MIDDELBÜRGSCHE C O R A IV T. 85. Zaturdag 17 Julij. BESTUREN cu ABMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. '^■^'^^^^N I]>DIJKI]>G TAi> SCHORREÏf. Op Maandag den 2(5 Julij 1847, des middags, in het Logement bij Steenknwpte NEUZEN, zullen Eigenaren van de Schorren van Othenegelegen tegen de Wester-Schel- de beoosten Neuzen, tusschen de Serüppens- en Margare- tha-polders trachten aan te besteden Het leggen aldaar van eeneü k-üpiiaitni ZEEDIJK.ter lengte van ongeveer 1325 Ellen, benevens het bouwen van een' Steenen SUATIE-HEUL en verder bijbehoo- rende werkzaamheden met levering van alle de daar toe benoodigde materialen. Alles overeenkomstig het bestek en de voorwaarden daar van ter lezing leggende, behalve in genoemd Logement, bij d'e Heeren .7. van Hof, te Neuzen als medeeigenaar J. .7. Fercken, te Zaamslag qq.als Rentmeester, en M. J. Bosdijk, te Middelburg, Meet-en Waterbouwkundige door wien twee dagen voor de Aanbesteding de noodige aanwij zing in loco zal worden gedaan. Tweede Kamer der Staf en-CJeneraal Zitting van den 13 julij. Is ingekomen een adres van de heeren C. A, Thieme c. s. drukkers en uitgevers in Gelderlandhunne bezwaren te kennen gevende over titel V en XVII van het voorgestelde strafwetboek, als wordende daarbij, naar hun gevoelen, in breuk gemaakt op de vrijheid der drukpers. Zij dringen er op aan, dat uit dien hoofde, aan deze bepalingen de be krachtiging door de Kamer worde ontzegd. Dit stuk wordt verzonden naar de commissie voor de verzoekschriften. De commissie van rapporteurs brengt haar algemeen ver slag uic over het wets-ontwerp tot verevening van uitgaven op, en opheffing van het bijzonder ibnds voor proceskosten. De dag der beraadslaging daarover zal in eene volgende zit ting worden bepaald. Aan de orde van den dag zijn de beraadslagingen over de wets-ontwerpen, te zamen uitmakende het wetboek van straf- regt, en wel alsnu over boek I, titel I. Na de algeraeene beraadslaging over het ontwerp van het strafwetboek gesloten en die over den eersten titel hande lende van misdrijven en derzeher onderscheidingen van het eerste boek ^^-egens misdrijven en strnfen in het algemeen geopend. Onderscheiden leden en de minister voeren daarover het woord. Niemand meer het woord verlangende wordt de eerste ti tel in omvraag gebragt en aangenomen met eene meerderheid van 35 tegen 16 stemmen. Zi:::ng van den 14 julij. Is ingekomen eei; adres van logementhouders te Rotterdam, LeydenAmsterdam en Delft, tegen de voorgestelde ver hooging van opcenten op het personeel. Verzending naar ce commissie ad h'.c. Aan de orde van den dag zijn de beraadslagingen over titel II van het eerste boek van het wetboek van strafregt handelende van straffen in het algemeen. Naar aanleiding van een voorstel van den heer van Pan- hnys worden eenige discussien gevoerd over de wijze van beraadslaging. Het voorstel van den heer van Pankuys wordt aangenomen en een ander van den heer Luzac daar omtrent, wordt na stemming niet in overweging genomen. Na de sluiting der algemecne beraadslaging over titel II, zijn de discussien gehouden over art. i houdende de cri minele straffen. De heeren Storm, Timmers Verhoeven Eg- ter en de Kempenaer hebben zich daartegen verklaard. Het vervolg der beraadslagingen over dien titel en dat artikel wordt bepaald op morgen ochtend. Zr. JIs. schoener Saparoea, van eene kruistogt inde Noord zee, en stoomschip Cycloop, van Hellevoetshiis zijn den 12 dezer in Texel binnengekomen. Zr. Ms. kot ter DE Vlinder is dien dag van het Nieuwe Diep naar Vlissingen teruggekeerd. Zr. Ms. korvet Ajax onder bevel van den kapitein-ter- zee D. Bijl de Vroeis