MIDDELBURGSCHl COURAIVT.x,. W. 100. Zaturdag 1847. 21 Augustus. BESTUREN eü ADMÏNISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. PROriNCIALE GELBLEENIKGE]>i. ^S" CHIJFS CHIE TEjy JTAAR SCHUWIWQ. BORPSTOREN tot AFBRA.dK. iScigie. ilcbcvlaiï&cu De abonncmcnts-prijs dezer Courant is f2,13 voor drie maandenen franco per Post f 3. De abonnementen worden voor nie minder dan drie maanden genomen en de betaling neschiedt comptantof bij lie einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertontien behoort Ie geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uilzondering van Huwe lijks-, Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot zes reg/ds f 1 ,50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, brengt bij deze ter kennis van de belangheb benden, dat op Maandag den 13 September aanstaande, des middags ten twaalf ure in de Vergaderzaal der Provinciale Staten in de Abdij te Middelburgten overstaan eener Commissie uit de Edel-Groot-Achtbare Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland in het openbaar zal worden overgegaan tot de Uitloting der Obligatien van de Provinciale Geldlee- ningen van ƒ290,000 en van ƒ20,000, welke, ingevolge de Plans dier Geldleeningengearresteerd bij Koninklijke Besluiten van i December 1822, no. 70, en van 29 Julij 1842, no. 56, met den i Januarij 1848 moeten worden af gelost. Middelburg, den 18 Augustus 1847. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Omvangen hebbende eene missive van den Heer Majoor kommanderende de Dienstdoende Schutterij dezer Stad, van den 17 dezer, houdende kennisgeving, dat van af den 23 tot en met den 27 dezer maand van des namiddags ten 4 tot 7 uredoor de Dienstdoende Schutterij tusschen den Galgeupolder en het Fort Rammekens naar den Schijf zal worden geschoten. Brengen het bovenstaande ter voorkoming van ongeluk ken bij deze ter kennisse van een iegelijk. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 20 Au gustus 1S47. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRTJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. i\L BECIUS. Uit hoofde van reparatien aan de Flissitigsche Binnenbrng zal de passage over dezelvevoor Paarden en Rijtuigen van af Maandag den 23 Augustus aanstaande, tot nadere aankondiging, gestremd zijn. Het PLAATSELIJK BESTUUR van OSSENISSE zal, als daartoe behoorlijk geautoriseerd op Dingsdag den 31 Augustus 1847, des namiddags drie ure, ten Herberge van Jan van Sekelenis te OSSENISSE in het openbaar pre senteren te verkoopen voor Afbraak de DORPSTOREN van Ossenisse. Onderrigting nopens de Conditien van Verkoop is intus- schen te bekomen bij den Secretaris der Gemeente, den Heer E. F. Noëlte Hontenisse. FRANKFORT den 16 augustus. Men schrijft uit Rome van den 6 dezer, dat de Paus een voorbereidenden maatre gel heeft genomen tot hervorming der kloosters. Bij een besluit, namelijk van den 3 dezer, zijn aan alle bisschop pen, in wier bisdommen zich dergelijke gestichten bevinden 13 vragen ter beantwoording toegezonden. Onder anderen zullen zij moeten opgevenof de kloosterlingen de alge- meene achting genieten, en zich werkelijk verdienstelijk ma ken; of de gestichten, die slechts weinige beWiOners tellen, ten minste nog eenig nut kunnen aanbrengenof de kloos terlingen den pastoors ten platten lande als zieken-oppassers en volks-onderwijzers de noodige hulp bieden of de gelofte van armoede getrouwelijk wordt nagekomenen op welke wijze de kloosterlingen het meeste nut zouden kunnen stich ten Blijkens een officielen dezer dagen uitgekomen itaat der bevolking van Rome, bevat die stad 37531 gezin nen en daar en boven 39 bisschoppen, 1514 priesters, 2471 monniken, 1754 nonnen, te zamen 175883 hoofden. De bevolking is sedert 1846 met 5684 personen toegenomen. Volgens berigten van de Italiaansche grenzen van den 8 dezerhebben een regcment en twee bataillons Oosten- rijksche kavallerie bevel ontvangen om naar Italië op te rukken. Eenander regement zoude zich gereed moeten hou den om oogenblikkeli.jk derwaarts te kunnen vertrekken. Uit Weenen wordt van den 11 gemeld dat de door (den Franschen minister Guizotin de kamer der pairs afge legde verklaringen omtrent de zaken van Italië daar ter stede een' diepen indruk hebben gemaakt. Men oordeelde dat de invloed der anders zoo omzigtige en toegevende staat kunde van koning LDdev,'ijk Filips zich in de aangelegenhe den van Italië duidelijk liet bespeuren. Voor 't overige dacht men, dat het voortrukken der Oostenrijksche troepen in Italië slechts langzaam en bij tusschenpoozen zou plaatshebben; vermitst de sterkte van het aldaar aanwezige leger toerei- kende was om voor het tegenv oordige de