^m MIDDEIBURGSCHE C O 11 R A IV T. imeuwstijdingËn! }:^M N°. 87. 184T. Douderdas; 22 Julij. BESTUREN en ADMINISTRiTIEN. 79, f. S A o TIFJC^TIE. Ülebevlauben. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Bij besluie yan den 24 junij jl. is door Z, M, be De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Gelet op art. 2 en 14 der instructie voor de Betaalmees ters in de Arrondissementen vastgesteld bij Koninklijii be sluit van den i dezer no. 76; alsmede op Zijner Majesteits besluit van den ï6 dezer no. 53. Brengt bij deze ter kennis van de gewestelijke en plaat selijke ^Ambtenaren Collegien Administratien en verdere belanghebbenden in deze Provincie I. Dat, te rekenen van den i Julij dezes jaarsdoor de Betaalmeesters in de Arrondissementen invoege als zulks vroeger bij de Ontvangers partikulier heeft plaats gehad voor iedere storting van welken aard ook zal worden afgegeven eene QiiUantie met strook en dat voormelde Quitantien niet geldig zullen zijn, en al- zoo niet als bewijs van storting of anderzins zullen worden toegelaten, wanneer dezelve niet uiterlijk bin nen drie dagen na de afgifte geviseerd zijn door o van wege den Burgemeester van de Hoofdplaats van het Arrondissement, alwaar de Quitantie is gedag- teekend. a. Dat de Betaahrollen voor Pensioenen, gedurende drie maanden, met inbegrip van de maand waarin die zijn -^edagteekendten behoeve der belanghebbenden bij de Betaalmeesters geopend blijventerwijl dit voor alle andere betaahrollen slechts het geval zal zijn tot en met den laatsten dag van de maand waarin de Betaalsrol is ingekomen. Geschiedende voorschreven mededeeling tot informatie en uarigt eer belanghebbenden onder opmerking tevensaan de zoodanigen welke bij het medegedeelde opzigtens de Be taahrollen in het bijzonder belang hebben, dat zij aan zich- zelven de vertragingen zullen hebben te wijten die nood wendig het gevolg zijn moeten van nalatigheid in de tijdige invordering van het hun aankomende, nu iedere Betaalsrol, behalve die der Pensioenen telken maand wordt afgesloten en alzoo voor iedere onbetaalde post eerst weder eene nieuwe Betaalsrol zal moeten worden opgemaakt. Middelburg, den 31 Mei 1847. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBUPvCH. Zitting va:i den 19 j'ilij'. De voorzitter heeft te kennen gegeven dat door de Re gering in den Vden titel van het Iste boek van liet straf wetboek waarover de beraadslaging in de vorige zitting heeft plaats gehad terwijl de stemming over dien titel werd uitgesteld, eenige wijzigingen gebragt zijn. Na eene korte beraadslaging over die wijzigingen is de Vde titel van het Iste boek met 34 tegen 18 stemmen aan genomen. Daarna is de algemeene beraadslaging geopend over den Isten titel van het Ilde boek van het strafwetboek welke morgen om 10 ure zal worden voortgezet. MIDDELBURG den 21 julij. Hier en daar, ook in ons eiland, worden op sommige akkers weder sporen der aardappelziekte opgemerkt. Dit ▼erschijnsel moet echter niemand bevreemden, veeleer zou het verwondering moeten wekken indien zij nergens meer waar genomen werd. Doch evenmin behoeft voor als nog hare verschijning ons sterk te verontrusten daar dergelijke epi- demienhetzij onder menschen dieren of planten niet plotseling of spoorloos verdwijnen maar steeds langzaam uitslijten. En zoo als de aardappelziekte zich thans doet opmerken, heeft men hoop dat die ziekte dit jaar niet hevig en niet uitgebreid zijn zal. Laatstl, zaturdag nacht barstte over Amsterdam een ▼erschrikkelijk onweder los vergezeld van hevige stortre gens de bliksem is buiten de stad in een' molen geslagen. Bij vonnis van den kantonregter te