IIDDËLBÜRGSCHË COUÏÏAI^ W, 102. Donderdag 1847v .-'^: 26 Angus lus. BESTUREN cu IDMINISTRATÏEN. NIEUWSTIJDINGEN. Q5yoot-l3vtttanjc. ITEDERL, HAJSDEL-MJ^TSVH.4PPJJ. JVattkvtjIc. jewiaua ■ia De abomtements-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maandenen franco per Post f 3. De abonnementen worden voor nie minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij he einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 nreindien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden hcrehend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Hiti^ lijhs-. Geboorte- en DoodbeUcndmahingen waarvan de prijs is: van één tot zes-regeU 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve belioeven niet op gezegeld papier geschreven ie zijn alzoo bij elke plaatsing etner Advertentie het Regt wm Zegel (35 cis.) moet worden betaald. De DIRECTIE maakt bekend dat de lYAJAARS-KOF- FIJ-TEILINGEiV der Maatschappij van 1847, zullen ge houden worden op de dagen en plaatsen, en bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te ROTTERDAMop Maandag den 30 Augustus 1847, 225,077 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. Te AMSTERDAM, op Donderdag den 2 September i'ii^j 310,192 Balen Java KOFFIJ, liggencie aldaar. 1,568 Sumatra KOFFIJ, ligg. aldaar. 1-7^977 Java KOFFIJ, ligg. te Dordrecht. Te MIDDELBURG, op PFoensdag den 8 September 1847, 44,791 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. De Directie geeft de verzekering dat zij, vóór hare ge wone Foorjaars-Veilingen van 1848, geene andere Koffij dan de voormelde partijen zal aan de iVIarkt brengen. De Moffsters zullen op Dingsdag den 10 Augustus eerstk. verkrijgbaar zijn terwijl de Notitien met de Veil-conditien in tijds zullen worden uitgegeven. De Directie maakt bij deze gelegenheid tevens bekend dat zij in dit jaar geene NotenmuscaatFoelie en Nagelen in Veiling zal brengen maar dat die Veiling is uitgesteld tot het aanstaande voorjaar, als wanneer de te veilen hoe veelheden nader zullen worden bekend gemaakt. Amsterdam, den 29 Julij 1847. VAN DER OUDERMEULEN, President. T. SCHUURMAN, Directeur fung. Secr. De Verlofganger der Nationale Militie NICOLAAS van DER AA, van de Ligting 1845, van de Gemeente Sint Laurens, ingedeeld bij het 2de Regement Artillerie, wordt verzocht zich ten spoedigsten ter Secretarie dezer Stad aan te melden. LONDEN den 22 augustus. Ter beurs vernam men he den de scliorsing der betalingen van eene zeer aanzienlijke firma. Verliezen in de granen schijnen onder de oorzaken daarvan te behooren. De juiste omstandigheden worden door de dagbladen nog niet opgegeven. De admiraliteit laat tegenwoordig te Chattara een on- derzoek bewerkstelligen en neemt den kapitein en de offi cieren in het verhoor van de Iris, \vi\\i schip voor eenigen tijd hier gekomen is met een gedeelte der zilveren baren waarmede de Chinezen hunne schatting betalen. Bij het openen van een der kisten welke voor 1000 pond. st, aan zil ver moesten bevatten heeft men bevonden dat dezelve met lood gevuld was. De kist was zorgvuldig gesloten en ver zegeld en geleek naauwkeurig op al de anderen. De verkiezingen zijn op acht na alle bekend. De Morning-Herald verdeelt de stemmen in 328 van de behou dende en in 330 der liberale partij. De koningin-weduwe zal zich naar Madeira begeven to.t herstel van Hr. Ms. gezondheid. Espartero schijnt voornemens Engeland te verlaten omdat zijne geldelijke middelen hem niet toelaten hier te lande overeenkomstig zijnen rang te leven. Van onderschei dene zijden ook namens de koningin zijn hem geldelijke aanbiedingen gedaan welke hij echter van de hand gewe zen heeft. De