MIDDELBURGSCHE C O R A IV T. N^ 79. Zaturdag 1847. 3 Julij. BESTUREN CU ADIINÏSTRATIEN. MEUWSTIJDINGEN. ilcbcvlattbcu. GELBLEEJSIJSG. ABTERTEIS TIE. yEBERL. HJYBEL-MJt^TSCH^PFJJ. Tweede Kamer der Staten-Generaal Zitting van den 28 junij. De abonncments-prijs dezer Courant is f 2,75 voor drie maanden, en franco per lost fó. iTZZemeLi u'orden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling ne<:rlnedt comntantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. 7;/SïïL Ir Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst vit te geven nommer wil geplaatst hebben. De idvertentieu worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering, va» Huwe- lljl-s Geboorte- en I)oodbehendmal:ingen waarvan de prijs is van een tut ses ri/gels f l 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. i Dc:elve behoeven niet op gezegeld papier geschreven Ie zijn ahoo bij elke plaatsing ten., Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. DE GEDEPUTEERDE STATEN dei- Provincie ZEE LAND brengen bij deze ter kennis van beianghebbendeu dat bij Zijner Majesteits besluie van den i^Jonij 1847, no. 116, is' goedgekeurd het Plan eener Negotiatie van vier-en-win- tiiduizend Guldentegen eene jaarlijksche Rente van vier percent voor de verbetering der communicatie lussclien Noord-en Zuid-Beveland waarvan liet Kapitaal, ten adve- nante van negentig percentvóór den eersten November 1847, moet worden overgestort, bij den Betaalmeester in de Hoofd- pliafs van dit Gewest, doch de Rente eerst aanvangt met den I Januarij 1848; dat de Inschrijving tot deelneming in voorschreven Negotiatie zal kunnen geschieden, ter Provin ciale Griffie en bij de Districts Commissariaten in Zeeland van tiï Donderdag den 8 Ju/iJ aanstaande tot en met Woens dag den 14 daaraanvolgende (de Zondag uitgezonderd) van 's morgens'negen tot 's middags twaalf ure en dat, tot zekerheid van de jaarlijks te doene Aflossing en Interest- betaling dier Negotiatie, de inkomsten en middelen dezer Provincie speciaal zullen worden verbonden. Middelburg, den 2 Julij 1847. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCII. Ter ordonnantie van dezelve SLEGT. BURGE?,IEESTER en WETHOUDERS der Stad VLIS- SINGEN brengen bij deze ter kennis van de daarbij be- j^anghebbenden dat de KERMIS of JAARMARKT binnen deze Stad een aanvang zal nemen op Maandag den 12 Julij aanstaande en eindigen op den 21 dier maand; zullende op de gemelde Kermis geene Bedelaars, Horoscooptrekkers, Loterijspelers of Kwakzalvers worden toegelatennoch zulke Personen diezoo ver gevorderd wordt van geen Patent voorzien zijn. Wordende de Kooplieden enz. uitgenoodigd om zich vóór den 6 Julij aanstaande met franco Brieven en met opgave in Nederlandsche maat, aan den Marktmeesterter erlanging der benoodigde Standplaats, aan te melden. Vlissingen, den 9 Junij 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VAN DER SWALINIE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, S. VAN DER SWALiME. De DIPvECTIE brengt ter kennisse van de Stemgereg- tigde Deelhebbers, dat, ingevolge het 91ste der Artikelen van overeenkomstde in de Vergadering van Commissaris sen goedgekeurde Balans, over het twee-en-twintigsce Boek jaar""^ geëindigd met ultimo December 1846, voor hen ter visie'zal liggen van den i tot den 15 Julij 1847, ter Secre tarie van de Directie te Amitcrdam bij de Agenten der Maatschappij te Rotterdam, Middelburg en Dordrecht, dan het lokaal der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Le'^- iie;i en op het Raadhuis der Stad 'i Gravenhage. Amsterdam, den 28 Junij 