iDYERTENTIEN. stad Sluis, gedurende de dagen van 15 en 16 junij 11. ge houden, lieeft wederom de meest ondubbelzinnigste bewijzen opgeleverd van de belangstelling van Zeelands ingezetenen in deze nuttige instelling, terwijl de vereerende tegenwoordig- beid van eene commissie uit het Gedeputeerd Bestuur te- j vens getuigde van de deelneming en de medewerking der provinciale autoriteiten, tot aanmoediging en bevordering van den landbouw en de veeteelt in dit gewest. Na den afloop der vergadering van de afgevaardigden der twaalf onderscheidene afdeelings-besturen waarin de huis houdelijke belangen der maatschappij werden behandeld had op dingsdig, in de Gereformeerde kerk, daartoe welwillend afgestaan, de algemeene vergadering plaats; de waarnemen de voorzitter opende dezelve, heette de ter dezer gelegen heid zamengekomenen van harte welkom terwijl daarna door den algemeenen secretaris eene op het belang van den land bouw toepasselijke redevoering werd voorgelezen, waarbij onder anderen werd aangedrongen op de aanwending van die nijverheid welke met de ondervinding en de wetenschap ver bonden alleen in staat is om den landbouw, die door het buiten werkingstellen der wet van 29 december 1835, in den kamp met buitenlandscbe productie geheel op deszelfs eigene krachten zal moeten steunen in de mogelijkheid te stellenom met kalmte en vertrouwen de toekomst te doen te geraoet treden terwijl tevens werd aangetoond dat men, om daartoe te geraken, zich voornamelijk moest toe leggen op de bevordering van de vruchtbaarheid van den akker, waartoe geen krachtiger middel konde worden aan gewezen, dan de vermeerdering en de verbetering van den veestapel, als zijnde dezelve de grootste en de, het meest vermogendehefboom door welken wezenlijke welvaart in den landbouw kan worden daargestelden dientengevolge de ernstige overweging zoowel van landbouwers als grond eigenaren in alle-streken van .Zeeland, overwaardig. Voorts behoorde onder de onderwerpen welke daarna aan de vergadering ter overweging werden medegedeeld eene verbeterde bereiding van het vlas waardoor niet alleen de waarde van dit'zoo aanzienlijke product van Zeelands grond aanmerkelijk zoude toenemen maar tevens een krachtig middel zoude worden aangewezen, om, door de vermeerde ring van handen-arbeid i;i de dagelijks drukkender wor dende armoede ten platreniande te voorzien; wordende daarbij door den voorzitter te kennen ga-iven dat reeds in dit jaar, in onderscheiden oorden der provincie, proe ven zullen worden genomen ten einde door aanwending van eene kunstmatige rooting, het middel te doen aanwij- regering als aan de inwoners van Sluisdie alles in het werk hadden gesteld wat aan de bedoelingen der maatschappij konde dienstbaar zijn zoo met betrekking tot de door het bestuur in zoovele opzigten verleende hulp en welwillende zorg als tot de door de ingezetenen betoonde hoogst lof felijke gastvrijheidzij daarvoor den welmeenenden dank der maatschappij toegebragt. Wegens den brand waarvan wij in onze vorige courant met een woord hebben melding gemaakt kunnen wij thans nader mededeelen dat 11. vrijdag middag het onweder is in geslagen in. eene voor vier jaren niéuw gebouwde schuur onder Vlissingen van den landman P. J. Stroo doch dat de daardoor ontstane brand, door de spoedige hulp en snelle aanvoer der brandspuiten spoedig is gebluscht geworden zoo dat slechts een gedeelte van het rieten dak is vernield. Het mag \i el eene zeldzaamheid genoemd worden dat eene houten schuur, met riet gedektgebluscht is kunnen worden. Ook vernemen wij dat dienzelfden middag ten i ure in den koren-molen van den heer F. van Fesscvite Noord- welie eiland Schouwen de bliksem op onderscheide plaat sen is in- en doorgeslagen en de molenroe heeft verbrijzeld, doch dat de molen voor meerdere schade gelukkig is be waard gebleven. Domburg, den 20 Junij 1847. lieden morgen is zeer voorspoedig van eene welgescha- pene DOCHTER verlost, mijne geliefde EchtgenooteSara Maria Jutting. W. L. WOUTERSEN, Notaris. J-Jeden trof mij de gevoeligste slag mijns levens, door het overlijden van mijn' zeer geliefden Echigenoot ÏM. van VESSEM, in den ouderdom van ruim 48 jaren, om, zoo ik hoop in betere gewesten te zijn overgegaan. Moe diep mij en mijne drie Kinderen deze slag trelt, kunnen zij' het best beseffen die den Overledene in zijne betrekkmg en ijverige werkzaamheden hebben gekend. Axel J. AV. v.