MIDDELBURGSCHË C O U R A IV T. N°. 118. Zaturdag 1847. 2 October. BESTUREN en ABMNISTRATIEN. MEirVVSTÏJDINGEPJ. JTEEM^RKT te KLOOSTERZAISOE COMMISSIE LOOJ rOOR 1FERK. IMUJSTRIE-SCnOOL. UlttitsidtlAnb. Hcbcvïaubctt. Do abonnements-prijs dezer Courant is f2,75 voor drie maanden, en franco per Post f3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling rjescliiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. Do inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vuur 10 ure, indien men dezelve in het eerst tiit te geven nommcr wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwe lijks-, Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot zes regeii f 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld piapier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie liet Regt van Zegel (3.5 cis.) moet worden betaald. IN DE GEMEENTE HOJVTEMSSE. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente HON.TENISSE maken bij deze bekend dat de Jaarlijksche VEEMARKT tot Handel in Paarden, Runderen, Scliapen en Varkens op liet Dorp Kloosrerzande binnen deze Ge meente naar aanleiding van het besluit van Zijne Excellen tie den iMinister van Binnenlandsche Zaken van den 9 Ja- nuarij 1846, No. 130, ie Afdeeling, zal plaats hebben op den laatsten Woensdag der maand October, en alzoo dit jaar op den 27 dier maand, te beginnen van des morgens negen ure. Dat, even als in het voorgaande jaar, ook alsdan van wege het Bestuur der twaalfde Afdeeling van de Zeeuvvsche Maatschappij tot bevordering van den Landbouw premien zullen worden uitgereikt aan degenen die de meeste Paarden en het meeste Hoornvee aanvoeren terwijl tevens de Vee houders en Kooplustigen worden uitgenoodigd zich deze ge legenheid ten nutte te maken. Gedaan te Hontenisse, den 22 September 1847. Burgemeester en Assessoren voornoemd, E. F. NOËL. Ter ordonnantie van dezelve A. J. VAN WATERSCHOOT, Secretaris. Terwijl de COMMISSIE LOON VOOR JVERK bereid is, haren arbeid ook in den aanstaanden winter voort te zet- zen en tot dat einde voorloopig hare plannen beraamt, neemt zij tevens de vrijheid de welwillende ondersteuning zoowel van hare oude Begunstigers als van alle gegoedde Ingezetenen bij vernieuwing daarvoor in te roepen. Bij eenen blik op het verledene en op de toekomst meent zij dit met vrijmoedigheid en vertrouwen te mogen doen. Immers nu gedurende negen jaren heeft zij ondersteuning en goedkeu ring in ruime mate ondervonden en welk eene hulp is ook niet door hare bemoeijingen aangebragt, daar zij met name in de twee laatste winters telkens omstreeks Sooo aan werkloon heeft uitbetaald maar zoodanige hulp zal toch ook nog weder in den aanstaanden winter noodig zijn al erkennen wij met dankzegging, dat door eenen buitenge woon gezegenden oogst de dringendste nood werd verzacht en voorgekomen. Wel is het te beklagen dat sommige werk lieden bij goede verdiensten in den zomer al te weinig op den winter bedacht zijn (bij het uitkiezen der werklieden wordt dit ook zooveel mogelijk door ons in aanmerking ge nomen) maar het valt toch niet te ontkennen, dat een aan tal hunner inderdaad niet voor den wintertijd konden over leggen. Welware het ook te wenschen dat eenmaal een ineer natuurlijke staat van zaken raogt aanbreken, namelijk, dat elke werkman bij pligtmatige vlijt en zuinigheid zijn bestaan verdienen kunne zonder ondersteuning noodig te liebben wij allen moeten zeer begeeren dat door vermeer dering van nijverheid, 01 door welke andere gunstige uit komst die tijd nadere: maar hij is er nog niet. Moeten wij dus goeddoende niet vertragen, zoo laat ons ook nu weder