MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°. 120. m Donderdag 1847^ 7 October. BESTUREN eu ABMÏNÏSTÏIATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. ■t PVBLICJiTIE. ©iL*oot-l5v*itt.injc. iJlcbccïatübcn 'm ;v abonnements-prijs dezer Courant is ƒ2,75 voor drie maanden, en franco per I ost fó. £ZZèZLi worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de hctahng nescMedt mnplantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. Dc-tLnding der Advertentien behoort te gesehieden des niorgens voor 10 nre dezelve in het eerst vit te geven nonmer wil geplaatst hebben. indien men De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met vitzondering van Huwe lijks- Geboorte- en Boodbehendmaldngen waarvan de prijs is van één tot zes regek 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven ie zijnahoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. DE GEDEPUTEERDE STATEN van de Provincie ZEE LAND brengen bij deze ter l^ennis van allendie zulks zónde kunnen aangaan dat de Staten van dit Gewestbij Hnn-Ed. Gr. Achtb. resolutie van den 8 Julij 1847, hebben gearresteerd de navolgende door Zijne Majesteit, bij Iloogst- deszelfs besluit van den 6 September daaraanvolgende, no. 47, goedgekeurde aanvulling van liet, bij Publicatie van den 14 September 1838 ter kennis van de belanghebbenden gebragte REGLEMENT op het beheer en onderhoud en de policie der Buurtwegen en Voetpaden in de Provincie Zeeland. NIEUW ARTIKEL. Art. óóZ'/s. Het verbod tegen het losloopen of weiden van Ezels en andere Dieren, bij Art. 66 omschreven, en de straffen tegen de overtreding van hetzelve bij Art. 88 bedreigd zijn evenzeer van toepassing op Paarden en Veu- lensalsmede op Koeijen en op alle jong Rundvee van welken leeftijd ook, voor zoo ver de bij het eerstgenoemde Artikel bedoelde Buurtwegen niet zijn aangelegd over de Binnendijken of de Velden gewoonlijk tot beweiding be- stemd. Nogtans zal aldaar op dezelfde Straffen het weidend Vee steeds door eenen Wachter moeten worden bewaakt en het Vee het geval van vervoer uitgezonderd van de baan des wegs verwijderd moeten worden gehoudenzoo als almede op gelijke straffen op die plaatsen niet zul- len mogen verblijven Stieren boven de negen maanden en Ossen boven het jaar oud." Zullendeopdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude voorwendendeze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gewoon is te geschieden. Gedaan ter Vergaderkamer van de Gedeputeerde Staten der Provincie Zeeland te Middelburg, den 04 Sept. en i Oct 1847. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve, H. DU BUISSON BECIUS, 1. g. BERLIJN den i octoher. Z. M. de koning van Pruis- sen is den 16 september te Munster aangekomen en woonde den volgenden dag de parade der 13de divisie bij. H. M. de koningin van Pruissen is op hoogstderzelver terugreis van Poffenhofen naar deze residentieden 24 sep tember te Munchen aangekomen en van daar den volgenden dag voortgereisd. Den 27 kwam H. M. te Pillnitz aan. Zoo als uit Hamburg gemeld wordt, zal het opper, geregtshof van appel der vrije steden HamburgFrankfort Lubeck en Bremen, met i januarij 1848, eene hervorming ondergaan. Leden van den raad der vier genoemde steden zijn te Lubeck waar de residentie van genoemd hof is bijeen om te beraadslagen over de daarin te brengen veran- ringen. In allen gevalle zal men er op bedacht zijn om den gang der procedure wat te bespoedigen. Z. K. H. de grootvorst van Rusland is den 25 sep tember van Darmstadt naar Petersburg teruggekeerd. Hoogst- deszelfs gemalin vergezelde hem tot Artheilgen en keerde des nachts naar Darmstad terug. Z. M. de keizer van Rusland is den 14 september, ver^ gezeld van de Russische grootvorstin Maria