1847. VAN DER OUDERMEULEN, President. T. SCHUURMAN, Directeur fiing. Secr. SPA^RBAJSK. Het BESTUUR der SPAARBANK te Middelburg, maakt bekend, dat door hetzelve, gedurende de maand Julij aan staande, op de gewone plaats en uur, en zulks tegen aan- teekening op de Inleg-Boekjes zal worden gevaceerd tot uitbetaling der Interessen over de eerste helft van het jaar 1847; met herinnering wijders aan de Deelhebbers, dat deze uithaling in Intrest niet verpligtend iszullende de niet af gehaalde renten eerst na verloop dier maand als kapi taa worden bijgeboekt. Middelburg, den 28 Junij 1847. Namens het Bestuur voornoemd HUBERTUS REKKER, Secretaris. -% GRAVENHAGE den 29 junij. Gisteren en heden is de raad van ministers vergaderd geweesten heden is er aan 's Konings paleis en in tegenwoordigheid van Z. M. kabinetsraad gehouden. Naar de in omloop zijnde geruch ten staat zulks in verband met de ongeregeldheden, die men laatstelijk in Vriesland heeft te betreuren gehad. Z. D. H. de hertog van Nassau heeft gisteren ver gezeld door Z. K. H. Prins Hendrik, een uitstapje naar Leyden gedaanen aldaar het museum en andere merkwaar- <iigheden bezigtigd. Des middags was er ter eere van den hertog groot diner ten hove. Gisteren avond laat heeft Z. D. H. de hertog van Nassau met den laatsten trein deze residentie" verlaten zich naar Rotterdam begevende om van daar de reis naar Londen voort te zetten. 2. Exc. de minister van financiën heeft ter ker.nis van de belanghebbenden gebragtdat van den 10 julij tot en met den laatsten september dezes jaars en niet langer ten kantore van de benoemde betaalmeesters in de arrondis sementen de voldoening zal geschieden der pensioenen ten laste vanden Staat, loopende over de tweede drie maanden 1847. 's GRAVENHAGE den 30 junij. Z. JM. de Koning heeft heden morgen de tentoonstelling van schilder- en kunstwer ken die alhier tot èn met den 4 julij aanstaande geopend blijft, bezocht, en de onderscheidene stukken in de ver- schillende zalen met de meeste belangstelling bezigtigd. Z. ai. heeft omstreeks twee ure in het gebouw der tentoon stelling doorgebragt, en heeft, naar men verneemtwe derom eenige schilderijen aangekocht. H. M. de Koningin vertrekt morgen den i julij naar Soestdijk. In de heden avond gehouden zitting zijn de beraadslagin gen over het ontwerp van wettot regeling van het ?!eder- landsche muntwezen ten einde gebragt, en is het ontwerp i bij hoofdelijke omvraag, met een.e meerderheid van 27 te- I gen 26 stemmenverworpen zoodat Z. M. zal worden j verzocht het in nadere overweging te nemen. De kamer is daarna teruggekomen op haar genomen be sluit ten aanzien van den dag der beraadslagingen over het wetboek van strafregt. Er is thans besloten die beraadsla gingen te doen plaats hebben op maandag den 12 julij. Aan de leden is thans rondgedeeld het algemeen verslag betrefl'ende het voorstel van den heer Huffman. Men weet dat dit voorstel betreft he: or.twerp van een adres aan den Koning, ten einde de grondwettige be zwaren te doen kennen, die, naar het oordeel des voorstel lers tegen het tractaac met Beljie bestaan. Blijkens dit verslag is bij een nader onderzoek in de afdeeüngen het ge voelen van zeer vele leden geweest, da: de grondwet ih de ze tot zoodanige bezwaren geenszins aanleiding gaf. Andere leden waren er die zich met het gevoelen des voorstellers meer of min konden vereenigen. Eene tweede vraag of het aanbieden van zoodanig adres aan den Koning raadzaam en doeltreffend zoude zijn', is over het algemeen in ontkennen- den zin beantwoord. Het blijkt dus uit dit