IIDDELBÜRGSCHË C O R A IV T. M N^ 124. Zaturdfag 16 October. BESTUREN co ADMINISTRATÏEN. NIEUWSTIJDINGEN. lü AANBESTEBIJSG. .4-4JSBE S TEBIKÜ. WEBERL. M.41SVEL-MA.dTSCIIJ[PPTJ. ülcbcvlitttbcn. m De abonnemcntS'prijs dezer Courant is f2,15 voor drie maandenen franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling neschicdt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. .De inzending der Advcrtentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, mdien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Adcertcnücn worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwe lijks- Geboorte- en Doodbekendmalnngenwaarvan de 2>rijs isvan één tot zes regeh f 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalsoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De DiyKS-DIRECTIE der Watering Ooster-Z;vake c. a. en Mtdden-Zwake c. a. zar/'öp^Doiïfferdag den 28'öctober 1847, des namiddags ten drie ure, in liet Gemeentehuis te's GRA VENPOLDER aanbesteden Het bouwen van eene STEENEN SUATIESLUIS met de daarbij behoorende Werken in den te rectificeren Zeedijlc van den Boonen-Poldermet het opwerken van dien Zeedijk over eene lengte van ongeveer 73 Ellen, benevens het uitbreken der oude Houten Sluii en het bouwen eener SLUISWACHTERS-WONING. Alles met inbegrip der daartoe vereischt wordende Mate rialen. Het Bestek en de Conditien zullen ter lezing liggen in het Gemeentehuis voornoemd terwijl daags te voren en of den dag der Besteding telkens des morgens ten tien ure locale aanwijzing zal gedaan worden en intusschen nadere informatien te bekomen zijn bij den Ontvanger-Griffier dezer Wateringen C. P. Leus^wck H. zn.te Zvvake. Het COLLEGIE van REGENTEN over het Arm Cast en IVeeshuis teVLISSINGEN zal, op Vrijdag den 22 Octo. her 1847, des voormiddags ten 10 ure precies, in het Ge sticht No. I (G<7j//////s) in het openbaar aanbesteden de levering der benoodigde LEVENSMIDDELEN BRAND STOFFEN, KLEEDING en SCHOEISEL, ten dienste dier Gestichten, in het jaar 1848, zoomede der Behoeften voor de Spijsbereiding, in het Winter-Saizoen van 1847 op 1S48 waarvan de conditien dagelijks ter lezing liggen bij den Ama nuensis en Rentmeester in de WagenaarstraatWijk I. No. 98. De DIRECTIE maakt bekend, dat düo~r haar zullen worden geveild Te AMSTERDAMop Donderdag den ii Noven:ber 1847, 8700 Kranj. en Kanass. Java SUIKER liggende aldaar. 775Ó Dito DITO, Wgg. X.Q Rotterdam. 3154 Dito DITO, Dordrecht. 2547 Dito DITO, Middelburg. of zoo veel minder als daarvan door het niet tijdig binnen komen der nog verwacht wordende partijen mogt ontbreken. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 13 October 1847. VAN DER OUDERMEULEN, President. F. SCHUURMAN, Direct, fung. Secretaris. FRANKFORT den 11 octoher. De bijzondere berigten uit Zwitserland melden, dat de dagbladen van het kanton Tessino het gerucht logenstraffen als of het bestuur van het zelve zich tot het voorzittende kanton had gewendom militairen bijstand, indien de besluiten van den landdag niet ten uitvoer niogten worden gelegd. Te Geneve liep den 8 dezer het gerucht, dat de vijf groote mogendheden eene vereenigde nota bij het voorzittend kantonsbestuur hadden doen aanbieden die inhield dat zij lusschen beide komen zouden wanneer de Katholieke kantons mogten worden aangevallen maar tevens hare goede diensten beloofdenom tot eene vreedzame ontbinding van den Son- derbond mede te werken. In de kantons Geneve en Waadt- ïand schijnt de openbare meening eenigzins minder ongunstig ten opzigte van dat afzonderlijk bondgenootschap gestemd te worden, hetwelk de regeringen dier beide kantons niet wei nig verontrust. Het