdag den 28 October, des namiddags ten 2 ure. Groot Examen op de Zang- en Muziekschool op Zaturdag den'30 October, des namiddags ten één ure tot bijwoning van hetwelk de Ouders der Eleven alsmede de overige Le den der Vereeniging met hunne Dames, beleefdelijk worden uitgenoodigd. Middelburg, den 25 October 1847. Namens Bestuurders J. W. VAN SONSBEECK Secretaris. TOT BEVORDERING VAN LANDBOUW EN VEETEELT IN ZEELAND. VEREENIGDE VERGADERING der Afdeelings-Bestn- ren in IVakheren, van bovengenoemde Maatschappij, op Maandag den i November aanstaande in het Lokaal der Concertzaal, des voormiddags ten tien ure. Als onderwerp ter behandeling zal worden voorgedragen De aanwending van het Zoutzoo wel ter bevordering van de vruchtbaar heid van den Akker, als tot instandhouding van de gezond heid van het Vee." Middelburg, den 28 October 1847. Intusschen maakt eene gebeurtenis, in de hoofcplaats van het Sonderbond voorgevallen, het waarschijnlijk dat de land dag, alvorens den uitslag van de zending der eedgenoot- schappelijke commissarissen te kennen militaire maatregelen te^en Li'cern zal moeten nemen. De regering van dat kan ton moet namelijk den overste Kurz door het Vororth be last met het in ontvang nemen van het zich te Lucern be vindend en aan het eedgenootschap behoorend materieel daar in verhinderd en aan dezen bevel gezonden hebben om zich binnen twee uren uit het kanton Lucern te verwijderen. LONDEN den 23 October. De directeuren der konink lijke bank te Liverpool hebben bekend gemaakt, dat de door de deputatie in de hoofdstad aangewende pogingen zijn mis lukt, maar dat nieuwe pogingen in het werk 2ijn gesteld om hulp te erlangen. Eene partikuliere bank te Liverpool onder bestuur Van den heer IVilson iiad hare betalingen ge staakt men beschouwde zulks echter als een maatregel van voorzigtigheid. In diezelfde stad verkeerden verscheiden groore handelbuizen in gevaar; de heeren T. H. Ltttle- "dale hebben nog in tijds ondersteuning uit de hoofdstad ont vangen; de heeren [Varren Co. hebben met een klein te kort" hunne betalingen geschorst, terwijl twee huizen, die der \^<isrtn Livingston Co. en Scholes&Co., het eerste ten gevolge van uit Indie het tweede ten gevolge van uit Man- Chester ontvangen berigten hunne zaken kunnen voortzetten. Te Newcastle heeft ook eene bank hare betalingen gestaakt. Gisteren liep het gerucht dat zulks met nog meerdere ban- het geval wasonderanderen zeide men het van de FRANKFORT den 23 october. Het Oostenrijksche re geringsblad deelt berigten uit Napelsvan den 9 mede vol gens welke de rust in dat koningrijk nergens meer gestoord is geworden. Den 18 dezer werd de landdag der Zwitsersche con- foederatie te Bern door haren voorzitter geopend met deze weinige woorden dat dewijl de tijd kostbaar washij in plaats van eene rede te houden onverwijld de vraag van den dag behandelen wilde. Hierop refereerde de eedgenoot- schappelijke kanselier uitvoerig over de oorlogstoerustingen tot nu toe en andere vijandelijke stappen van het Sonderbond. De gezant van Zurich stelde nu voor, om alvorens tot meer ernstige maatregelen over te gaan nog eens den weg van minnelijke schikking in te slaan, en daartoe eene proclama tie van den landdag aan het volk der kantons uitmakende het Sonderbond uit te vaardigen en in elk van deze kan tons twee eedgenootschappelijke commissarissen af te zenden, tot het geven van ophelderingen tot leering en tot waar schuwing. Tegen dit voorstel kwamen de gezanten der 7 Katholieke kantons op die alles in het werk stelden om de zaak op de lange baan te schuiven en daartoe voorstelden den druk van het voorstel en de rondzending van hetzelve aan de leden. Hunne pogingen leden echter schipbreuk en de landdag nam, met verwerping van dit tweede voorstel, bet voorstel van Zurich met 12 heele en 2 halve stemmen aan. Onverwijld ging men nu over tot de verkiezing der commissarissen en van de commissie om de proclamatie te ontwerpen, Over deze proclamatie zou in de zitting van den 19 gehandeld worden, en na aanneming zouden de com missarissen onmiddellijk met dezelve naar de Katholieke kan tons vertrekken, doch, uit hoofde van verschil van gevoe len der ontwerpers, was men daarmede voor de zitting van den 20 nog niet gereed en kon alzoo in die zitting deswege oog geeo bepaald besluit genomen worden,. hetwelk echter officieel wordt ken Noord- en Zuid-Wallis-Bank tegengesproken. 