MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 116. Dingsdag 184T. 28 September. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. "^4^ HERHALIIS GSCHO OjL. ZONDJLGSCHOOL. COMMISSIE LOON VOOR JFERK. Bclgte. De abonnements-prijs dezer Courant is f2,75 voor drie maanden, en franco per Post fè. De abonnementen xvorden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling oeschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. ])a inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vuur 10 ure, tndien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berehend legen 22 cents de regel, met uitzondering van IIuwc- lijhs-, Geboorte- en Doodbehcndmakingen ivaarvan de prijs is: van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cetits. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De SCHOOL-COMMISSIE bij het Departement Middel burg der Maatscliappij tot Nut van 't Algemeen, brengt bij deze ter kennis der daarbij belanghebbenden, dat de lïerhalingschool dit jaar weder zal geopend worden op Maandag den 4 October aanstaande, en dat de Lessen ge durende de zes Wintermaanden, van 7 tot 9 ure des avonds zuilen worden gegeven des Maandags en Donderdags aan de Jongens en des' Dingsdags en Vrijdags aan de Meisjes, Voorts herinnert de Commissie dat deze Inrigting niet al leen en uitsluitend bestemd is voor Jongelieden die vroeger voor rekening van het Schoolfonds zijn onderwezen maar dat daarvan ook anderen die genegen zijn het eenmaal door hen aangeleerde te onderhouden kunnen gebruik maken. Van heden af tot en met den 30 September aanstaande is dagelijks de gelegenheid opengesteld, des middags van 12 tot I ureten huize van den ondergeteekende (achter de Oostkerk Wijk O. No. 3) om zich tot de bijwoning van dit Herhaling Onderwijs aan te melden en de Voorwaarden ter plaatsing te vernemen. Middelburg, 17 September 1847. Namens de School-Commissie voornoemd P. DE MARET TAK Secretaris. De COMMISSIE voor de ZONDAGSCHOOL brengt de volgende Artikelen van haar onlangs herzien en bekrachtigd ■Reglement ter kennis van de belanghebbenden Art. 5. Gedurende het geheele jaar zal er op eiken Zondag School worden gehouden terwijl er aan die Leerlingen welke daarvan een naauwgezet gebruik maken ook gedu rende den winter, en wel van het begin der maand October, tot aan het einde van de maand Maartdes Woensdag avonds gelegenheid tot het bekomen van onderwijs zal gegeven worden. Art. 9. Personen van beide Seksen en uit allerlei Chris telijke Kerkgenootschappen van zestien jaren oud en daar boven zullen in het onderwijs op de School kunnen deelen. Art. 10. Elk halfjaar, na den afloop van het examen, zullen er nieuwe Leerlingen kunnen geplaatst worden zij zullen zich daartoe aan den Hoofd-Onderwijzerop de nader in de Middelburgsche Courant of anderzins aan te kondigen tijd en wijze, moeten aanmelden, die, ingeval er geene ge- wigtige redenen tot het tegendeel bestaan dezelve zonder nadere tusschenkomst der Commissie tot het onderwijs zal toelaten. Vermits nu op Zondag den 3 October aanstaande het Na- jaars-Examen zal plaats hebbenen het onderwijs in de week alzoo op Woensdag den 6 dier maand zal aanvangen worden de zoodanigen die op de Zondagschool wenschen geplaatst te worden, en den gezegden leeftijd bereikt hebben, bij deze verzocht zich ten spoedigste aan melden bij den Heer yi. GoiikaHoofd-Onderwijzer der School. Middelburg, den 27 September 1847. Namens de Commissie voornoemd J. BORSIUS Secretaris. Terwijl de COMMISSIE LOON VOOR WERK bereid is, haren arbeid ook in den aanstaanden winter voort te zet- zen en tot dat einde voorloopig hare plannen beraamt neemt zij tevens de vrijheid de welwillende ondersteuning