MÏDDELBÜRGSCHE C O U R A IV T. N 110. Dingstlag 1847. 14 September. BESTUREN ca ADMINISTRATIEN. MËÜIVSTIJDINGEN. iDtittscithinb. UITGIFTE rAN PATEJVTEir. GrM3.JSIUM. £lc2»crlanbett De abo?incmcnts-prijs dezer Courant is f 2 ,15 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor nie minder dan drie maanden genomenen de betaling neschicdt comptantof bij he emde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertcntien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in liet eerst uil te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advcrtentien ivorden berekend tegen 22 cents de regel, mei uitzondering'^^yiSi^^^, lijks-Geboorte- en üoodbekendmakingen waarvan de prijs isvan één tot zës'lrti^-^ f 1 ,50 en voor ieder en regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke plaatsing ecner Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. BURGEMEESTER eo WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Stad, dat de Patenten over liet Dienstjaar i8||, inge vuld gereed liggen en dat tot de afgifte van dezelve ten Stadhuize zal worden gevaceerd des Woensdags en Zatnr- dags van iedere week, des morgens van tien tot twaalf ure en zulks gedurende het tijdvak van den 15 dezer maand tot en met den 30 October daaraanvolgende. En worden de belanghebbenden mitsdien aangemaand, om binnen den bovenbepaalden tijd de voorschreven Patenten in persoon te komen afhalenbij gebreke waarvan dezelve van wege het Stedelijk Bestuur volgens art. 3 van het Ko ninklijk Besluit van den 17 October iZ^o (^Staatsblad no. 22), door den Deurwaarder der Directe Belastingen tegen vol doening van tien cents, aan hen zullen worden uitgereikt, terwijl zij zich bovendien blootstellen in eene boete te ver vallen van vijftien Gulden, indien zij, des aangevraagd, hun Patent of een afschrift van hetzelve niet kunnen vertoonen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 10 Sep tember 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE STOPPELAAR, 1. p. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De RECTOR van het Stedelijk GYMNASIUM maakt be kenddat de gewone jaarlijksche promotie zal gehouden worden op aanstaanden Woensdag den 15 dezer, des voor- middags ten elf ure, in de Engelsche Kerk. Bij deze gele genheid zal de verdienstelijke Jongeling D. A. Berdenis van BePvLekom eene Oratie houden: de Ckomene III; en daarna, met een Prijs begiftigd eervol ontslag van het Gymnasium erlangen. Verder zullen Prijzen ontvangen de Leerlingen L. F. van Panhuys J. van der Beke Callenfels L. H. Slo- temaker, C. P. Pous Koolhaas, P. J. Callenfels, W.F. de Jonge, A. J. van Eekelen C.J. Pické J. P. Berdenis van BerlekomW. F. van Deinse F, Hoijer, N. C. Slegt W. E. van Panhuys M. van Lissa H* M. van Diggelen en J. van de Graftdie daarvoor aan Heeren Curatoren hun nen dank zullen betuigen. Tevens noodigt hij allen, die, of als beminnaren der oude letteren of om hunne betrekking tot genoemde leerlingen in deze plegtigheid belang stellen tot hare bijwoning uit. Middelburg, den 11 September 1847. H. POLMAN KRÜSEMAN. BERLIJN den 4 september. Het voor eenige maanden alhier opgerigt genootschap ter bevordering van den vrijen handelbekomt langzamerhand meer voorstanders. Den 27 augustus heeft het eene vergadering gehouden en is bijzon der de aandacht gevestigt op een in Hamburg uitgekomen geschrift, waarin het nadee! wórdt aangetoond, dat het dif ferentiaal stelsel heeft op handel en nijverheid. Volgens een Duitsch blad, zou eene Zuid-Duitsche re gering aan de bonds-vergadering hebbeu voorgestelddat de regeringen mogten overeenkomen om voortaan den uitvoer van de noodigste levensmiddelen onderling niet meer te be lemmeren. Volgens een