IIDDELBURGSCHE COURANT. W. 104. Dingsdag 1847. ■5?^^^ 31 Augustus. BESTUREN en AWMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. SCHIJFSCffJJETEJr. ZEN BELING-GENOOT senJ[P. ©»roo4-53vittaujc. J\-rt«feiri)fe. ilcbcvïauÏJÊtt. dezelve in het eerst uit te geven nommer ml geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen. 22 eents de regel, met uitzondering van ffu«;*-'^^^ lijks. Geboorte- en üoodbekendmakingen waarvan de prijs is: van een tot zes regel» V,-' fl 50'^ en voor iederen regel daarboven 22 cents. De-elve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn aJ^oo hj elke plaatsmg eener._. Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. .-•> BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID- ''^èZl^J hebbende eene missive van den Heer Majoor kommanderende de Dienstdoende Schutter^ dezer aa van den 17 dezer, houdende kennisgevnig dat van af den 30 deze maand tot en met den 3 September, van des namid dag ten 4 tot 7 "re, door de Dienstdoende Schutterij fus'schen dtn Galgenpolder en het Fort Rammekensnaar den Schijf zal worden geschoten. Bren^n het bovenstaande ter voorkoming van ongeluk- ken bij deze ter kennisse van een iegelijk. Gedain ten Raadhuize der Stad Middelburg den .7 Au- j gustus 1847. gursemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De COMMISSIE der BAD-INRIGTING te DOMBURG, maakt bij deze bekend dat het Buitenbad voor dit Saizoen na Zondag den 5 September, zal gesloten zijn en dat he. Riitui- bij B. J. Hendrikse, naar Domburg afrijdende, ook nadien dag zal ophouden te vertrekken blijvende evenwel het Bad-Paviljoen, even als vorige jaren den geheelen Win ter geopend. MAATSCHAPPIJ TOT NUT TAN 'T JLGEMEEN. BUITENGEWONE VERGADERING IVoemdag i Sep tember 1847, des avonds ten half-zei ure. Benoeming van een Lid voor de Commissie, door het Hoofdbestuur be noemd ter Algemeene Vergadering van den 10 Augustus 1. om te overwegen ^vat de Maatschappij zon kunnen en behoo- ren te doen ter zake van de Landverhuizing. Namens Bestuurders P. DE MARET TAK, Secretaris. Op den "5 Augustus 11. is bij Mevrouw de Wed. J'cWfr ontvangen, een Muntbiljet groot 100, ten behoeve van het Frouwen-Hulp-Zendelinggenootschap alhier. De edele geefster verlangde onbekend te blijven. LONDEN den 25 augustus. Per overland-post zijn al hier berigten uit Indie en China aangebragt. Zij behelzen over het geheel weinig belangrijks. Te Bombay had een zware brand gewoed, waarbij het fort groot gevaar geloopen had om in de asch te worden gelegd het geheele Britsche hotel was daardoor vernield. Men klaagde zeer over de achteloosheid der overheden bij die gelegenheid. Uit Bombay meldt men van den 3 julij dat aanhoudend ongemeen veel regen bleef vallenwaardoor de oogst begon te lijden. De cholera heerschte nog te Booj overigens was het westelijk gedeelte van Indie gezond. De gouverneur en de opperbevelhebber van Indie waren npg te Simla. De berigten uit China loopen tot den 24 mei. De bewoners van Honam hadden den Engelschen consul te ken nen gegeven dat het afstaan van grond om magazijnen op te bouwen hun niet welgevallig zou zijn. Men verwachtte nieuwe vijandelijkheden tusschen de Franschen en Cochin- Chinezen; het gedrag van den bevelhebber Lapierre werd algemeen afgekeurd. Er was bevel ontvangen de kolonie van Noord-Australie te verlaten. PARIJS den 26 augustus. Het vreesselijk drama dat de belangstelling der hoofdstad sedert eenige dagen bijna uitslui tend had bezig gehouden is eensklaps geëindigd met den