Nicolajewna van Petersburg naar Moscau vertrokken en den 17 van Mos- €ao naar Orel voortgereisd. Volgens een schrijven uit Weenen van den 24 sep tember is het vertrek der aartshertogin Marie Louise naar Parma op den 14 October bepaald. Haar gevolg is bereids derwaarts teruggekeerd. De keizer van Oostenrijk heeft den Hongaarschon rijksdag'" tegen den 7 november aanstaande ter vergadering opgeroe pen in de eerste plaats om eenen nieuwen palatijn van Hon- garije, in plaats van wijlen Z.K.H, den aartshertog Jos^/);^, te verkiezen en verder om te beraadslagen over eenige an dere in het belang van den staat, noodzakelijke maatregelen. Z. M. zal dezen rijksdag in persoon openen. Zoo ver men tot nu toe verneemt, zullen de voor- ttellen der Beijersche regering aan de stenden van driederlei aard zijn. Eerstens een overzigt over het gebruik der staacs- jnkomsten gedurende 1844 en 1845, verder een overzigt over den toestand van het amortisatie-fonds en eindelijk een Toorstel over de staatsleening ten behoeve der ijzeren spoor.- wegen. Verder zullen uit den boezem der kamer van afge vaardigden verschillende voorstellen ter tafel gebragt worden. In allen gevalle zal deze zitting van den landdag langer du ren als men in den beginne geloofde. Uit Odessa worde van den 7 sept., over de cholera geschreven, dat die ziekte zich ook sedert de helft van julij in het oostelijke gedeelte der Nieuw-Russische gouvernemen ten vertoond had. Uit de daarbij gevoegde tabel van de ziektegevallen op de voornaamste plaatsen blijkt, dat van 639 cholera-zieken 401 gestorven en slechts 40 genezen waren. Op bevel der regering 'zijn overigens in steden dorpen en vlekken de noodige maatregelen genomenter be- hoorlijke verpleging niet alleen der lijders, maar ook om hare verwoesting zoo veel mogelijk te voorkomen. Zoo is onder anderen de verkoop van levensmiddelen en vooral van veldvruchten en ooft aan een gestreng oppertoezigt onder worpen, hetgeen dan ook bereids het weldadige gevolg heeft gehad, dat de ziekte overal oogenschijnlijk aan het afne men is. LONDEN den 2 October. In eene kabinets-vergadering den 28 september op Osborne-house onder voorzitting van H. M. gehouden, is de schorsing der parlementszitting ver der verlengd tot 11 novemberen het houden van eenen al- gemeenen dankdag ter zake van den overvloedigen oogst bepaald op den 17 october. Eergisteren heeft te Manchester eene talrijke en aan zienlijke vergadering van houders van spoorweg-actien koop lieden en andere belanghebbenden plaats gehad om te be raadslagen over hetgeen gedaan kan worden om de onge legenheid te verminderen, die ten aanzien van de geldmarkt, den handel en de nijverheid veroorzaakt wordt door de aanhoudende stortingen van groote geldsommen ten behoe ve van spoorweg-ondernemingen. Verscheidene sprekers hebben in die bijeenkomst het woord gevoerd en hun ge voelen c.itwikkeld dat de spoorweg-ondernemingen hier te lande in eene geheel en al buitensporige mate zijn uitgebreid dat vele van die oudernemingen ongetwijfeld voor het alge meen nuttig en voor de actie-houders voordeelig zijn maar dat tevens verbazende sommen gelds geheel nutteloos daar door verslonden worden tot onmiskenbaar nadeel van alle andere takken van volkswelvaart. Dat de verdere stortin gen ten behoeve van een groot aantal ondernemingen voor de actie-houders kwalijk langer vol te houden zijn en inzon derheid bij den tegenwoordigen hoogen stand van het geld dat zoowel het algemeen belang, als dat der ondernemers, dringend vordert dat de werken aan het meerendeel der in aanbouw zijnde wegen nu gestaakt en tot betere tijden uitgesteld worden. Ten blijke van de vermindering, die de waarde der bedoelde ondernemingen reeds ondergaan heeft, is bijgebragt, dat