moord van de ongelukkige hertogin Choiseul-Pras- tin heeft ook hier te lande eenen diepen indruk gemaakt, te meer, daar men zich die lieftallige dame zoo zeer herin nert die haren vader herwaarts vergezeld heefttoen hij met het Fransch gezantschap te Londen belast was. De berigten uit Schotland bevatten vele bijzonderhe den nopens de reis der koninklijke familie. De Lissabonsche berigten gaan tot den 10 dezer. De Portugesche ministers hadden ten opzigte der verlangde kabinets-verandering, een beroep op de Engelsche en Fran- sche regeringen gedaan. De Freeman, een Dublinsch blad, meldt volgens eenen brief uit Nieuw-York, dat er van 2235 lersche landverhui zers, die in het begin van het jaar op vijf schepen van Li verpool en Cork zijn vertrokken, meer dan drie vierde dee- len door ziekte en gebrek bezweken en dat er naauwelijks 500 meer van dezelve overig zijn. PARIJS den 21 augustus. Heden is het hof der pairs bijeengekomen en heeft de voorlezing gehoord der ordonnan- tie van 19 augustus, welke het zamenroept. Bij dezelve wordt de procureur-generaal bij het koninklijk geregtshofvan Parijs Delangle tot procureur-generaal bij hot pairshof be noemd met den advokaat-generaa! Bresson tot zijnen bij stand; bij eene tweede ordonnantie, van den 20, wordt ook de procureur bij de regtbank van het departement der Seine de heer Bouc/y op wiens requisitie de instructie begon nen was, als advokaat-generaal den heer Delangle toege voegd. Het hof der pairs zich vervolgens tot raadkamer ge vormd hebbende heeft het requisitoir van den procureur- generaal gehoordinhoudende aanklagte tegen Charles- Laure-Hugues-Theobald, hertog de Choiseul-Praslin pair van Frankrijk, wegens de misdaad, in den nacht van den 17 op den 18 der tegenwoordige maand augustus, begaan op de hertogin de Praslin, en ais daarmede in verband staan de, tegen alle bedrijvers of medepligtigen van gezegde mis daad die ter zake der hoedanigheid van den bovengenoem- den persoon aan de regtsbevoegdheid van het hof der pairs onderworpen zullen zijn." Het hof heeft hierop de ver- eischte besluiten genomen en de kanselier heeft de hertog Decases graaf r/^ Pontécoulantgraaf a's Sainte Aulaire Cousin, Laplagiie-Barris en Fincens Saint-Laurer.t benoemd, om hem in de instructie bij te staan en in geval van belet sel te vervangen. Het is de eerste maal in de 32 jaar se dert de kamer der pairs is ingesteld dat zij over een harer leden wegens moord moet regt spreken. Het geruchtdat de hertog zich om het leven gebragt hadheeft den geheelen dag een geweldigen oploop van volk voor het hotel Sebastiani te weeg gebragt. Tegen den avond begonnen deze zamenscholingen zelfs een dreigend voorkomen aan te nemen doch de tegenspraak van het ge rucht heeft van lieverlede alles weder tot kalmte gebragt. Een ander gerucht wilde dat hij eene poging gedaan had om zich te vergiftigen, en dit gerucht had eenigen schijn, daar men wist dat hij aan zware buikpijnen leed maar men heeft sedert vernomen dat hij niets gebruikt dan hetgeen de doctoren onderzocht hebben. De tijding van het vinden van het jagtmes heeft zich almede slechts ten halve beves tigd. Het is niet in het secreet gevonden dit onderzoek heeft niets opgeleverd maar in een kabinet bij 's hertogs slaapkamer heeft men in de lade van een bureau het ge broken en met versche bloedvlekken gekleurde hecht van eenen dolk gevonden. De kling van dit wapen heeft men, ondanks alle nasporingen niet kunnen vinden en de her tog daaromtrent ondervraagd, heeft geweigerd eenige ophel dering daarover te geven. Men onderstelt dat deze pon jaard in de handen van den moordenaar gebroken is, en dat hij