MIDDELBUMGSCHE C O U M A IV T N«. 121. Zalurdag 1847. 9 October. NIEUWSTIJDINGEN. Jfranltrtjfe. flcbevlAttbcn. De ahonncments-prijs dezer Courant is 275 voor drie maanden, en franco per Post f3. I)e abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling nesclüedt complantof bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adverlenlien behoort te gescliieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nomnier wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwe lijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs isvan één tot zes regels f 1 ,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke plaatsing ecner Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet ivorden betaald. FPvAN:CFOU.T den 4 oc/oier. ^1^n verzekert, dat Z. M. de koning van Pruissen een der lieeren von Rothichild heeft uitgenoodigd om eene bijeenkomst met lioogstdenzelven in Silezie te lioiiden, ten einde zoo mogelijk, aan de Priiis- sische regering de benoodigde gelden tot den aanleg van den oostelijken spoorweg te lielpen verstrekken. Uit zekere bronnen blijkt het, dat voor eenige dagen aan de Pruissische gezanten bij het hof van Weeiion, Tu rin, Rome, Florence en Napels, op allerhoogst bevel, de instructien gezonden zijn, zich in elk geval aan Oostenrijk aan te sluiten en volgens zijne inzigten te handelen. De berigten uit Zwitserland ontvangen bevestigen dat aldaar de spanning toeneemt, en wel zoo zeer, dat het bij na niet meer twijfelachtig isdat de partijen tot de wape nen de toevlugt nemen zullen. In eenen brief uit Bern van 30 september, wordt gemeld, dat, terwijl het besluit van Schweitz om niet uit het Sonderbond te treden onder de kantons van dat bond groote geestdrift heeft verwekt, aan den anderen kant de jcantons der meerderheid zich gereed maken om de bepalingen van den landdag te doen gelden. Bern, Zurich en Waadt beantwoorden de weerspannige hou ding der Katholieke kantons door groote krijgstoerustingen. Zurich heeft de geheele militie 16,000 man, marschvaardig. Waadt heeft een leger van 18,000 man op de been, en vormt daarenboven vrijkorpsen van jongelieden die vol geestdrift zich vrijwillig aanbieden. Bern heeft 14 bataillons keur-infanterie gereed om op het eerste teeken op te ruk ken. Het minste voorval kan een bloedige strijd doen ont staan eer nog de landdag een besluit genomen heeft, zoo zeer zijn de har'stogten der beide partijen in beweging. Uit Koppenhagen schrijft men van den 16 september. De rijke en kostbare bibliotheek van de koninklijke socië teit van IJsland-cbe letterkunde te Koppenhageis dezen morgen geheel verwoest door een brand, welke het gebouw waarin zij geplaatst was heeft vernield. Dit verlies is zeer groot, daar in deze bibliotheek meer dan 2000 onnitgegevene handschriften waren, bonevens eene talrijke verzameling exemplaren die éénig waren, van oude in IJsland gedrukte werken. De verwoesting van deze bibliotheek herinnert aan die van de bibliotheek der Arna-Magnoea stichting, die uit meer dan 40,000 IJslandsche handschriften bestond en die verbrand is in het bombardement van Koppenhagen door de Engelschen in 1807. PARIJS den 4 October. Er zijn heden gewigtige tijdin- gen uit Italië ontvangen. Brieven uit Rome van den 25 september melden op eene stellige wijs, dat Ferrara door de Oostenrijkers ontruimd is. Men weet niet zeker wat deze ontknooping bewerkt heeft. Sommigen spreken van de tus- schenkomst eener buitenlandsche mogendheid anderen den ken dat de bedoelingen van het Weener kabinet verande ring ondergaan hebben, ten gevolge van eenen eigenhandi- gen brief, door Paus Pius IX aan den keizer van Oos tenrijk gezonden. Men had gezegd, dat