i MIDDELBURGSCHE C O U R A IV T. N°. 119. Diügsdag 1847 5 October. 1 BESTUREN eu A1)3ÏINÏST11ATIEN. MELWSTIJDINGEI^. Q>voot-ficitia«jc. 9=^ <^vï^ vV- rEEMARKT te KLOOSTERZAJSBE BETALIISG rJiJS PENSIOENEN jfcankvijk. Xlcbeclanbcn. aUnncmcnls-prijs dezer Courant is ƒ2,75 voor drie maanden, en franco per Post fó. £7oZeTenten worden voor niet minder dan drie maanden rjennmeu en de ietahwj ne^rhiedt comptantof bij het einde van teder vierendeel jaars. Drin-elZ,Tdl Adver'tentien behoort te gesehieden des morgens voor 10 nremdten men dezelve in het eerst uit ie geven nomrner wil geplaatst heboen. De Advertcntien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwe- lijhs-, Geboorte- en Doodbekendmahingen waarvan de prijs is: van een tot zes regels fl 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. De-elve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eencr Advertentie het Rcgt van Zegel (.35 ets.) moet worden betaald. iiv nF. GEMEEME HOi>TEMSSE. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente HONTENISSE maken bij deze bekend dat de Jaarlijksche VEEMARKT tot Handel in Paarden, Runderen, Schapen en\''arkens op liet Dorp Kloosterzande binnen deze Ge meentenaar aanleiding van het besluit van Zijne Excellen tie den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 9 Ja- nuarij 1846, No. 130, ie Afdeeling, zal plaats hebben op den 'laatsten Woensdag der maand October, en alzoo dit jaar op den 27 dier maand, te beginnen van des morgens negen ure. Daf, even als in het voorgaande jaar ook alsuan van wege het Bestuur der twaalfde Afdeeling van de Zeeuwsche Maatschappij tot bevordering van den Landbouw premien zullen worden uitgereikt aan degenen die de meeste Paarden èn het meeste Hoornvee aanvoeren; terwijl tevens de Vee houders en Koopluitigen worden uitgenoodigd zich deze ge legenheid ten nutte te maken. "Cedaan te Hontenisse, den 22 September 1847. Burgemeester en Assessoren voornoemd, E. F. NOËL. Ter ordonnantie van dezelve A. J. VAN WATERSCHOOT, Secretaris. ten Kantore van den Betaalmeester in het Arrondissement Middelburg, van af den zesden October 1847. LONDEN den 29 september. Met de stoomboot Cale donia zijn berigten uit de Vereenigde-Staten tot den 16 de zer ontvangen. Deze berigten zijn zeer belangrijk wat den Mexicaanschen oorlog betreft. Het Amerikaansche leger was tegen Mexico opgerukt, en had op vijf mijlen afstands van die stad het Mexicaansche legersterk ongeveer 20,000 man, ontmoet, hetwelk onder het bevel der generaals 6"/. Anna zx\ Valencia, in last had, om de hoofdstad te dekken. De overwinning-werd den 19 en 20 behaald door generaal Scott, met eene magt van 10,000 man na een bloediger ge vecht dan tot nog toe plaats gehad heeft. De plaatsen waar op beide slagen geleverd werd<?n zijn Coysacan en Churu- busco, vijf mijlen van Mexico. Beide legers hebben groote verliezen geleden en volgens de ontvangene bijzonderheden bestaan deze grootendeels in het sneuvelen der vele man schappen. Sante-Anna voerde het bevel te Churubusco doch verliet spoedig het slagtveld. Van Parades heeft men niets officieels vernomen. Generaal Taylor bleef volgens de laatste berigten in denzelfden toestand. Zijne troepen waren zeer verminderd en bij kon slechts verdedigender wijze han delen. Na de nederlaag der Mexicanen is door tusschenkomst van den Britschen gezant een wapenstilstand van 48 uren gesloten en vijf commissarissen, met Herrera aan het hoofd waren door de Mexicaansche regering benoemd. Twee con- ferentien hadden plaats gevonden, en eene derde stond plaats :e hebben. Indien het sluiten van de vrede niet het gevolg dezer bijeenkomsten werd moet men een anderen slag en de inneming van