MIDDELBURGSCHE C O l R A IV T. N°. 81. Donderdag 1847. 8 Julij. BESTUREN en ADMOÏSTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. \--- JSOTIFICATIE. ABMIMSTR^TIE JSEDERL. HANBEL-M^^TSCHAPPIJ. JJtARMARKT. l)c abonnements-prijs dezer Courant is f 2 75 voor drie ynaandeiien franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling neschiedt comptantof bij he einde van ieder vierendeel jaars. ])c inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer uil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Hiiwe- lijhs-, Geboorte- en DoodbekendniaLinr/en waarvan de prijs is: van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elhe plaatsing eeuer Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Gelee op art. i en 14 der instrucrie voor de Betaalmees ters in de Arrondissementen vastgesteld bij Koninklijk be sluit van den i dezer no. 16; alsmede op Zijner INIajesteits besluit van den 16 dezer no. 53. Brengt bij deze ter kennis van de gewestelijke en plaat selijke Ambtenaren, CoUegienAdministratien en verdere belanghebbenden in deze Provincie 1. Dat, te rekenen van den i Julij dezes jaars, door de Betaalmeesters in de Arrondissementen, invoege als zulks vroeger bij de Ontvangers partikulier heeft plaats gehadvoor iedere storting van welken aard ook zal worden afgegeven eene Quitantie met strooken dat voormelde Quitan:ien niet geldig zullen zijn, en al zoo niet als bewijs van storting of anderzins zullen worden toegelaten, wanneer dezelve niet uiterlijk bin nen drie dagen na de afgifte geviseerd zijn, door o van wege den Burgemeester van de Hoofdplaats van liet Arrondissement, alwaar de Quitantie is gedag- teekend. 2. Dat de BetaahroHen voor Pensioenen, gedurende drie maanden met inbegrip van de maand waarin die zijn gedagteekendten behoeve der belanghebbenden bij de Betaalmeesters geopend blijven; terwijl dit voor alle andere betaahrollen slechts het geval zal zijn tot en met den laatsten dag van de maand waarin de Betaalsrol is ingekomen. Geschiedende voorschreven mededeeüng tot informatie en iiarigt der belanghebbenden onder opmerking tevensaan de zoodanigen welke bij het medegedeelde opzigtens de Be taahrollen 'va het bijzonder belang hebben, dat zij aan zich- zelven de vertragingen zullen hebben te wijtan die nood wendig het gevolg zijn moeten van nalatigheid in de tijdige invordering van het hun aankomende, nu iedere Betaalsrol, behalve die der Pensioenen telken maand wordt afgesloten en alzoo voor iedere onbetaalde post eerst weder eene nieuwe Betaalsrol zal moeten worden opgemaakt. Middelburg, den 31 :\lei 1847. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. v.\.\' 'S ROM?fGS PARTICULIERE DOMEI>E>. VERPACHTING van TIENDEN, gelegen in het Rent- Ambt Middelburg over den jare en Oogst van 1847: Te FERE ten overstaan van den Notaris ^F. M. Snijder en getuigen, op Dingsdag den 13 Julij 1847, des morgens ten 10 ure precies, op den Kampveenchen Toren, en Te VLISSINGENten overstaan van den Notaris A. van der Svalme en getuigen, op Vrijdag den 16 Julij 1847, des morgens ten 10 ure precies op het Gemeentehuis. De DIRECTIE brengt ter kennisse van de Stemgereg- tigde Deelhebbers, dat, ingevolge het 91ste der Artikelen van overeenkomst de in de Vergadering van Commissaris sen goedgekeurde Balans, over het twee-en-twintigste Boek jaar geëindigd met ultimo December 1846 voor hen ter visie zal liggen van den i tot den 15 Julij 1847, ter Secre tarie van de Directie te Amsterdam bij de Agenten der Maatschappij te Rotterdam Middelburg en Dordrechtsan het lokaal der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Le-j- ien en op het Raadhuis der Stad 's Gravenhage. Amsterdam, den 28 Junij 1847. VAN DER OÜDERMEULEN, President. T. SCHUüRiMAN, Directeur fung. Secr. Het Plaatselijk BESTUUR der Gemeente ZAAMSLAG maakt bij deze bekend dat de gewone jaarlijksche KERMIS aldaar zal aanvangen den 19 en eindigen den 11 Julij 1847. Zullende op dezelve geene Orgelspelers of Liedjeszangers M'orden toegelaten. Het Plaatselijk Bestuur voornoemd A. DEES. Ter ordonnantie van hetzelve, P. \V. STEENKAMP. BERLIJN den 2 julij. Het handelsblad van Petersburg wederspreekt ten stelligste het in omloop zijnde geruchtdat de aanwezige voorraad van granen in Rusland niet toerei. kende zoude zijn om de voor het buitenland aangekochte hoeveelheden granen in tijds te kunnen leveren. Volgens dat blad, kan men den voorraad, die in den loop van dit jaar te Petersburg voorhanden zal zijn op 7,000,000 tschet- wert begrooten. Hiervan worden 2,000,000 voor de con sumptie van Petersburg vereischt, en zijn reeds 2,300,000 voor vreemde rekening gekochtzoodat