-\.\ VESSEIM den II Junij 1847. geb. Wisse. Naar men verneemtzoude bij de Regering het voor nemen bestaan om de dienst der stoomschepen Suriname en Samarang welke gelijk men weet, van Regeringswege benevens het stoomschip Cerberus, zijn aangewezen om de met graan beladene en naar Nederland bestemde schepen te slepen, op te heffen, uit aanmerking, dat achtervolgens reeds verscheidene graanschepen zijn ingekomen en nog meer verwacht worden en er alzoo in de eerste behoefte is voor zien. Deze dienstopheffing wordt vooral gevorderd omdat de beide eerstgenoemde booten eerstdaags naar de Oost- en West-Indiën moeten, vertrekken hebbende de Cerberus, even als verleden jaar, de dienst hervat bij de haringvloot. Op den 17 Junij 1847 is te Sluis overleden onze ge liefde' Moeder en Schoon-MoederVrouwe TANNEKE ZONNEVIJLLE, Weduwe van den Heer ANDRIES BLAN- KERT, Burgemeester van genoemde Stad, enz., den ouder dom bereiia hebbende van vier-en-zcstig jaren. Uit aller naam J. A. BLANKERT. zen om aan Zeeland al die voordeden te verzekeren we ke de verbouwing en de bereiding van deze plant zoo ruimschoots aanbieden en waarvan tot nog toede arbei dende bevolking van dit gewest bijna geheel verstoken is geweest. Verder weerden, in den namiddag van dien dag, op een daartoe aangewezen stuk bouwland, onderscheidene land- bouwende werktuigen beproefd en aan het onderzoek en de beoordeeling van eene, iva dien einde benoemde commissie, j onderworpen; terwijl de toevloed van velen, van de belang stellende deelneming getuigde. De dag van woensdag waarop de stad bij vernieuwing een feestelijk aanzien had was voor de tentoonstelling be stemd en reeds vroegtijdig werden de voor dezelve aange- gevene werktuigende zaden en het vee meest alles uit het district zelf aangevoerd naar de daartoe besterade en doelmatig ingerigtedoor de welwillende beschikking van het stedelijk bestuur aangewezene plaats gebragt. Voor de opening der tentoonstelling voor deleden (ten 11 ure) had den de, ten dien einde benoemde, keur-commissien derzeU ver rapport uifgebragt en werden ten 12 ure, door het hoofdbestuur der maatschappij de bekroonde voorwerpen aangeduid en door de opsiering met oranjelinten onder scheiden. Voorts werd deze tentoonstelling met wezenlijke belangstelling, vooral door de belanghebbenden en kenners, gadeslagen terwijl de aangebragte voorwerpen inzonder heid de paarden, de overtuiging gaven, dat de veestapel in dit district tot eene hoogte kan worden gebragt, waarop dezelve met voordeel met andere streken zal kunnen wed ijveren. Ook werd op dezelve een bijna tweejarige, door de com missie van landbouw voor dat district bestemde en in Zee land, in den Wilhelmina-Polderuit het zuivere Durham- sche ras, geteelde en aldaar opgekweekte stier aangetroffen, die door deszelfs voortreffelijken bouw en verbazende ont wikkeling, naar evenredigheid van deszelfs leeftijd, zich al gemeen deed opmerken en bewonderen. Vervolgens werd deze landelijke vereeniging waarhenen uit meest alle steden der provincie, en ook uit het naburige West- en Oost-Vlaanderenleden en vreemdelingen waren zamengekome^; met eenen vriendschappelijken maaltijd in een daartoe met smaak en zorg ingerigt lokaal, besloten terwijl ook daaraan alle standen, die de belangen des land- bouws behartigdenruimschoots deel hadden genomen en de bewijzen opleverden, dat eene zoodanige landhuishoude- lijke vereeniging eene groote toenadering tusschen dezelve daarstek, en eenen zekeren weg opent tot eensgezinde en onderlinge bevordering van landelijke welvaart. Bij die gelegenheid werden door den secretaris de uitspra ken der commissien (welke voor de keuring van het vee en de beoordeeling der werktuigen benoemd waren) en tie voor werpen waaraan prijzen en premien waren toegekend be nevens de namen van derzelver eigenaren, bekend gemaakt, waarop de voorzitter de eigenaren der bekroonde voorwer pen geluk wenschte en deszelfs verlangen uitte, dat hier door een edele naijver meer en meer mogt worden opgewekt. Vele toasten, als aan Koning en Vaderland aan provinciale en stedelijke autoriteiten aan handel en landbouw aan het groote en zedelijke belang in dusdanige