MÏDDELBURGSCHE COURAIVT^ N°. 108. Donderdag 9 Scplember. BESTUREN ea ADMNISTRATÏEN. KiEUWSïJJDINGEN. BEKENnM-4 KING. RIJXS-BET^LI.VGE.r. MAATSCHAPFIT—' ■<- JAARMARKT TE NEV^EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad NEU ZEN adverteren bij deze, dat de gewone KERMIS dezen jare 'zal beginnen op Maandag den 21 dezer maand en ein- «Jigen den 24 daaraanvolgende. ilcbcvlauö.t: De abonnemeiüs-prijs dezer Courant is f 2 ,15 voor drie maandenen franco per Post f 3. De abonnementen worden voor nie minder dan drie maanden genomen en de bctating geschiedt comptantof hij he einde van ieder vmrendeel jaars. De inzending der Adoertentien behoort te geschieden des morgens voor dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. 10 ure, indien men De Advcrtcntien worden berekend tegen 22 cents de regel, .met uitzondering vauTluwc- Ujks-Geboorte- en Doodbekendmahingen waarvan de prijs isvan één tot zes regels f 1 ,50 en voor iedercn regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Gezien de Plattegrond-tcekeiiing en de aanwijzing van de namen der, op de^ openbare Registers bekende, Eigenaren van de volgende Perceelen wier geheele of gedeeltelijke onteigening, ten dienste van den aanleg eens Wegsleidende van den Grooten Weg te Oostburg tot het Dorp Zuidzande is voorgenortien welke stukken na vooraf bekomene raag- tiging des Konings door het Departement van Binnenland- sche Zaken overeenkomstig arr. 3 der wet van den 29 Mei 1841 (iStaatsblad no. 19), aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie zijn toegezonden, en waaruit blijkt, dat voorschrevene geheele of gedeeltelijke onteigeaing wordt ver- eischt van de volgende Eigendommen A. Perceelen bekend in de openbare Registers als volgt 1. Eigenaar Alc-^de Louis Alexandre de ■^■>i'arte., Grondeige naar te Oostburg Numeris 364 365 36Ö 368 369, 370, 372, 372/?, 516 ea 517 der Sectie A. van genoemde Stad 2. Eigenaar Alc-^de Louis Alexandre de Swarte Fabriekant te Oostburg Cijnspachter Pieter Johannes Kallewaard, Arbeider te Oostburg Numeris 218, 219 en 220 der Sectie B. van genoemde Stad B. De Boomen en Hagen staande langs de Eigendommen van voornoemden A. L. A. de S;rarts op den te ver- breeden Weg Brengt ter kennis der belanghebbenden dat op den 29 de zer des voormiddags ten 10 ure, eene Commissie uit Ge deputeerde Staten dezer Provincie vergezeld vanden Hoofd- Ingenieur of van eenen Ingenieur van den Waterstaat, zich zal vervoegen ten Raadhuize der Stad Oostburg ten einde aan hen de noodige inlichtingen te geven en hen in hunne belangen te hooren alsmede dat de voorschrevene Platte- grond-teekeningmet daarbij behoorenA Nota en verdere stukken, ter inzage, ten gemelden Raadhuize zullen worden nedergelegd. Middelburg, den 4 September 1847. De Staatsraad, Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. De ARRONDISSEMENTS-BETAALMEESTER te Mid delburg adverteert, dat, bij resolutie van Zijne Excellentie den Minister van Financien, de dato 5 September 1847, No. 1076, aan hem is vergund om, tijdens zijne ongesteld heid deszelfs opgenoemde functie te doen waarnemen door deszelfs Zoon den Heer IVillem Hoijer, Middelburg, 9 Sept. 1847. De Betaalmeester, H. C. HOIJER, BETALI?iG VAN TRACTEMENTES' voor het Derde Kwartaal 1847, van af heden, zoo ten Kantore van den Betaalmeester te Middelburg als van Heeren Ontvangers in dat Arrondissement ressorterende. Middelburg, 9 September 1847, TOT BEVORDERING VAN LANDBOUW Eli VEETEELT IN DE PROVINCIE ZEELAND. De COMMISSIE, door de Afdeeüngs-Besturen in Wal cheren benoemd om, gedurende en na den afloop des Ploeg- tijdste onderzoeken welke Ploegers, door derzelver kennis en ervaring tot erlanging der door de Maatschappijinge volge 38 der Statuten te verleenen Premien als het meest aanbevelingswaardig kunnen worden aangemerktbrengt langs deze ter kennis van belanghebbenden dat de termihi tot deelneming is verlengd geworden tot ultimo September aanstaande. 