MIDDELBURGSCHE C O U R A IV T. n%^: N°. 112. Zaturdag 18 September. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. SUPPIiETOIRE BESCHRIJTIWG PERSOWELE BELJSTIliG. rEEM^RKT TE BIERrLIET. NEBERL. BA]\ BEL-MAAT SCHAP PIJ. ülcbevlauben. JIERJIALIJ) GSCSOOL. De abomcmcnts-prijs dezer Courant is f 2,75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor me minder dan drie maanden genomenen de betaling neschiedt comptantof hij he einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, mdicn men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwe lijks- Geboorte- en üoodbekendmakingenwaarvan de prijs isvan één tot zes regels f 1 ,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing etner Advertentie het Regt van Zegel (35 cis.) moet worden betaald. VOOR DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien het besluit van den Heer Staatsraad, Goiivernenr dezer Provincie, van den 9 dezer maand (^ProvinciaalBlad no. 89) betrelilcelijk de Snppletoire Beschrijving voor de Personele Belasting. Herinneren de Ingezetenen aan de bepalingen van art. 27 en 42 der wer van den 29 Maart 1833 (^Staatsblad no./if') omtrent de Belasting naar tijdsgelang, en de Snppletoire aan gifte volgens welke een ieder, die door uitbreiding, ver meerdering verwisseling of het aanschaffen van Belastings- voorwerpen der grondslagen van het Personeel, komt te val len onder toepassing van eenen nieuwen of verhoogden aan slag in den loop des Dienstjaars verpligt isalvorens en naar gelang van het ontstaan der omstandigheden en op de boete bij art. 35 en 39 vastgesteld tot het indienen van behoorlijke aangifte deswege in voege als bij art, 30 der wet is voorgeschreven kunnende daarvoor een Biljet ter invulling bij den Ontvanger worden afgehaald. En opdat niemand hiervan onkundig blijvezal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 16 Sep- tjïmber 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE, Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS, Maandag den 4 October aanstaande, en dat de Lessen ge- Een der veldoversten die in Algerie en wel in de wes- durende de zes Wintermaanden, van 7 tot 9 ure des avonds telijke deelen dier bezitting, die thans door de gebeurte- zulfen worden gegeven des Maandags en Donderdags aan de Jongens en des Dingsdags en Vrijdags aan de Meisjes. Voorts herinnert de Commiiaie dat deze Inrigting niet al leen en uitsluitend bestemd is voor Jongeliedendie vroeger voor rekening van het Schoolfonds zijn onderwezen maar dat daarvan ook anderen die genegen zijn het eenmaal door hen aangeleerde te onderhouden kunnen gebruik maken. Van heden af tot en met den 30 September aanstaande is dagelijks de gelegenheid opengesteld, des middags van 12 tot I ure, ten huize van den ondergeteekende (achter de Oostkerk, Wijk O. No. 3) om zich tot de bijwoning van dit Herhaling Onderwijs aan te molden en de Voorwaarden ter plaatsing te vernemen. Middelburg, 17 September 1B47. Namens de School-Commissie voornoemd, P. DE MARETTAK, Secretaris, BURGEMEESTER en ASSESSOREN van BIERVLIET, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat, met goedkeuring van het Hooger Bestuur, tweemaal des jaarsen wel op den derden Donderdag in de maand Junij en den eersten Donderdag in de maand Octobereene open bare Markt zal worden gehouden in Paarden Runderen Schapen en Varkenswordende alle Verkoopers en Koopers nitgenoodigd dezelve met hunne tegenwoordigheid te ver eerenzullende de opening plaats hebben op Donderdag den zevenden October 1847, terwijl alsdan de navolgende Prc- mien zullen worden uitgeloofd alsvoor den verst komende met Vee eene som van vijftien Gulden miti van de her komst door een bewijs van het Plaatselijk Bestuur hunner woonplaats doende blijken, en voor dengene die het meeste Vee ter markt zal aanbrengen, insgelijks eene som van vijf tien Gulden met dien verstande echterdat alleen Paarden en Runderen boven den ouderdom van één jaar voor die Premie zullen in aanmerking komenen wanneer meer dan één Persoon voor een der beide Premien aanwezig is, zal zulks door het lot worden beslist. Biervliet, den 13 September 1847, Burgemeesteren Assessoren voornoemd, VAN ALTENA, Ter ordonnantie van dezelve BAERT Dz. De DIRECTIE maakt bekend dat de ITAJAARS- IJ- 1>IG0- EN COCHEKILLE-TEILIKGEI^ der Maatschap pij van 1847, zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te AMSTERDAM, op Maandag 27 September 1847, 490 Heele 1 1907 Halve en Kwart Kisten H^^^ INDIGO, ügg. aldaar. 