zoowel van hare oude Begunstigers als van alle gegoedde Ingezetenen bij vernieuwing daarvoor in te roepen. Bij eenen blik op het verledene en op de toekomst meent zij dit met vrijmoedigheid en vertrouwen te mogen doen. Immers nu gedurende negen jaren heeft zij ondersteuning en goedkeu ring in ruime mate ondervonden en welk eene hulp is ook niet door hare bemoeijingen aangebragt, daar zij met name in de twee laatste winters telkens omstreeks 8000 aan werkloon heeft uitbetaald maar zoodanige hulp zal toch ook nog weder in den aanstaanden winter noodig zijn, al erkennen wij met dankzegging, dat door eenen buitenge woon gezegenden oogst de dringendste nood werd verzacht en voorgekomen. Wel is het te beklagen dat sommige werk lieden bij goede verdiensten in den zomer al te weinig op den winter bedacht zijn (bij het uitkiezen der werklieden wordt dit ook zooveel mogelijk door ons in aanmerking ge nomen): maar het valt toch niet te ontkennen, dat een aan tal hunner inderdaad niet voor den wintertijd konden over leggen. Wel ware het ook te wenschen dat eenmaal een meer natuurlijke staat van zaken mogt aanbreken, namelijk, dat elke werkman bij pligtmatige vlijt en zuinigheid zijn bestaan verdienen kunne zonder ondersteuning noodig te hebben; wij allen moeten zeer begeeren dat door vermeer dering van nijverheid, 01 door welke andere gunstige uit komst die tijd nadere: maar hij is er nog niet. Moeten wij dus goeddoende niet vertragen zoo laat ons ook nu weder te zaraen trachten om aan de eerlijke maar hulpbehoevende vlijt haar loon te doen toekomen! De commissie gedenkt alzoo op Dingsdag den 28 septem ber een begin te maken met de rondzending der gewone In- schrijvings-Biljetten en dezelve 8 dagen daarna te doen op halen met de hoop dat haar vertrouwen en dat der hulpbe hoevende werklieden niet teleurgesteld zal worden. Middelburg, den 27 September 1847. A. M. CRA:\IER President. H, REKKER Secretaris. FRANKFORT den 22 september. Men heeft zich, bij een groot deel der Roomsen Katholieke geestelijkheid in de Rijnstreken zeer beklaagd over het besluit van den Paus om de veroordeeling van de werken van Hermes te handha ven en naar het schijnt dit beklag in Rome zeer luide doen hooren, met de bijvoeging, dat men van den vrijzin nigen Fius iets beters had gewacht. Daarop wordt geant woord, dat vermits de zaak eenmaal aan het oordeel der inquisitie was onderworpen, en deze uitspraak had gedaan, de Paus zich wel daarnaar heeft moeten voegen maar dat men er op kan rekenen dat in het vervolg met meer om- zigtigheid te werk zal worden gegaan dan onder het beheer van Gregoriusals wanneer veel te veel is gelet op de bij zondere inzigten en vermaningen van lieden, die in Duitsch- land zelf hunnen invloed wilden doen gelden, en de letter vruchten reeds werden veroordeeld, alvorens men tijd had gehad ora die te kunnen lezen dat het toelaten van het werk van Gioberti daarvan een bewijs oplevert, als hetwelk onder Paus Gregorius, wel onmiddellijk op den index zoude zijn geplaatst en alzoo verboden gewordeii. Bij een besluit van den keizer van Rusland van den 20 aug. jl., is de te gelde making bevolen eener serie van siaa;,;- efFectenter waarde van 3,000,000 zilveren roebelsom daarmede de kosten van den spoorweg van deze hoofdstad naar Moscou gedeeltelijk te bestrijden. PARIJS den 23 september. De sedert lang door de Pa- rijssche bladen als ophanden zijnde aangekondigde wijziging in het Fransche ministerie, heeft thans inderdaad plaats ge had. Bij koninklijk bevelschrift van den 19, is de minis ter van buitenlandsche zakende heer Giiizottot voor zitter van den raad van ministers benoemd ter vervanging van den maarschalk