m MIDDELBVRC^SCHË C O U R A IV T. W. 83. Diügsda 1847. 13 Julij. BESTUREN eu ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDING EIN. ..Mi o ^^*^"-^ PUBLICATIE. JJ.ARMARKT. TWEEBE TERMIJJS HERIJK. BEKEJSDMAKIIS G. ■£^'i O" <?- .-C!^ .,^3..-:'iÉïV-**i^J BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, brengen bij deze ter kennis der belanghebben den dat de KERMIS of JAARMARKT dezer Stad dit jaar eenen aanvang zal nemen op Maandag den i6 Julij en eindigen op Zaturdag den 7 Augimuidat de Kooplieden ol" vertooners van openbare Vermakelijkheden welke eene Standplaats verlangen, zich daartoe met opgaaf der grootte hunner Kramen of Tentenin Persoon of bij vrachtvrije brieven zullen moeten aanmelden bij den fungerenden Markt- meester, vóór Maandag den 19 Julij aanstaande, en dat des voorraiddags van dien dag ten 10 ure, voor zoo veel eerst- gemelde betreft, op het bureau van Policie, ten overstaan van den Heer Commissaris van Policiede loting tot het bekomen van Standplaatsen overeenkomstig de daarvoor be paalde wijze, zal plaats hebben. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 31 Mei 184-7. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG maken bij deze bekend dat de Heer Arrondis- semsnts-IJker andermaal zal vaceren tot den Herijk der Ne- derlandsche Maren en Gewigten te Middelburg, in een der Voor-lokalen van het Raadhuis, van Vrijdag den 16 Julij tot en met Zaturdag den 31 daaraanvolgende, des voorraid dags van 9 tot 12 en des namiddags van 3 tot 5 ure, en dat" daarbij de volgende orde zal worden ia aclit genomen Des Maandagsvoor de IJzeren Gewigten Des Ditigsdagsvoor de Koperen Gewigten Hzs IVoensdagsvoor allerlei soort van Maten; Des Donderdags voor de Maten en Gewigten der Land lieden en Bewoners der Landelijke Gemeenten; Des Frijdagsvoor de IJzeren Gewigten en Des Zaturdags, voor het Medicinaal-, Goud- en Zilver- Gewigt, En willen de belanghebbenden hebben aangemaand van deze voor hen nog bestaande gelegenheid tot herijking hun ner Maten en Gewigten gebruik te maken zullende na den 31 Julij, overeenkomstig het besluit van Heeren Gedeputeer de Staten, van den 16 April jl. no. 26 (^Provinciaal Blad ;io. 42) de Herijk gesloten zijn. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 9 Julij 1847. Burgemeester en We;houders voornoemd, PASPOOPvT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. gen, welke naar aanleiding van voorschreven bepalingen zouden mogen geschieden, tot en met den zevenden Augus tus aanstaande, een bus ter Stedelijke Griffie zal zijn ge plaatst. En willen voorts Burgemeester en Wethouders de Ingeze tenen hebben herinnerd aan het belanghetwelk voor hen gelegen is om niet door nalatigheid in de invulling der voor- schrevene Biljetten,- of in het doen der vereischte aangif ten te worden overgeslagen biy de opmakfng van de lijst der Stemgeregtigde Ingezetenen en de zoodanigen welke tot het Kiezerschap zijn bevoegd. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze wor den afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad INliddelburg, den 12 Julij 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. MIDDELBURG den 12 julij. Volgens de jaarlijksche verslagen wegens den toestand der verschillende provinciën die in de laatste vergaderingen der provinciale Staten zijn uitgebragt, bedroeg de bevolking van het koningrijk op den I januarij 1847, vergeleken, met die op 1 januarij 184Ó: 1846. 1847. In de provincie Noord-BrabanJ 390,368 391,731 zielen. Gelderland 366,468 568,269 Zuid-Holland 558,837 559:408 Noord-Holland 468,737 469,010 Zeeland 157,062 150,59° Utrecht 153:083 I53,i*^8 Vriesland 245,266 245,896 Overijssel 211,279 211,777 Drenthe in het hertogdom Limburg 80,978 82,387 197,950 193,4!." te zr.raeii 3,019,748 3,027,452 De bevolking op 1 januarij 18463,019,748 Uit Parijs wordt gemeld Veel opziens baart de omstandigheid dat de heer V:Ha- pra een der beschuldigden ter zake van het gebeurde met de zoutmijnen van Gouhenans, zich door de vhigt aan de te gen hem ingestelde regtsvervolging onttrokken heeft. De minister van justitie, die daarover in de zitting der kamer van afgevaardigden met hevigheid aangevallen is, heeft het feit niet ontkend doch alle verantvvoordelijkheid deswege van zich afgekeerd, op grond dat het hof der pairs Je voor- loopige inhechtenisneming der aangeklaagden niet bevolen had. Volgens loopende geruchten zouden ten gevolge van de vlugt des heeren