te zamen trachten, om aan de eerlijke maar hulpbehoevende vlijt haar loon te doen toekomen De commissie gedenkt alzoo op Dingsdag den 28 septem ber een begin te maken met de rondzending der gewone In- schrijvings-Biljetten en dezelve 8 dagen daarna te doen op halen met de hoop, dat haar vertrouwen en dat der hulpbe hoevende werklieden niet teleurgesteld zal worden. Middelburg, den 27 September 1847. A. M. CRAMER President. H. REKKER, Secretaris. De Directie der INDUSTRIE-SCHOOLvoor Hand werkslieden binnen deze Stad, berigt, dat de Lessen in de Reken-, Meet- en Werktuigkunde op genoemde School, met October eenen aanvang zullen nemen. Men wordt verzocht zich ter deelneming te vervoeo-en ten Huize van den Heer A, Goukaop Donderdag den 7 October 1847, des middags ten 12 ure. Namens de Directie voornoemd J. C. SCHORER TAN DE SOUBURGEN. FRANKFORT den 27 september. De bijzondere berig- ten dezer dagen uit Napels ontvangen bevestigen de tijding, dat de opstand in Calabrie met staatkundige woelingen in verband staat en van eenen ernstigen aard is. In Forli heeft in d£n avond van den 13 een voorval plaats gehad hetwelk welligt aanleiding zoude kunnen ge ven tot verkeerde oordeelvellingen en worden aangemerkt als eene aanranding van de terugwerkende of gregoriaansche partij. Eene patrouille Zwi:se/,~abe troepen in Pausselijke dienstdoor een politie-agenC geleid is onverwachts met geweerschoten begroet heeft op gelijke wijze geantwoord en daardoor een paar personen gewond. Men doet het voor komen als of de gewonden bekend stonden als sluikers en dat zij het, met hunne aanranding, alleen op den politie agent gemunt hadden. In dat oord was echter de afkeer van de Oostenrijkers niet verminderd. Men gaat zoo verre van te verzekeren dat de vrouwen geene zwarte linten meer op hunne strooijen hoeden dragen ten einde geene Oostenrijk- sche kleuren zwart en geelte vertoonen. De generaal Bentü-oglio welke het kamp der Pausselijke troepen bij Forli zoude moeten kommanderenwas wel aldaar aangekomen maar zonder soldaten. In geheel den kerkdijken staat wordt steeds met den meesten ophef gesproken van het werk van Giobertiden titel voerende van: de Hedendaagsche Jesuit. Kloosterlingen en wereldlijke geestelijken schijnen deswegens eenstemmig te denken, en de orde der Jesuiten te doen voor komen als de tegenstanders van den Paus in het beramen van vrijzinnige instellingen. In Rome heeft de congregatie der edelen Gi^jhcrti zelfs een feestmaal gegeven. In Turin verklaart zich de regering zeer afkeerig van elke beweging die op eene Italiasnsche eenheid of natio naliteit zoude moeten doelen en worden ook geene Paus selijke kleuren meer gedragen. In ÏModena schijnt het nog rustig. Alleen in Reggio heeft men eenige militaire maatre gelen van voorzorg genomen. In Lucca zijn de volksleiders meester, en is vooreerst eene onbepaalde vrijheid van druk pers ingevoerd. In Napels en. in Sicilië is de spanning zeer aanmerkelijk, en is men beducht voor bloedige tooneelen. De regering schijnt tot het uiterire tegenstand te zullen bieden en des noods de gewapende t.'sicheukomst van vreemde mo gendheden te zullen inroep-~r. De Oostenrijksche regering zal, zegt men, de wape nen en krijgsbehoeften terugvorderen welke in het kanton Tessino zijn aangehouden op grond dat zij voor de verbon dene kantons bestemd zor.Jen zijn; met de verklaring, dat, bij weigering, de grenzen door troepen zullen worden bezet. Indien dit gebeurt, zal zoo men zich voorstelt, de maat regel minder tegen Zwitserland gerigt zijn dan wel eene gereede aanleiding opleveren, om het aantal der Oostenrijk sche troepen