den 27 mei te Paramaribo aange komen 27 dagen reis hebbende van Cnrafao. Den 10 dezer hield de redactie der Vereeniging ter bevordering der oude Nederlandsche letterkunde te Leyden hare 5de jaarlijRsche vergaderfng. Omtrent de uitgave harer werken bepaalde zij datbehalve de voltooijing van der Minnen Loep bewerkt door ds. Leendertz welke eerstdaags het licht zietde loopende jaargang zal bestaan uit de vol tooijing van der Leken Spieghelbewerkt door ds. M. de Vries het begin van hSIaerland''s leven van S. Franciscus bewerkt door ds. ,7. Tidemanen voorts Verslagen en Be- rigten. In den volgenden jaargang zullen het Leven van Franciscus en de Roman van iValea'ein voltooid worden. Maandag avond had in den tuin van het Maliehuis te Utrecht eene genoegelijke veree;;iging plaats van inzenders der goederen voor de thans geslotene tentoonstelling, die daartoe door het stedelijk bestuur waren uitgenoodigd. Te Grave is aan de gevolgen van een' val in hoo- gen ouderdom overleden de heer Le Sage ten Broek vroe ger notaris te Naaldwijk bekend door zijnen overgang van de Hervormde tot de R. C. geloofsbelijdenis en zijne me nigte geschriften in den gees: der laatstgenoemde kerk. Se dert een aantal jaren was bij blind. Naar men verneemt, hebben zich 134 jongelingen aan gegeven voor het examen ter toelating op de rolle der stu denten aan eene der hoogescholen of aan de athena;a te Amsterdam ofte Deventer, en zal dat examen, hetwelk ge houden zal worden te Zu-oUe aanvangen den 2 augustus, en vier weken duren. Uit Nijmegen en Zwolle worden nog e'2;iige'bijzonder heden medegedeeld omtrent het hevige onweder, 't welk den 8 dezer in vele gemeenten van Gelderland en Overijssel groo- te verwoestingen heeft aangerigt. Te Ede is de bliksem in geslagen in de woning van den heer la Couture en aldaar heeft de straal, die zich, na door een schoorsteen neerge daald te zijn, in vier of meer deelcn schijnt verdee'd te heb ben in verschillende vertrekken een groot aantal voorwer- j pen verbrijzeld en het gebouw aanmerkelijk beschadigd. De bewoners, in wier nabijheid de straal neersloeg zijn ter aarde geworpen maar hebben geen persoonlijk letsel bekomen, j Te Beuneko is een rund in de weide door den bliksem ge- troffen en een boom verbrijzeld. Naar men verzekert, zijn, bij dat onweder, te Loueker (Overijssel) hagelsteenen ter grootte van een vuist benevens stukken ijs van een palm iniddellijn, gevallen. Te //,7,7/ti- hergen zox^&Q volgens geloofwaardige personen, een stuk ijs van buitengewone grootte gevonden zijn. Op sommige plaat sen zijn de hagelsteenen niet alleen door de pannen maar zelfs door de met stroo of riet gedekte daken geslagen. Vele vogelen hazen en konijnen zijn gedood. Gedeputeerde Sta ten van Overijssel hebben ten behoeve van de door den be doelden hagelslag en storm zwaar geteisterde gemeenten eene i commissie van onderstand ingesteld, en het houden eener al geraeene collecte in de provincie bevolen. der het voorzitterschap van den heer de Lasteyrie plaats gehad, het werd door meer dan duizend personen bijge woond; de afwezigheid der heeren Thiers, de Rémnsnt en Ledrv.