verslag, dat de meerderheid zich niet met net voorstel van den heer Hofman^ heeft kunnen vereenigen. Deze heeft daarop geoordeeld, de redenen voor deze beslissing aangevoerd op nieuw te moeten bestrijden. Zijn antwoord is in het algemeen verslag opge nomen. Daarin ontwikkelt hij nader, dat de inhoud van het tractaat strijdig is met de letteren den geest van onderschei dene bepalingen der grondwet. Wat betreft het tweede punt het raadzame van een adres zoo als hij heeft voorgesteld verklaart hij dat het geenszins zijne bedoeling was gelijk men scheen te veronderstellen uit te lokken dat de ministers in staat van beschuldiging gesteld zouden worden maar dat hij daarmede de Regering wenschte uit te noodigen om door het aanbieden van een wets-ontwerp ter bekrachtiging van dat tractaat alsnog de grondwet na te leven. MIDDELBURG den 2 iulij. Dezer dagen zijn de werk zaamheden aangevangen tot indijking van de Rumoersclie en Philiplandsche schorren gelegen aan het vaarwater het Zijpe tegenover Duiveland annex de eilanden Tholen en St. Philipsland. De Hüoge Raad kamer van strafzaken heeft bij ar rest uitspraak gedaan in de zaak van mejufv. van Bieren huisvrouw van P. IVedts de Swartuitgeefster der Vlissing- sche courant, en is de requirante van alle regtsvervolging te dier zake ontslagen. Al de kosten te dragen door den Staat. Men meldt uit Breda van den 28 junij Heden inden vroegen morgen had hier een betreurenswaardig voorval plaats. De luitenant-kolonel van het hier in garnizoen liggende 7de regement infanterie keerde van de exercitien der troepen te paard huiswaarts, toen hij, tusschen de Antwerpsche poort en het bastion Hollanddoor eene beroerte getroffen werd, die ten gevolge had, dat hij van zijn paard dood ter aarde zeeg. Alle aangewende genees- en heelkundige hulp bleef vruchteloos. Zijn verlies wordt opregtelijk betreurd, daar hij bij iedereen zoowel manschappen als burgers ge acht en bemind was. In den nacht van den 24 dezer is tusschen Vught en Helvoirt, naar wij vernemen, een opziener der jagt zooda nig geschoten dat men voor het behoud van zijn leven met regt niagt duchten. De heer officier van justitie is de zaak in loco gaan onderzoeken. den koninklijken commissaris, den staatsminister von Bodel. sc'iwing. Het leedwezen der regering wordt daarin geuit, dat een klein getal leden zich aan de laatste werkzaamheden der vergadering onttrokken heeften dat de werkzaamheden van den landdag, over het algemeen, minder vruchtbaar voor het land geweest zijn dan men had durven verwachten. Daarentegen betuigt de aanspraak blijdschap hierover, dat al de verzamelde standen en provinciën zich op het innigste in liefde voor het vaderland, den koning en het koninklijk huis verbonden betoond hebben hoe uiteenloopend ook de wegen zijn mogten bij de beraadslagingen ingeslagen ofaan- bevolen. De maarschalk der vereenigde curienv9rst von Solms Lick beantwoordde deze aanspraak met de woorden leve de koning en onder het driewerf herhalen van de zen uitroep ging de vergadering uiteen. De koning die den 23 dezer te Berlijn doorbragten vervolgens naar San? Souci terug keerde, hegft den volgenden dng aan 300 leden van den landdag te Potsdam een diner gegeven. Uit Madrid wordt gemeld dat het publiek ministerie j tegen Angel de la Riva beschuldigd van aanslag op her leven der koningin de straf des doods geëischt heeft. Men leest in particuliere berigten uit Oost-Indien De majoor-adjudant Fertholentijdelijk belast met de functien van resident ter Zuid- en Oostkust van Borneo heeft zich dadelijk na zijne komst aldaarnaar