MIDDELBURGSCHE C O R A IV T. m N«. 91. Zaturdag 31 Julij. BESTUREN en ABMINÏSTRATIEN. NÏEUWSTIJDINGËI^ X AANBESTEDING. OPENBARE AANBESTEDING Tweede Hamer der Staten-Generaal. De abonnements-prijs dezer Courant is f2,75 voor drie maanden, en franco per Post fS. De abonnementen wonden voor niet minder dan drie maanden genomenen de betaling neschiedt comptantof bij lie einde van ieder vierendeel jaars. Da inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, uidten men dezelve in het eerst uit te geven nommcr wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwe lijks- Geboorte- en Doodbekendmal.ingentvaarvan de prijs isvan één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing ccmr Advertentie liet liegt van Zegel (35 cis.) moet worden betaald. MINISTERIE VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. PROTINCIE ZUID-HOLLAND. Op Maandag den 9 Augustus des jaars 1847, des mid dags ten 12 ure, zal, onder nadere approbatie, door den Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zuid-Holland, of bij deszelfs absentie, door een der leden van de Gedeputeerde Staten en in bijzijn van Commissarissen uit de Geïntres- seerden in de Generale Dijkagie van Stclkndam en van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat, in de Provincie Zee land, aan het lokaal van het Gouvernement te's Gravenbage \v'orden aanbesteed Het Zinken van eenige RIJSZINKSTUKKEN en Her stellen der nog bestaande RIJSHOOFDEN aan de kust van Stellendam Noordzijde van het Eiland Goedereede en Overflakké met één jaar Onderhoud na de voltooijing der Werken alles met de vereischte Materialen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het Bestek der bovengemelde Aanbesteding zal boven en behalve aan het lokaal van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken en aan dat van het Gouvernement der Pro vincie Zuid-Holland, te 's Gravenhageter lezing liggen op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van Waterstaats-werken in gemolde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende vier dagen vóór de besteding de noodige aanwij zing in loco worden gedaan en voorts nadere informatien te bekomen zijn bijden Hoofd-Ingenieur y^. Calaiidte Mid delburg. De Minister van Binnenlandsclie Zaken VAN RANDWIJCK. in een der Lokalen van 's Rijks Werf, te VLISSINGEN op Dingsdag den 10 Augustus aanstaande, des voorniiddags ten elf ure, bij inschrijving en opbod, van eenige ONDER- HOUDS-WERKEN bij de Marine, aan Straten, Besehoei- jingen. Hellingen, Bergplaatsen van het Constructiehout enz.; volgens de daags voor de Aanbesteding te doene aan wijzing en op de voorwaarden welke bij den Hoofd-Inge nieur der Marine te Vlissingen ter lezing liggen. De r.ischrijvings-biljetten zullen op Zegel geschreven, voor het uur der aanbesteding Portvrij bij de Directie der Marine ter voorzeide plaatse behooren bezorgd te zijn en moeten bevatten de inschrijvings-som voluit geschreven be nevens de namen en woonplaatsen van den Inschrijver en twee Borgen. Vlissingen, den ap Julij 1847. De Vice-AdmiraalDirecteuren Kom- mandant der Marine E. LUCAS. Zitting van den 26 julij. !n de avondzitting, op heden gehouden, zijn de beraad slagingen over het voorstel van den heer//a/w^/; voortgezet en ten einde gebragt. Dat voorstel is daarop met 43 tegen jo stemmen verworpen. Foor hebben gestemd de heeren Storm de Kempev.aer yan Dam vanisselt, Neder7i:eijer van RosenthalAnemaet ran Qoltstein Hofman Schoov.eveldLnzac en Kniphorst. Zitting van den 28 julij. In de zitting van heden heeft de