Pellapra zijne iiiedebeschuldigden de heeren Cubières Teste en Parmentier in verzekerde bewa ring gesteld zijn. Gisteren zijn voor het hof der pairs de debatten in hec proces der zaak van de heeren Teste CubièresPellapra en Parmentier geopend. De eerste zitting is hoofdzakelijk be steed met de voorlezing der acte van beschuldiging. Aan het slot daarvan worden i) de heeren Despans-Cubicres pair van Frankrijk, Pramentier en Pellapra., beschuldigd van in 1842, door aanbiedingen, gaven en geschenken te hebben omgekocht den toenmaligen minister van openbare werken, om de concessie te verkrijgen eener zoutmijn in het departement der Haute-Saóne 2) de heer .7. B. Teste, pair van Frankrijk, van op hetzelfde tijdstip, minister van het departement van openbare werken zijnde, aanbiedingen en geschenken te hebben aangenomen, om eene acte in zijne be trekking te doen waarvoor hij geene belooning mogt ont vangen 3) de heeren Despans-Cubières en Pellapravan te dierzelfder tijd frauduleuse middelen te hebben in 't werk ge steld om een denkbeeldigcn schrik te verwekken en zich daar door fondsen tot orakooping bestemd te hebben doen ter hand stellen, en alzoo onregtmatig zich anderer eigendom te hebben toegeëigend misdrijven, waartegen voorzien is bij de art. 177, 179 en 405 van het strafwetboek. Bij het ai'- vragen van de namen, ouderdom en kwaliteiten der beschul digden zeide de generaal Cubières dat hij 61 jaren oud en pair van Frankrijk was; de heer Teste, daarentegen, die 67 jaren oud is, zeide, dat hij, onder eene beschuldiging lig gende, die van zoo nabij zijne'eer betrof, vermeend bad zich van zijne waardigheden en titels te moeten ontdoen e-.i ze den vorigen dag in 's konings handen had overgegeven. Tegen den ontvlugten Pellapra is een mandaat vqn arrest uitgegeven. Men wil dat de heer Pellapra zich in België bij zijn schoonzoon, de prins van Chemay, bevindt. De bevolking was dus op i januarij 1847 vermeerderd met De vermeerdering van bevolking be droeg, volgens dezelfde verslagen der provinciale Staten in het jaar 1845 7v"04 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad INIID- DELBURG In aanmerking nemende dat twee buitengewone vacaturen in het Kiezers-Collegie dezer Stad bestaan Gelet op het bepaalde bij de artikelen 2 en 23 van het Reglement voor het Bestuur der Steden in de Provincie Zee land houdende, dat om het Stemregt binnen deze Stad te kunnen uitoefenen jaarlijks in de Grondlasten en verdere beschreven middelen (buiten het Patentregt) niet beneden de dertig Gulden en om tot Kiezer bevoegd te wezen in de zelfde middelen, jaarlijks ten minste honderd-en-tien Gulden moet worden betaald Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan 1. Dat aan de Woonhuizen der Ingezetenen die in 's Rijks Directe Belastingen het Patentregt alleen uitgezonderd zijn aangeslagen van Stadswege door Heeren Wijkmeesters der respectieve Wijken zal worden uitgereikt een gedrukt Biljethetwelk door een iegelijk zal behooren te worden ingevuld en geteekend en drie dagen na de uitreiking zal worden terug gehaald 2. Dat dien onverminderd aan alle Ingezetenen welke op vorige Kohieren dier middelen niet zijn begrepen ge weest en echter vermeenen tot het Stemregt binnen deze Stad bevoegd te zijn de gelegenheid zal worden gegeven om zich als zoodanig bij het Stedelijk Bestuur te doen kennen. 3. Dat volgens art. 7 en 8 van meergemeld Reglement, het Stemregt door Mans voor hunne Vrouwen en door meer derjarige Zoons voor hunne Rloeders, weduwe zijnde, kan worden uitgeoefend mits de Moeders zich in het laatste ge val schriftelijk aan de Regering verklaren door welken ba rer Zoons zij het Stemregt in hare plaats willen zien uit oefenen. 4. Dat volgens art. 4 van meergemeld Reglement, zoo danige Ingezetenen welke derzelver Belastingsbetaling in eene andere Gemeente ten deze zullen willen doen geldeliver- pligt zijn om daarvan vooraf aan het Stedelijk Bestuur ken- i;is te geven, en, des gevorderd, aan dat Bestuur de bewij zen van die betaling te vertoonen en 5. Dat tot de ontvangst van alle aangiften en verklarin- In è(i\\ nacht van 11. vrijdag is te Krommenhoekeonder de gemeente Bekerkeeene boerenwoning en schuur door een onverwachts uitgebarsten brand in weinige oogenblik- ken geheel in den asch gelegdde bewoners hebben zich ter naauwernood kunnen redden een kalf en geit zijn ver brand; het huis en schuur was voor brandschade verzekerd, \V'ij vernemen dat de