zich toen van het achtereind der pistool bediend heeft. Men zegt dat de hertog, toen hij in de kamer zijner vrouw trad begonnen was met al de schellekoorden af te snijden, maar dat hij niet gedacht had om zulk een koord hetwelk in het kamertje naast het slaapvertrek hing. Daarheen was de ongelukkige reeds half dood gekropen en had gescheld waarop haar man doch te iaat was toegeschoten en haar met zijn mes aan de hand had gewond, iets waaraan men het bebloed zijn van de schel en van het behangsel toeschrijft. Jufvrouw de Luzy heeft een tweede verhoor ondergaan. Zij ontkent immer eenigen vertrouwden omgang met den her tog gehad te hebben betuigt de grootste verknochtheid aan het edel geslacht, dat haar niet weldaden overhoopt heeft, zegt met innige smart zich van hare jonge kvveekelingen te hebben gescheiden, en schrijft aan dit gevoel zekere uitdruk kingen toe, die in eenen door haar geschreven, en aan den hertog gerigten brief voorkomen welke met diens papieren in handen der justitie gevallen is. De Galignani^s Messenger geeft in een correspondentie artikel eenige bijzonderheden omtrent deze jufvrouw, die van de vroeger nopens haar medegedeelde berigten eenigzins verschillen. Volgens dezen brief is zij eene Fransche en kleindochter van den h^von de P., die op de Chaussée-d'An- tin woont. Hare beide ouders zijn overleden. Zij heet ^^h- riette de Lucy of Luzy en is 33 a 35 jaar oud. Tot op den ouderdom van 20 jaren had zij zichonder bestuur van den heer Delorme op de schilderkunst toegelegd maar be speurende dat zij het in die kunst nimmer tot eene aanmer kelijke hoogte zou brengen nam zij dz'^. post van gouver nante in een Engelsch of Schotsch gezin aan, en heeft zes of zeven jaren in Engeland doorgebragt. In 1842 of 1843 is zij te Parijs teruggekomen en werd er bij de hertogin de Praslin aanbevolen. In die familie heeft zij sedert gewoond, tot dat zij nu zes weken of twee maanden geleden haar af scheid bekomen heeft, als wanneer zij in de straat Harlay is gaan wonen. Toen mcjufvrouw de Luzy in dit huis kwam, was er eene Engelsche, mejniVrouw Smith, die kort da-irna vertrok. Dit alles heeft aanleiding gegeven om te denken dat mejufvrouw de Luzy een Engelsch meisje was. Heden morgen is de hertog de Praslinvergezeld van regcerlijke en policie-beamb'en als ook van geneeskundigen, in vier, door 40 stads-sergeanten te voet begeleide rijtuigen, naar de gevangenis van het Luxemburg overgebragtwaar men zegt, dat hij de onlangs door den heer Teste bewoon de kamer, betrokken heeft. Het door ons genoemde alhier uitkomende Engelsqhe blad wil weten dr.t de hertog alvorens naar het Luxem burg overgebragt te worden, aan een lid zijner familie, zijn misdaad zou hebben bekend. Hij zou bij die gelegenheid hebben beweerd, dat hij, in een twist met zijne vrouw, door hare verwijtingen en beleedigingen tot 'zulk een uiter ste van drift gebragt geworden was, dat hij eindelijk de daad bedreven had. Thans zegt men dat de familie zou trach- ten, hem zinneloos te doen verklaren. 'sGPvAVENHAGE den 23 augustus. Z. M. heeftgisteren morgen de godsdienstoefening in de Goote Kerk onder het gehoor van den weleerwaarden heer ds. 3Ioll, bijgewoond. Op dien dag, ten half 2 ure is de nieuwe Spaansche mi nister aan het Nederlandsche hof, die onlangs alhier was aangekomen in een plegtig gehoor bij den Koning ontvan gen om zijne geloofsbrieven te overhandigen. Het vertrek des Konings uit deze residentie is bepaald op morgen. Z. M. begeeft zich eerst naar Soestdijk en hoogst- deszelfs gevolg vertrekt naar Arnhem om den Koning al daar af te wachten. Van Arnhem zal Z. M.met gevolg, de reis naar Weimar