uitvoerend bewind van Berne heeft al zijne troepen op piket gesteld, en verordend dat drie batail- lons den 11 dezer de stad Berne bezetten zouden. In de ■hoofdplaats van Schwijz is de landstorm gemonsterd. In Lucerne bedraagt het getal der weerbare manschappen be halve de vrijkorpsen niet minder dan 27,000. Volgens brieven uit Italië, moesten al de oneenigheden tusschen den Paus en Oostenrijk opgehouden hebben en zou den de Oostenrijksche troepen Ferrara den 25 september heb hen ontruimd; officiële berigten zijn daarvan echter nog niet ontvangen. PARIJS den 11 October. Eindelijk is de minister van financiën er toe overgegaan de zoo dikwijls aan- en afge kondigde leeniiig te sluiten. De Moniteur behelst de aan kondiging, dat dezelve den 10 november aanstaande zal toegewezen worden, doch slechts tot een bedrag van 250 millioen fr., daar het gebleken is dat de schatkist uit andere hulpbronnen zal kunnen voorzien in de overblijvende 100 millioen fr., van de 350 millioen waarop de leening vroe- ger was bepaald. Men zegt, dat de tegenwoordigheid van den heer Baring te Parijs veel heeft toegebragt om de lee- ning te doen doorgaan. De bankier heeft den minister doen opmerken dat de onzekerheid dier leening onophoudelijk de beurs drukte en de iinantieie -bezwaren der overige beur zen slechts vermeerderde. Het ministerieel ochtendblad meldt in het wekeüjk- sche overzigt over de beurs te Parijs dat de openbare fond sen iets zijn verbeterd, zoowel als de spoorweg-actien hoewel de Engelsche fondsen voortdurend zijn blijven dalen. Men heeft waarschijnlijk begrepen, dat, dewijl de geld-crisis in Groot-Brittanje tot nu toe geen der groote huizen van Frankrijk, in wier handen de geldhandel der twee rijken zich bevindthad bereiktwij ons vrij mogten rekenen van deze onheilen onzer naburen. Weldra zullen ook in Lon den de faillissementen ophouden naar luid der laatste tij dingen begint het vertrouwen zich aldaar te herstellen en do intrest minder te worden. Men hoopt dat de bank zich wat gemakkelijker zal toonen, en dat eenige der huizen, die zich op de grootte lijst der bankroeten bevinden hunne betalingen zuilen kunnen hervatten, en zich herstellen van de onverwachte teleurstellingen ondervonden door het schor sen van de gewone voo.scbouen der bank. Eergisteren zijn \^nni Jérênie Bonaparte gewezen ko ning van Westfalen en zijn zoon prins Napoleon Bonapar te in eene partikulicre audiëntie door den koning ontvangen. Volgens sommige dagbladen heeft men in de magazij nen van de marine te Tonkin last bekomen om eenige dui zenden geweren voor de Pausselijke regering gereed te ma ken en af te schepen. In Rome liie'.d men zich voorname lijk bezig met de uitrusting en oefening van de burgerwacht. Het Journal des Déhats bevat de volgende beschou wing over de Spaansche aangelegenheden Het einde der ministeriele krisis in Spanje is vrij on verwacht geweest of toegeschenen. Nog weinige dagen ge- I leden was d? partij <velke volgens onze meaning de ba- langen van Spanje het meest benadeeld en die tevens ge houden wordt vijandig tegen Frankrijk gestemd te zijn op het punt de magt in handen te krijgen. Alstoen vroeg men aan do Fransche regering reltenschap van den uitslag der door liaar gevolgde staatkunde men verweet haar de rust van Enropa in de waagschaal gesteld te hebben om met eene nederlaag en de vestiging van een vreemden invloed te Madrid te eindigen. Wij voor ons zonden bij eene kort stondige zegepraal van die partij, nog niet alles verloren hebbon geacht; want wij stellen te vee! vertrouwen in de gevoelens van onafhankelijkheid der Spaansche natie in het oordeel harer koningin om niet overtuigd te wezen dat beide te eeniger tijd de gevaren der staatkunde, Vi'aartoe men haar wegslepen v.