in eenen ministerraad, onder voorzitting van den heer Giiizot gehouden besloten was, de kamers tegen den 6 december aanstaande zamen te roepen dit wordt thans tegengesproken onder bijvoeging dat die mi nister sedert zijne verheffing tot president van den raad nog niet eenmaal in het geval geweest is, die nieuwe waar digheid uit te oefenen. De berigten uit Madrid van 29 september houden in, dat de minister Salamanca besloten heeftom eerlang be langrijke decreeten uit te vaardigen betreffende de Spaan- sche geestelijkheid den beurshandel en de tarieven van in- en uitvoer. Men verzekert thans in Madrid dat die be windsman de cortes-vergadering vooreerst niet zal ontbinden, maar daartoe dan alleen zal overgaan ingeval dat wel gevende ligchaam weigeren mogtom de door hem voorgestelde wet ten te bekrachtigen, 'sGRAVENHAGE den 5 october. Z. M. de Koning wordt morgen van Tilburg terug verwacht. Met genoegen verneemt men dat de gezondheidstoestand van Z. K. H. Prins Alexander jn de laatste dagen gunstiger is geweest. De minister van finantien heeft, krachtens koninklijk besluit van den 2 dezer bekend gemaaktdatvan donder dag den SI tot en met zaturdag den 23 october aanstaande, alsmede nog op maandag en dingsdag, den 25 en 26 dier maand bij de Nederlandsche Bank en bij de betaalmeesters .in de^ arrondissementen met uitzondering van dien te Am sterdam op de gewone kantooruren ter inwisseling kunnen worden aangeboden alle Zeeuwsche Rijksdaalders of stuk ken van twee guldens zestig cents; dat de Zeeuwsche Rijks daalders met den 24 october e, k, buitgn omloop vyorden gesteld en dien ten gevolge niet meer in betalingen voor de schatkist zullen aangenomen worden, noch door de ingeze tenen zullen behoeven te worden aangenomen. De gedeelten van Zeeuwsche Rijksdaalders zijn echter in deze buiten- koersstelling en inwisseling niet tiegrepen. Nog heeft de minister van finantien ter algemeene kennis gebragtdat bij de op heden, ten kantore van den Staats raad, agent van het ministerie van finantien te Amsterdam, plaats gehad hebbende inschrijving tot tegeldemaking van duizend actiën in de Nederlandsche Bank aan het Rijk toe- behoorende ter bestrijding der uitgaven tot herstel van het Nederlandsche muntwezen juist voor een bedrag van elf honderd actiën is ingeschreven zullende ingevolge art. 4 van het berigt van den 17 september jl. dat bedrag tot dui zend actiën worden teruggebragt, en zal mitsdien van die vermindering, in evenredigheid der gedane inschrijvingen, ten spoedigste aan de belanghebbenden worden kennis ge geven. Men verneemt dat de heer Bruce dadelijk na de ope ning der Kamers van de Staten-Generaalzijn ontslag als lid der Tweede Kamer zal inzenden en dat de provinciale Sta ten van Overijssel onmiddellijk zullen worden bijeen geroe pen, ten einde in zijne plaats een lid voorde Tweede Ka mer te kiezen. De commissie tot de behandeling van 's Rijks munt- materiaal, zal in 's rijks muntgebouw te Utrecht op den 18 dezer aanstaande 's namiddags te één ure, te koop aanbieden vier partijen elke van 2500 Ned. ponden doorgesnedene Zeeuwsche Rijksdaalders. Heden is alhier ontvangen een valsche gulden dra gende het jaartal 1845, welke zoo zeer op den echten ge lijkt, dat de valschheid niet dan bij naaiuvkeurige beschou wing te ontdekken is. De eenige kenteekenen zijn de doffe klank de loodkleur en de onzuiverheid van den rand en het randschrift. Uit Luxemburg wordt van den 1 dezer geschreven dat Z. M. de Koning Groot-Hertog besloten heelt, dat de graan- en meelsoorten, alsmede de gedroogde groentens, vrij zullen zijn van het uitvoerregf waaraan zij bij den uit voer naar Frankrijk, voorloopig onderworpen