'Dezelve neemt deze gelegenheid te baat, om alle Boeren zoons en Boerenknechts nogmaals ten dringendste tot mede dinging uit te noodigen wordende men overigens verzocht zich ten dien einde aan te melden bij den Heer Secretaris 'der Commissie van Landbouw. Middelburg, 9 September 1847. FRANKFORT den 4 september. Men schrijft uit Zu rich van den 30 augustus, dat, hoe ongezind ook de zeven Katholieke kantons zijn om zich aan de besluiten van den Zwitserschen landdag te onderwerpen de bevolking dier kantons het bedenkelijke van den tegenstand begint in te zien, en dat vooral een gedeelte van de bevolking van Zug en Schwytz hieromtrent eene levendige bezorgdheid aan den dag legt. In het liberale kanton Tesiuo worden de krijgstoerus- tingen ijverig voortgezet. Brieven uit Athene van 22 augustus melden, dat de opstand op het eiland Euboea als ten onder gebragt -kan worden beschouwd. Het opperhoofd der rebellen den ge neraal Kriziotiswas, in een gevecht met de koninklijke troepen, een arm afgeschoten, waarna hij met zijne bende in een versterkt klooster nabij Kumi was geweken. Den 20 had er andermaal een gevecht plaats gehad waarin met groot verlies van weerszijdenzes schansen vnn de insurgenten stormenderhand waren veroverd. Hierna waren de opstan delingen in het gebergte terug getrokken. Het eiland Euboea werd sedert den 6 geblokkeerd. Bij besluit van den 24 augustus heeft de groot-hertog van Toscana eenen staatsraad ingesteld. Aan dit ligchaam hetwelk vooreerst uit 19 leden bes:aan maar later, wan neer de noodzakelijkheid daarvan mogt blijken meerder uit breiding erlangen zal is eene raadgevende stem toegekend. Intusschen is de werkkringdien de groot-hertog daaraan heeft toegewezen, xoo uitgestrekt en gev.'igtig dat het eenen belangrijken invloed op den loop der zaken in Toscana schijnt te zullen kunnen uitoefenen. Tevens heeft er eene wijziging in het ministerie plaats gehad, terwijl bij eene proclamatie van 26 augustus is bekend gemaakt da: de nieuwe staats raad zich onmiddellijk zou hebben bezig te houden met het vraagstuk betrekkelijk de oprigting eener natioriale garde. Een en ander had in Toscana veel vreugde verwekt. PARIJS den 4 september. Sedert eenige dagen hadden in de straat St. Honoré zamenscholingen plaats, die schijnbaar geene andere oorzaak hadden dan eene oneenigheid tusschen eenen laarzenmakersbaas en zijne werklieden. AUengskens hebben zij meer en meer de oplettendheid getrokken, en men heeft daarmede de omstandigheid in verband gebragtda: naast den bedoelden schoenmaker de afgevaardigde Darblay woont, die wegens speculatien in granen bij de menigte in verdenking gebragt was. Gisteren vreesde men dat er dien avond ernstige wanorden zouden voorvallen heden zegt de Gazette des Tribunaux het volgende Talrijke volkshoopen zijn den geheelen dag door op de voetpaden der straat St. Honoré, van de straten du Coq en Croix-des-Petits-Champs tot aan die van l'Arbe-sec -en des Vie'illes-Etuvesblijven