berigt uit Oldenburg, zou de regering van dat hertogdom bedacht zijn op de invoering eener con stitutie en zich sedert eenigen tijd werkelijk met het ont werpen van zoodanig staatsstuk bezig houden. In de laatste jaren heeft het verlangen naar eene verwezenlijking van de belangen der bonds-acte in dit opzigt zich onder de bevol king meer en meer geopenbaard, PARIJS den 9 september. Gisteren liep er aan de lieurs een gerucht, dat nog al geloof scheen te zullen vinden. Men zeide dat de bankiers, die voor de nieuwe leening nu reeds aanbiedingen aan de regering gedaan hadden, die voorslagen hadden ingetrokken, aanvoerende dat, bij den legenwoordigen staat der geldmarkt, eene leening zoo goed als onmogelijk was. Men voegde hierbijdat de regering daardoor verrast en teleurgesteld tengevolge der volstrekte noodzakelijkheid waarin zij zich bevondvoornemens was het vruchtgebruik der bosschen van den staat te verkoopen maar dat, daar die verkoop niet anders dan krachtens eene wet gebeuren kon, men beginnen zou met onverwijld 50 millioen aan schatkistbiljetten uit te gevenom in de drin gendste behoefte te voorzien. Zoo deze geruchten zi^h bevestigenzullen zij zeer ongunstig op ,de koersen wer ken die door de jongste tijdingen uit Spanje en Marocco reeds gevoelig gedrukt zijn. Met opzigt tot Marocco zegt heden het gouvernements blad het Journal des Bébats: Men verzekert dat de rege ring heden (8 sepc.) de tijdi.'ig ontvangen heeftAzt Abd-el- Kader de stad Taza bemagtigd heeft en in aanmarsch zou zijn tegen Fez. Taza ligt halfverweegs tusschen de Algarijn- sche grenzen en Fezhet heeft eene bevolking van 6 tot j 8000 zielen aan het zuidelijk uiteinde van een der laatste ketenschakels van het Rif gelegen staat het in eene vrij sterke en hooge stelling en is met eenen ouden half Moor- schen half Portugeschen ringmuur omgeven die vierkante torens tot strijkweren heeft. Overal echter zijn die vesting- werken half ingestort. De straten der stad zijn bogtig en j zeer naauw; zij wordt door talrijke fonteinen besproeid, die I door bronnen uit het gebergte komende van water voor zien wordendat vervolgens uitgestrekte tuinen gaat be- 1 vochtigen." Hier meent men te weten dat, strijdig met hetgeen vroe ger gedacht was Ahd-el-Kader voornemens zou zijn den keizer onder de muren van Fez, waarop hij aantrekt, een' besüssenden slag te leveren. Misschien rekent hij op het overloopen van een deel des Maroccaanschen legers. Reeds nu schijnt de stoutmoedigheid van den emir grooten indruk op de stammen in Marocco gemaakt te hebben die in hem eenen door den hemel tot verlossing des lands beschikten gunsteling meenen te zien en die sterke neiging gevoelen om zich aan zijne zijde te scharen. Men ziet dus in dat gedeelte van Noord-Afrika ge'A'igtige gebeurtenissen te ge- moet. Reeds wordt er van Fransche interventie ten behoeve des keizers gesprokeneen besluit tot hetwelk onze rege ring wel gedwongen zal zijn te komen. In een dagblad van Cork leest men de volgende bij zonderheden over het geslacht van den hertog de Choiseul j Praslin. Een zijner voorzatenCesar-Gabri'él Choiseul, tot j hertog en pair benoemd door zijnen neef Choiseulminister I van LodeM'ijk Xl^was gehuwd met de dochter van den zes- den burggraaf van Clara Charles O'Brienvan een oud i lersch geslacht. Deze burggraaf onderscheidde zich in den slag van Fontenoy, en zijn naam wordt vermeldt in de Hen- riade van Foltaire. Zijne familie, het lot van .Jacobus II deelendehad de wijk moeten nemen naar Frankrijk. In 174.6, naden slag van Fontenoy, werd lord C/;?;-? benoemd tot maarschalk van Frankrijk onder den titel van grzif de Thomond, Hij is de eenige persoon van lersche af komstdie^ ooit