-Rollin verbaasde velen. De algemeene aandacht is steeds uitsluitend gevestigd op hetgeen thans in de kamer der pairs wordt behandeld. De beraadslagingen over de begrooting van uitgaven v.orden in de kamer der gedeputeerden voortgezet, zonder dat het algemeen zich eenigermate daarmede bemoeit. De begrooting voor oorlog is aangenomen. Te Parijs is overleden de generaal Schneiderlid der kamer van gedeputeerden en oud-minister van oorlog. fjj= Parijs 13 julij. Extract uit de Gazette des Tribu- nanx Gisteren, maandag, des avonds ten i-S ure deed zich eene ontploffing hooren, in een der vertrekken van het regtshuis Luxemburg, daar waar zich de beschuldigden voor het hof der pairs bevonden. De oppassers snelden naar de kamer van waar het gerucht kwam het was die van den \\ttxTeste hij had getracht zich door een pistoolschot het leven te benemen; het wapen was naar het hart gerigt, maar door onvaste beweging was er alleen eene zware verwondinj; ontstaan, de kogel was niet doorgegaan. Oogenbiikkelijk is aan den heer 7>i7<? hulp verleend. De prefect van policie heeft zich dadelijk naar de gevangenis Luxemburg begeven alwaar zich reeds de commissaris van policie van het kwartier, de heer iI/ö/;!'«/ bevond. Ook de procureur-generaal heeft zich der waarts begeven en er is een proces-verbaal van het voor gevallene opgemaakt. Vcrkorle opgave der voornaamUc zaken coorhomcnde in hel VERSLAG AA:V DE STATEN VAN ZEELAND, gedaan in de algemeene Vergadering van G Julij 1847. MIDDELBURG den 16 julij. Men meent het voor ze ker te mogen houden dat de Pruissische regering bereid is om onderhandelingen te openen over de aansluiting van den NederlandschenRijn-spoorweg aan de Pruissische spoorwegen. De reeds ten voorledenen jare bij eene wet toegestane schadeloosstelling voor de plaats gehad hebbende militaire inundatien van landerijen in 1830 en vervolgens, zullen, naar verzekerd wordt, binnen kort door het Rijk worden uitbetaald. Wij zijn onderrigtdat de leden van het schuttershof de Edele Handhoog, of Confrerie van St. Sebastiaan aan wien het gebleken is dat de aangewende pogingen voorle den jaar bij de kermistot instandhouding van de algemee ne vereenigingen in den hove, met goed gevolg bekroond zijn wederom besloten hebben eene commissie te benoe men, om met den kastelein die maatregelen vast te stellen, welke moeten dienen tot genoegen en veraangenaming der bezoekers; waarvan de lijsten tot deelneming, even als ten voorleden jare in de vier sociëteiten en ten huize van den kastelein zuHen gepresenteerd worden. I*.Ien houdt zich te Parijs thans bepaaldelijk met het regts- geding bezig dat op dit oogenblik voor het hof der pairs aanhangig is. Het verhoor der beschuldigden is den 10 en 12 dezer voortgezet. De heer Teste beweerde in de zaak niets te hebben gedaan dan hetgeen zijn pligt meoebragt. Hij betreurde zeer de afwezigheid van Pellapra; zijne on schuld zou dan blijken men zou zien dat er geene omkoo- ping, maar wel opliating had plaats gehad. Het openbaar ministerie heeft bij herhaling bij den heer Cubières aange drongen om toch de geheele waarheid te zeggen. Deze ver- klaarde op zijn geweten dat hij 100,000 fr. aan Pellapra gegeven had die verklaard had ze aan den heer Teste over handigd te hebben; de heer Cubières zeide, dat hij voor zich geene zekerheid had, noch van opiigting, noch van omkooperij. In den loop van den i 2 verbreidde zich het geruchtdat de heer Pellapra weder te voorschijn gekomen en zich gevangen gesteld had dit gerucht is echter ongegrond bevonden. Daar entegen zijn in de zitting van het hof van heden verscheide ne brieven ingekomen door de echtgenoote van Pellapra op verzoek van haren echtgenoot, gezonden, die eennieuw licht in de zaak moeten verspreiden terwijl het nog geble ken is, dat de heer Teste den 2 maart 1843 eene som van 93,000 fr. in schatkistbons heeft doen converteren, terwijl de heer Pellapra dienzelfden dag er voor hetzelfde bedrag genomen heeft. De heer Teste heeft verlangd zich te bera den om over deze zaak nadere inlichting te geven. Zaturdag avond zijn de heeren CubièresTeste en Par- mentier in de gevangenis van het Luxemburg opgesloten. De