MIDDELBURGSCHE I C-0 1JRAIVT< N^ 84. Donderdag 15 Julij. BESTUREN en ADMINISTRATÏEN. NÏEU^.YSTIJDING EN üebevlaiïbeu. AAJSKOJBIGI-yG. TrELBADIGHEIB. Tweede Kamer «Ier Siaten-Ceneraal De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, brengt ter Icennis der Ingezetenen van liet iste District der Provincie dat dein de streldcing van liet Strand langs den zoogenaamden Vijgeter onder Flissingen plaats geluid hebbende ernstige Artillerie-oefeningen, thans zijn ge ëindigd. Middelburg, den 12 Jnüj 1847. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCII. de maanden julij en augustus, en worden tot voorzitters en tweede voorzitters gekozen: iste afdeeling de heeren van P^n/iuys en van Dam van Isselt; 2de afdeeling, de heeren Faber van Riemsdijk en Enschedé 3de afdeeling de hee ren Telling en Cost Jordens 4de afdeeling, de heeren Star Biisinann en Schoonevelden 5de afdeeling, de heeren Lu- zac en van Goltstein. Daar het uur reeds ver gevorderd is, zoo worden de be raadslagingen over de ontwerpen van wet uitmakende het nieuwe wetboek van strafrcgt bepaald op morgen ochtend ten elf ure. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen in de Provincie Zeeland, te Middelburg gsvestigd, brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden Vooreerst: Dat de zoodanigen, die verlangen met den eerstvolgenden Cursus, in de maand Augustus 1847, als Leerlingen bij gezegde School te worden ingeschreven, zich in Persoon of met vrachtvrije Brieven van henzelven, of van hunne Ouders of Voogdenzullen behooren aan te melden bij den Hoogleeraar Jhr. 5. Jo;;^« en aan denzelven zul len behooren over te leggen of te doen toekomen een extract uit het register van gelsoorte en een certificaat van goed ge drag, afgegeven door den Heer Burgemeester hunner woon plaats, als wanneer hun nopens hunne verdere verpligtingen de noodige teregtwijzingen zullen worden gegeven. Ten T.veede Dat de aanvang der Lessen van den eerstvol genden Cursus zal plaats hebben op Dingsdag den 10 Augus tus 1847, na dat op Maandag den 9 Augustusdes middags ten één ure, in het gewoon lokaal der School, zal zijn geregeld de rangschikking der Leerlingen bij welke een ieder hunner zal behooren tegenwoordig te zijn. En, ten Derde: Dat, onder goedkeuring der Commissie bij onderling overleg van Heeren Professor en Lectoren, en van den Heer Docent in de Latijnsche Taal is vastgesteld, dat de Lessen zullen worden gegeven op zoodanige dagen en uren, als omschreven zijn in de Aankondiging, welke aan de Voorpoort van het Lokaal der School zal zijn aan geplakt. :\Iiddelburg, den i Julij 1847. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGEM Secretaris. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente maken dankbare melding, eener op Zondag voormiddag uit de Collecte ontvangene gift van B. P. M.groot/10, zul lende ingevolge daarbij gedaan verzoek hiermede gehandeld worden. Namens Diakenen voornoemd, J. DHONT Pz Praises. T. P. ROEST, Secretaris. Zitting van den 12 julij. Zijn ingekomen drie missives als van de heeren de Moiichy Hoffmann en Kniphorstdie kennis geven dat zij voor alsnog verhinderd worden aan de werkzaamheden der Kamer deel te nemenen wel de eersten ten gevolge van eigen ongesteldheid en de laatste uit hoofde van ongesteld heid zijner echtgenoot. Is ontvangen een koninklijk besluit, waarbij het lid der Tweede Kamer, jhr. mx. P. van Akerlaken benoemd wordt tot lid van de Eerste Kamer, welk besluit effect zal sorte ren van I October aanstaande af. Aangenomen voor