zamenscholen. Hunne houding was tot ongeveer zeven ure des avonds kalmen zij schenen slechts uit nieuwsgierigen en lediggangers te bestaan, uitge zonderd zekere kwaadspellende tronien dié men stilzwijgend zag rondzwerven zoo het schijnt op eenige toevallige ge beurtenis of op eenig afgesproken teeken wachtende. In den avond van gisteren tusschen 8 en 11 ure wa ren 176 personen gearresteerd, sommigen van welke tot wan orden opruiden anderen wegens beleediging der troepen der nationale garde en der agenten van de publieke magt. Over het algemeen zijn het handwerkslieden schoenmakers kabinetwerkers huistimmerlieden en snijders. Heden avond tusschen 7 en 8 ure op het oogenblik dat de werkwinkels gesloten worden is de menigte even gelijk zulks gisteren gebeurd was, begonnen talrijker te wor den en van dat oogenblik afhebben de omnibussen die in zeer groot getal dat gedeelte der straat St. Honoré doorkrui«- senzich niet dan met moeite eenen doorgang gebaand. Bij voorraad waren maatregelen genomen om te beletten dat de vorige tooneelen niet weder plaats grepen. Twee commissarissen van portcie, welke de een, de heer Dagnès- Giro, den vorigen dag door eenen steen getroffen geworden was, die hem eene zware kneuzing had toegebragt waren op de plaats ainwezig, als ook talrijke agenten onder be vel van vrede-officieren geplaatstwelke men met leedwe zen opmerkte, dat niet met hun distinctief kostuum bekleed waren." De Gazette verhaalt nu verder, hoe talrijke patrouilles al de straten van den omtrek doorkruist hebben; hoe er veel geschreeuw en gelliiit gehoord is maar geenerlei demonstra tie van aanval heeft plaats gehad, hoe de winkels gesloten geworden zijn, hoe tegen 9 ure er eene soort van panischen schrik ontstond onder welke de menigte ijlings de vlugc nam en hoe een honderdtal der achterblijvers wederom ge arresteerd werd. Dit en het vallen van een kouden regen, hadden tegen half i i ure de straten schoon geveegd. Het schijnt bewezen dat ziph zoo wel in deze hoofd stad als in andere groots steden des rijkszoogenaamde Zwitsersche commités .hebben gevormd, met het doel-om de f radikalen in Zwitserland met wapenen ammunitie, geld en I manschappen te ondersteunen^ zoodra zij den binnenland- I schen oorlog tegen den Sonderbond aangevangen zullen heb- ben. Die commités staan in verband met de volks-associatie te Berne. Velen verwonderen zich dat de Fransche regering het gevaar niet genoegzaam inziet, hetwelk de rust van ge heel Europa uit Zwitserland bedreigt, en geene krachtige maatregelen neemt om de plannen der radikalen te verijdelen. Volgens de laatste berigten schenen de Oostenrijkers nog geene toebereidselen te maken om Ferrara te ontrui men het schijn: zeker dat de Italianen te Forli een obser vatie-leger gevestigd hebben. Piémont heeft besloten gemeene zaak met den Paus te maken. De berigten ui: ÏNIadrid, van den 30, zijn van eenen verontrustenden aard daar de zending van den generaal Narvaezwaarop alle hoop gebouwd was, geheel is mis lukt. Hij heeft eene lijst van dertien namen voor de mini steriele portefeuilles aan de koningin aangeboden welke H. M. niet heeft goedgekeurd 5 zoodat die combinatie afge sprongen is. Alles staat dus weder op losse schroeven daar het zeker is dat het tegenwoordige ministerie nie: wil aanblijven. iMen schrijft het mislukken der pogingen van den gene raal Narvaez toe aan den invloed der Engelsche staatkunde bij de koningin die ongaarne een man aan het hoofd