MIDDELBURGSCHE COURA]\ N*». 89. Dingsdag 1847; i 27 Julij. BESTUREN ca ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. ZEETIIDINCEI^. JAARMARKT. BEKENDMAKIN^G. ÜlebevlAubcn. De PS. De abonnerrmits-priis dezer Courant is f 275 voor drie maanden, m franco per fo^in- neZ^meltcM worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betalmg n^cljlpiit rnmtttant of bij lie einde van ieder vierendeel, jaars. v!t:^:Slr^TLlnin behoort te geschieden des niorgens véór 10 i.re.id^en men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents do regel, met uitzondcnngvan Ilutce- Hjks- Geboorte- en Doodbekendmahingen waarvan de prijs ts van een tot ses regels f 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. De^.elve behoeven niet op gezegeld papier geschreven Ie zijn ahoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 cis.) moet worden hclaald. BURGEMEESTER en ASSESSOREN vnn CORTGEEN Adverteren dat de KERMIS te dezer Gemeente dit jaar zal beginnen op Dingsdag den 17 en eindigen op Zatiirdag den 21 Augustus aanstaande. Aanvragen om plaats, franko bij den Marktmeester P. Lieftbroer. Cortgeen den 24 Julij 1847. Burgemeester en Assessoren voornoemd A. VAN DAMME. Ter ordonnantie van dezelve J. SCHRIER. In de Nijmeegsche courant van den =4 dezer leest men Sedert ons laatste berigt is de rust alhier geen oogcn- blik na middernacht van 11. maandag gestoord geworden. Een publicatie 11. dingsdag middag door het stedelijke be stuur gedaan bij welke alle zamenscholingen van meer dan vijf personen, des avonds, na 10 ure, verboden werdenen bevolen werd, dat alle tapperijen en opene huizen, ten 10 ure moesten gesloten zijnheeft het noodige gevolg gehad. Des dingsdags avond vond men wel eene menigte nieuwsgie- rigen vóór de deur van eenen poulier op de Pauwelstraat i om te zien of er iets zou gebeurenmaar deze verwijder- den zich spoedig daar er niet het minste voorviel." De MARKTMEESTER der S:ad Middelburg berigt bij deze aan de Ingezetenen dat de Groenten en andere Eet waren van heden af, gedurende de Kermiszullen worden te koop gesteld op de Groenmarkt. Middelburg, den 26 Julij 1847. A. DUIK HENDRIKSE, Marktmeester. •s GRAVENHAGE den 23 julij. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van den 23 julij. In deze zitting is de beraadslaging over het voorstel van den heer Hofman, strekkende tot het aanbieden van een adres aan Z. M. den Koning betrekkelijk het laatstelijk met België gesloten verdrag, bepaald geworden op maandag aanstaande. Het voorstel des voorzitters om de beraadslaging over de begrooting van Staats-uitgaven voor 1848 en 1849 op dings dag aanstaande vast te stellen, is met 32 tegen 15 stemmen afgestemd. Vervolgens heeft de commissie voorde verzoek schriften rapport uitgebragt omtrent een aantal adressen en heeft de vergadering zich met de daaromtrent genomen con- clusien vereenigd. Ten laatste is na eene korte beraadslaging het wets-ontwerp tot opheffing van en verevening van uit gaven op het bijzonder fonds voor proces-kosten, voortsprui- tendeuit de opbrengst der boeten en verbeurdverklaringen enz. met 48 tegen ééne stem, die van den heer Hoffman, aangenomen. Z. M. de Koning was voornemens den 23 dezer naar Soestdijk te vertrekken. Een groot aantal heeft zich uit de residentie ter bijwo ning van het Yachtclub-feest naar Rotterdam begeven eerste spoortrein naar die stad bestond den 22 dezer, en eene volgende uit 15 rijtuigen. uit 21 MIDDELBURG den 26 julij. De kerkeraad der Waalsche gemeente te Rotterdam beeft ter vervulling der opene predikanten