koning der Belgen is zondag avond over den Noorder-spoorweg te Parijs aangekomen, Het gerucht verspreid zich, dat het Fransche bewind besloten zou hebbeneen legerkorps tegen Abd-el'-Kadcr te doen oprukken, om den keizer van Marokko te hulp te komen. -^ Zaturdag heeft te Parijs het reformistisch banker, on- DERDE VERVOLG. De djjkgeschoten der calamiteuse polders en de subsidicn der achterliggende te hunnen behoeve, zijn over het loo pende jaar, door Z. iM. tot hetzelfde bedrag als bij de naast- v^)orgaande jaren geregeld geworden. Aan de watering van Gi'oede en Baanstpolder is over 1845, door hpogstdenzelve weJer vrijstelling veileend van hare bijdrage, vermits ook over dat jaar daarop aanspraak bij haar kon worden gemaakt. Op een aanzoek der vereenigde polders van Ossenisse tot ontheffing van de betaling van het voor dezelve vastgesteld subsidie, ten behoeve der calamiteuse polders, is door ons afvijzend beschikt, op grond dat naar ons inzien, daarvoor met het oog op de bestaande verordeningen geene termen aan wezig waren en behoudens de bevoegdheid der belangheb benden om deswege 's Konings finale beslissing in te roepen. In plaats van dit te doen heeft de vergadering van hoofd- of stemgeregtigde ingelanden dier polders, bij reso lutie van 2Ó januarij 1847 geweigerd hare toestemming tot zoodani.^e handeling te geven en de dijks-directie gelast om zich, namens ingelanden, tegen de voldoening van gezegd subsidie door alle vi'ettige regtmiddelen te verzetten. De uitvoering dezer resolutie bij welke ingelanden de grenzen hunner bevoegdheid zoo in het oogloopend zijn te buiten gegaan en de wettige verordeningen op de bij drage der achterliggende polders ten behoeve der cnlanii- teuse zoo opvallend hebben miskend, kon in het algemeen belang niet worden toegelaten. IMet ons overleg is die dan ook door den Heer Staatsraad Gouverneur, krach tens de instructie \'an den 15 december 1820, tijdelijk ge schorst; terwijl Z. INI. met de zaak in kennis gesteld, bij hoogstdeszelfs besluit van den 30 mei jl. no. 65 niet al leen des gouverneurs beschikking heeft goedgekem-d en be krachtigd, maar tevens de bedoelde resolutie van hoofd of stemgeregtigde ingelanden der vereenigde polders van Osse nisse als nietig en van onwaarde heeft verklaard. De door U Ed. Gr. Achtb. bij uwe vorige gewone vergadering vastgestelde vervanging der vroeger onder art. 12 en 13 van het reglement van administratie der polders in deze provincie, bestaan hebbende bepalingen, is bij konink lijk besluit van den 24 augustus 1846, no. 59, goedge keurd, waarna de nieuwe verordeningen in uitvoering zijn gebragt. Mitsdien zijn door ons, arrondissemopts-gewijze be noemd. Ontvangers der subsidien van de achterliggende ten behoeve der calamiteuse polderswelke ambtenaren na behoorlijke zekerheid voor hun beheer te hebben gesteld hunne functien hebben aanvaard, vooraf voorzien zijnde van de noodige instructien terwijl ook in de voorschriften om trent het geldelijk beheer, bij de calamiteuse polders be staande, die wijzigingen zijn aangebragtweüce door de nieuwe reglementaire verordeningen, waren nojJzakelijk ge worden. Het gedachte reglement van administratie wordt in zijne opvolging, naauwlettend door ons gehandhaafd afwij kingen waar die somtijds plaats hebben of zouden gemaakt worden worden steeds tegen gegaan en hersteld of voor gekomen. Aan het toezigt op den behoorlijken staat der waterkee- rcnde dijken en werken wordt bestendig ook diens'br.ar gemaakthet onderzoek van de begrootingen en rekeningen der vrije polders, welke met de zorg daarvoor zijn belast.

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1