-ilde zouden ingezien hebben. Ein delijk evenwel hebben de zaken een keer genomen en ter stond daarop hebben wij ook opgemerktdat de toon van het twistgeschrijf veranderd is. In gelijke mate als men het gevaar van gisteren had willen vergrootenzou men nu den gelukkigen uitslag van heden wensciien te verkleinen en zoo men aan alles wilde ge'oof hechten wat er omtrent de oorzaken der laatste verandering van het Spaansche ministe rie gezegd en uitgestrooid wordt, dan zou, wat zoo even nog voor een groot staatkundig vraagstuk werd gehouden, nu als eene ellendige questie van intrigue beschouwd worden. Wij mogen het ware karakter van eene gebeurtenis welke op eene veel ernstiger wijze behoort verklaard te worden, niet aldus verkeerd laten voorstellen. Wij behoe ven in geenen deele de staatkunde van het Fransche gouver nement te verdedigen want hiervan is op dit oogenblik geen sprake. Het zijn niet de Fransche belangen, maar die der Spaansche natie welke te Madrid gezegevierd hebben. Spanje heeftdoor die partij weder op het kussen te bren gen welke het meest geschikt is om de rust de vrijheden en de onafhankelijkheid aldaar te verzekeren niet het voor deel van Frankrijk, maar bet zijne behartigt, en dat moet Frankrijk als het meest gewenschte aanmerken. Maar wij kunnen in geenen deele toelaten dat eene vraag van natio nale staatkunde tot eene hof-intrigue worde verlaagd. De waarheid is dat in den te Madrid gevoerden strijd niet deze of gene persoonlijke invloed, maar twee zeer on derscheidene beginsels, twee geheel verschillende staatkun dige rigtingen tegenover elkander stonden. Aan de eene zij de bevond zich een ministerie, op het punt om Spanje eenen weg te doen inslaan waarvan de noodlottige gevolgen moei- jelijk te voorzien waren. Dat ministerie bevond zich reeds bij zijne optreding in regelregten strijd met het wetgevend ligchaam bij hetwelk het verzekerd was slechts eene vijan dige meerderheid te zullen ontmoeten. De eerste daad van dat ministerie zou bestaan hebben in eene ontbinding van dat wetgevend ligchaam in de zamenstelling en oproeping van een ander en in het voorstellen aan die kamers van ont- \verpen welke de grondwetten van het rijk zouden veranderd hebben. Wij hebben reeds vermeld wat die'-mannen zich voorstelden wat zij openlijk beleden wat zij door alle mogelijke middelen zochten tot stand te brengen en ten einde hunne voornemens ten uitvoer te leggen begonnen zij met de vinnigste persoonlijke vijanden der kroon terug te roepen. Aan de andere zijde bevonden zich mannen en eene par tij die aan de persoon der koningin, aan de constitutie aan de orde aan de bestaande wetten gehecht waren en het vertrouwen der wetgevende magt en den steun van eene constitutionnele meerderheid mogten bezitten en daarom niet noodig hadden zich op een gevaarlijken en avontuurlij ken weg te begeven ten einde de zaken van het land te besturen. Tusschen die twee partijen tusschen die mannen welke gereed waren om de rust van het rijk en de zeker heid van den troon op het spel te zetten en hen die zich als de ijverigste verdedigers der kroon en der nationale on afhankelijkheid betoond hadden was de keuze niet moei- jelijk en het was niet noodig die op eene andere wijze te verklaren. Het volk en de koningin van Spanje hebben ge weigerd zich op den revolutionairen weg te bewegen waar op men beide wilde brengen, en zij hebben het gevaarlijke spel niet langer verkiezen te spelen. Ziedaar de ware re den, waarom de gematigde partij wederom de magt heeft in handen gekregen. De