Goesgewezen in zake van enkele policie, den 3 julij dezes jaars is de broodbakker Jan Minardtis van Zoom veroordeeld in eene geldboete van acht gulden en in de kosten van het proces en de broodverkooper Johannes de Jonge Jz. in eene boete van twaalf gulden alsmede in de kosten van het regts- geding, wegens het door den commissaris van policie, op den 21 mei jl. bij hun ontdekt, ter verkoop in hunne win kels voorhanden te ligt bevonden brood. Men leest in de Rotterdamsche courant Wij zijn thans in staat gesteld met zekerheid te kunnen berigten dat Z. M. de Koning den wedstrijd der Koninkl, Nederl, Yacht-Clubop donderdag 22 dezer, met hoogst- deszelfs tegenwoordigheid zal vereeren hetwelk zeker dit volksfeest een dubbelen luister zal bijzetten. noemd tot adsistent-resident ter kuste van Guinea de heer mr. D. J. C. Luttenberg, advokaat te Zwolle, met bepa ling om zich tegen de maand augustus gereed te houden om derwaarts te vertrekken. Men schrijft uit Leeuwarden van den 15 dezer: Onlangs is een der beide schepen welke jaarlijks van Harlin<ren ter walvisch- en robbenvangst worden afgezonden teruggekomen. Dit schipDirkje Adama genaamd kom- mandeur Hoekstra, heeft eene zeer gelukkige vangst gehad, bestaande in 9500 robben het andere schip had volgens berigt, bereids 5000 robben t'n een halve visch, De En- gelsche stoombooten welke van Londen op Harlingen va ren brengen van tijd tot tijd in de laatste haven zeer veel rijst aan. Een detachement bestaande uit 18 dragonders, heeft deze week wederom eene tournee door een gedeelte der pro vincie gedaan; het bevond zich op den 12 dezer te Wor- kum en den 13 te Sneek, Het is intusschen overal even rustig, en de orde wordt gelukkig nergens verstoord. De persoon van C, Gepkens is den 17 alhier aangeko men en in het huis van reclusie opgenom.en. Naar men ver neemt is hij geplaatst in een der celien voor eenzame opslui ting, welke voor korten tijd in het gevangenhuis zijn aan gebouwd. Men heeft hem daar aan het vlasspinnen gezet. Overigens is hem het gebruik van boeken vergund geworden." "Een vreesselijk ongeluk is den 18 dezer des avonds in de gemeente Seraing bij Luik gebeurd. Omstreeks 9 ure ontstond er brand in het hontpakhuis der kolenmijn van Ma- rilhnije. Er waren niet minder dan 156 werklieden in de diepten der mijn aan den arbeid. Weldra deden de vlammen het kabeltouw afbranden waaraan het cuifatdat is een' soort van kuip, in welke de arbeiders op- en afgelaten wor den, hangt, en dit vat viel in den put naar beneden. Nu vloog het volk naar de ladders die aan de wanden van den put gehecht waren; 39 geraakten door dit middel naar bui ten maar 20 of 25 stikten door den rook toen zij nog 15 a 20 Ned. ellen van den uitgang waren, en bleven aan de ladders hangen. Van die beneden gebleven waren zijn er des morgens iio gered; ook heeft men 5 lijken naar bui ten gehaald, behalve 15 die aan deladders hingen. Er werd dus nog een zestal vermist. De gebouwen hebben zwaar geleden. spraak van den heer Ochsenheinbij de opening van den Zwitserschen landdag gehouden daar zeer veel opzien ge baard heeft; dat zijne meening, dat Zwitserland, het onbe perkte regt zou hebben, om zich zelven eene Staatsregeling te geven, aan zeer veel twijfel onderhevig is; en dat Frank rijk, Oostenrijk, Pruissen, en bijna al de Duitsche regerin gen, en zelfs de helft der Zwitsersche kantons, de door ver dragen geheiligde souvereiniteits.regten der afzonderlijke kan tons tegenover dat beweerde regt stellen; dat de drie conser vative mogendheden het geheel eens zijn omtrent de Zwitser sche aangelegenheden; dat Frankrijk in haar gevoelen deelt voor zoo veel