tot maarschalk van Frankrijk is benoemdwanneer men lord Wellington niet rekent, wiens titel van maarschalk in 1820 is geschrapt. Behalve lord Clare en lord IVelliiigton die beiden tot Ierland behoorden vermeldt de geschiedenis ook nog twee Engelschendie den niaarschalks-staf van Frank rijk hebben ontvangen, als i. Jhon Talbot, vroeger bekend onder den naam van graaf v«« Shrewsbur-j'm At 15de eeuw, en 2. James Fitz James hertog van Berwick, bastaard van Jacobus II en Arabella Churchill, zuster van den hertog van Marlborough. Aan dezen hertog van Berwick hadden de Bourbons de kroon van Spanje te danken ten gevolge vanden slag van Alamanzadien hij in 1707 won op de Engelschen, onder bevel van Rarigny, een Fransch uitge wekene. Het was eene zonderlinge omstandigheid dat een Fransch leger onder bevel van een Engelschman slag leverde tegen een Engelsch leger, onder bevel van een Franschman. Lord Clare heeft twee zonen nagelatendie zonder nako melingschap gestorven zijn, en de eenige representant van dit geslacht was Antoine Cesar de Choiseul Praslindie in 1838 overleden is, en wiens zoon Theobald de Choiseul Pra- lin op eene zoo vreeselijk beruchte wijze zijn einde heeft gevonden. De zaak der geheime drukpersen welke te Lyon bij de Jezuiten in beslag genomen zijn baart veel opzien. Op eene oiBciële wijze is gebleken dat er twee gestichten voor Jezuiten te Lyon bestaan het eene onder toezigt van pater Falentijn het andere onder dat van pater Maillard. Die, welke zich te Puy en te Grenoble bevinden bloeijen meer dan ooiten zonder twijfel is zulks ook elders het geval. En dit alles heeft plaats in weerwil van de gevoerde on- onderhandelingen van de heer Rossi te Rome.Men zegt, dat er onder het geheime drukwerk, hetwelk de politie in beslag heeft genomen, wonderlijke dingen gevonden zijn. Betreffende de onlustenwelke te Lucca hebben plaats gehad en de gevolgen daarvan meldt het dagblad van Marseille dat in Ijet hertogdom Lucca onderscheidene per sonendie zich vrij hadden uitgelaten over de vroegere on staatkundige en onvrijzinnige maatregelen van den hertog in hechtenis zijn genomen; dat op 31 augustus de me nigte met kracht op de invrijheidstelling dier gevangenen heeft aangedrongen maar dat de hertog die heeft gewei gerd dat de soldaten die geroepen waren om de rust te herstellenhebben geweigerd om op de menigte te vu ren en dat daarop de hertog, in stede van zijn hertogdom te verlaten, heeft toegegeven, vrijheid van drukpers, de pprigting eener nationale garde en de invrijheidstelling der gevangenen heeft beloofd. De menigte is daarop in geest drift voor den hertog ontstoken. De stad Lucca is onmid dellijk met groen en vlaggen versierd geworden, en op het marktplein is een te Deum gezongen om den Hemel dank te betuigen voor den gelukkigen keer, welken de zaken des lands hadden genomen. Het berigt van het in Lucca voor gevallene is onmiddellijk naar Pisa en Livorno overgebragt en heeft aldaar mede groote vreugde verwekt. De hertog van Lucca heeft nader uit eigene beweging een besluit uit gevaardigd waarbij hij de door hem mondeling gegevene beloften vernieuwt, en zijn volk de verzekering geeft, dat, wanneer het op hem blijft vertrouwen het gewisselijk niet te leur gesteld zal worden. Aan het blad PAmi de la Santé is door eene dame uit Litthauen eene goed geslaagde geneeswijze van den kan ker medegedeeld. Om dien te genezen hoe kwaadaardig 1 hij ook zij moet men den lijder noodzaken om gedurende 42 dagen, in plaats van zijn gewonen drank, niet anders te gebruiken dan een aftreksel van sassaparilla en voor voedsel drooge vijgen drooge rozijnen dadels en beschui ten met water en gest gebakken zonder zout of eenig an der