commissie van rappor teurs haar algemeen verslag uitgebragt over de wets-ontwer- pen betrekkelijk het stem- en kiesregten is de aanvang der beraadslaging over de begrootings-wetten voor 1848 en i 849 vastgesteld op vrijdag aanstaande. Het wets-ontwerp tot in trekking van den accijns op het gemaal van de rogge waar over in die zitting beraadslaagd is, is niet aangenomen heb bende zich 44 leden tegen en 13 voor hetzelve verklaard. /■''oor hebben gestemd de heeren Miitsaers Luyhen Knip. horst de H'eichs de IVennede .long van Beek en Donk, Jiomme van Sasse van TsseltBeerenbroek, CorneliGou- rerneur van Goltstein van Hoenolte en de voorzitter. De Eerste Kamer zal vergaderen op woensdag den 4 augus tus aanstaande. MIDDELBURG étw 30 julij. Bij koninklijk besluit is benoemd tot buitengewoon raad in de centrale directie van Walcheren mr. J. .7. Slicker van Domburg, in plaats van mr. H^. C. M. de Jonge van Ellevieet, benoemd tot gewoon raad in gemelde directie. Men schrijft ons uit het 4de district van Zeeland Ook in dit district is de oogst bïgonnen vlas en koolzaad zijn tamelijk wel gelukt, vooral na de slechte verwachting die men daarvan vroeger had. De rogge is uit muntend ook de winter gerst, doch niet algemeen, dev/ijl hier en daar partijen zijn die ongelijk rijpen. Erwten en paardeboonen hebben veel geleden door de bladkiishier Meliin genoemd. De tarwe is ongelijk in sommige streken aller s-choonstelders vol brandkoorn of met honigdauw be smet; en wat betreft de aardappelen, sedert een geruimen tijd vertoont zich hier en daar de oude ziekte doch zij maakt tot heden slechts trage vorderingen en er is grond om te hopen dat zij dit jaar weinig schade zal aanrigten. Het drooge weder is echter voor de groei dezer vrucht niet gunstigzoodat het te vreezen is dat zij weinig beschot zal opleveren. Bemoedigend is het intusschen dat, zoo als mij proefondervindelijk gebleken is zich van sterk besmette aardappelen goede gezonde vrucht laat teelen waardoor alle grond voor de vroeger gekoesterde vrees, dat deze zoo nuttige aardvrucht geheel zoude verbasteren wordt weg genomen." Bij de Waalsche gemeente te Rotterdam is uit het be vorens gemelde drietal tot predikant beroepen ds. F. .7. Marcuste Delft. Zr. Ms. stoomschepen Suriname, luit. ie kl. B. H. Staring, en Samarang hiit. ie kl. jhr. C. F. Geverszijn in den morgen van den 27 dezer uit de Oostzee te Helle- voctsluis binnengekomen. In de den 27 dezer door de Nederlandsche Handel maatschappij te Amsterdam gehoudene veiling van 119,955 blokken lianca tin, is de geheeie partij en bloc verkocht tot 45!. Naar men zegt, zouden reeds circa 30,000 bl. voor Rotterdamsche rekening teruggekocht zijn £1/49}, en zou thans niet onder 51 te koop zijn. Het Handelsblad berigtdat de heeren van der Kun, van Bosse en Leo Lipmann dezer dagen naar Berlijn ver- i trokkenom met het Pruissische gouvernement te onder handelenden 22 dezer aldaar reeds eene conferentie ge houden hebben met de door de Pruissische regering benoem- j de commissarissen, zijnde de geheime legatieraad Borck de geheime tinantieraden von der Reek en Meliin en de land- raad von Moeller. Den 23 hadden de diie gemelde heeren i de eer bij Z, M. den Koning van Pruissen het middagmaal te gebruiken. Onder de gasten waren Z. K. H. de groot- 1 vorst-troonopvolger van Rusland Z. K. H. de prins van Pruissen en Z. K. H. de prins van Mecklenburg Schwerin. De handboog-schutterij Mars te Dordrecht, zal den 23 augustus een wedstrijd geven waarbij zich het harmo nie-gezelschap Euterpe