waren. Ook is ingetrokken het voorloopig verbod om meelachtige stof fen en aardappelen te disteleren alsmede het verbod tot uit voer van aardappelen. Eenige maanden geleden hebben wij zegt het daghlad van 's Graveuhage verslag gegeven van de eerste afleverin gen van het Répertoire General d''Economie Politique Aucienne et Moderne door A. Sandelin staatsraad in buitengewone dienst van Z. M. den Koning der Nederlanden en bij den boekhandelaar H. Noordendorp alhier het licht ziende. Thans is van dat werk verschenen het vierde deel loopen- de van letter f a totPAG. Om de belangstelling en nieuws gierigheid van den lezer op te wekken zij het voldoende eenige van de titels der onderwerpen op te noemen in dit deel behandeld, en bewerkt door de eerste schrijvers van Frankrijk, Engeland, Italië en Dnitschlanddus luidende: Pachtgelden Geldmiddelen, Onderwijs Kanalen, Ierland, Ellende, Law (de oprigter van het algemeen crediet in Frank rijk) NijverheidMalthusMetalen, Muntwezen, enz. Het Répertoire General bevat een schat van wetenschap en is een gedenkstuk hetwelk ontbrak. Bij den grooten in vloed welke de maatschappelijke huishoudkunde heden uit oefent op de staatkunde is dit werk onmisbaar in de biblio theek van eiken staatsman of publicist. MIDDELBURG den 8 october. Bij besluit van den 6 september jl. heeft Z. M. tot burgemeester der gemeente Ouwerkerk (Zeeland), in plaats van den heer .7. Beverlan- dervroeger eervol ontslagen, benoemd de heer .7, van der Have Czn. Morgen ochtend heeft er eene zon-eclips plaats, welke door de sterrekundigen als de grootste in deze eenw is aan gekondigd. Ofschoon bij ons niet ringvormig, zoo als voor Luxemburg, een groot gedeelte van Frankrijk enz., zal hare waarneming bij helder weder, ook hier zeer belangrijk we zen want de grootte der verduistering zal op haar mid den 10 duimen 34 minuten zijn, zoodat bijna elf twaalfde gedeelten der zonneschijf verduisterd zullen worden, Het begin der verduistering is kort na het opkomen der zon, dat ten 6 ure 15 minuten des morgens plaats heeft, namelijk ten 6 ure 35 minuten liet midden ten 7 ure 54 min., en het einde ten 9 ure 13 min., middelbare tijd. Onderanderen in den Zeeuwschen Folki-Almanak voor 1847 wordt een naauwkeurig, en met zorg door den heer L. Janse Bz. alhier geteekend plaatje gevonden hetwelk de schijngestalte dezer zon-eclips zeer duidelijk voorstelten vergezeld gaat van een zeer leerzaam vertoog over de eclipsen in hef alge meen door een der redacteurs van dat jaarboekje, ds. H. M. C. van Oosterzee. Niet vóór den 28 julij 1851 zal, na de thans verwachte, eene zon-eclips hier te lande zigtbaar wezen, Vermits de stoombootdienst van Vlissingen op Duin kerken, waarvoor bij resolutie van het ministerie van finan ciën van 31 december 1845, aan den heer D. Dronken te IMiddelburgconcessie tot weder opzeggens toe was ver leend geheel is gestaakt, heeft het ministerie van binnen- landsche zaken op voorstel der heeren gedeputeerde Staten vair Zeeland, bij resolutie vanden i dezer, die concessie in getrokken. Z. Exc. de minister van koloniën heeft aan de Over- ijsselsche vereeniging tot bevordering der provinciale wel vaart 250 stukken van 44 verschillende Surinaamsche hout soorten geschikt voor schrijnwerkers-arbeiddoen toeko men waarvan vele nummers nimmer hier te lande zijn in gevoerd. Deze verzameling zal in het najaar in openbare veiling worden verkocht, terwijl de betaling, in het be lang der minvermogende werkbazen tot in mei zal worden uitgesteld. Den 3 dezer is door de Westerdoksluis te Amsterdam naar het station van den Rijnspoorweg vervoerd eene loco motief met haren tender geheel en al vervaardigd