ken nisgeving. Zijn ingekomen zes verzoekschriften als i. een uit Oos terhout, betrekkelijk de tienjarige herziening van de kadas trale leggers 2. een uit Winschoten wegens de herziening der verordeningen nopens het stem- en kiesregt3. een van baron Collot d^Escury, uit 's Gravenhage houdende beden kingen tegen den voorgestelden titel van het strafwetboek ten aanzien van hoon en laster; 4. een uit-Gelderland no pens het onvoldoende der bepalingen van het derde boek van het wetboek van strafregt5. een van ,7. van Santen c. s., Roomsch-Katholijke kerkvoogden van de Bisschoppelijke Klerezie die de medewerking der kamer verzoeken tot het doen ophouden van het sedert vijf jaren bestaande verschil tusschen de Regering en de Oud Bisschoppelijke Klerezie. Verzending aan de Commissie. Zijn ingekomen de volgende boekwerken, als: i. een van professor Bosscha, zijnde een brief aan een lid der Tweede Kamer, nopens het staats-examen 2. vanden Honert ,o\'Zv het tarief der notarissen enz.; 3. Moniteur des Indesjaar gang II no. Ill 4. de beoordeelaars der begrooting van oorlog beoordeeld. Plaatsing in de boekerij. Ingevolge het voorschrift van het reglement van orde wordt overgegaan tot de zameristelling der afdeelingen voor MIDDELBURG den 14. julij. Den 11 dezer, ten 7 ure arriveerde Z. M. de Koning per spoortrein te Utrecht, en begaf zich na door den gouverneur der provincie en den burgemeester der stad verwelkomd te zijn, in hun gezelschap naar de tentoonstelling van voorwerpen van inlandsche nijver heid en kunst, alwaar heeren commissarissen tot hoogstdes- zelfs ontvangst bijeen waren. De bezigtiging was allernaauw- keurigst en belangstellend. Nadat Z, M. verscheiden aaukoo- pen gedaan zijne hooge tevredenheid over het ingezondene en ook over de localiteit, betuigd had, is hoogstdezelve naar de Zoülogischen tuin gereden, heeft ook daar alles in oogen- schouw genomenen zich daarop naar Soestdijk begeven om nog des avonds naar de residentie terug te keeren. Volgens de Nederlandsclie Stoompostis te Utrecht het denkbeeld opgevat om een gedenkboek van de Utrechtsche tentoonstelling van voortbrengselen van inlandsche nijverheid bij inteekening uir te geven. Prins Frederik der Nederlanden vergezeld van zijne gemalin en kinderen is den 30 junij over Stettin m goeden welstand in Peterhof aangekomen. Uit Petersburg meidt m?n, dat de keizer voor dit jaar geheel van zijne buitenlandsche reis heeft afgezien. De Staten van Noord-Holland hebben vrijdag bij eene derde stemming den heer mr. H. ,7. Sw.itpresident van de kamer van koophandel te Zaandam tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal benoemd daar de Xvz^xJ-Cvan 1'Vessemdie donderdag verkozen was, verklaard had die betrekking niet te kunnen aanvaarden. In Groningen en Vriesland h\\]ït alles rustig; van tijd tot tijd hebben nog eenige gevangennemingen plaats; andere gearresteerden zijn reeds in vrijheid gesteld het geregterlijk onderzoek wordt met ijver voortgezet. Te Leeuwarden zal van den 19 dezer tot 7 augustus, eeiiC tentoonstelling van schilderijen van nog levende meesters plaats hebben. -De berigten over de graangewassen erwten boonen aardappelen enz. blijven bij voortduring gunstig. Ds. C. Hooijer, predikant bij de Hervormde gemeente te Zaltbommel, is door Z. i\l. den Koning benoemd tot rid der van de orde van den Nederlandschen Leeuw. Düor Z. I\I. den Koning is onderandcren goedgekeurd de beroeping van ds, 7'. Blaamvvan Gapinge naar Hoorn. Men leest in de Fransche dagbladen de volgende