dood van den hertog de Praslin. Hij is eergisteren, dings dag, middag omstreeks 5 vire bezweken, ten gevolge van zijne gedane poging tot vergiftiging. Het half officieel dag blad Ie Moniteur Parisien zegt deswege het volgen;le De hertog de Praslin is heden omstreeks 5 uren in de gevangenis van het Luxemburg overleden. De oorzaak van dit overlijden is door deskundigen erkend te zijn geschied door arsenicum hetwelk de heer de Praslin in eene aanzien lijke hoeveelheid heeft ingenomen op het oogenblik dat hij zag dat de tegen hem opgehoopte bezwaren gewigtig genoeg waren geworden om zijne inhechtenisneming en in staat van beschul'digingstelling noodzakelijk te maken. De herhaalde brakingen welke hij sedert woensdag avond en gedurende donderdag heeft gehad schijnen alleen de uitwerking van het vergif vertraagd te hebben, welke, na gedurende vrij dag en zaturdag sdl gestaan te hebben, zich op zondag op nieuw heeft geopenbaard." H t uiteinde 'an den heer de Praslin heeft "'tusschen nie minder opzien gebaard dan de m.sdaad zelve, en heeft to velerlei aanmerkingen aanleiding gegeven waarvan ^'omm gen zóóvergaan dat zij den zelfmoord in twijfel trekken of althans de justitie van medepligtigheid beschuldigen. Men vraagt met verbazing hoe deze aanwezendheid van arsenicum plotseling is gebleken terwijl het aan 't onderzoek van dr.e der be kwaamste geneesheeren was ontsnapt. Hij schijnt aan de reg- terlijke overheid geene bekentenis van de misdaad gedaan te hebben. Ten 4 ure was de hertog door den geestelijke van Saint lacques du Haut-Pas bediend, daar men zijn einde zag naderen een uur daarna werd hij voor den Oppmegter van het heelal opgeroepen, om daar rekenschap van zijne daden te geven Het lijk des hertogs is op een rouwbed ten toon gesteld bij hetwelk een Christus beeld en twee waskaarsen zijn geplaatstbij hetzelve bevindt zich een biddende priester. Eergisteren avond is de tijding van het overlijden des her togs naar het kasteel van Eu overgebragt. Dien avond en gisteren werden aan het Luxemburg en aan het ministerie van justitie veelvuldige conferentien gehouden; onder anderen kwam de groot-kanselier Pasquier gisteren morgen bij den minister van justitie. Gisteren morgen ten 4 ure heeft de lijkopening plaats gehad; heden vroegtijdig zou het stoffelijk overschot" begraven worden. Men zegt dat de heer Allard, die het opzigt over den hertog heeft gehad met eenige zij ner a.renten en een kamerbediende in hechtenis is genomen. MadeiTioiselle de Luzy zegt men dat nu voor den gewonen regter zal te regt staan, als. beschuldigd van medepligtigheid aan den moord van de hertogin ds Praslin. In de verschillende verhooren welke de hertog de Praslin onderging heeft hij zeer weinig gezegdop de meeste tot hem gerigte vragen antwoordde hij er niets van te weten. Aan het 'hotel Praslin, ten huize van mademoiselle de Luzy en bij andere personen zijn nog nieuwe huiszoekingen gedaan waarbij men verscheiden brieven gevonden heett. In de ka mer der hertogin heeft men eenige brieven gevonden met dit opschrift Voor mijn man die deze niet dan na mijn dood zal openen." Het bevestigt zich meer en meerdat het huiselijk geluk van den hertog en de hertogin sedert het jaar 1843, wanneer mademoisselle de Luzy daar kwam ge heel verstoord was. De hertogin was in den laatsten tijd dan ook zeer droefgeestig, en zou onlangs toen de hertog haar uitnoodigde om nieuwe grafkelders welke hij bij zijn kas teel had doen bouwen, te komen zien, gezegd hebben: Waartoe