Soiiltwiens verzoek om ontslag is toegestaan. De Moniteur dit bevelschrift mededeelende be helst tevens het volgende artikel De koning die steeds het diepst gevoel van erkentelijk heid zal bewaren voor de groote diensten die de hertog van Dalmatie hem bewezen heeft en voor de trouwe gehechtheid waarvan hij zooveel blijken heeft gegeven heeft hem slechts met leedwezen het verzoek om ontslag uit de betrekking van president des ministerraads bewilligd hetwelk de maar schalk aan den koning gerigt heeft, in eenen brief vol waar digheid en vaderlandsliefde, dien wij hier laten volgen: Soultberg 15 september. Sire Ik was reeds voor 63 jaren in dienst van mijn land toen de oude monarchie nog stond, voordat de eerste dage raad onzer nationale revolutie aanbrak. Als soldaat onder de republiek, als bevelhebber onder Napoleon, heb ik zon der ophouden deel genomen aan den grooten strijd voor de onafhankelijkheid de vrijheid en den roem van Frankrijk en ik heb behoord tot degenendie hem tot den laatsten dag volhielden. Uwe Majesteit heeft wel willen gelooven dat mijne diensten van nut zouden kunnen zijn in den nieu wen, niet minder edelen strijd, welken God en Frankrijk u geroepen hebben te strijden voor de bevestiging onzer con- stitutionnele instellingen. Ik dank Uwe Majesteit daarvoor. Het is de glorie mijns levens dat mijn naam alzoo vermeld wordt bij al wat de zegepraal onzer groote zaak verzekerd heeft. Het vertrouwen van Uwe Majesteit steunde mij bij de laatste diensten die ik trachtte te bewijzen maar ik ge voel dat mijne krachten voor die taak niet berekend zijn. Uwe Rlajesteit gelieve mij dus te vergunnen omaan het einde mijner moeijelijke loopbaan gekomen een laatsten pligt te vervullen. Ik heb aan u, sire, de laatste jaren mijner werkzaamheid toegewijd schenk mij thans rust en vergun mij het verzoek om ontslag uit de betrekking van president van den ministerraad, welke Uwe Majesteit mij had toever trouwd aan de voeten van den troon neder te leggen. Ik zal die rust genieten te midden der algemeene veiligheid die de wijsheid van Uwe Majesteit aan Frankrijk geschonken heeftmijne dankbaarheid voor de goedheden van Uwe Ma jesteit mijne wenschen voor haren voorspoed en voor dien van het koninklijk gezin zullen mij in die rust tot mijn jongsten snik bijblijven en steeds evenaren de onverander lijke gehechtheid en deu diepen eerbied waarmede ik de eer heb te zijnêdz. Mejufvrouw de Luzy is niet meer in zoo strenge af zondering als vroeger, en wandelt thans op het plein der conciergerie op dezelfde uren als de overige gevangenen sommigen willen weten dat zij weldra in vrijheid zal wor den gesteld. Allerlei vreemde en bijna ongelooflijke geruch ten zijn omtrent deze gevangene in omloop zoo zegt men dat eenige speculanten haar hebben aangeboden hare nog niet bekende correspondentie met den hertog de Praslin uit te geven mejufvrouw de Luzy moet zulks niét geheel afge slagen hebben. Nog wil men weten dat twee heeren naar de hand der gevangene dingen, en eindelijk voegt men bij al deze geruchten nog dat eene onderwijzeres te Londen veelvuldige pogingen heeft aangewend, om mejufvrouw de Luzy tot zich te doen komen, Dezer dagen is te Bièvre, bij deze hoofdstad, de be kende schrijver en letterkundige Frederic Souiié na eene langdurige ongesteldheid overleden. jMen heeft hier eene menigte tijdingen uit Italië en daaronder sommige van veel gewigt. De hertog van Lucca heeftonder voorwendsel dat zijne gezondheid zulks vor derde zijne staten verlaten en een regentschap ingesteld. Het decreet waarbij hij zulks gedaan heeft, is den 12 sept. van Massa-ducale gedagteekend. Reizigers meenen den her tog te Parma gezien te hebben. Zijn besluit