'Xen gevolge van den jammervoUen toestand des han dels, moeten verscheiden fabrieken hare werkzaamheden ge heel'staken of verminderen waardoor duizende werklieden buiten bestaan geraken. Te Manchester alleen zijn daardoor 10,341 meiischen zonder werk, en 12,198 arbeiden slechts 4 dagen per week, en dus is het bijna overal gesteld, waar- uit men kan opmaken welk eene ellende die ftbriek-distric- ten te wachten staat. Niet alleen wordt het Rijk verontrust door de handels crisis ook de toestand van Ierland wordt meer en meer zorgbarend. Den 13 dezer is te Dublin eene vergadering van aartsbisschoppen en bisschoppen van Ierland gehouden ten einde te overwegen wat hun in de tegenwoordige omstandig heden te doen staat. Aldaar is besloten eene memorie aan de koningin of de regering in te dienen in welke de toe stand der lersche armen voornamelijk in het zuiden en wes ten wordt blootgelegd, en aangedrongen op l'Ct nemen van spoedige en krachtdadige maatregelen tot leniging van den tegenwoordigen en voorkoming van den toekomenden nood. Ook is besloten een adres aan den Paus te rigten ten ein de hem dank te zeggen voor de aan Ierland bewezen gun sten en hem geluk te wenschen met zijne voorspoedige en heilzame regering. De Sarah Sands is heden te Liverpool aangekomen welke tijdingen van Nieuw.York medebrengt, loopende tot den dezer: De berigten van Mexico loopen tot den 16 september en bevestigen diewelke door de Oxford zijn aangebragt. Generaal Scott was geheel in het bezit der stad Mexico hoewel hij vele manschappen men zegt ongeveer een dui zendtal daarbij verloren heeft. Ook de Mexicanen hebben meer dan 4000 man verloren. De Mexicaansche generaal Bravo is gedood Santa-Anna is gewond doch hij heeft zich met al de troepenwelke hij bijeen kon brengennaar Guadeloupe begeven. Volgens geruchten zouden ook de Amerikaansche generaals Smith en Pillow and IVorthge dood zijn doch dit verdient in allen gevalle nadere beves tiging. De Sarah Sands brengt 40,000 p. st. in goud mede. PARIJS den 23 october. Naar men verneemt zijn thans onderhandelingen geopend tusscben de Fransche en Engel- sche kabinetten tot het wijzigen van sommige bepalingen in de voor eenige jaren aangegane overeenkomsttot wering van den slavenhandel. Men weet, dat deze onder medewer king van den hertog de Broglio geslotene overeenkomst, vroeger aanleiding heeft gegeven tot menige aanmerking van de zijde der Fransche kamers. Het schijnt dat men niet zonder vrees is dat de te maken wijzigingen, welke onder anderen betrekking zuilen hebben op het aantal schepen hetwelk door de beide gouvernementen tot het beletten van dien handel zal worden gezonden op nieuw tegenspraak zullen ontmoeten. In de overeenkomst zullen zoo men be- rigt, ook eenige bepalingen worden gemaakt, strekkende om de kleine vorsten op de Afrikaansche kust welke den sla venhandel thans openlijk drijven te noodzaken hiermede op te houden. De beroemde dichterde heer de Lamartinewiens vrijzinnige denkwijze algemeen bekend is, die van dezelve herhaaldelijk heeft doen blijkenzoo in zijne geschriften als in de door hem in de Fransche kamer der gedeputeerde gehoudene redevoeringen en die zich onlangsbij gelegen heid van een hem door de kiezers te Macon aangeboden eeremaaltijd zeer op den voorgrond heeft gesteld heelt weder een nieuw manifest doen bekend maken hetwelk in de staatkundige kringen groot opzien baart. In dit zeer uitgebreide stuk ontwikkelt de heer de Lamartine op nieuw in het breede zijne denkwijzeomtrent het democratische en parlementaire regerings-beginsel. Hij verlangt, dat de koning datgene zal verleenenwaartoe hij zich door het aanvaarden der regering in het jaar 1830, plegtig heeft ver bonden alsde souvereiniteit van het volkhet kiesregt voor alle staatsburgers geene bezoldigde ambtenaren in de wetgevende kamers de onschendbaarheid van den koning de prinsen van den bloede eenvoudige staatsburgers vrijheid van drukpers door het herroepen der september-wetten