Mexico verwachten. PARIJS den 29 september- Z. M. de koning heeft gis teren vergezeld door hoogstdeszelfs zonen den prins de Join- ville den hertog de Montpensier en door een talrijken staf op het plein van het Caroussel de verschillende korpsen in oogenschouw genomen, welke thans in bezetting liggen in Parijs, Vincennes en Versailles, eerlang zullen worden ver plaatsten door andere troepen vervangen. Bij deze wapenschouwing heeft eene gebeurtenis plaats gehadwelke nog al eenig opzien heeft gebaard. Op het oogenblik namelijk, dat Z. M. de decoratie van het legioen van eer, als naar gewoonte, aan onderscheidene aanwezige officieren en manschappen zou uitreiken en de dagorder ■welke hunne namen inhield was voorgelezen is de kolonel van een der regementen kavallerie naar den koning toegere- den en heeft hij met luider stem de decoratie dier orde ge vraagd voor den chirurgijn-majoor en een opperwachtmeester van zijn onderhebbend regementmet de verklaring dat men bij het doen der voordragt aan Z. M.die officieren had vergeten. De koning heeft dadelijk geantwoord dat hij aan het verzoek van den kolonel voldeed en de voorgedragene officieren de ridderorde verleende. Beiden zijn daarop voor- gekomen en hebben uit handen van den koning het kruis ont vangen. De minister van oorlog heeft echter niet ten on- regte gemeend, dat het gedrag van den kolonel strijdig was met de" regelen eener wenschelijke krijgstucht en dat het voor beeld door dezen gegeven op de overige manschappen in verband met de goede ord_^e in dienstzaken ongunstig zou kunnen werken. Hij heeft hem onmiddeiijk een arrest van 14 dagen opgelegd. De kolonel heeft dit zeer kalm enge laten aangehoord en den minister toegevoegd dat hij wist die strafte hebben verdiend. Het lijk van Lodewijk Bonaparte gewezen koning van Holland en dat van ziju zoon zijn plegtstatig in de kerk van St. Leu-Taverny bijgezet. Een aantal personen waaronder van hoogen rang hebben deze plegtigbeid bijge woond en onder de aanwezigen is ook opgemerkt de eeni- ge nog in leven zijnde der gebroeders BonaparteJerome gewezen koningvan Westphalen welke thans tijdelijk ver lof heeft verkregen om hier te lande te verblijven. Op de lijkkist bemerkte men de zinnebeelden der koninklijk waar digheid. De bevolking van de stad Lyon is sedert eenige da gen in repen roer. In eene kostschool voor meisjes, zijn de" tevens eene soort van klooster of geestelijke instelling, zijn eenige achtereenvolgende nachten onderscheidene dezer jeugdige kweekelingen geslagen, mishandeld en op verschil lende wijze lastig gevallen, zonder dat men heeft kunnen te weten komen, wie zich aan dergelijke wanbedrijven schuldig maakte. De justitie, van her voorgevallene onderrigt, heeft een geregteiijk onderzoek aangevangen, en al spoedig den broeder van de vrouwelijke persoon, die aan het hoofd dier inrigting staatgevangen gezet. Het schijnt, dat hij zich aan allerschandeiijkste bedrijven, ten aanzien der jeugdige personen in dat gesticht opgenomen heeft schuldig gemaakt en dat hij, om zijne driften te voldoen, de jonjelioden aan bovennatuurlijke verschijningen heeft doen gelooven. Inmid dels is het volk onderrigt geworden van hetgeen voorviel en heeft een oploop plaats gehad, bij welke gelegenheid het "eineenonder den kreet van: iveg met de kloosters! onder scheidene straten en pleinen is doorgetrokken en zich naar de bovenvermelde kostschool heeft begeven, met het oog merk om de zich daarin bevindende kweekelingen te ver lossen. De stedelijke overheid heeft onmidds!lij;c een sterk militair detachement gezonden om het bedoelde gesticht voor overlast te vrijwaren. Op den 26 dezer was echter de rust in Lyon nog geenszins