zou dat dienen? zal ik er dan niet weldra voor altijd in nederdalen Gisterenavond heeft zich een volkshoop, blijkbaar uit de lagere volksklasse van de voorsteden voor de gevange nis van het Luxemburg verzameld allerhande aanmerkingen makende, voornamelijk die dat de hertog niet overleden was het volk wilde dan ook de concergerie binnendringen om zich door de aanschouwing van het lijk van den dood des her togs te overtuigen doch werd door de gewapende magt ver dreven, De bladen behelzen heden het door den prokureur des konings opgemaakt proces-verbaal van zijn overlijden. In den vroegen morgen van woensdag is het lijk geopend, en heeft men aan de maag en het hart de sporen van de wer king van het arsenicum ontwaard. De president van het hof der pairs heeft de leden van het hof tegen zaturdag aanstaande in raadkamer bijeengeroepen, om te raadplegen of men de regtspleging zal voortzetten of de zaak alsnu naar den gewonen regter zal verwijzen. Het Journal des Débats laat zich ten aanzien van dit voorval dus uit: De zelfmoord van den heer de Praslin, die men door de meest waak?aamste zorgen niet heeft kun nen voorkomen en welks ontstaan en omstandigheden re gelmatig zullen onderzocht worden, stelt, wat de begonnen procedure voor het hof der pairs aangaat, daaraan een term. De wetuit een hoogst menschelijk beginselzoozeer m overeenstemming met onze zeden, heeft gewild dat hare toe passing ophoudt bij het graf; zi,j heeft gewild dat de men- schelijke regtspreking eindigtwaar de Goddelijke geregtig- heid, een aanvang neemt." Gisteren hadden de leden der commissie van onderzoek zich naar het hotel Sebastiani begeven om een plan der apartementen op te maken ook heeft er toen de ontzegeling plaats gehad en zijn de papieren aan den regter van instruc tie in handen gesteld. De Moniteur Parisien hield gisterenavond het berigt, dat de persoon, die naarden maarschalk Sebastiani, onmid dellijk na den dood der hertogin afgezonden was hem te Vevay in Zwitserland, had aangetroffen, voor dat hij nog iets van de vreeslijke gebeurtenis had vernomen, welke hem toen met alle omzigtigheid was medegedeeld; echter had men nog voor. hem verborgen wie de dader van den afgrijsselijken moord was; zijn gewone geneesheer zou hem zulks later me- dedeelen. De generaal T. Sebastiani \s gisteren zijn broeder. welke nu heden her den maarschalk te gemoet gereisd waarts wordt gewacht. De hertogin van Orleans bevindt zich steeds nog on gesteld ten gevolge van den schrik die haar den gruwelij- ken moord der hertogin de Praslin veroorzaakt heeft. De prins de Joinville is steeds ziekelijk en zal ge durende eenigen tijd het kasteel van St. Cloud betrekken. De hertog d' Aumale zal, alvorens de reis naar Alge- rie aan te nemeneene bijeenkomst hebben met den maar- schalk Bugeaud. Volgens de jongste berigten uit Maroccogedraagt Abd-el-Kader zich als opperheer van het oostelijk gedeelte van dat rijk wordt zijn gezag aldaar vrij algemeen geëer biedigd en dat des keizers allezins miskend. Het Journal des Débats vermeldt, dat de maarschalk Narvaez, hertog van Valencia, door de koningin naar Ma- drid ontboden is, om zich met de zamenstelliug van een nieuw kabinet te belasten. Het bezetten van Ferrara heeft te Rome groote gisting v£rwekt den 16 dezer hebben in de kolfijhuizen talrijke bijeenkomsten plaats gehad verscheidene sprekers zijn op tafels geklommen en hebben tot de verzamelden het woord gevoerd. De Paus zou bij het vernemen van het gebeurde te Ferrara, gezegd