BUITEN GEWVO NE MIDDËLBURGSCHE COURANT. TVoensdag 20 October 1S4T. OPENING DER STATEN-GENERAAL. (De Geabonneerden ontvangen deze Buitengewone Courant gratis.) 's GRAVE-NHAGE den 18 October. Heden is de gewone zitting der Statcn-Generaal door den Koning met de volgende rede geopend Edel ]Mogexde Heere>-! Met dankbaarheid aan het Opperwezen, erken ik het groot voorregt dat mij geschonken wordt, van mij, in herstelde gezondheid, te mid den van U Edel Mogendcn te kunnen begeven, ten einde deze zitting te openen. Gedurende den afgeloopen tijdkring, hebben zicli geene buitengewone orastandic'heden, in den algemeenen toestand des Vaderlands, voorgedaan. ïsederland verkeert bij voortduring in goede verstandhouding met de andere Mogendheden. De rust in de Overzeeschc Bezittingen is ongestoord gebleven. In Oost-Indie hebben de maatregelen tot het invoeren van eene nieuwe wct'^evinf', zoo veel doenlijk overeenstemmende met die van het IMoe- deiiand, een begin genomen. De aldaar afgekondigde wetboeken zullen aan U Edel Mogenden worden medegedeeld. Ook voor de West-Indische Koloniën zijn nieuwe wettelijke verorde ningen in bewerking. In Suriname wordt het Bank-papier van lieverlede door Zilveren Munt vervangen. De Zee- en Landmagt vcrrigtcn de gevorderde diensten met loffelijken ijver, en geven bij voortduring reden van tevredenheid. Het algemeen en herhaald betoond verlangen naar eene uitbreiding van het corps Marechaussee, heeft mij aanleiding gegeven, om dit on derwerp in bepaalde overweging te doen nemen. Ik heb den last verstrekt om te doen nagaan, op welke wijze aan dat verlangen, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk of opvolgend, zal kunnen woorden voldaan, en ik zal niet nalaten de medewerking van U Edel Mogendcn hieromtrent in te roepen, zoodra dit mij blijken zal noodig te wezen. De zedelijke belangen des Volks trekken gestadig mijne opmerkzaam heid tot zich. Het verheugt mij van den staat van het onderwijs, en de beoefening van wetenschappen en kunsten, bij vernieuwing, gunstig te kunnen gewagen. In handel, scheepvaart en verdere takken van nijverheid heerscht hier eene meerdere, daar eene mindere, doch over het algemeen eene gewenschte bedrijvigheid. De gezegende oogst van de meeste gewassen wekt de hoop op, dat de ingezetenen bewaard zullen worden voor die rampen, welke het ge volg zijn van de schaarschte en duurte der levensmiddelenrampen welke in het afgeloopen jaar aanmerkelijk gelenigd zijn door de onbe- krompene liefdadigheidzoo eigen aan den Nederlander. Aan mijne roepstem tot viering van een plegtigen biddag, en van een dankdag, is alom in den lande met godsdienstigen ijver beantwoord. In weerwil van hooge waterstanden en zeevloeden hadden wij dank zij der Voorzienigheid, geene onheilen en schaden te lijden. De staat van 's Pvijks geldmiddelen is gunstig. Edel Mogenden kennen dien volledig uit zeer onlangs gedane mededeelingen. De ope ningen, welke U Edel Mogenden in de tegenwoordige zitting knnnen te gemoet zien, zullen strekken om de overtuiging van dien goeden toestand te bevestigen. Er bestaat gegrond vooruitzigtdat nog in den loop dezer zitting aan U Edel Mogenden het voorstel tot ecnige schuldvermindering zal kun nen gedaan worden. De geheels regeling van het Muntwezen zal nader aan Edel Mo genden worden voorgedragen, en hierdoor deszclfs reeds vergevorderd herstel uit een' diep vervallen toestand kunnen worden voltooid. Eene voor te dragen wet, omtrent