vrij heid der eerediensten door algeheele afscheiding van kerk en staatvrijheid van onderwijs in den ruimsten zin van da: woord, onder dien verstande echter dat de staat het toezigt op de zedelijke strekking van hetzelve zal behouden. Nog verlangt de heer de Lntnartine dat zal worden ingevoerd een armen-taxe; voorts de oprigting van hospitalen voor be hoeftige zieken en van werkplaatsen voor gezonden de be noeming van een ministerie van liefdadigheid, hetwelk jaar lijks eene begrooting zal opmaken van de sommen door den staat als liefdegiften af te zonderen en verkondigt hij dat wanneer het gouvernement dezen of dergelijken weg zal vol gen hij bereid is hetzelve met alle krachten te ondersteunen zonder te vragen of het eene kroon een' mijter of een' hoed draagt. Algemeen vermoedt men dat de beschouwingen, welke de heer de Lamartine dezer dagen in het licht heeft gegeven no pens de Fransche omwenteling hem aanleiding gej:even heb ben om zich nogmaals nopens zijne staatkundige grondbegin selen te verklaren. Door den minister van koophandel is aan drie genees- heeren der faculteit van Parijs de zending opgedragen den loop der cholera in de landen waar die thans v/osdt te gaan bestuderen. Het zijn de doctoren Beau, Monnereteu Contour; zij zullen zich naar IMoscou Odessa en Trebi- zonde begeven, Teregt wordt de instelling van den staatsraad in den Kerkelijken Staat als eene merkwaardige gebeurtenis aange merkt. Het daartoe strekkende besluit is voorafgegaan door eene aankondiging bij wijze van toelichtende memorie, waar bij de Paus verklaart, dat hij reeds bij de instelling van den stedelijken raad voor Rome, het voornemen had opgevat, om afgevaardigden uit de provincie naar de hoofdstad te ontbieden en aan de Pauselijke Staten eene instelling te ge ven, welke, door de overige Europesche Staten hoog ge waardeerd, in vroegere dagen den roem heeft uitgemaakt van den H. Stoel. Die voorafspraak houdt voorts nog in „Wij zijn overtuigd, dat, wanneer wij door de kennis en voorlichting der personen met het vertrouwen der provin ciën vereerd, zullen worden ondersteund, wij met meer ze kerheid de hand zullen slaan aan de wijziging der algemeen.e administratie. Dit is het doel, hetwelk wij ons in de eer ste plaats hebben voorgesteld en zeker zullen bereiken daar onze wil krachtig wordt ondersteund door de gema tigdheid der gemoederen, waardoor de inzameling van vruch ten waartoe het zaad reeds vooriang is verspreid, gemak kelijk wordt gemaakt. Zoo zullen wij aan de geheele we reld, hetzij met luider stem, hetzij door de drukpers, doen kennen dat eene door ware godsdienstige beginselen in geestdrift geraakte en tevens aan haren vorst onderdanige be volking eene staatkundige weldaad weet te waarderen, en dat zij hare dankbaarheid deswegens met gematigdheid en bezield door een' geest van orde en ondergeschiktheid aan den dag weet te leggen." Het schijnt, niettegenstaande in dat besluit herhaaldelijk voorkomt, dat de Pauselijke regering geheel uit eigene be weging tot het instellen van den Staatsraad is overgegaan, dat het hoofd van den Staat dien maatregel heeft moeten ver ordenen om de menigte te vrede te stellen welke meer of min in spanning was geraakt tengevolge van eenige door de partij van het behoud in het staatkundige doorgedrevene maat regelengedurende de afwezigheid van den kardinaal Fer- rettidie zich uit Rome had verwijderd, om op het land eenige rust te nemen. Eene deputatie was uit Rome naar den kardinaal gezonden, die op zijnen onmiddelijken terug keer had aangedrongen. De kardinaal had aan het hem ken baar gemaakte verlangen voldaan, en dadelijk na zijne terug komst in Rome was het bovengemelde besluit uitgevaardigd. De laatste berigten uit Madrid zijn van den 17 dezer. Behalve eene koninklijke ordonnantie, waarbij de reg'erlijke overheden worden gelast de vervolging te staken van alle regtsgedingen ter zake van overtredingen der wet op de openbare drukpers, behelzen die berigten niets van eenig overwegend aanbelang. Tusschen de leden van de konink lijke familie scheen voortdurend eene wenschelijke overeen stemming te heerschen.

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1