hersteld en bespeurde men aller- wege eene bedenkelijke gisting. Des avonds konde men uithoofde van ée-w grooten tueioop der menigte, ter naau- wernood de huizen op het marktplein en de daarop uitko mende straten bereiken, en heef; men sterke detachementen gendarmes moeten te hulp roepen om het volk uiteen te drijven. In den laten avond van dien dag en den daarop volgenden nacht doorkruisten nog steeds sterke patrouilles zoo wel infanterie als kavallerie, de straten. Men verzekert intusschen, dat de menigte het alleen op het klooster had voorzien en voor het overige niets kwaads in den zin had. Zoo men berigtis, op last der geregte- lijke overheid, in den avond van den 26 ook mejufvrouw Denis, die ran het hoofd van het meergemelde opvoedings gesticht staat, in hechtenis genomen. Met belangstelling ziet men den uitslag van het in dezen aangevangen geregteiijk on derzoek te gemoethetwelk men vreest, dat tot het ontdek ken van hoogst ergerlijke schandalen aanleiding zal geven. BRUSSEL den 30 september. Algemeen verzekert men dat het militaire schouwspel allezins aan het oogmerk heeft voldaan en veel genoegen heeft gegeven ofschoon men eeni ge ongelukken te betreuren heeft. De minister van oorlog heeft ook dadelijk bij dagorder de bijzondere tevredenheid des konings over den goeden geest, de orde, de houding en de bedrevenheid der troepen aan dezelve kenbaar gemaakt. Na den afloop heerschte er eene ongemeene levendigheid in de stad en des avonds zijn over de spoorwegen niet min der dan II il 12000 personen, waaronder ruim 6000 mili tairen vervoerd zonder dat de orde is gestoord. Het ge heel zoude moeten worden besloten door een militair feest in den schouwburg. Dit is echter geheel mislukt. De ko ning is spoedig vertrokken en daarna is de menigte zoo on stuimig geworden, dat de directeur, zonder aan het woord te kunnen komen het gordijn heeft laten vallen. De geestelijke en ministeriële organen zijn steeds zeer verbolgen over de weigering van het Pausselijke kabinet, om den heer Leclercq, als Belgisch buitengewoon gezant te ont vangen. Zij houden vol dat die weigering door niets wordt geregtvaardigd en dat de vijanden van dien heer hier te lande door het verbreiden van lasterlijke en logenachtige berigten te zijnen aanzien er in zijn geslaagd om hem bij den Paus en die van zijnen rade in een verkeerd daglicht te doen voor komen. 'sGRAVENHAGE den i October. Z. M. de Koning zal, naar men verneemt morgen naar Tilburg venrekken. Men wil weten dat de vroeger voorgenomen reis des Konings naar Luxemburg dit jaar geen voortgang hebben zal. HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlan den en hunne Dochters zijn gisteren avond op hoogstder- zelver buitenverblijf het Huis de Paauw aan den Leydschen straatweg in goeden welstand teruggekeerd. Met leedwezen verneemt men dat Z. K. W.Vnws, Alexan der die zich tegenwoordig op deszelfs buitenverblijf, op den Bezuidenhoutschenweg alhier bevindtvoortdurend ongesteld is. Zijne ziekte moet, naar men verzekert, inde laatste dagen meer achter- dan vooruitgegaan zijn. Het ge volg daarvan isdat er van de voorgenomen reis naar Ma dera niet meer wordt gesproken. De hoogleeraar Everard legt menigmalen bezoeken bij den Prins af. Gisteren heeft de Koning 'bij herhaling den Prins bezocht. Men wil we ten, dat er gisteren een kourier naar de Koningin in Zwit serland zou zijn afgezonden om H. M. bekend te maken met den staat des lijders. Heden middag ten één ure heeft de heer Bruce, nieuw benoemd gouverneur der provincie Overijssel in handen des Konings als zoodanig den eed afgelegd en zulks in te genwoordigheid van Z. Exc. den minister van binnenland sche zaken en van den