het rcgt van aarborg van de Gou den en Zilveren werken, zal de deswege bestaande bezwaren knnnen wegnemen. De algemeene wet omtrent de In- en Uitgaande Rcgten zal, naar het zicli laat aanzien, nog in deze zitting kunnen ingebragt worden. Ik stel mij overigens voor, aan U Edel Mogenden andermaal voor te leggen het bereids vroeger aangeboden, doch onafgedaan gebleven ontwerp van wet, betreffende de ondersteuning van behoeftigen. Ernstig ben ik bedacht op maatregelen, oiu tot stand te brengen ecnige werken van openbaar nut, in verschillende oorden des Piijksdit zou de gelegenheid doen geboren wordenom aan vele handen werk te verschaf fen, en tevens nieuwe bronnen van bestaan te openen. ISog meer andere wets-ontwerpen zullen de aandacht van U Edel Mo gendcn vcreischen; onder anderen, tot wijziging van eenige bepalingen, betrekkelijk de uitoefening van de onderscheidene vakken der Geneeskunde: voorts omtrent de politie en het gebruik der groote en andere Kunstwe- gen, alsmede omtrent de politie en veiligheid der Spoorwegen, en tot wijziging, inzonderheid in het belang van Landbouw en Nijverheid, van de verordeningen nopens den opbou^v onzer vcsthigcn. De onderscheidene ets-ontwerpenuitmakende het Tweede en Derde Boek van het etbock van Strafregt, zullen in deze zitting op nieuw kun* nen behandeld worden. jSa den uitslag, welken de beraadslagingen omtrent de wetten over het Stem- en Kicsregt in de jongste zitting hebben gehad, heb ik rijpelijk overdacht, welk gevolg thans aan art. 6 der Grondwet zou te geven zijn. Het is mij voorgekomen, dat het een vergeefsche arbeid zou zijn, opnieuw te beproeven, om de verschillende gevoelens tot eene gewenschte over eenstemming omtrent dit punt te brengen, en zoo ben ik tot de overtui ging geleid, dat er eene onbetwistbare noodzakelijkheid bestaat, om de bepalingen der Grondwetwelke tot het Stem- en Kicsregt betrekking hebben, te verduidelijken. In eene vroegere rede heb ik gezegd, dat ik niet zou aarzelen, om zoo dra de overtuiging der noodzakelijkheid van het wijzigen der Grondwet bij mij was bevestigd, daarvan door een voorstel aan U Edel Mogendcn te doen blijken. In verband met die verklaring, en bij het besef, dat het welzijn van den Staat medebrengt, om bij die zelfde gelegenheid ook ecnige andere bepalingen der Grondwet, welker wijziging noodig kan worden geacht, te veranderen, is het mijn voornemen, hiertoe, in den loop dezer zitting, aan U Edel Mogendcn de vercischte voorstellen te doen. Die voorstellen zullen het bewijs met zich brengendat ik geene veran deringen schroom, welke geacht kunnen worden tot werkelijke, door de ondervinding aangewezene verbeteringen in het Staatsbestuur te zullen lei den. Ik zal ze aanbieden met dat vertrouwen, hetwelk mij het bewust zijn schenkt van niets te beoogen, dan hetgeen het waarachtig heil van Nederland kan bevorderen, en ik voed de hoop, dat Edel Mogenden mijne pogingen voor het algemeene best zullen ondersteunenen door een bedaard en welberaden overleg tot een goed einde helpen brengen. Meer dan immer zullen wij daarbij behoefte gevoelen aan den zegen des Almagtigcn. Hy vei-lichte ons door Zijne wijsheid en besture de harten des Volks dat het eendragtig blijve en, gelijk het dit tot hiertoe deed, de waic vrijheid zoeke in liefde voor orde en in onlzas; voor overheid en wet. Ik verklaar hiermede de zitting der Statcn-Generaal geopend. TER DRUKKERIJ VAX DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1