140 Kisten Jaya COCHENILLE, liggende aldaar. Te ROTTERDAM, op Donderdag 30 September 1847, 280 Heele 1643 Halve en Kwart Kisten INDIGO, ligg. aldaar. De Directie geeft bij deze aankondiging de verzekering, dat zij, vóór hare gewone Voorjaars-Veilingen van 1848, BERLIJN den 12 september. Uit eenige havens aan de Oostzee is onlangs een adres, van 108 onderteekeningen voorzienaan onze regering gezonden waarin men zich ten sterkste voor bet stelsel van handelsvrijheid en tegen het invoeren van een stelsel van difFereiitiele regten verklaard. Blijkens een schrijven uit de Paltz zijn de wijnprijzen ten gevolge van de gunstige vooruitzigten nopens den oogst van 1847, aanzienlijk gedaald, de gewone soorten ruim 100 pet. Velen verkoopen hunnen ouden voorraad alleenom ledige vaten voor den nieuwen wijn te bekomen, en nog wordt er, tot zelfs over de Fransche grenzen jagt op vaat- duigen gemaakt. FRANKFORT den 13 september. Een onzer bladen meldt dat de bekende Lola Montez de nieuwe gravin von Latidsfeld, van de koningin van Beijeren de Theresia-orde heef: ontvangen en dat zij binnen kort ten hove zal wor den voorgesteld. Geen Beijersch dagblad heeft de koninklijke ordonnantie medegedeeld, waarbij Lola Montez tot gravin wordt be noemd. Een groot aantal personen heeft daaruit aanleiding genomen om zich te versclioonen een bezoek bij de nieu we gravin af te leggen. Men verzekert, dat onderscheidene adellijken, bij welke zij hare kaart had gezonden, die kaart hebben teruggezonden met woorden achterop geschreven wij kennen gecne gravin von Landsfeld." Te Rome is een nader besluit uitgevaardigd, voor de betere en spoedige inrigting der burgerwacht, ook in de provinciën. Bij deze verordening houdt de Paus de benoe ming van de hoogere officieren aan zich. Aldaar zijn voorts onderscheidene policie-verordcningen afgekondigd, ten blij- ke gelijk daarbij wordt vermeld dat men ook aldaar steeds wil voortgaan op den weg der burgerlijke beschaving. Het Augsburgsche dagblad deelt brieven uit Athene mede van 29 augustus. Volgens deze was Gr;s/e?/jna zij ne nederlaagmet een klein getal getrouwen naar het Turk- sche eiland Chios gevlugtom daar van zijne bekomene won den te genezen. De turksche consul te Athene had van de Porte bevel ontvangen zich tot vertrek gereed te houden en aan de overige Turksche consuls in Griekenland hetzelf de te berigten. De gouverneurs der Turksche provinciën hadden aanschrijving gekregenom de in hunne districten wonende Grieksche onderdanen tot vertrek binnen 20- dagen te doen aanmanen, zoo deze niet voor het vervolg als Turk sche onderdanen beschouwd wilden worden». Uit Prevesa had men te Athene het berigt ontvangen dat Grivas met zijne aanhangers zich aldaar bevonddoch dat hij van de Turksche regering bevel had ontvangen om zich meer in de binnenlanden terug te trekken. Onder zijne aan hangers heerschte groote ontevredenheiden groot verlangen om huiswaarts te keeren. Doch de Grieksche regering was daartegen op hare hoede. nissen in Marocco wel in de eerste plaats bedreigd zou kun nen worden, den grootsten roem verkregen heeft, de gene raal Laworicière, die zich in Frankrijk bevondbegeeft zich weder naar het vorig tooneel zijner bedrijven. LI. vrijdag is hij op de reis naar Afrika door Angers gekomen. Eergisteren moet het stoffelijk overschot van prins Louis Bonaparte gewezen koning van Holland, die in hec vorige jaar te Florence overleden iste Marseille aangeko men zijn. Het moet naar Parijs gevoerd worden om te Ruel waar het graf van koningin Hortense is te worden bijgezet, Uit Malta wordtonder dagteekening van den 24 aug. 11., geschreven, dat volgens mededeelingen uit eene goede bron ontvangen, te Palermo een komplot is ontdekthetwelk niets minder ten doel had, dan het Napelsche eiland onafhankelijk te verklaren en prins Karel van Capua tot koning van Si- cilien uit te roepen. Een paar Napolitaansche officieren zou den daarin sterk betrokkenen ook reeds te Pnlermo in hechtenis genomen zijn. De berigten uit Madrid, van den 8 dezer, melden, dat het nieuwe ministerie reeds verdeeld is omtrent de staat kundige vraagpunten van den dag, en dat zich reeds twee partijen scherp afteekenen. Men verzekert, dat de hertog van Glucksberg, namens zijne regeringgeprotesteerd heeft regen de amnestie wel ke de koningin verleend heeft aan alle Spanjaarden zonder onderscheid van staatkundige partij. Het is zeker waar, dat het moeijelijk te begrijpen valt dat de koningin hare gunsten uitstrekt tot eenen man die hare moeder verraden van haren titel van regentes beroofd en uit Spanje verjaagd heeft; doch het