er nog ongeveer 2,700,000 tschetwert overblijven. FRANKFORT den i julij. Den 21 dezer is de verjaar dag der krooning van Paus Pins IX te Rome gevierd ge worden. Den volgenden morgen vond men aan al de hoe. ken der straten eene bekendmaking van den staats-secretaris kardinaal Gizziaangeplakt, waarin al de verbeteringen, door den H. Vader reeds ingevoerd, of thans voorbereid wordende, aangewezen worden. Onder deze laatsten be- hooren voornamelijk de bijeenroeping der provinciale stenden nadere verbeteringen in de administratie en in het financie wezen. De bij voortduring zich te Rome herhalende eerbetoo- ningen van het volk, welke dikwijls zonder gegronde rede nen plaats hebben en een zeer geschikt middel zijn om het zelve op groote zamenscholingen af te rigten zijn eindelijk, op uitdrukkelijk verlangen van den Paus door den kardi- naal-staats-secretaris bij besluit van den 22 junijverboden. In vele streken van den Boven-Rijn is de rogge-oogst reeds afgeloopen en is zoo gunstig geweest als naauwelijks de oudste landlieden zich kunnen herinneren. De vruchten van alle soorten zijn overvloedig, de kersen zijn door de menigte bijna ni«ts waard de appelen peeren en pruimen zijn allerovervloedigst. LONDEN den 3 j::!:]. Maandag vertrekken de koningin en haar gemaal naar Cambridge, waar de plegtige installatie van den prins tot kanselier der universiteit aldaar geschie den moet. Denkelijk keeren zij reeds woensdag terug, blij ven tot na de ontbinding van het parlement hier, vertrekken dan naar het eiland Wight, aanvaarden van daarin de tweede week van aug. den togt naar de Hooglanden van Schotland, brengen drie of vier weken aldaar door en verwisselen denkelijk in het begin van October, hun verblijf op Osborne- hcnise met dat op het kasteel van Windsorwaar men steeds met het aanbrengen van vele verbeteringen en verfraaijingen bezig is. De graaf de St. Aulaire buitengewoon ambassadeur en gevolmagtigd minister van den koning der Franschen, reikte gisteren, in eene audiëntie, zijne brieven van terugroeping aan H. M. over, terwijl sir E. Disbroxede Engelsche gezant bij het hof der Nederlanden eene afscheids-audientie had aU'orens naar 's Gravenhage weder te keeren. De opvolger des graven Je St. Aulaire, de hertog de Broglie, is, vergezeld door den graaf en de gravin de Jarr.ac be reids hier aangekomen. De Nederlandsche minister graaf Schimmelpenninck gaf gisteren een smaakvol dejeuné in het gezantschaps-hótel aan den erfgroothertog en de erfgroothertogin van Saksen- Weimar. Onder de verdere genoodigden waren de hertog van Wellington en lady Palmerston. De bazargeopend ten voordeele van de armen in Ierland, in een der kazernen van Regentspark, alhier, en door dairies van de hoogste rangen gehouden, heeft 6,400 p. St. opgebragt. Een korenhandelaar, die opzettelijk eene reis door Ierland gemaakt heeft, om den staat van den oogst en voor al dien der aardappelen op te nemengeeft daarvan de vol gende berigten i". Dat de plaatsen, welke door landverhuizers verlaten waren en waarop alles verwoest was, zijnde de huizen of hutten afgebrand, bijna alle bestonden uit land, hetwelk men bog noemt, zijnde een drassige grond, geheel en al ongeschikt tot bebouwing, zoodat die plaatsen nimmer moe- I ten gestrekt hebben tot middel van onderhoud voor die huis gezinnen, die daarop gevestigd waren, daar er niets goeds I van te maken was. De geëmigreerde personen hebben in dit opzigt niets achtergelaten of iets veranderd. De arbeid aan de publieke wegen had vele hindernissen in het vervoer ver- I oorzaaktzonder veel nut te stichten. Armoede en ellende 1 was groot, doch de reizigers werden zooveel mogelijk tot i liefdadigheid gedwongen door het ten toon leggen van lij ken op de openbare wegen, op stroomet lappen overdekt, waardoor men alleronaangenaamst aangedaan werd. 2". Het graan leverde allerwege het mees: verblijdende schouwspel op, en het land was in den meest wenschelijken staat van bebouwing. 