zal aansluiten. Het leest zal met een bal eindigen. De Agare Americana (loojarige Aloë) van den kruid- tuin der hoogeschool te Leydon heeft eenen bloemsteel ge vormd van 620 Ned, duimen lang en waarvan de omvang aan de basis is ongeveer 56 duimen, Men rekent dat te gen half augustus deze plant in vollen bloei zal staan, Men \esst in de Arn/icmsc/ie courant„Gisteren avond omstreeks tien ure, verzamelde zich eenig volk voor het huis van den winkelier P. Riemerin de Walstraatten gevolge der meening van sommigendat hij aardappelen zoude hebben opgekocht. De policie begaf zich onmidde lijk naar opgenoemde plaats en wendde alle pogingen aan om het volk tot rustig huiswaarts keeren te bewegen. De heer Bijthlingkfungerend burgemeester dezer stad die zich mede spoedig op de plaats des oploops bevond, bragt er, door zijne toespraken, mede veel toe bij, om ongere geldheden te weren, met het gelukkig gevolg, dat, nadat een gedeelte van het garnizoen was onder de wapenen ge- komen, en sterke patrouilles de siad doorkruisten, ten een (ure na middernacht, alle zamenscholing had opgehouden, I zonder dat er vreeze was, dat deze zich zoude herhalen," Uit Leeuwarden wordt gemeld In de vorige week hebben reeds eenige personen, die deel genomen hebben aan de onhings hier ter stede gepleegde ongeregeldheden voor de arroiidissemcnts-regtbank teregt gestaan en wel de zoodanigcn die door het invverpen van glazen de sluiting hebben verbroken van partikuliere wo ningen, enz. De schuldig verklaarden zijn veroordeeld tot één jaar correctionele gevangenis. De instructie van de pro cessen tegen de overige beklaagden zoowel van hier als van Harlingen en elders, wordt met ijver en naauwgezetheid voortgezeten het is te wenschen dat krachtdadige toepas sing van de wet ons voor de hernieuwing van dergelijke tooneelen beware. Het 4de bataillon Van het 3de regement infanterie, te Gorinchem in garnizoen, zal in den loop der maand augus tus aanstaande marcheren naar Vrieslanden vervangen wor den door het 3de bataillon van het iste regement infante rie thans te Utrecht in garnizoen. De Honing en koningin van België zijn dcii 26 dezer vjn Parijs naar Brussel vertrokken. Tc Ostende heeft men berigt ontvangen dat de voornaam ste cUibs uit Engeland in de volgende maand de wedvaar ten in gemelde zeeplaats zullen komen bijwonen. Men leest in den Flaming de volgende berigten over den oogst. lyien schrijft uit ThieltIn den afgeloopen week was alhier het gerucht in omloop dat men aan de aardap pelen eenige kentcekens der ziekte bespeurde gelukkig is het eene ijdele vrees geweest en men is thans volkomen ge rust gesteld. Men begint de rogge te maaijen, niemand heugt het ooit zoo een overvloedigen oogst te hebben gezien door de reeds gedorschte airen heeft men de overtuiging dat men twee derde graan meer zal inoogsten dan het vorige jaar. In de omstreken van Yperen en Brugge komen de aard appelen allerschoonst op zij zijn zeer overvloedig en wor den in de eerstgenoemde stad voer 5 fr. per hectoliter verkocht. Uit Turnhout wordt het volgende geschreven In lange jaren heeft de opbrengst der landen zoo voordeelig niet ge weest ais het tegenwoordige." De dagbladen uit Madrid van den 21 'behelzen het volgende: El Faro deelt het bevel der koningin mede, waarbij H. M. aan haren echtgenoot verklaart dat zij hem geen toestemming geeft om het paleis te Madrid te komen bewonen, terwijl zij haar verblijf elders houdt. Deze span- I ning tusschen het vorstelijke paar wordt bedenkeliik en werkt I de tegenstanders der