staatsraad, den heer van Rappard, directeur van het kabinet des Konings. Den 28 september heeft de Hooge Raad uitspraak ge in de zaak vanden procureur-generaal bij het hof in Zeeland, tegen een arrest van dat hof van den 31 mei II., in za.'ce A. van Balen c. s. De Raad heeft het beroep van de mece requiranten vervvorpen doch het arrest vernietigd. Te.i principale regt doende heeft de Raad al de gerequireerden en mede-requiranten schuldig verklaard aan diefstal bij nacit door meer dan één persoon allen immers een groot deel hunner van wapenen voorzien met geweidoefening gepleegd en drie bovendien aan het verbre^;en van sluitingen. De Raad heeft hen veroordeeld tot de straffen van geeseling brandmerk met den strop om den hals aan de galg vastge maakt uit te voeren binnen Middelburg, voorts tot confi nement, drie van jo, zes van 7 en drie van 5 jaren. VLISSINGEN den 2 october. Begunstigd door het heer lijkste weder had dezen morgen de aangekondigde wedstrijd van de Koninklijke Nederlandsche Yachtchib plaats in te genwoordigheid van een buitengewoon aantal belangstellende nieuwsgierigen die zich op de verschillende punten van waar men een overzigt van de reede kan bekomen, lang voor het bepaalde uur hadden verzameld tcru'ijl de stoom- booten de Schelde en de Stad Vlissingen en een aantal an dere roei- en zeilvaartuigen af en op de reede krristen en de liefhebbers van een watertogtje eene aangena-.ne uitspan ning bezorgden. Op de batterij aan het Westerhoofd was eene smaakvol versierde tribune opgerigt, waar zich tegen den aanvang van den wedstrijd vereenigden Z. K. H. Prins Hendrik de Edel Achtb. Regering dezer stad de aanwezige leden van de Yachclub hoofd-ambtenaren, hoofd-officieren en andere ge- noodigden terwijl de korpsen muzijk van het alhier in gar nizoen liggende artillerie-regement en van 's rijks fregat de Prins van Oranje gekommandeerd door Z. 1^. H. Prins Hendrik en liggende ter reede dezer stad ter weerszijden van gemelde tribune geplaatst zich van tijd tot tijd deden hooren. De wedstrijd begon met het 4e. no. van het programma voor vier rieins gieken geschikt om in open zee te roeijei: voor de uitgeloofde prijzen door de stad Vlissingen waar van de eerste prijs werd behaald door de giek van Z. K. H. Prins Hendrik door Hoogstdenzelve in persoon gestuurd en de tweede prijs door de giek van den heer J. Smith mede door Z. Ed. in persoon gestuurd. Daarna begon de wedstrijd no. 6 voor alie soorten van jollen of sloepen uitgezonderd werries of gieken en werd de prijs van 50 voor den eerstaankomendebehaald door den heer ,7. Torre, van Breskens en de tweede, ad ƒ25, door eene sloep bemand met matroozen van 's Rijks IVegat Prins van Oranje. Hierop volgde no. 2voor zes riems gieken voor de prijzen der Kon. Ned. Yachtclub en werd de eerste prijs, ad 120, behaald door Z. K. H. Prins Hendrik, die in deze ook wederom in persoon hoogstdeszelfs giek bestuur de terwijl de tweede prijs, ad ƒ70, te beurt viel aan eene giek toebehoorende aan Z. K. H. Prins Alexander en geroeid wordende door matroozen van het Nederlandscb loodswezen. Alsnu volgde no. i voor kotters schoeners of scherpe vaartuigen, voor den prijs van Z. K. H. Prins Hendrik, en werd behaald door een kotter, toebehoorende aan den heer .John Louwes alhier. Kort na den aanvang van laatstgemelde wedstrijd werd het sein gegeven voor no. 5 alle soorten van kleine zeil vaartuigen booten enz.; waarvan de eerste prijs, ad/5o, werd behaald door een schokker, toebehoorende aan den heer .7, Hector alhieren de tweede ad 30door de schuit van schipper de Haas, varende in het veer van on:;* stad op Bergen-op-Zoom,

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1