verandering heeft dus om ernstiger en grondiger redenen, dan die welke sommigen voorgeven, plaats gehad. Voor het oogenblik hebben wij ons niet met de aan deze of gene personen toegekende rol in te laten. Wij willen gaar ne voor slecht onderrigt doorgaan, en wij hebben ons gren zen voorgeschreven, binnen welke wij ons van alle mede dinging onthouden." PARIJS den 12 October, Men leest in het Journal des Déhats Men heeft heden alhier brieven uit Napels van den ;S september ontvangenop welke wij het volkomenste ver trouwen mogen stellen en die alles bevestigen hetgeen wij reeds zoo dikwijls nopens de ge'oofwaardigheid der tijdin gen hebben gezegd, die te Marseille en Maltha omtrent de zaken in en de toestand van Italië worden ontworpen. Wat nu aangaat hetgeen onlangs in het koningrijk der beide Sicilien is voorgevallen heeft men niet durven zeg gen dat de opstandelingen in Calabrie over eene magt be schikten van 4000 man infanterie, 700 ruiters en 17 stuk ken berggeschut heeft men niet berigt dat de generaal Nnr^ziante bij Cosenza geslagen was; dat van de Calabriers en Abruzzes de vlammen opstegen dat vijf-en-zestig der voornaamste familien uit Messina al hunne bloedverwanten hadden zien fusilleren door de koninklijke troepen; dat zeifs de koning was gevangen genomen enz. Niets van dit alles is waar. Da bewegingen der insur- rectie die op onderscheidene punten zijn uitgebarsten hebben nooit een zoodanig gewigt bekomen dat zij het be wind van Napelswezenlijke en ernstige bezorgdheid heb ben verwekt, en dit is zóó waar dat het voornaamste hoofd van den opstand, Romeo, zich zelfs aan de koninklijke troe pen heeft overgeleverd, hetgeen, om dit in het voorbijgaan te zeggen niet schijnt aan te duiden dat alle die in handen der openbare magten vielen zonder medelijden werden doodgeschoten. Thans is de opstand overwonnen en het bewind dn konings heeft overal genoegzame sterkte, en is overal mees ter der gelegenheden. .'^Ile oorden die eenige vrees zouden kunnen doen ontstaan zijn door ontz:,g inboezemende magt bezet, en mobile kolonnes doortrekken de provinciën; het geen trouwens jaarlijks op gelijke tijdperken plaats heeft. Maar dit is nog niet de geheele waarheid, noch het beste gedeelte der waarheid. Wij bonden het ook voor zeker, dat koning Ferdinand niet ongevoelig is gebleven noch voor de beklagenswaardige voorvallen die sedert eenige jaren bij herhaling de vrede in zijn koningrijk hebben gestoord noch voor de glorierijke beweging die Pius IX bij de rege ringen en volken van het Schier-eiland heeft opgewekt; wij meenen te weten dat zoo hij krachtdadig de opstand heeft beteugeld hij ook de noodzakelijkheid gevoelt om voortaan toe te geven aan de vrijzinnige denkwijze en dat hij be looft heeft, na de overwinning, ten opzigte der overwon nenen te zullen gebruik maken van het schoonste voorregt die de magt en het koningschap verleenen goedertierenheid." 'sGRAVENIIAGE den 12 october. De laatste en dik werf langdurige raadsvergaderingen der ministers, ofschoon niet geheel vreemd bij de aanstaande opening van de zitting der Staten-Generaal zijn niet onopgemerkt gebleven en hebben onder anderen aanleiding gegeven tot het gerucht alsof bij die gelegenheid ook de vraag zoude zijn overwo genof men in den tegenwoordigen stand van zaken zoude kunnen overgaan tot eene wijziging van de grondwet. Ten gevolge daarvan leest men heden avond in een der dagbla- den welke hier ter stede het licht zien dat er hoop be staatdat in Zr. IMs. aanspraak bij de opening der aan staande zitting, zal voorkomen dat Z. M, thraü h;t tijd-

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1