heer ofhcier van justitie, nihier zich op gisteren ter plaatse des ongeluks begeven heeft, te.i ein de het noodig onderzoek te dezer zake daar te stellen. Z.M. de Koning is 11. vrijdag, vergezeld van hoogst- deszelfs adjudant, den baro;i Miellet van Coehoornte 'sGravenhage teruggekomen. iMen wil, dat Z. M. te Tilburg een nieuw paleis in gotischen stijl zal doen bouwen. Te s Hertogenbosch is het schuttersfeestden 5 dezer, tot algemeen genoegen, zonder eenige stoornis afgeloopen en werd deze vereeniging met eene luisterijke illuminatie en bal besloten. Eenige boekdrukkers en uitgevers in Gelderland heb ben een adres aan de Staten-Generaal ingezonden waarbij zij hunne bezwaren kenbaar maken tegen sommige bepalingen van het ontwerp van wetboek van strafregt. Te Deventer is door den stedelijken raad tot hoogleeraar in de Nederlandsche taal letteren en geschiedenis aan het Atheneum benoemd dr. .7. A. Jonckbloet. In 'i Gravenhage is aangekomen de beroemde Fransche schrijver en lid van het instituutde heer Michelet verge zeld van zijne familie. Laatstleden vrijdag heeft te Arnhem de strafoefening plaats gehad aan Christiaan Gepkens. Eene diepe stilte heerschte onder de menigte aanschouwerswaartoe vooral de demoedige houding van Am veroordeelden bijdroeg er is niets gebeurd waardoor de orde in liet minst werd ver stoord. ------- De IVJlnische Zeitung kondigt aan dat het Nederlandsch gouvernement zich bezig houdt met den loop van den Rijn te verbeteren en ten dien einde een bagger-stoomboot zou doen bouwen van 8 paarden krachten. Uit Brussel schrijft men dat koning Leopolddie se dert eenige dagen uit Londen is terug gekeerd weder ge reed staat om naar Parijs te reizen. Te Antwerpen be klaagt men zich hoogelijk over gebrek aan middelen van vervoer voor koopmansgoederen over de ijzerbaan naar Keulen. Ycvhorte ujigave der voonmaniste zaken voorhomcnde in hel VERSLAG AAX DE STATEN AX ZEELAND tjedaun in de algcmccne Vcrijadcviiig van 6 Julij 1847. EERSTE VERVOLG. Staat van bevolking. De bevolking der provincie is in 184Ö met 472 zielen afgenomen. De aanwinst door geboorten en aangekomene;! bedroeg 7400; het verlies, door overlijden en vertrokkenen, 7872 zielen. Op den I januarij 1! f/ het cijfer der bevolking 15Ó590 zielen, te weten: 46326 in de negen steden, en 110264 in de steden en gemeenten ten platten lande; be staande uit 75820 inwoners van het mannelijke en uit 80770 van het vrouwelijke geslacht. Nader verdeeld, levert die bevolking de volgende cijfers op In de steden, mannelijke: ongehuwd beneden de 1 8 jaren 9220; idem bo\en de 18 jaren 3961; gehuwden 7323; weduwenaars 846, zamen 21350. Vrouwelijke, ongehuwd beneden de 15 jaren 8207; idem boven de 15 jaren 7071; gehuwden 7427; weduwen 2271 zamen 2497Ó. Ten platten lande, mannelijke: ongeluuvden beneden de 18 jaren 23105; idem boven de i8 jaren 11908; gehuwden 17550; weduwenaars 1907, zamen 54470. Vrouwelijke, ongehuwden beneden de 15 jaren 21202; idem boven de 15 jaren 13095; gehuwden 17565; wed. 3932, zamen 55794. Bij vergelijking dier getallen met die van 1845, leveren dezelve eene vermindering op van 43 zielen in de steden en van 429 zielen op het platte land. De verdeeling der bevolking van 1846, naar de verschil- ende godsdienstige gezindheden geeft als uitkomst111,418 Hervormden, 40397 Pvoomsch-Kathoiieken oud-Room- LJit Muncken 2 julij wordt gemeld dat de zoogenaamde tweede hzooxAstVm'^ (^nachcensur')waaraan de buitenland- sche dagbladen onderworpen waren, alvorens die in Beije- ren vrij konden in omloop gebragt worden met den i Au gustus zal ophouden. Ook verhaalt men de koning bevo len heeft, dat het standbeeld van Lnther in de Walhalla zal geplaatst worden alwaar zich die van alle de gruote man nen bevinden die Duitschinnd heeft opge!e\ert. schen of die van de oud bisschoppoiijke klerezy,, 1110 Evangelisch-Lutherschen 4 Remonstranten 251 Doopsge zinden, 691 Israëliten (Nederduitsciie) 2652 Christelijke Afgescheidenen 62 tot gce;ie der genoemde gezinJheden behoorende. In het jaar 1846 heeft het getal geboorten bedragen 6552 zijnde 315 minder dan in 1845; onder eerstgemeld getal wa ren 344 in onecht, als 127 in de s:eden en 217 in de ste den en gemeenten ten platten lande de srerlgevallcn belie pen dCiY'^, zijnde 2258 meer dan in 1845. Voorts zijn ten voorleden jare 1 247 haw elijken saugoga.an e;; 5 echtscheidingen uitgesproken.

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1