betreft het beginsel, en dein sommige gevallen erkende noodzakelijkheid om de bestaande tractaten door divangmaatregelen te handhaven maar dat hetzelve van de andere mogendheden verschilt, met betrekking tot het tijd stip en de voorwaarden eener interventie. Van Engeland wordt in dit stuk niet gesproken. Een zuid-Duitsch blad meldt, dat de streng-conserva- tive kabinetten in Italië gezamenlijk maatregelen beraamd hebben, om de gisting, die zich daar te lande openbaart, tegen te gaan. Vooral zou de Oostenrijksche regering te dien opzigte zich zeer werkzaam betoonen. Het dagblad van Geneve berigt dat 25000 man Fran- sche troepen aan de Zwitsersche grenzen post zullen vatten." Uit Parijs wordt gemeld: Heden, den 17 julij, heeft het hof der pairs arrest gewezen in de zaak der mijnen van Gouhenans. De heer Teste is verwezen in burgerlijke de gradatie drie jaren gevangenis 94,000 fr. boete en tot storting van 94,000 fr. in de kas der godshuizen van Parijs, bij wijze van teruggave. De generaal Desnans-CuOièresin burgerlijke degradatie en 10,000 fr. boete. De heer Par- vientierin burgerlijke degradatie en 10,000 fr. boete. Het hof heeft overigens alle de beschuldigden veroordeeld in de kosten der procedure. Onmiddelijk na de uitspraak van het arrest heeft de griffier, volgens de gewoonte bij het hof, zich naar de ge vangenis begeven om aan de veroordeelden het vonnis be kend te maken. De heer Teste en de generaal Ciibières heb ben met veel bedaardheid de voorlezing aangehoord. Men meent het als zeker te mogen houden, dat de heer Pellapra te Parijs is en zich binnen twee a drie dagen zal gevangen geven. iNIen heeft niet zonder verwondering vernomen dat de heer Testeten einde zich op zijn ziekbed te verstrooijen aan den bibliothekaris van de kamer der pairs den roman Monte-Christo heeft laten vragen. Men heeft hem geant woord dat dit boek zich niet in de bibliotheek van de ka mer bevond. Het schijnt inderdaad zeker, dat de heer Teste den Monte-Christo gevraagd heeft, en dat, daar het in de bibliotheek van het Luxembourg niet te krijgen was, men het van elders heeft laten komen ten einde aan den wensch van den gevangene te voldoen. Men weet dat in dezen roman een taferee! voorkomt, dat in sommige opzigten den toestand van den heer Teste herinnert; om deze rede voorzeker is bij hem den wensch opgekom.en om dit werk te herlezen." In Frankrijk zijn de proeven om rijstmeel met tarwe- meel bij de broodbereiding te vermengen volkomen gelukt. Men neemt gemalen rijst en 1 tarwemeel het brood is veel witter van kleur en fijner van smaak. Deze vermen ging geeft voordeelen het dus gebakken brood is zeer in trek. De Java rijst schijnt daartoe het best geschikt te zijn. Uit Frankfort den 17 julij wordt geschreven: Berigten uit Athene over Ancona ontvangenmelden dat de generaal Grivas die tegen de Grieksche regering was opgestaan, met zijne bende naar St, Maura, een der Joni- sche-eilanden geweken is. Zijne vlugt is door de Engel- schen begunstigd. Hel Grieksche bestuur had maatregelen genomen om het ontsnappen der opstandelingen over zee te verhinderen; maar de Britsche bewindvoerder over die eilan den lord Seaton, heeft aan het gouvernement te Athene doen wetendat, ingeval zich Grieksche oorlogsvaartuigen in het kanaal van St. Maura mogten vertoonen, dezelve in den grond geboord zoude worden. Later echter in eene tweede nota heeft de genoemde bewindsman eene meer ge matigde taal gevoerd, en verklaard, dat hij zich in den strijd tegen Grivas onzijdig zou houden. Het dagblad van Augsburg behelst een betoog uit Turin, van den lo dezer, waarin wordt aangemerkt, dat de aan- Verkorte oprjave