plaatshet volgen de drietal zamengesteld dd. P. J. Marcus te Delft ,,7. van Hamel in. Haarlem en Chantepié de la Sauszaije te Leeuwarden. Den 22 dezer heeft te Rotterdam de tweede jaarlijk- sche wedstrijd van de koninklijke Nederlandsche Yachtclub plaatst gehad. Daartoe was aan het nieuwe werk eene prach- tige tribune opgerigt, en waren er eene menigte aanschou- wers ook van elders toegevloeid om dit volksfeest bij te wo nen. Te 9 ure des morgens arriveerde Z. K. H. Prins Plcn- drik mei hoogstdeszelfs adjudant; omstreeks te 10 ure ving de wedstrijd aan, terwijl omstreeks te 11 ure HH. KK. HH. de Prins van Oranje en de erfgroothertog van Saksen-Wei raar-Eisenach en Z. Exc. de minister van marine aankwamen. Na den afloop vereenigden de leden der Yachtclub zich op een prachtig diner in het Grand hotel des Pays-Bas. Des avonds werden een aantal teertonnen op den anderen oevertegen- overde Boompjes, enten loi ure een prachtig vuurwerk ont stoken terwijl de Rotterdamsche liedertafel in een fraai verlicht vaartuig op de Maashare welluidende toonen deed hooren. Gisteren werden door Z. K. H. Prins Hendrik de prijzen aan de overwinnaars, onder toepasselijke toespra ken uitgereikt. In de Amsterdamsche courant leest men Voor eenigen tijd is berigtdat de Nederlandsche Yacht club die haren hoofdzetel te Rotterdam heeft, eenige Amster- damsche leden onder hare bestuurders heeft opgenomen. Het schijnt echterdat deze maatregel niet voldoende geacht is om de bezwaren der Amsterdamsche leden waarvan wij vroeger melding gemaakt hebben op te heffen. Althans men verzekertdat de Amsterdamsche leden definitivelijk voor bun lidmaatschap in de Yachtclub hebben bedankt. Men voegt er bij dat nu het plan ontstaan isom te Amsterdam eene ergeue Yachtclub op te rigten en dat reeds niet minder dan 140 ingezetenen dezer ttad zich bereid verklaard hebben daaraan deel te nemen," Berigten uit Oost-Indie. 1 De .Tavasche Couranten van 28 april tot en met 22 mei j behelzen vele belangrijke berigten j Het stoomschip Merapie, hetwelk de in het laatst van maart uit Europa per overland-post afgezondene brieven van Sincapore zou overbrengen, is den 14 mei te Batavia van daar aangekomen, maar heeft de verwachte Nederlandsche brievenmaal niet medegebragt. De oorzaak hiervan is, dat de postmeester te Sincapore door den postm.-gen. te Londen gelast wasom voortaan geene pakketten geadresseerd aan de Nederlandsche autoriteiten te Batavia of aan de Spaan- sche autoriteiten te Manilla, af te leveren, maar dezelve door te zenden naar Hong-Kong. Ten gevolge van dit ge bod, zijn slechts enkele voor Batavia en Manilla bestemde losse brieven te Sincapore afgegeven. Men meent, dat het bewuste bevel van geheel administrativen aard is, daar alle over Southampson verzondene brieven zijn aangebragten ook die, welke uit Frankrijk zijn geëxpedieerd hunne be stemming bereikt hebben. Door den postmeester van Cey- Ion is als reden van het bevel opgegevendat de uit Neder land over Marseille verzonden wordende brieven niet kun nen gefrankeerd worden, en dat te Sincapore geen postmees ter of koninklijk agent aanwezig is. Zijne Exc. de gouverneur-generaal heeft terstond maatre gelen genomen om de ondervondene belemmeringen in het vervolg, zoo mogelijk, te vermijden. Een van Zr. Ms. stoomschepen is den 18 mei regtstreeks van Batavia naar Ceylon gezonden zoowel om de reizigers en brieven der waarts over te brengenals om de uit Europa verwacht wordende brieven zoo mogelijk aldaar in ontvangst te ne men. Tevens heeft Zijne Exc. maatregelen genomen, om