tijdingen uit Par, s van den 10 dezer: De aartsbisschoppen van Bourges en Kamerijk die onlangs tot kardinalen zijn benoomdhebben woensdag op bot pa leis der Tuilerien den kardinaalshoed uit handen van den koning der Franschen ontvangen. Donderdag is het regtsgeding der heeren Teste, Cubie- resPellapra en Parmentier voor het hof der pairs aange vangen. Daar het zich bevestigde dat de heer Pellapra Parijs verlaten had, heeft het hof besloten hem overalwaar zulks ook wezen mogtin hechtenis te doen nemen; zoo hij binnen een dubbel uitstel van 10 dagen niet teruggekeerd iszal hij voor oproerig tegen de wet gehouden en zullen al zijne goederen gesequestreed worden. In deze eerste zit ting van het hof heeft de heer Teste medegedeeld dat hij daar eene zoo zware beschuldiging op hem rustte zijne waardiglieden den vorigen dag in handen des konings had af gelegd. Het lezen der acte van beschuldiging duurde meer dan drie uren en werd met veel belangstelling aangehoord. De heeren CubièresParmentier en Pellapra worden be schuldigd, van in 1842 door aanbiedingenen geschenkenden minister van openbare werken te hebben omgekochtten einde de concessie te erlangen van eene zoutmijn; en de heer Teste, toenmaals minister, van het aannemen van geschen ken en het toestaan van aanbiedingen. Gisteren en heden zijn de beschuldigden ondervraagd. De door den heer Marrast ter tafel gebragte stukken doen een veel grooter vermoeden op den heer Teste rusten. De drie aanwezige beschuldigden zijn donderdag avond in de conciergeric in verzekerde bewaring genomen. Men zegt dat van den vierden beschuldigde, Pellapra, alhier brieven uit Brussel zijn ontvangen anderen maken gewag van brie ven uit Haarlem. Volgens een brief uit Rome van den 29 junij 11. zou de Paus afgeschrikt door de tegenkantingen welke zijne hervormings-ontwerpen ontmoeten er aan denken om afstand te doen van het Pauselijk gezag. Ofschoon dit gerucht hoogst waarschijnlijk ongegrond is, valt het niet te ontkennen dat de liberale partij, door hare overdreven vorderingen het den Paus zeer moeijelijk maakt. De leden dier partij te Rome willen hemonderanderen eene petitie voorleggenpp welke zij, zoo uit die hoofd stad als uit de provin een meer dan 30,000 handteekeningen hopen te verwerven, en in welke zij verlangen zullen dar hij zich geheel in de armen der volkspartij \verpt. Verkorte opgave der voornaamste zaken voorkomende in het VERSLAG AAJ BE STATEN VAIV ZEELAND, gedaan in de algemeeve Vergadering van 6 Julij 1847. TWEEDE VERVOLG. JMiddelen van vervoer. In de middelen van vervoer wordt eene neiging tot uitbreiding opgemerkt, die in het be lang der ingezetenen niet dan welgevallig kan zijn. De stoomboot-dienst tusschen ÏNliddelburg en Rotterdam blijft in haren geregelden gang. Die onderneming heeft de zer dagen als gevolg van plaats gehad hebbende verandering in het personeel der eerste concessionarissen en van ver meerdering der transport-middelen eene vernieuwde co;;- cessie gevraagd en verkregen. De stoomboot-dienst tusschen i\Iiddelburg en Gorinchem is in de maand mei jongstleden voorloopig gestaakt. De mindere geschiktheid van het daarvoor gebezigde vaart;:ig op de Merwe door den diepgang van hetzelve, benevens an dere omstandigheden hebben de onderneming doen beslui ten zich daarvan bij verkoop te ontdoen met liet voorne men nogtans om dit vaartuig zoo mogelijk weldra door een ander beter voor het bevaren der gemelde rivier ge schiktte doen vervangen. De stoomboot-diensten zoo tusschen Vlissingen en Ant