3". Wat betreft de niet eindigende aardappelen-questie hij had schier overal uitmuntende planten gezien, en de ziekte verdiende niet genoemd te worden, bestaande alleen in de droomerijen der korenhandelaars; met zeer weinige uitzon deringen en daarwaar eenige twijfel bestond was het ge vaar weggenomen door de toppen af te kappen. Doch indien de geheele aardappelenplant in Ierland ongelukkiger wijze totaal zoude verloren gaan, was zijn gevoelen, dat het niet meerder invloed zoude uitoefenen dan het misluk ken van savooikool of dergelijke, daar de geheele cul tuur in Ierland bijna was afgedaald tot die eener tuinvrucht en men er niet op gerekend heeft, daaruit een middel van bestaan te ontvangen zoodat de schaarschte der aardappe len aan het niet poten in plaats van aan liet mislukken te wijten is. Alles berustte op hetgeen boven den grond vruch ten droegen voornamelijk tarwe. Hieromtrent had men genoegzaam reden de beste hoop te koesteren. Hij voeg de er bij, dat hij in sommige streken van io,ooo bunders land geen 10 roeden met aardappelen beplant zag. Deze berigtenregtstreeks van een ooggetuige ontvangen die met het eenige doel derwaarts gereisd was ora de waar heid te vindenwerden nog bevestigd door een Engelsen I pachterdie sedert veie jaren land bouwde, en verklaarde uimmer zulke schoone aardappelenplanten ontmoet te heb ben. Hij gaf het afsnijden der toppen als middel, ingeval men vermeende de ziekte te ontdekken. Een koopman in rariteiten de heer Evans had voor ƒ1200 een degen verkocht, welke de admiraal IVe/son zou gedragen hebben in den slag bij Trafalgar waar hij gesneu veld is. De echtheid van dezen degen is betwist tot be wijs voor, de echtheid werd door den heer E'-aas een brief in den Times geplaatst, van eene dame Smit':, waarin zij verklaart dien degen van lady Hamilton ontva;igen te heb ben wier gehechtheid aan N::lson bekend is. Deze brief is valsch bevonden en hierop h^eft de Times den heer Evans verweten dat hij zelf rariteiten vervaardigde en voor on behoorlijke sommen verkocht. De heer Evans heeft daarop een actie van schade en interessen ingesteld tegen den aan val op het crediet van zijn beroep. De beer Humfrey heeft echter door talrijke getuigenissen aangetoond dat lord Nel son nooit een degen droeg maar een sabel wanneer hij een zeeslag leverde, en dat overigens de degen in kwestie hem nooit had toebehoord. Na eene korte beraadslaging is de eisch aan den heer Evans ontzegden hij in de kosten verwezendie nog meer bedragen dan den verkoop van den degen. PARIJS den 3 julij. IMen weet dat prins Jerome Napoleon, voormalig koningvan Westfalen, twee verzoekschriften heeft ingediend het een aan de kamer der pairs het ander aan die der gedeputeerden om ontslagen te zijn van de toepassing der wet, die alle leden der familie van keizer Napoleon uit Frankrijk gebannen houdt, en dat de pairs besloten hadden dat verzoekschrift ter griffie neder te leggen. De gedeputeer den zijn heden een stap verder gegaanen hebben met eene groote meerderheid besloten het aan hen gerigt verzoek schrift aan den president van den ministerraad te verzenden. De grootzegelbewaarder wel verre van zich hiertegen te verzetten had alvorens gezegd dat het gouvernement niets tegen deze persoonlijke uitzondering hebben zou mits zij als zoodanig werd aangemerkt, en de wet van 1S16 overi gens als een blijvende waarborg werd beschouwd. De pairs hebben, met loi tegen 25 stemmen, de wet op het onderwijs in en de uitoefening der genees- en arrseuij- mengkunde aangenomen. De debatten in het proces der heeren 7"^';/^, C::biéres, Pellapra en Parmentier zijn op den 8 dezer bepaald. De commissie uit de kamer der gedeputeerden tot onder zoek van het ontwerp op het middelbaar onderwijs heeft gisteren den minister voor het onderwijs -deswege gehoord. Genoemde kamer heeft de laatste hoofdstukken van het budget van publieke werken aangenomen en is vervolgens tot dat van oorlog overgegaan. Daarop volgen nog die van marine en financiën. De zittingen van den 12 tot den 17 dezer zullen denkelijk aan het onderzoek der wets-ontwerpen op de spoorwegen gewijd zijn en vermoedelijk zeer on stuimig wezen. De beraadslagingen over het budget van ontvangsten zijn daarna aan de orde van dendag. IMen ge looft dus niet dat de sluiting der kamers vóór in het begin van augustus zal kunnen plaats hebben. De heerj, onder-gouverneur der bank van Frank rijk die naar Petersburg gereisd is om de financiële operatie te regelenin de maand maart tusschen keizer Nicolaas en die bank gesloten is door genoemden monarch met de orde van St.-Wlademir en de hesr Rodierdie hem vergezelde, met die van St.-Anna begiftigd. De laatste berigten uit Algerie hebben hier te lande nog al indruk gemaakt. Men verzekertdat alie met ver lof afwezige officieren van het Algerijnsche leger last heb ben bekomenom zich onmiddellijk bij hunne korpsen te vervoegen. Heden verhaalt mendat da generaal Bedeau tot gou verneur-generaal ad interim van Algerie benoemd zou zijn en dat generaal de Bar naar Frankrijk is teruggeroepen, om den generaal Trézel, die thans minister van oorlog is, in het kommando in de twaalfde militaire divisie te vervangen. Nog wordt gezegd dat de generaal de Lamoricière eeriang naar Algerie terug keert.

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1