toevoegsel. Dit aftreksel wordt aldus gereed gemaakt: neem twee en een half lood van den besten wortel van sas saparilla stamp dit tot poeder, en werp dit in een ver glaasden pot, die de hoeveelheid van zes glazen kan bevat ten werp er dan de zes ^azen water op en sluit den pot met een verglaasd dekseldat gij met versch meel digt plakt: laat het vervolgens op een klein vuur tot op de helft verkoken. Daarop fikreet gij het overige en geeft het den lijder op den dag te drinken. Hierna werpt men andermaal zes glazen water op het dik en laat die eveneens tot op de helft verkoken, opdat de zie ke geen gebrek aan drinken zoude hebben, naardien hij, zoolang de behandeling duurtvoorstrekt niets anders mag drinken. Deze drank moet dagelijks vernieuwd worden en tijdig genoeg gereed zijn opdat de zieke bij zijn ontwaken daarvan kunne gebruiken. Wat het voedsel betreft is het dagelijksch rantsoen vijgen rozijnen en dadels van elk 3 looden beschuit naar believen elk ander voedsel is ver- boden en de lijder moet zich vooral wachten voor koude en natte voeten. Men wende volstrekt geene uitwendige middelen aan. Is de zieke binnen 42 dagen niet genezen dan late men hem 2 of 3 weken rusten terwijl men hem dan onderw-erpen moet aan eenen bijzonderen leefregel en een ligt voedsel moet toedienen waarin niets mag voorkomen wat scherp zout of verhittend is. Daarna wordt de behandejing hervat even als in den beginneen dan kan men zich verzekerd houden dat voor het einde der behandeling alle kanker zal verdwenen zijn. Uit eene dezer dagen uitgekoraene zeer uitvoerige sta tistiek der stad Rome blijkt, dat thans aldaar, op eene be volking van 175,883 zielen, in de 54 parochien geteld wor den3p bisschoppen 1,514 priesters2471 monnikken en geordende geestelijken 1,754 nonnen 5=^ seminaristenen collegialen en 574 niet-katholieken. Van de Joden welke er zich ophouden, wordt het getal op 8,000, zielen be groot. Sedert het vorige jaar is de gansche bevolking van Rome met 5,684 zielen toegenomen. De Gazeta van IMadrid van den 4 dezer bevat een zeer gewigtig koninklijk decreet, waarbij de in Spanje terugge roepen generaal Esparterode hertog der overwinning ge naamd en de heer Morella bij besluit van den 3 dezer tot senatoren gekozen worden, Eene circulaire van den minister van binnenlandsche za ken aan de politieke chefs verbiedt, dat er in het vervolg eenig geschrift gedrukt of uitgegeven worde, betrekking heb bende op het huisselijke leven van de koningin, I;aar huwe lijk of haren echtgenoot. Bij overtreding van dit verbod èal het zich daaraan schuldig makende blad verboden en van de door hetzelve gestelde cautie beroofd worden indien het eene brochure geld, zal zij in eene boete van 60,000 realen vervallen. Men zegt dat de Spaansche ambassadeurs te Lissabon Rome Napels en Londen door anderen zullen vervangen worden, De legatie van l'ortugal zoude aan den heer Llorente die van Rome aan Pacheco en die van Napels aan den heer Benavides worden opgedragen de ambassade te Londen wordt door onderscheidene personen betwist. Nog zegt ditzelfde blad: wij vernemen dat H. M. de ko ningin na het decreet van amnestie geteekend te hebben zoude hebben uitgeroepen Nimmer heb ik een decreet met meer genoegen geteekend en nooit heeft eenig ministerie mij eenen maatregel voorgesteld die meer met mijne gevoelens overeenkwam." 'sGRAVENHAGE den 11 september. Ter aanvankelijke voldoening aan het koninklijk besluit van den 30 april 1847., (Staatsblad no. 20) betreffende de intrekking der niuntbil- jetten van twintig gulden en gegrond op de wet van den l8 december 1845 (Staatibfad «et. 90} is ter algemeene re-

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1