de naar Hong-Kong doorgezondene brievenmaal te bekomen. Bij besluit van den 16 mei heeft Zijne Exc. de gouver neur generaalden raad van Indie gehoord hebbende, allen invoer van kopergeld op Javadaaronder begrepen de eilan den Madura, Bawean en de Karimon-groep verboden. Te vens is een tijd bepaald, binnen welken op de Buiten-Be- zittingen andermaal de gelegenheid zal zijn opengesteld, om recepissen uit 's Lands kas, tegen duiten, en wel van één recepis-gulden voor 120 duiten, te verkrijgen. Bij besluit van 27 april is vastgesteld een reglement voor den handel en de haven te Makasser, Bij publicatie van 30 april heeft Zijne Exc. de gouver neur-generaalgevolg gevende aan het koninklijk besluit, van 16 mei 1846, houdende vaststelling van nieuwe wet- boeken enz. voor Nederlandsch Indie deze wetboeken enz. afgekondigd en ter kennis van het algemeen gebragt door derzelver opneming in het Staatsblad van Nederlandsch Indie. Tevens heeft Zijne Exc. bepaalddat die wettelijke verorde ningen in geheel Nederlands Indie zullen worden ingevoerd op I maart 1848. Op hetzelfde tijdstip zullen worden in gevoerd de door Zijne Exc. vast te stellen reglementen op de burgerlijke regtsvorderingde strafvordering, de admi nistratie der politie, en verdere reglementaire bepalingen. Betreffende de zaken van Bali heeft men de volgende uitvoerige mededeelingen De aankomst alhier van Zr. Ms. stoomschip Bromo kapitein-luitenant de Smit van den Broecke aan boord heb- bende den beer J. F. T. Maijor, resident van Bezoekien commissaris voor de BaUsche zaken en de spoedige terug keer van dien zaakgelastigdehebben aanleiding gegeven tot geruchten dat de betrekkingen tusschen het gouverne ment en de vorsten van Balie eene ongunstige wending had den genomen en eene nieuwe expeditie noodzakelijk zouden maken. Wij zijn in de gelegenheid het ongegronde dier ge ruchten te kunnen vermelden en ter zake de volgende bij zonderheden mede te deelen. Zoo bet van den eenen kant waar is, dat de radja's van Beuling en van Karang-Assem tot dus verre de oorlogs-kos- ten niet hebben voldaan waartoe het schijnt dat zij niet in de mogelijkheid zijn geweest; doch hetgeen de voortdurende bezetting van het te Beuling opgerigte fort heeft ten gevol ge gehad zoo het ook al waar is dat de radja van Beu ling getracht heeft, de gemeenschap zijner onderdanen met die sterkte te beletten hetgeen aan de achterdocht en aan het niet bestaan van vroegere betrekkingen toe te schrijven isdan is het toch even waardat niet eene enkele poging is aangewend om die sterkte te bestoken en dat de brieven van de vorsten aan 'sgouvernements commissaris steeds in welvoegelijke bewoordingen waren vervat en betuigingen van vriendschap inhielden. Reeds hierdoor zou het moeijelijk zijn het hervatten van eenen oorlog zoo volkomen te rcgtvaardigenals de zach te staaikunde der regering zich ten rege! heeft gesteld, wel ke medebrengtom de regten der inlandsche vorsten eerbie- dio-ende, derzelver vertrouwen te winnen en eene voor bei de partijen voordeeligen ruilhandel daar te stellenzonder echter voor zich voorregten vee! min alleenhande!, te bedingen Maar wat meer is en waarop het hier voornamelijk aan komt de traktaten worden in het wezen der zaak door de Balinesche vorsten stiptelijk nageleefd. De hoofdbedoeling afschaffing van slavenhandel en menschcnroofen afschaffing van het standregt, zijn volkomen bereikt. Niet een enkel geval vr.n hande! in- of uitvoer vnn men- schen hetgeen vroeger zoo veel plaats had, is ter kennis der regering gekomen. Twee onder