van het bestuur zou zien als Narvaez, die de Fransche staat kunde is toegedaan. Men gaat zelfs zoo ver van te bewe ren dat er gewerkt zou worden om den onmin tusschen de koningin en haren gemaal levendig- te houden ttw einde zoo doende eene echtscheiding onvermijdelijk en eene huwe- lijksverbindtenis me: eenen Portuj;.sc:ie;i prins mogelijk te maken. ÏMIDDELBURG den 8 september. Op heden is in eene plegtige openbare teregtzitting der arrondissements-regtbank alhier, ter vervanging van jhr. mr. A. G. van Fredenburch thans officier bij dezelve regtbank, als substituut-officier bij dezelve geïnstalleerd jhr. mr. A. IV. Snouck Hurgronje vroeger regter in do arrondissemenrs-regtbank te Zierikzee. Het heeft den Koning behaagd te benoemen, tot gou verneur der provincie Gelderland Zijne Exc. den heer fV. A. baron Schimnielpenninck van der Oye tot beide de Pollen, oud minister van binnenlandsche zaken, thans mi nister van Staat lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal en kanselier der beide Nederlandsche ridderorden. I\Ien schrijft uit Goes den 6 dezer In den vroegen morgen van den 2 dezer maand over leed te Kloetinge de hoog welgeboren heer jhr. Aarnout Reinier de Haze Bomme ridder der militaire Willems-orde lid van de ridderschap en der provinciale Staten van Zee land commissaris van het district Goes een man al gemeen geacht en bemind. Aan veel menschen-en zaken kennis, voegde hij eene hem zoo bijzonder eigene minzaam heid waardoor hij het algemeen vertrouwen won hetwelk hem te gereeder den toegang baande om in zijne ambtelijke betrekking veel goeds te doen en op den weg van ge matigden vooruitgang beide aan het hoog bestuur zoowel als aan de ingezetenen van dit district nuttig te zijn. Hij was overigens werkzaam en levendig van aard terwijl hij met zijnen helderen geest spoedig de zaken begreep en juist beoordeelde daarenboven kan met bescheidenheid van hem gezegd worden dat gelijk hij in de burgerlijke zamen- leving een ijverig voorstander van alle nuttige inrigtingen een stille weldoener der armen was hij zich even aange naam in zijnen omgang als een liefhebbend echtgenootbe minnelijk voor zijne hoogbejaarde ouders, voor zijne talrij ke bloedverwanten en vrienden betoonde. Van daar dr.t zijn verscheiden niet alleen door alle dezen en teregt diep wordt betreurd, maar evenzeer de algemeene deelneming heeft opgewekt wantzoo met hem het Vaderland een goed en moedig burger ,de Koning een trouw en ijverig ambtenaar verliezen de ingezetenen van dit district erken nen gereedeiijk dat hun een waardig regent en welmeenend- raadsman ontvallen is." Den 25 augnstus overleed te Utrecht\n eenen nog krachtvoUen leeftijd de heer J, J. Dodtvn\ Flensburg, lector in de Hoogduitsche taal aan onze hoogeschool en amanuensis bij de akademische bibliotheek. Vele geleerde genootschappen hadden den ijverigen vreemdeling onder der zelver leden benoemd en teregt, want zijne alomvattende kennis ven zaken, ontsproten uit eei onbegrijpelijk onuit puttelijk geduld in het nalezen en verstaan van alle docu menten welke onze rijke bibliotheek bevat, en die slechrs zelden de oplettendheid tot zich trekken vorderde dat mea hem naar waarde schatte, dat men hem waardeerde en on dersteunde. Door zijnen ijver kwam.er eene volledige en allernuttigst ingerigte catalogus der bibliotheek tot stand en zag menig werk van hooge verdiensten het licht. Ondir

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1