in Italië te vermeerderen. Men leest in geachte dagbladen dat het verschil van de Pausselijke regering met Oostenrijk, wegens Ferrarais bij gelegd of op het punt staat van te worden vereffend ook door de bemiddeling van Frankrijk. Uit Rome wordt gemeld dat de overeenkomst van den Sroel van Rome met het bewind van Rusland betref fende de kerkelijke zaken in dat rijk, slechts als voorloopig moet worden beschouwd en dat bij dezelve nog geene be langrijke vraagpunten zijn behandeld en opgelost. iVIen verneemt thansdat het Duitsche post-congres op den 15 October te Dresden zal worden geopend. Men verzekert, dat Pruissen eene algemeene vermindering van het briefport voor de Duitsche Staten zal voorstellen. Bij besluit van den keizer van Rusland van 13 de zer, is in de westelijke gouvernementen des Rijks eene lig- ting van 7 man op de 1000 hoofden bevolen. De berigten uit Rusland, nopens de cholera, luiden gunstiger. De ziekte schijnt in den laatsen tijd zich niet bijzonder te hebben uitgebreid. PARIJS den 27 septcmlcr. De Moniteur behelst heden eene koninklijke ordonnantie, waarbij aan den maarschalk Soulttot belooning van zijne groote diensten en als eene hulde aan zijne langdurigen roemrijken loopbaan de waar digheid opgedragen wordt van maarschalk-generaal van Frank rijk. De koning heeft door het verleenen van dien eervol- Jen titel, hetzelfde willen doen, hetgeen in 1660 voor den maarschalk Turenne en in 1732 voor den maarschalk Villars is gedaan. De koninklijke familie is van Compiegne op het ka steel van St. Cloud teruggekeerd. De hertog de Nemours blijft echter nog te Compiegne, en schijnt weder deel te kunnen nemen aan de exercitien van de aldaar vereenigdc troepen. De rijtuigen van den hertog d'Anmale, die zich naar Afrika begeeft, zijn den 23 te INIacon aangekomen. Heden loopt alhier het gerucht, dat Ferrara reeds door de Oostenrijkers ontruimd is. AVaarschijnlijk zal dit berigt voorbarig zijn hoewel men vertrouwt dat de ontruiming spoedig zal plaats hebben daar de Paus hierover in onder handeling is getreden met den keizer van Oostenrijk Z. H. zou den keizer verzoeken alles weder op dien voet te bren gen waarop het voor het bezetten van Ferrara was. Door berigten over Marseille ontvangen wordt thans de nederlaag bevestigd welke aan de hulptroepen van Abd- el-Kader, op den weg van Taza naar Fez, is toegebragt door de legerbende des keizers van Marocco. Het stoffelijk overschot van den vermaarden schrijver Frederic Soiilié is heden met veel plegtigheid ter aarde be steld op de begraafplaats Père Lachaise. Een stoet van 4000 personen volgden den lijkwagen grafu-aarts. De berigten uit INIadrid van den 22 meiden, dat da Engelsche gezant, de heer Buhser, naar het paleis la Granja vertrokken is waar hij eenige dagen zal vertoeven. De generaal Espartero heeft aan de koningin eenen brief geschreven met dankbetuiging zijner erkentelijkheid en van zijnen wensch om hare regten en belangen te verdedigen. 'sGRAVENIIAGE den 28 september. H. M. de Konin gin is iizn 15 dezer, met een talrijk gevolg te Lucern aan gekomen weru-aarts de Russische gezant, baron von Krü- dener zich uit Zurich begeven haci om II. M. zijne op wachting te maken. H. K. H, mevrouw de Prinses van Orauje is, op hoogstder- zelver reisnaar Stuttgardt, den 25 te Frankfort aangekomen. IIH. KK. IIH. Prins en Prinses/';-^rt'«-/,('der Nederlanden, benevens hunne kinderen de Prinsessen Louise en JSIaria zijn den 24 te Berlijn aangekomen en van daar den 25 naar iMunster vertrokken. Onderde voordragten van wet, waarvan men de aan bieding in de aanstaande zitting der Staten-Generaal