Nederlandsche vlag varende schepen strand den op de kusten van Bali, het eene op het gebied van den Derva Agong van Klonkong het andere op de kust vnn Karang-Assem in het eene geval werd door de aangebrag- te hulp van niet minder dan 1000 personen, het schip we der in vlot water gebragt, terwijl de lijfwacht van den Der- va Agong tot het bewaren van orde werd aangewezen voor deze hulp wilde men zelfs geen kosten hoegenaamd in rekening brengen. In het laatste geval werd de lading ge heel gered en geborgen en aan den te Soerabaya gevestigden eigenaar terug gegeven. Gelijktijdig met het berigt van den afloop der zaak ontving Z. Exc. de minister van staat "ouverneiir-gencraal eeu zeer beleefden brief van den radja van Karang-Assem. In dezen stand der zaak zou de hervatting van krijg<too- neelen wel verre van het vertrouwen, dat nog ontbreekt. aan te 'kweeken zulks geheel verstoren. Het is der rege ring noch om krijgsroem noch om overwinningen te doen maar om de handhaving van de eer der vlag en. cie belan gen van handel en scheepvaart in het algemeen. Deze vereischen thans geene gestrenge maatregelenen men mag zich dus met de hoop vleijen dat eene vreedzame ontwikkeling der betrekkingen van goede nabuurschap met Balie zonder verder bloedvergieten of onkosten de heilza me vrucht zal wezen van de zegepraal ten voorleden jare door land- en zeemagt behaald. De zeerooverijen die zich dit jaar in de wateren van Ban- ka vertoonde waren talrijker en stouter dan ooit, maar door de Nederlandsche autoriteiten wordt steeds hierop een waak zaam oog gehouden, en de bedoelingen der zeeroovers met alle ten dienst staande middelen tegen gegaan. De ondergeteekende geneesheeren noodigen alle personeti uit, die aan het misbruik van sterke dranken zijn overgege ven en behoefte tot genezing gevoelen om gebruik te maken van het geneesmiddel van den heer .7. Abbriiis: te Amsterdam. Aan de ondergeteekenden zelve is door oe toepassing van dit geneesmiddel bij onderscheidene hunt^er eigene patiënten, die aan de dronkenschap verslaafd waren, op de overtuigendste en onbedriegelijkste wijze gebleken dat genoemd geneesmiddel den bewusten onzaligen hartstogt, bij een trouw en volhoudend gebruikvolkomen geneest. Om nu het zedelijk doel van dit middel, voor zoo verre hun doenlijk is, te helpen bevorderen, waarvan het gebriük niet de minste ongesteldheid aan de lijders veroorzaakt maar integendeel de door de dronkenschap gekrenkte gezond heid daardoor volkomen hersteld word zoo brengen zij in het belang van velen dit getuigenis der waarheid ter kennis van het publiek. MERZ Med. Doctor te Noordcrwijk binnen. SPAAN, Genees-, Heel- en Verloskundige re Puttershoek. De belanghebbenden kunnen zich, hetzij in Persoon oïmti vrr/chvrije brieven, aan den heer .'/^Zt/wj'-adres seren op den Haarlemmerdijk bij de Binnen-Oranje- straat No. 244te Amsterdam. De genezing ge schiedt gratis mits een ieder zijn tijd en beurt af- wachte dewijl niet meer dan twintig personen te ge lijk (die genezen zijnde telken reize terstond daarna door een ander twintigtal vervangen worden) in be handeling worden aangenomen. VLISSINGEN den 26 julij. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen yinna Cecilia W. Moller van Fernambuc. met suiker; PAdorade, A. Sansen rArsltic J. Auquelet, beide van Havre-de-Grace met tarwe Frcdriks- haven, G. Jurgenson van Odessa, en FortunaJoh. Kop. pelman van Hafreng beide met wol Herius Montc H, Groso ran Falmouth, met ro,'ge Felix JulieP. Bou-

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1