in den loop van dit jaar ten behoeve van 50 voorname spoorweg-ontwerpen43 milüoen p. st. ge stort zijn en dat niettegenstaande deze toevoeging van ka pitaal de actiën van die ondernemingen thans 15 millioen p, St. minder waardig zijn, weshalve daarop in den loop van die jaar, een verlies van 28 millioen is geleden. Ten slotte heeft men in deze bijeenkomst verscheidene besluiten genomen, waarin de meening uitgedrukt wordt, dateene schorsing der ondernemingen over het algemeen raadzaam, ja onvermijdelijk noodig isen dataangezien het gouver nement en de wetgevende vergadering steeds ongezind schij nen te wezen om in dezen met wettelijke verordeningen tusschen beide te tredende aandeelhouders zelve tot eene afdoende beslissing dienen te komen. De ernstige taal welke thans over deze aangelegenheidin eene stad als Manchesterwaar men zoo veel belang bij de spoorwegen maar ook bij handel en nijverheid heeftge voerd is maakt algemeen een diepen indruk. Echter acht men het hier niet waarschijnlijk, dat de daar genomene be sluiten toteenige wezenlijke verandering zullen leiden, eens deels omdat het staken van de werken aan de spoorwegen pp zich zelf almede stellige nadeelen oplevertanderdeels omdat de naijver tusschen de spoorweg-maatschappijen de meeste dezer vermoedelijk zal aanzetten om de worsteling met de bestaande moeijelijkheden tot het uiterste toe vol te houden. Gisteren heerschte er ter beurze eene ongemeene ver slagenheid eu heeft een algemeen wantrouwen den prijs der fondsen zeer aanmerkelijk doen dalen. Nadat de bank den vorigen dag haar disconto van 5 op 5i-pet. verhoogd had, is eene aankondiging van dat ligchaam bekend gemnakt, in houdende dat hetzelve voor het tegenwoordige alle voor schotten op fondsen en schatkistbiljetten gestaakt had, en dat het disconto van wissels, loopende op 14 dagen Ji twee maanden gesteld was op 6 pet. en dat van langer loo pende wissels op 6i pet. In de laatste dagen zijn weder vele bankroeten zoo hier als in de provinciën bekend geworden. PARIJS den a october. De bank van Frankrijk bevindt zich thans in een zeer goeden toestand sedert den aanvang des jaars is die staat aanhoudend verbeterd. De ongunstige berigten van de Engelsche geldmarkt zijn heden niet zonder uit- 1 werking geweest. In deze hoofdstad en hare voorsteden bevinden zich thans 16 crèches en verscheiden andere zulleu binnen kort \yordea geopend. In de zoo bevolkte voorstad St.-Antoine bevond zich tot heden nog slechts ééne maarden 4 dezer komt daar nog eene tweede bij. Dagelijks, uitgenomen des zondags, genieten 400 kinderen de weldaden dezer inrigtingen. Uit Zwitserland luiden de berigten langs hoe meer oor logzuchtig. Bij besluit van den, raad van Geneve is het ba- taillon van het contingent op voet van oorlog gesteld en worden aan allen die tot dat bataillon behooren paspoorten geweigerd. Soortgelijke maatregelen zijn in de kantons Berne en Waadtland genomen in welk laatste men meent 40,000 man onder de wapenen te kunnen brengen. Eene niet min dere levendigheid heerscht in de kantons die den Sonderbond vormen. De berigten, welke men dezer dagen nopens den staat van zaken in Italië in Marseille ontvangen heeft, zijn onder anderen van den 25 uit Napels, en vermelden dat de op stand in Apuile zich aanzienlijk uitbreidde dat de konink lijke regerin.'f de toekomst met groote bezorgdheid te gemoet zag, en h.H aantal harer verspieders zoodanig had vermeer derd, dat niemand, zelfs niet de hoogst geplaatste personen zich meer veilig konden rekenen. In deze berigten komt ver der voor, dat de generaal Statella, welke door den koning van Napels belast is geworden met het bevel over Calabrie en aan welken de last is opgedragen om geene middelen onbeproefd