hebben: Ik zal op nieuw protesteren, zoo dat niet voldoende iszal ik de Oostenrijkers in den ban doen zoo zulks nog niet voldoende is zal ik te paard stijgen mij aan hoofd mijns volks plaatsen en twee millioen Christenen zullen aan mijne oproeping gehoor geven." Zoo men berigten van de grenzen van Italië raag geloo- venhebben de Oostenrijksche troepen, op uitdrukkelijke uit Weenen ontvangen bevelen de stad Ferrara weder ont ruimd en zijn zij naar de citadel teruggekeerd. De inwoners moeten daarop om zich voor den tweeden aanval vrij te waren krachtdadige verdedigings maatregelen genomen heb ben. Burgers van eiken keftijd en stand hebben wapenen geëischten allen die in staat zijn deze te dragen hebben ze ontvangen. Een aantal boeren die tot verdediging der nationaliteit waren toegesneld, is de stad gewapend binnen getrokken en door de bevolking met duidelijke blijken van goedkeuring ontvangen. Andere berigten weerspreken de ontruiming van Ferrara door de Oostenrijkers. Eene Fransche stoomboot, den 18 uit de baai van Napels vertrokken, brengt berigt mede, dat aldaar veel op gewondenheid heerschte, en dat de koning den 13 had be sloten om de belastingen op het koren en het zout te ver- m.inderen. In Calabrie wordt de strijd tusschen de troepen en de zoogenaamde roovers met hevigheid voortgezet, en worden van weerskanten de gevangenen doodgeschoten. Men dacht nietdat de Fransche scheepsmagt in deze omstandigheden zich van de Italiaansche kust zoude verwijderen. Men was ook niet verzekerd dat de beij van Tunis geene overlast van de scheepsmagt der Porte te duchten zoude hebben. De bewindslieden zijn niet zonder vrees*, dat de Paus zij ne onderdanen niet in toom zal kunnen houden, en dat daar uit belangrijke staatkundige verwikkelingen zullen ontstaan. Men leest in de Revue du Havre Een jong scheikundige, die zich reeds door onderschei dene even nuttige als geestige uitvindingen heeft doen ken nen zal binnej kort, aan den mond der haven de proef ne men'met een nieuw stelsel van boeijen die in het vervolg aan de vaart bij nacht, groote diensten zullen kunnen bewij zen. Deze uitvinding bestaat in een glazen bol met zeer dikke wanden. Deze bol die luchtdigt gesloten is bevat eene chemische zamenstelling welke des nachts een aanhou dend mat licht, even als dat der maan, geeft, welk licht een jaar voortduurt zonder dat het behoeft onderhouden te worden en waarvan de prijs slechts op i fr. per boei komt te staan. Men begrijpt al dadelijk hoevele voordeden zoo- danige uitvinding oplevert. De lichtende boeijen die op de zandplekken in de rivieren op de klippen en aan de mon den der zeehavens geplaatst worden zullen voor de zeeva renden veilige wegwijzers worden en hun de gevaarlijke plaatsen doen mijden. 's GRAVENHAGE den 27 augustus. Eergisteren mid dag is er ten hove van Z. K. H. den Prins van Oranje een luisterrijk diner gegeven hetwelk is bijgewoond door Z. K. H. Prins Frederik, verscheidene ministers en andere aanzien lijke personen. Men verneemtdat het vertrek van Z. K. H. Prins Fre derik, voor zijne buitenlandsche reis, bepaald is op aan staanden zondag. Z. K. H. zal zich eerst naar Berlijn bege ven en vervolgens de reis naar Petersburg voortzetten om van'daar H.'K. H. de Prinses en zijne kinderen af te halen. Naar men zegt, bestaat bij H. M. de Koningin het voor nemen eene reize naar iSIaltha en welligt naar Madera te ondernemen en zoude hoogstdezelve door Prins Alexander

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1