in de fa briek de Atlas, van de heeren Dlxon en Co, aldaar. Deze locomotief, de grootste die ooit hier te lande is vervaar digd behoort tot de bestellingwelke aan die i'i;briek door dezelfde spoorweg-maatschappij in der tijd i;; gedaan. - In de residentie heeft zich even als reeds in verscheidene Vaderlandsche steden het geval is geweest, eene commissie gevormd tot het inzamelen van gelden voor de oprigting van Costers standbeeld te Haarlem. Deze commis sie heeft jhr. ^V. .7. Steengracht van Duivenvoorde tot haren voorzitter verkozen en bestaat overigens uit de heeren dr. F. J. van Maanen, P. F. Giunta d''AlbaniC. Kruseman D. Feegens mr, L. Metman, IF, P. van Stockum en S. J. van den Bergh. Ook te Leyden is eene commissie gevormd bestaande uit de volgende heeren prof. .7. Geel, president, prof. mr. ,1. Ba ke, At. H.R. deBreuk, jhr. ,7. /F. C. Rammelman Elsevier mr. .7. G. la Lnu mr. A. O. E. grazf van Limburg Stirtim en dr. M. de Fries, secretaris. De hoogst belangrijke verzameling handschriften oud heden penningen en munten in der tijd bijeenverzaineld door de heeren K. van Alkamade en mr. P. van der Schel lingzal den 20 december aanstaande te Amsterdam in het openbaar verkocht worden. In de Surinaamsche couranten tot den 16 augustus jl. leest men de volgende berigten In het laatste gedeelte der maand junij kwara de heer F.. .7. Slengarde eerste luitenant-adjudant en inspecteur der nieuwe culturesvan eene zending naar het eiland Aruba op Curacao terug. Behalve eene hoeveelheid aloe-hars en roodhoutbragt hij van dat eiland nog 320 ponden coche nille mede gewonnen op 's Rijks etablissement van cultuur Canacito. Dit is de eerste van Aruba ontvangene bezen ding cochenille die echter thans weldra door verscheidene andere zal gevolgd worden. In het begin van julij is eene verkooping gehouden van 80 zakken cochenille, welke door elkander 3/3 verkocht zijn en in het geheel ruim ƒ10,000 hebben opgebragt. De aankoop is gedaan door den agent der Nederlandsche Han- del-maatschappij. Men berekent de opbrengst der cochenille dit jaar op 16,000 ponden, en dus volgens eene globale berekening, ter waarde van ƒ48,000. Aan een huis te Nieuw-York zijn 11,000 ponden aloë hars van het vorige en 16,000 ponden van het tegenwoordige jaar verkocht a 40 cents het pond. Het geheele provenu is dus 10,800. De koning en koningin van België, zijn met derzelver drie kinderen naar Parijs vertrokkenten einde de 74ste jaardag van koning Lodewijk Filips te vieren. De Brusselsche Indépendance zegt, dat de policie vrijdag laatstl. in den lombard eenige juweelen ontdekt heeft die aan den heer Evenepoelop de Place St.-Géry, behooren. Indien de Indépendance wel onderrigt is, zal dit zeker op het spoor der moordenaars leiden. GRAAJfMARKT. Middelburg 7 October. Hoewel de aanvoer van tarwe over het geheel iveder niet groot was is er toch vooral uit Walcheren meer geveild dan de vorige weeken alzoo de koopers lager gestemd waren is de tarwe 50 ets. gedaald men betaalde heden voor puike nieuwe Zeeuwsche tarwe 12 i 12,25, min dere soort 11,50 11,75 en voor puike jarige Zeeuw sche 15 per mud; de puike jarige Walchersche tarwe is door de bakkers voor 16 en 17 genomen puike nieuwe Walchersche dito kocht men voor 12,25, 12,50, 1 2,75 S" i3> sn mindere soorten voor 11,50 en 12. De rogge ging niet vlug af, echter kon men de puike soorten niet beneden de 8,75 koopen. Winter-gerst is niet aangevoerd zomer-gerst is voor 6,20 per mud verkoc-it. Haver had slechts kleinen handel, Walchersche witte- en bruinebaonen werden nog al ge veild en gevraagd; men betaalde de wittebooneu 11,50 Ji

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1