te laten om den opstand daar te lande te be dwingen Z. M. zoude hebben gemeld dat hij de bevol king zeer gehecht aan zijn persoon had gevonden, maar niet weinig ingenomen tegen het meerendeel der overheden de gensdarmes en de policie, en dat er belangrijke hervormin gen noodig zouden zijn om dit misüocgen te doen ophouden. In Rome was het den 24 rustig. Men verbreidde aldaar dat de kardinaal Ferretti reeds wars v. as van het voeren van het hoog bewind en dat de kardinaal-legaat Amatte Bo logna, was ui:i;eiioüdigd geworden om hera des noods te ver vangen. Men voegde echter daarbij dat er herhaalde po gingen worden naiigewend om deii eerstgenoemden prelaat van besluit te doen veranderen. Men verhaalde elkander veel van de woelingen in Calabrie, en verzekerde, dat sommigeder opstandelingen het vanndel der Gi;ellen (^wit met een rood kruis) voerden en zich hervormers noemden; dat anderen daarentegen de nationale Italiaansche vlag hadden opgestoken. Men voegde er voorts nog bij dat de opstandelingen de ko ninklijke troepen bij Campobasso hadden verslagen, en dat deze laatste 200 man daarbij hadden verlorenzonder ech ter de dagteekening te vermelden. Op een en ander is wei nig staat te maken. Het overlijden van den heer Collettis heeft over het algemeen te Athene veel droefheid verwekt. De minister van oorlog, Tzavellas, zal den overledene als voorzitter van den ministerraad vervangen en de minister van openbaar on derwijsGlarakisvoorloopig het departement van buiten- landsche zaken waarnemen. De koningin van Spanje heeft verschillende belangrijke besluiten omtrent de finantien des rijks onderteekend. Vol gens een besluit van den 24 september zullen de opbrengst van alle nationale goederen de opbrengst van het kwikzil ver uit de mijnen van Almaden van Almadenejos en an'de- ren des rijks en het overschot van alle koloniale kassen worden aangewend tot betaling van de interesten der 3 pet. binnen- en buitenlandsche schuld. De besturende junta der openbare schuld zal een ontwerp-contract met de bank van Sr.-Ferdinand opmaken waarbij die jnrigting zich zal verbin dengedurende den tijd van 10 jaren, den 30 junij en 31 de cember van elk dier jaren het beloop van het halfjaar interest ter beschikking te houden van de directie der openbare schuld. Een koninklijk besluit van den 23 11. heft de schorsing cp van den verkoop der geestelijke goederen er zal tot huni;e vervreemding worden overgegaan. Een ander besluit van den 25sten magtigt tot den verkoop der goederen genaamd proprios en regelt het gebruik van de opbrengst dier verkoopen. De kolonel Guireadie een brieft van Espartero voor de koningin heeft overgebragt, is bij H. M. in een bijzonder gehoor toegelaten de koningin heeft zijne rede zeer koel aangehoord en naauwelijks had hij geëindigd of zij stond op zonder een enkel woord te spreken. Van den generaal Concha, den kapitein-generaal van Ka- talonie zijn zeer gerusstellende berigten ontvangen hij geeft de verzekering, dat in het einde van october geen enkele gewapende Carlistische bende m;er te vinden zal zijn. IMIDDELBURG den 6 october. Men schrijft uit Goes, dac van meer dan eene zijde wordt berekend dat de ver moedelijke opbrengst der tarwe in die streken dit jaar het dubbele zal bedragen van die in slechte jaren en op een derde meer dan een gewoon gewas kan geschat wordenhet welk men teregt buitengewoon gezegend noemen kan. Men voegt er de bedenking bij dat men niet moet vergeten door welk een zamenloop van gunstige omstandigheden die buitengewone vruchtbaarheid is daargesteld, en raadt aan om het tegenwoordige voordeel ook gedeeltelijk ten nutte van den akker aan te wendenten einde in het vervolgook

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1