voortzetten. Men verneemt, dat er gisteren in de zaal van het bad huis te Scheveningen een treffend en aandoenlijk voorval heeft plaats gevonden. Te Scheveningen was namelijk ge logeerd de hertog de Choiseul-Praslin van Parijs met zij ne familie. Hij is, zoo men wil weten, de broeder van hem wiens echtgenoot te Parijs op eene zoo verschrikke lijke wijs is om het leven gebragt. De hertog las de zich aldaar bevindende dagbladen zonder nog van het ramspoc- dig voorval of van de ontzettende gevolgen die zich daar aan hechtten eenige kennis te dragen. De ontroering des hertogs was onbeschrijfelijk als verpiet stond hij bij het lezen dier vreesselijke tijding. ZWOLLE den 23^augustus. De uitslag van het Staats examen, hetwelk thans drie weken geduurd heeft, is voor I de 180 jongelingen, die tot hot afleggen van dat examen 'opgeroepen werden, als volgt: Op^eiom. Toe^-elat. Af^cwez. Nitt opgekom. iste week 58 50 8 z 2de week 58 39 19 o 3de week 5Ö .■59 35 Totaal 172 124 48 8 De wijze., waarop het examen wordt afgenomen draagt in hooge mate de goedkeuring weg, van allen die zich iu de gelegenheid stellen er over te kunnen oordeelen. De voorkomendheid, waarmede de jongelingen, zoo als men be noemt, op hun gemak gezet worden, behoedt zelfs den be- schroomdste voor de nadeelige gevolgen van dit gebrek en de ruime tijd, die gelaten wordt voor het schriftelijk ge deelte van het onderzoek geeft ook den minst vaardige in het mondeling antwoorden, ruimschoots gelegenheid, om nr. te denken en zijne antwoorden zonder eenige overliaastini- op te schrijven. De mate van kundigheden, dio van Aen kandidnat gevor derd worden, is met toegevendheid gesteld, en blijft eet goed eind beneden datgene, wat volgens de wet van 1815 met billijkheid kan gevorderd worden, zoodat men geruste- lijk mag aannemen, dat er geen wordt afgewezen, die nie:, werkelijk geheel ongeschikt is om de akademische lessee met eenige vrucht te kunnen bijwonen. Meerendeels is ooK het oordeel der leden van de commissie over de geschikt heid der geëxamineerden zeer eenstemmig, zoodat de bepa ling van het koninklijk besluit, dat slechts twee afkeurende stemmen genoegzaam zijn om den kandidaat af te wijzen bijna of geheel niet behoeft toegepast te worden. Wij willen het rapport, hetwelk de commissie na afloop van het examen uitbrengt, niet vooruitloopenmaar wii vreezendat de klagte over de manier van onderwijs oa sommige inrigtingen tot het loeren van Latijn en Grieksch", vooral wat het grondig en oordeelkundig onderwijs der gram maticale beginselen aangaatin geene geringe mate er door za! bevestigd worden. MIDDELBURG den 25 augustus. Den 2 julij is Zr. M<. j transportschip Dordrecht, onder bevel van den luitenai,: j ter zee der ie kl. J. Moderavan Vlissingen laatst van j Cadix (alwaar het met schade binnengeloopen en van waar het den i junij vertrokken is) te Suriname aangekomen medebrengende 600,000 in specie, bestemd voor de eerste inwisseling van het Surinaamsche bankpapier. Wat men daar ook tegen heeft willen beweren, het is niette ontkennen dat op onderscheidene plaatsen in deze pro vincie zich de zoogenaamde aardappelziekte vertoond maar zoodanig dat zij tot hedon van geen verontrustenden aard is. Menmeentte moeten aanraden de aardappelen niette spoedig!, uit den grond te doen, alzoo het vroeger gebleken is dat het kwaad er na het uitdoen ligter in wordt voortgezet. De be waring der uitgedane aardappelen geschied veilig in putten met stroo en aarde bedekt. Volgens ontvangene mededeeling waren onder de land verhuizersdie in den nacht tusschen den 6 en 7 dezer, op

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1