werpen als tusschen eerstgcmelde stad en B/eskens hou den stand. De nieuwe ketel, waarvoor de Staten ten verleden jare, aan eerstgemelde eene geldelijke tegemoetkoming hebben ge lieven te verleenen is in de haar toebehoorende stoomboot geplaatst. Ten opzigte van laatstgemelde zal eene nadere voorzie ning noodig zijn daar de vijfjarige termijn voor welke die in 1842, door de provincie aan G. de Haas is opgedra gen met den laatsien september aanstaande zal eindigen. Een voorstel dienaangaande is in de tegenwoordige bijeen komst aan de overweging en beschikking onderworpen. De directie der maatschappij van stoomvaart tusschen Vlis singen en Antwerpen heeft zich wederom, ter verkrijgiiig van een onderstand uit de provinciale fondsen van 3000 tot hun-edel groot-achtb. gewend om te dienen zoo tot dekking van het te kort der rekening over 1846, als tot kwijting van het nog schuldig geblevene bij de aanschaffing van een' nieu wen ketel. [Wij vernemen dat hierop declinatoir is besloten.] Door de gezamenlijke schippers in het beurtveer tusschen Zierikzee en Rotterdam, en door eenige geldschieters, is van de Hooge Regering concessie erlangd tot het daarstellen van eene geregelde stoomvaart-dienst tusschen die steden en de daar tusschen gelegen plaatsen tot vervoer van passagiers en goederen op vaste en gezette tijden. Aanvankelijk wordt door die onderneming voor de dienst, bij v.'ijzo van proef neming, van eene eiders gebezigd geweest zijnde boot ge bruik gemaakten geregeld driemaal' per \veek heen en we der gevaren. De voor eene vraclitvaart tusschen Middelburg, Vlissingen en Duinkerken, in 1845, onder voorbehoud van vooraf te nemen proeven, verleende concessie, is r.og niet verwe zenlijkt de uitkomst dier proeven schijnt daartoe niet gun stig te zijn. Omtrent de verdere openbare midd:len van vervoer a!s daar zijn de beurtschepen en overzet-vaartuigen de diligen ces en postwagens valt niets ongunstigs te vermelden al wat de verordeningen daaromtrent voor.-xhrijven wordt nnauwkeu- rig nageleefd. De barge-dicnst tusschen Siuis en Brugge is ton gevolge der afdamraing van het Belgisch gedeelte der trekvanrt in verband met een aldaar uitgevoerd wordend werk tijdelijk moeten worden gestaakt. Voor de gemeenschap tusschen die twee steden is inmiddels eene daarvoor speciaal gecon- cessioneerde postwagen-dienst in de plaats getreden terwijl wijders sedert de laatste bijeenkomst der Provinciale Staten eene nieuwe concessie is verleend tot het aanleggen van eene postwagen-dienst tusschen Sluis en Breskenster vervanging van die welke kort te voren door den voormaligcn onder nemer gestaakt is geworden. Het vermelde onder de rubrieken Huishoudelijke begrooting algemeene provinciale begrootiug gemecnte-financien plaatselijke belastingenbegrooting en rekening der steden en gemeenten emplooi van het fronds ran a pet. op de inkomsten heffing van gewone en buitengewone opcenten en Rijks belastingenals min geschikt tot eene ver korte mededeeüng, meenen wij te kunnen aclitcrwoge la- en en gaan nu over tot de rubriek ll'aterstaat en wegen, welk gedeelte wij letterlijk over nemen Is de zorg voor den goeden staat der dijken en andere werken welke ons gewest verdedigen tegen de rustelooze en immer met gevaar dreigende aanvallen der ons omgevende, wateren, een vereischte in gelijke mate onmisbaar, ais het leven en de bezittingen der ingezetenen het hoogst te waar deren zijn wij achten ons gelukkig van die zorg een bc-

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1