is den 15 ter kennis van het publiek gebragt en heeft veel ontevredenheid verwekt. In Toskane isluidens een brief uit Livorno van 17 september, de wet omtrent de inrigting der schutterij af gekondigd doch schijnt almede misnoegen te weeg gebragt te hebben. De inrigting wijkt merkelijk af van die welke Paus Pins aan de gewapende burgermagt in zijne staten ge geven heeft; zelfs geen korporaal zal door zijne wapenbroe ders benoemd mogen worden. Uit het zuidelijk gedeelte van Italië heeft de stoomboot Fesuvio brieven van Napels tot 14 september aangebragt, doch het verslag hetwelk de dagbladen dier stad daaruit geven loopt zeer uiteen. Terwijl Ie Snd berigt dat de orde te Reggio gelijk ook te Messina en overal elders in Sicilië hersteld en dat het gerucht valsch is dat er in het koningrijk doodstraffen geoefend zijn zegt het Semaphore, dat te Messina alleen, in weinig dagen tijds reeds zestig jongelieden doodgeschoten zijn, en dat er niet temin een nieuwen opstand beproefd is. In Kalabrië bleven de revolutionaire bewegingen veld winnen. De toestand was zoodanig merkt het Semaphore aan dat uit dien hoofde 'skonings broeder, de graaf vd:« Syracuse, die gereed stond naar Napels op reis te gaan had op de met den Fesuvio aangebragte tijdingen zijn vertrek heeft uitgesteld. Het Jour nal des Débats erkent ten minstedat er te Messina vele arrestatien plaats hebben ook had er de generaal-majoor Landi de onbepaalde volmagt, onder de benaming van het aller ego bekend, ontvangen, en krachtens die benoeming militaire commissien aangesteld, om de beschuldigden te von nissen bij eene den 8 september door hem uitgevaardigde proclamatie was ieder ingezetene uitgenoodigd aanklagten te doen. Te Palermo had den 5 in de forteres eene uitbarsting van buskruid plaats gehad, welke de bewindvoerders aan kwaad willigheid toeschreven en ten gevolge waarvan de voorzor gen verdubbeld waren, De gebeurtenissen in Napels en op Sicilië wekten te Rome eene levendige belangstelling op. Het scheen nog al eenig opzien te baren dat vele bijzondere brieven uit die gewesten komende, door de politie te Rome werden onder schept. Berigten van den 18 dezer uit Madrid houden in dat de nieuw benoemde Spaansche minister van binnenlandsche zaken zich ijverig bezig hield met het opstellen van een ont werp ter geheele hervorming der burgerlijke administratie in Spanje en onder anderen voornemens was, om provinciale opperhoofden aan te stellen in 14 districten, die tegenwoor dig uitsluitend door de militaire overheden worden bestuurd. Men verzekerde in Madrid, dat het bewind eerlang zon der daartoe de magtiging der cortes af te wachten, twee hoogst belangrijke maatregelen zou nemen bestaande in het uitvaardigen van wetten betreffende de geestelijkheid en de verdeeling harer leden, en voorts betreffende den verkoop van gemeente-goederen met uitsluiting van instellingen van lief dadigheid. Of zulks werkelijk het geval is, zal nader moe ten blijken. BRUSSEL den 25 september. In het penitentair congres alhier werden 11. dingsdag de beraadslagingen overde wijze van opslui ting van jeugdige misdadigers, in landbouw-kolonien enz., voort gezet. Onder de sprekers over dit onderwerp behoorende de heer Suringar. De president las een voorstelvolgens hetwelk bijzondere huizen van correctionele opvoeding voor de jeugdige misdadigers zouden worden daargesteld en de voetwaarop die huizen ingerigt zouden worden de ver- eeniging wezen zou van het zachtste stelsel van afzonderlijke opsluiting, met de stelsels van de landbouwkundige koloniën en van het patronaat. Dit voorstel is na eenige woorden wisseling, aangenomen.

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1