der voornaamde zaken voorkomende in liet VERSLAG AAX DE STATEN VA_\ ZEELA\D gedaan in de algemeene Yenjadevimj van 6 Julij 1847. VIJFDE VERVOLG EN SLOT. Gevangenissen. In het personeel der gevangenis-bestu ren heeft eene verandering plaats gehad. De heer J. J. Stren ger, tot voorzitter der centrale directie van Walcheren door den Koning benoemd, vond, uit hoofde van de daar aan verbondene werkzaamheden zich te regt bezwaard te vens zijne diensten aan het bestuur der gevangenissen te blijven toewijden. Op deszelfs verzoek heeft het Z. M, 'behaagd, dezelve, onder dankbetuiging voor de, in die hoedanigheid, gedurende vele jaren bowezene diensten, eer vol ontslag te verleenen als lid en vice-president der com missie van administratie van het burgerlijk en militair huis van verzekering te Middelburg, zijnde in deszelfs plaats benoemd jlir, mr. J. van Reigersberg Fersluyslid van de Gedeputeerde Staten. Regthuizen. Niets bijzonders. Armwezen en instellingen van weldadigjeid. In het getal weezen en bedelaars, voor rekening van administra tien dezer provincie in de gestichten der maatschappij van weldadigheid verpleegd, is, ten gevolge van ontslag en sterf te eene beduidende verandering voorgevallen. Op ultimo december 1846, bedroeg het getal der weezen 26 en dat der bedelaars 127. Voor verpleging van dezelve, mitsga ders voor die, welke in den loop van 1846 ontslagen of overleden zijn, is eene som van 965S 41 uitbetaald. Niettegenstaande de behoeften groot waren was het getal der personen, dat zich vrijwillig ter opzending naar de zoo even genoemde gestichten aanmeldde, zeer gering, in ver gelijking van vorige jaren, en heeft zich, sedert de laatste gewone bijeenkomst, tot tien personen bepaald. Het getal der personen, welke, wegens bedelarij door den regter veroordeeld derwaarts uit deze provincie is opge zonden, stond geli;k met dat van het vorige jaar. Het getal personen in deze provincie, hetwelk door al de instellingen van liefdadigheid te zamen ondersteund isbe draagt 29,922, De uitgaven voor onderstand met inbegrip der administratie-kosten hebben beloopen de som van ƒ406,257. En deze uitgaven zijn bestreden, i. door inkomsten van bezittingenad/ 129,131 2. uit collecten giften en inschrijvingen, ad 92,596 en 3. door subsidien uit de plaatselijke kassen en van andere instellingen, id f 175.334- Waarbij wel moet worden in het oog gehoi'den dat noch onder het getal personen, noch onder de ontvangsten en uit gaven zijn begrepen de cijfers voorkomende in de tabellen der leenbanken spaarbanken zieken- en begrafenis-bussen en weduwen- en weezen-fondsen, alzoo deze in de beschoit- wing geen deel van den armenlast uitmaken. Het is steeds aangenaam te kunnen mededeeieu dat de vereenigingen tot ondersteuning van behoeftige kraam vrouwen en tot het vervaardigen van vrouwelijke handwer ken bij voortduring de weldadige ondersteuning genieten van H. M, onze geliefde Koningin, en dat, de te iMiddel- burg gevestigde vereeniging van laatstgenoemde ook een ondubbelzinnig blijk van belangstelling van H, K, H, de Prinses van Oranje heeft mogen ondervinden. Is onder de rubriek kerkelijke zaken gelegenheid gevon den tot de mededeeling van onderscheidene legaten of gif-' ten welke aan, de daarbij genoemde administratien te beurt zijn gevallen ook hier is stof tot het dankbaar vermelden van eenige meer of mindere aanzienlijke legaten, schenkin gen en kwijtscheldingen die de na te noemen instellingen van weldadigheid, bij het erlangen van Zr, Ms. magtiging hebben genoten. Wijlen vrouwe Sutanna Maria Hinli-pen, geboren Schonr,

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1