de mijnwer- ken in het district Riam begeven, ter regeling van de werk zaamheden der ontginning. De put, welke naar de steenkolen lagen leiden moet, had reeds eene diepte van 21 elien. De komst eeuer Chinesche wankang van Canton had liet uitzigt gegeven dat de gezagvoerder van dat vaartuig bij eene volgende reize Chinesche mijnwerkers zou aanbrengen. Op onderscheidene punten van Borneo hebben de zee- roovers weder van toenemende stoutmoedigheid doen blijken. De kusten van Banka waren sedert eenigen ti;d mede door hen verontrust. Op het naburige eiland Lepar hebben zij met 22 praauwen en ongeveer 300 man eenen aanval gedaan, maar zijn met verlies van 9 man afgeslagen. Hunne vloot heeft zich daarna verdeeld en de kusten van dat eiland on veilig gemaakt. In hunne gevechten met de bevolking en met de kruisbooten hebben zij steeds het onderspit gedolven. Ook op Biiüton heeft een treffen met hen plaats gehad waarbij vier hunner zijn gevangen gemaakt. Het stoomschip Merapi en de schoeners Windhond en Aruba zijn naar de wateren tusschen Borneo en Banca ver trokken ten einde deze te bekruissen terwijl de Bromo naar de Kangean-eilanden is gestoomd tot verjaging van zee- roovers, welke zich ook aldaar en in de nabijheid van de eilanden Sapoedi en Gelielawak (nabij de kust van Madura) ■vertoond, en menschen opgeligt hebben. Aan de ineenzettiiig van den ijzeren stoomboot Onrust wordt met ijver gewerkt; terwijl daarmede ook spoedig een aanvang zal kunnen worden gemaakt met opzigt tot de stoomboot Borneo, waartoe de materialen op 20 april mee het schip Mercator waren aangebragt." Uit Utrecht schrijft men Zondag jl. is de tentoonstelling van nijverheid door bij na twee duizend menschen bezocht; onder deze was de heer Ed. Reiiardafgevaardigde van de kamer van koophandel te Parijslid van de ambassade van Frankriik in China hij was vergezeld van den vice-consul van Frankrijk. De heer Renard heeft alles met de meeste belangstelling nage gaan en veel aangeteekend met het doel om een uitvoerig i verslag aan het Fransche gouvernement te kunnen doen." De buitenlandiche tijdingen zün van geen groot belang. Uit Berlijn meldt men dat de eerste vereenigde Pruissische landdag den 26 dezer is gesloten met eene aanspraak van Men schrijft uit Assen den 28 dezer Het detachement dragondersdat sedert een paar weken onder bevel van den luitenant Timans hier en te Gieten en Nieuw-Buinen gestationeerd wasis gisteren onverwacht naar Groningen opgebrokenten gevolge eener oproeping van den provincialen kommandant van Groningen en Drenthe. Nu reeds was de heilzame werking der aanwezigheid van dit detachement in 't oog loopend het land was van vage bonden en verdacht volk als gezuiverd en de ongerustheid der ingezetenen verdwenen. Het is dan ook de algemeene wensch vooral der landbewonersdat spoedig het detache ment terugkecre of door een ander vervangen worde." Alles is te Leeuwarden en Harlingen tot rust gekomen maar ook te Groningen zijn maandag 11. grove ongeregeld heden gepleegddie voor velen de treurigste gevolgen ge- had hebben. Een gedeelte der burgerij had zich des na- I middags nog verlustigd bij de harddraverij in de nabuurschap I der plaats, ten 10 ure heerschte reeds wanorde en schrik; i de militaire magt kwam onder de wapens, en was al spoe- I dig genoodzaakt van haar vuurwapens gebruik te makeii. j Een der eerste offers was een kofrijhuishouder en banket- bakker, die een kogel midden door het hart kreeg. Ten 1 11 ure trad de schutterij aan. Zoo men zegt zouden bij

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1