is daarom nog niet te geloovendat het ka binet van den heer Gtiizotgewoonlijk zoo voorzigtig, te gen deze handelwijze openlijk heeft doen protesteren. MIDDELBURG den 17 september. Heden is door 'heC Provinciaal Geregtshof alhier uitspraak gedaan in de zaalc ten laste van Simon Foorbeytel, broodbakkeren winkelier, t\-\ .Jacob A'^r/>É?j/fj'« hoefsmitbeide wonende te Bruinisse, welker behandeling verscheidene dagen geduurd heeft, en waarin nagenoeg vijftig getuigen gehoord zijn. Het hof heeft, bij een zeer breedvoerig gemotiveerd arrest, de beide schuldigen schuldig verklaard, en wel de laatstgenoemde van de misdaad van het verminken of uiterlijk schenden van zilveren nationale gangbare muntspecien de eerstgenoemde aan misdadige deelneming aan het in omloop brengen van die verminkte of geschondene muntspecien, wetende dat de tweede beschuldigde die met een misdadig doel verminkt ol geschonden had en hen beide te dier zake veroordeeld tot de straf van het z-waaijen met het zwaard over het hoofd en ieder tot een confinement in eene strafgevangenis voor den tijd van tien achtereenvolgende jaren mitsgaders solidair in de kosten van den processe. In de op den 15 dezer te Rotterdam gehoudene alge- meene vergadering der Koninklijke Nederlandsche Yachtclub, is besloten dat de wedstrijd te Vlissingen op Zaturdag dea 2 October aanstaande zal voortgang hebben. Door Z. K. H. Prins Hendrik is daarvoor uitgeloofd een voorwerp van brous of andere specievoor scherpe vaartuigen niet meerder dan 5 ton metende en niet langer dan 15 Ned. ellen op de lastlijn, terwijl door de Koninklijke Nederlandsche Yacht club daarvoor zijn uitgeschreven 190 voor zes-riems gie ken en 110 voor vier-riems dito, in Nederland gebouwd en door Nederlanders bemand. Wij kunnen verder melden dat reeds verschillende leer lingen tot het roeikorps der Koninklijke Nederlandsche Yachtclub behoorende op de koopvaardijvloot zijn geplaatst,, en alzoo het nuttige doel om geschikte zeelieden te vojr- inen allezins wordt in het oog gehouden. De bloemstengel van de Agave Americanain den kruidtuin der hoogeschooi te Leyden heeft thans eene leng te van 7 el8 palmen en 8 duimendat isruim 25 RhynL voeten. Hij heeft thans zijn vollen groei bereikt en draagt ruim 40 bloemtakken waaraan ongeveer 7000 bloemen voor- PARIJS den 13 september. De regering is, na eenige da- komen. De eerste bloemen hebben zich den 12 september gen geaarzeld te hebbeneindelijk omtrent de aangelegenhe. geene andere Indigo en Cochenille dan de bovengemelde par- Marocco tot een besluit gekomen. Er zal eene ge- C^en aan de Markt zal brengen De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden «irgegeven, Amsterdam, den lö Augustus 1847, VAN DER OÜDERMEULEN, President, T, SCHUURMAN, Directeur fung. Secr. De SCHOOL-COMMISSIE bij het Departement Middel burg der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, brengt bij deze ter kennis der daarbij belanghebbendendat de Herbalingschool dit jaar weder zal geopend worden op wapende tusschenkomst plaats hebben ten gunste van den ker zer Abd-el-Rahmann. De hertog d' Aumale, die in den kabinetsraad tegenwoordig wa? toen dit besluit genomen is heeft levendig op de noodzakelijkheid dier tusschenkomst aangedrongen. Het is door dezen veldtogt, dat de prins zij ne functien van gouverneur-generaal der Algerijnsche bezit tingen aanvaarden zal. Met de telegraaf zijn bevelen gege ven aan verschillende regementen van het zuiden, om naar Toulon op te rukken waar zij naar Oran zullen ingescheept worden. De generaal Bedeau zegt men zal geen deel ne men aan den veldrogt maar te Algiers blijven. Overigens wordt er gesproken van het zenden van linieschepen om op de kust van Marocco te kruisen. geopend en gaan voort met zich te ontsluiten. Uit Utrecht den 11 dezer wordt gemeld: Wij meenen op goede gronden te kunnen berigten dat op voordragt van heeren curatoren der Latijnsche scholen alhierdoor den achtb. raad onlangs besloten isom eenen I zesjarigen cursus op ons gymnasium in te voeren en dien ten gevolge het getal der onderwijzers met nog eenen te ver meerderenzoodat men verwachten kan, dat weldra eene voordragt ter aanstelling van eenen litt. hum. doet. tot 4den preceptor aan den raad zal worden aangeboden," Ten gevolge der hervorming der latijnsche scholen te Groningen is het getal leerlingen op dezelve aanzienlijk toe genomen-, zoodat het thans, na het afgeloopen es:imen van toelatinggeklommen is tot een aantal van 53 leerlingen.

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1