rust te handhaven. PARIJS den 16 augustus. De prins van Joinville heeft zijn eskader verlaten en is te Toulon ontscbeept. Hij heeft dadelijk van daar de reis herwaarts voortgezet, en is reeds hier aangekomen. Men meldt op nieuw, dat deze prins ern stig ongesteld is, en uit dien hoofde rust behoeften dat deze ongesteldheid als de voornaamste reden moet worden aange merkt, waarom hij heeft verlangd van het bevel over het oefenings-eskader ontslagen te worden. De minister van buitenl. zaken de heer Guizot is tegen woordig uit de hoofdstad afwezigdientengevolge heeft den heer Duchatel gisteren in den ministerraad voorgezeten. Aan de geruchten nopens ophanden zijnde verandering in het ministerie is thans een einde gekomen en hetzelve wordt gezegdstaat thans vaster dan ooit. De heer Guizot zou zich reeds bezig houden met zich tegen de aanstaande zit ting der wetgevende kamers voor te bereiden. Aan den generaal Duvivier zou ecne belangrijke betrekking in het de partement van oorlog worden toevertrouwd, In Lyon worden thans personen in regten vervolgd wegens het in het geheim in bezit hebben en gebruiken van drukpersen. Volgens de dagbladen behooren deze lieden tot de laatstelijk onder goedkeuring van den Paus in Frank rijk verbodene orde der Jezuiten en zijn bij die gelegenheid onderscheidene gedrukte stukken in beslag genomen in een van welke vader Maillardzich noemende het opperhoofd der orde in Frankrijk het oprigten van associatien en con- gregatien gelast, om het bestaan der orde daar te lande te blijven verzekeren met opgave van de bestaande congrega- tien welke reeds dadelijk tot de orde behooren en hare be velen gehoorzamen. Eender aangeklaagde personen bekend onder den naam van vader Valentin, heeft het zeer betreurd dat de tegenwoordige minister, de heer Jayrde prefec tuur van Lyon bad verlaten vermist dezelve zoo hij zeide als allezins bekend met het bestaan der bedoelde drukpers, nimmer deze regterlijke vervolging zoude hebben geduld. Alhier is alweder een groote inrigting in aanbouw welke op het einde van den herfst gereed zijn, en den naam van wintertuin dragen zal. Het gebouw heeft den vorm van een halven cirkel en zal geheel met glas gedekt worden het dak is echter zoo hoog dat de grootste boomen daar geplaatst kunnen worden. Naast deze overdekte tuinen is de schoorsteen der stoommachine welke aan deze nieuwe inrigting water en warmte moet verschaffen. Men schrijft uit Madrid, van den 11 augustus, dat de pausselijke nuntius had verklaard, er hoogen prijs op te stellen dat er ten spoedigste eene verzoening werd bewerkt tusschen de koninklijke echtgenooten en zelfs het tot stand brengen van de regeling der kerkelijke aangelegenheden daar van afhankelijk wilde laten, en dat de presiderende minister Pacheco meer dan eens had verklaard zich van het bewind te zullen ontslaanindien deze zoo zeer gewenschte ver zoening niet zeer spoedig mogt volgen. De bewegingspartij in Spanje tracht eene ontbinding van de vergadering der cortes te bewerken. Zij wordt daarin door den Britschen gezant ondersteud, welke door de nieuw te benoemen vergaderingen welligt eenige wijziging in de verordeningen nopens de troonsopvolging zoude wenschen te zien tot stand brengen. Het gerucht wilde dat het te Londen gelukt zou zijn eene leening van too millioen realen te sluiten en de gelden daarvan eerlang naar Madrid zouden worden overgevoerd zij zouden dienen om nieuwe munt te slaan. Brieven uit Lissabon melden dat de Spaansche troe pen den 11 augustus die hoofdstad hadden moeten verlaten overeenkomstig het Londensche protocol waarbij de be zetting op twee maanden wordt bepaald, De berigten uit Zwitserland van de zijde der libera len vermelden dat aan eene oplossing van de daar te lan de bestaande verwikkelingen op eene vredelievende wijze niet te denken schijnt te wezen uit hoofde van de stout moedige taal en houding van de kantons, die de minderheid uitmaken, tegenover eene meerderheid, die, binnen twee maal vier-en-twintig uren zestig duizend man troepen kan vereenigen, en die het niet aan geldmiddelen zoude ont breken. De geregelde strijdkrachten van de verbondene kan tons worden op iSoo man begroot. BRUSSEL den 17 augustus. Ten hove hebben onder scheidene feesten plaats gehad bij welke de nieuw benoem de ministers zijn genoodigd. Heden zal de koning eene wapenschouwing houden over de troepen der bezetting. Morgen vertrekt Z. M. voor eenige dagen naar het kasteel der Ardennes. De h;er de Meulenaere is niet als minister van Staat ontslagen. Hij en de andere, met deze waardigheid be- kleede personen behouden hun rang en titelmaar zullen de gewone raadsvergaderingen niet geregeld