kroon sterk in de hand. De toon der j progressisten wordt hoogerzoodat zij in een feestmaal i door hen te Madrid gehouden de stoutste taal hebben dur ven voeren. Met ontzagchelijke geestdrift hebben zij toas ten gedronken, als: op de vrijheid, op de patriotten en vooral op den generaal Espartero. Het dagb'ad El Correo verzekert, dat het ministerie aan den koning heeft voorgesteld, om het lustsiot la Granja te komen bewonen met de koningin, doch dat hij zulks heeft afgeslagen." ------- Uir Frankfort 26 julij, wordt gemeld: Volgens hier ontvangene brieven uit Rome, van den ir dezer liepen daar geruchten van het ontdekken eener za-- menzwering der ultramontaansche partij ten gevolge waar van verscheidene personen in hechtenis zouden genomen zijn. De namen dergenen welke door de menigte voor de hoof den dier zamenzwering werden gehouden had men aange plakt gevonden en daaronder was ook die van den kardi naal Lamhruschini. Hierdoor was eene hevige opschudding ontstaan en de menigte had de bedoelde personen te lijf gewild, maar door de tusschenkomst der burgerivachtdie nu voor het eerst onder de wapenen was gekomen, was de rust hersteld. Inmiddels had eene deputatie, uit eenige der te Rome aanwezige edelen bestaande, zich naar den Paus be geven cm hem van de opgewondenheid der gemoederen kennis te geven. De nieuwe Staats-secretaris Ferretti is den 15 te Rome aangekomen en met veel gejuich ingehaald. Hij heeft dadelijk de Staats-secretarie van verscheidene verdach te ambtenaren gezuiverd. Ook is de heer Grasselini gou verneur van Rome uit deze betrekking ontslagen omdat hij naar het schijnt, Z. H. geheel onkundig had gelaten van de volksoploopen welke op de vorige dagen waren voorgeval len. Of er werkelijk eene zamenzwering te Rome ontdek: is blijkt tot dus ver niet. De berigten uit die stad spreken slechts van de daaromtrent loopende geruchten en van het in beslag nemen van belangrijke papieren die ueMigt eenig licht over de zaak zouden verspreiden." Het protest, hetwelk door de zeven Kathoüoke kantor.s tegen het bekende besluit van den Zwitserschen landdag, omtrent de ophefling van het afzonderlijk verbond, behelst onder anderen het volgende De ondergeteekende afgevaardigden zien zich genoopt uit naam hunner kantons, te verklaren dat zij hot regt der meerderheid van de kantons, om zulk een besluit te nemen len eenemale ontkennen, en daarin eene nieuwe aanranding zien zoowel van de hun door het bondsverdrag van 1815 ver leende regten als hunner nog onlangs door den landdag er kende souvereiniteits-regten. In verband mot de op den 31 augustus 184Ó afgelegde verklaring, endoordrongen van het gevoel der vrijheid en onafhankelijkheid, met het dierbaar bloed der voorvaderen gekochten tot dus verre door Gods zegen bewaard, protesteren zij plegtig tegen het genomen besluit. Bij dit protest voegen zij de plegtige verklaring, dat de zeven kantons even als zij tot nu toe hebben ge handeld ook in het vervolg zullen bewijzen dat hun eenig doel is het bondsverdrag in al deszelfs bepalingen na te ko men en den eenmaal gezworen eed getrouw te blijven." Het nieuwe wetboek van strafregt voor het koningrijk Polen zal spoedig in werking treden. Men zegt, dat her- zelve vele zeer nuttige, maar tevens zeer strenge bepalingen bevat. Op verscheidene misdrijven is de straf van balling schap naar Syberie gesteld. Ook verzekert men dat door de invoering van dit wetboek de persoonlijke vrijheid weder aanmerkelijk verkort zal wordeu.

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1