kan te gemoet zien, behoort die tot vervanging der algemeene wet van 26 augustus 1822 (^Staatsblad no. 38), over de hefiing der regten van in-, uit- en doorvoer en van de accijnsen als mede van het tonnengeld der zeeschepen. Men verze kert, dat dit ontwerp bereids in gereedheid is en eerlang aan de kamers van koophandel en fabrieken zal worden toe gezonden om daaromtrent hare opmerkingen aan de rege ring mede te deelen. Den 24 dezer is alhier, in den ouderdom van ruim 80 jaren overleden, mr. A. F. Lammens, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, oud magistraats-persoon te Vlis- singen gedeputeerde bij heeren mogenden lid van het coin. mité te lande maire van Axel en Vüssingen ontvanger particulier te Goes en president van het hof te Suriname. MIDDELBURG den i october. Gisteren is alhier aange komen onder kommando van den iste luitenant Matthes een detachement dragonderskomende van Haarlem. Heden zal een tweede detachement en overmorgen het laatste gedeelte arriveren, ter aflossing van de thans zich in dit eiland be- vindende kavallerie. Met uitzondering van ean korporaal en vier man zal de kavallerie alhier gevestigd worden in de daarvoor bereid zijnde schoone stalling en kazerne, die reeds door de aangekomenen betrokken zijn. Men schrijft ons uit Tholen Het afdeelings-bestuur alhier, van de maatschappij tot bevordering en aanmoediging van den landbouw en veeteelt in deze provincie, in overeenstemming der statuten bepaald hebbende dat dit jaar aan de beste ploegers premien zou den worden gegeven, heeft eene commissie uit dat bestuur, in het belang der zaak zich wel de moeite willen geven om de geploegde landen van eenige aan hen opgegevene ploegers in dit kanton in oogensc!;ouw te nemen. Tea gevolge hiervan zijn slechts zes ploegers van de acht daartoe den 15 september opgeroepene opgekomen, welke op een door een der bestuurders aangewezen perceel bouwland on der de gemeente van Tholen, in bijwezen van het bestuur, met elkander hebben gewedijverd in het ploegen, met dat gevolg, dat het bestuur niet aarzelde de eerste premie be staande in een zilveren tabaksdoos toe te wijzen aan Pieter Bos, wonende in de gemeente van Tholen, en de tweede prijs bij het lotbestaande in een zilveren ketting met ca chet en sleutel, aan Jac. Elenbaas Cz. wonende in de ge meente van Sint iMaartensdijk. Deze premien zijn op den 23 september jl. in de algemeene vergadering te Üud-Vos- meerdoor den lieer vice-president dezer afdeeling, niet eene toepasselijke aanspraak uitgereikt, waarna door be- stuurderen aan de aanwezige geploegt hebbende personen eene plaats werd aangewezen om eenige ververschingen -te gebruiken." Men meldt uit Groningen, dat de heer dr. F. Z. Ermerim, hoogleeraar in de geneeskunde aldaar, dezer dagen door de letterkundige faculteit dier academie honoris causa tot phi- losophiie theoretici magister, litterarum humaniorum doctor is benoemd, wegens zijne uitgave van de werken aretaei cappadocis die onlangs bij de heeren Kemink gr' Zoon te Utrecht het licht heeft gezien. De archivarius van Drenthe, de heer Magninheeft, na eene lange tusschenpozingweer een stuk in het licht gegeven van zijn Geschiedkundig Overzigt der Besturen die elkander in Drenthe zijn opgevolgdhij belooft dit geschrift in het volgende jaar met de uitgave van nog een stuk te voltooijen. In het nu uitgegeven boekdeel wordt een kort doch zeer belangrijk tijdvak der geschiedenis van Drenthe's bestuur behandeld, van het jaar 1522 tot 1580, onder Ka' rel van Egmond hertog van Gelreonder keizer Karel Vzik

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1