bijwonen. Het zoogenaamde programa der nieuwe ministers is bij rondgaanden brief, aan de hooge ambtenare.n en gouverneurs medegedeeld met verzoek om in geschrifte te verklaren of zij genegen en bereid zijnom in dien geest te werk te gaan. Naar men verneemt, hebben de meesten reeds beves tigend geantwoord. De organen der tegenwoordige ultra-li berale en clericale oppositien verklaren steeds de oplossing van de vraagstukken welke de bewindslieden hebben op zich genomen, voor ondoenlijk, omdat tusschen ja en neen geene overeenstemming mogelijk is. De ministers verheugen zich zeer over de aanvankelijke goedkeuring der Fransche bewindslieden. De Belgische bisschoppen houden dezer dagen hunne jaar- lijksche bijeenkomstonder voerzitting van den aarts-bis- schop van Mechelen. De beraadslaging heeft als naar ge- vioonit plaats met geslotene deuren. Van het verhandelde is nog niets uitgelekt. Het is zeker dat de procureur-generaal Leclercq ee:r erkende voorstander van de liberale beginselen en een tegen stander van hetgeen in den laatsten tijd hier te lande onder de partij der geestelijkheid is verstaan, naar Rome vertrekt ten einde aldaar de regerir.gsbeginse'en der nieuwe Belgische ministers te doen kennen en zoo veel mogelijk te doen gel den, IMen is echter vrij algemeen overtuigd dat deze zen ding tijdelijk zal zijn. Intusschen is de tegenwoordige ge zant de heer van der Straten Pouthoz reeds van daar te rug geroepen. Men heeft verzekerd dat hij. ter vergoe ding het gezantschap van Munchen zoude hebben erlangd doch dit is niet bevestigd. Het terugroepen van den heer van der Straten wordt door de partijwelker gevoelens hij aankleeft, hoogelijk afgekeurd, omdat hij, volgens hare or ganen, steeds zijn pligt heeft betracht, zonder immer als verdediger van deze of gene uitsluitende staatkundige be grippen te zijn opgetreden. Sommigen merken het aan als de weerklank van het ter zijde stellen van den generaal Clump door het vorige bewind, op het punt, dat hetzelve moest aftreden. Anderen beschouwen het alleen als een blijk da: de nieuwe bewindslieden de behoefte gevoelen om zich juist te Rome door iemand te doen vertegenwoordigen die hunne beginselen allezins is toegedaan. De heer d''Hane weigert het gouvernement van Oost-VIaan- deren te aanvaarden. De heer de Meulenaere wordt alsnog als gouverneur te Brugge met rust gelaten. De bewinds lieden willen de provinciale raden van de beide Vlaanderen bijeenroepen, om van deze te vernemen, wat ten behoeve van dat land moet en kan worden gedaan. Zij willen alzoo deze vergaderingen als het ware betrekken in de verantwoor delijkheid welke zij te dien aanzien op zich hebben geno men. Dit wordt afgekeurd, vermits men v.'el u-eet, dat hec gemakkelijker valt om te kla;;en, te berispen en af'te keu ren, dan om afdoende middelen van herstel 'op te geven. Intusschen is tot dus. ver in Vlaanderen het gevoelen vrij algemeen dat de Belgische nationaliteit niet houdbaar, op den duur niet mogelijk is zonder eene Tohereeuiging met Frankrijk. 's GRAVENHAGE den 17 augustus. Heden morgen is aan 's Konings paleis, in tegenwoordigheid ■.an Z. M. eene buitengewone vergadering van den raad van ministers gehouden. Het vertrek des konings naar Weimar zal naar men verneemt, aanstaanden vrijdag of zaturdag plaats hebben. Gisteren heeft Z. M, ten gehoore ontvangen baron de Bussièresnieuw benoemd Fransch minister aan het Ne- derlandsche hof. Z. Exc, de Britscbe gezant aan het Nederlandsche hof, sir Edward Cromwell Disbro'xe is van zijne reis nasr Londen in deze residentie teruggekeerd. IMen zegt dat bij het ministerie van koloniën onder handelingen omtrent het koopen van het product der tinmij- nen van Banka, over de volgende 9 of 10 jaren aanhan gig zijn. Het examen der adelborsten van het hoogste studiejaar aan het koninklijk instituut van marine te Medemblik, tea overstaan van Z. Exc. den minister van marine afgenomen liep den 14 dezer af. De uitslag was algemeen gunstig. Aan den minister, benevens aan de gezamenlijke ambtenaren en officieren van het instituut, werd door den heer komman- dant Tenghergen een diner aangeboden en des avonds stak men een prachtig vuurwerk af, hetwelk grootendeels door de adel borsten, onder leiding van den onder-officier der artillerie, vervaardigd was. Zondagmorgen is Z, Exc, naar het Nieu we Diep vertrokken om de werf en de magazijnen aldaar te inspecteren. Bij het verlaten van Medemblik bewees de talrijke menigte hoe de achting en genegenheid onverflaauwd gebleven zijn, welke den man steeds werden toegedragen, die eenige jaren geleden het bevel over het instituut voerdej

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1