maatschappelijke ver- eenigingen gelegen, gewijd, benevens onderscheiden ande ren, allen betrekking hebbende op de goede zaak, werden ingesteld, en, onder afwisseling van aangename muziek, toegejuicht en beantwoord. Lang zullen die beide d^en bij allen die tegenwoordig waren in heugelijk aandenken blijven en zoowel aan de Uit Brussel schrijft men Naar men zegt zal de koning zich aanstaanden maan dag of dingsdag naar Londen begeven^ om er tot in het be gin van de volgende maand te verblijven. In den jong- sten tijd hebben zich onderscheidene geruchten verbreid no pens 't voornemen dat de koning zou hebben om van den troon afstand te doen wanneer er een regentschap zou moe ten ingesteld worden. Volgens sommigen zou de koning daartoe besloten zijn uit hoofde van zijn ziekelijk gestel, an deren verzekeren dat Z. M. uit moedeloosheid wegens ii'A toenemenden staat van spanning tusschen de staatkundige partijen welke België verdeelen de kroon zou willen neer leggen. In hoever die geruchten eenigen grond hebben is volstrekt niet te zeggen. Aangaande het voornemen van h:t ministerie tengevolge van den "uitslag der jongste verkiezingen, is nog niets be kend. Men houdt het echter voor 't waarschijnlijks dat de ministers de houding .der kamer en de sterkte der oppositie eerst willen beproeven alvorens een vast besluit te nemen." Ook te Tongeren en Ostende hebben dezer dagen onlusten ter zake van de duurte der levensmiddelen plaats gehad. De uitvoer van levensmiddelen naar Engeland die te Antwerpen op eene ontzettende wijze toeneemt, geeft aldaar veel onvergenoegdheid en bekommering, en men verlangt zeer naar een verbod of eene beperking van dien uitvoer door het gouvernement. Den 26 dezer zal te Gent een groot zangfeest worden gegeven een uitvoerig programma beschrijft de festiviteiten die den 27,28 en 29 moeten plaats hebben. Er is thans eene zeer fraaije driemast-stoombootge naamd Robert Raukin geschikt voor koopwaren en reizigers, in geregelde vaart van Gent op Londen gebragt. PJeden overleed tot mijne bitrere droefheid rnijne ge liefde Huisvrouw PIETERNELLA DAVIDSE in den ouderdom van 29 jaren. Sint-Laürens A. POLDERMAN, den 19 Junij 1847. Vrienden en Bekenden gelieven deze algemeene tevens als bijzondere kennisgeving aan te nemen. Qevoelig voor de vele bewijzen van deelneming", aan mij betoond bij het overlijden van mijne geliefde Huisvrouw JOANNA de VLIEGEPv betuig ik opregtelijk dank. IM1DDELBURG den 22 Junij 1847. C. VAX WIJK. De inspecteur-generaal der veeartsenijscholen in Frankrijk heeft van de regering eene belooning gevraagd voor Guenon, die, gelijk men weet, 't geheim ontdekt heeft om aan het ui terlijk voorkomen van eene koe of kalf, bepaaldelijk aan de rigting der haren op de achterdeelente zien of zij meer of min melkrijk zijn. Y)q aangekondigde Verkooping van TWEE iIüIZF.>> op den Pottebakkers Singel en in de Zandsrra;it alhier, is UITGESTELD tot Dingsdag den 6 julij eerstkomende. Op Woensdag den 23 Junij 1847, des voormiddags ten 10 uren, zal, ten overstaan van den Notaris Abraham van den Broecke Az. residerende te Middelbvirg, op het Dorp SEROOSKERKE in de Herberg bewoond door C'. Sturm, in het openbaar worden verkocht 1. Eene HOFSTEDE, bestaande in U'oonhuis, Schuin en verderen Timmer staande en gelegen op het Dorp Serooskerke gemerkt No. 27 bewoond door .I-.-oj- bus Brouwer, met 6 Bunders 57 Roeden 90 Ellen WEI- en ZAAILANDEN, mede aldaar gelegen; wel ke Hofstede en Landen met wijziging van hetgeen bij vorige Advertentien is bepaaldeerst in vijf Percee- len en daarna in massa zal worden te koop gepresen teerd. 2. Eene HOFSTEDE bestaande in Woonhuis Schuur en verderen Timmerstaande en gelegen onder de Gemeente Aagtekerke aan den Oostkappelschen Zand weg bewoond door Aarnout Schout^ met 11 Bui- ders 63 Roeden 10 Ellen WEI- en ZAAILANDEN, gelegen onder de Gemeenten Aagtekerke Grijpskcr- ke en Oostkapelle. Zullende deze Hofstede en Landen eerst in acht Percce- len en daarna in massa worden te koop gepresenteerd. De omschrijving der Perceelen is te vinden op de uitge zette Aanplak-Biljetten dezer Verkooping; zullende de aan wijzing derzelve acht dagen vóór den dag der Verkooping, door de Bewoners der Hofsteden plaats hebben. De Kadastrale Kaarten dezer Hofsteden zullen acht da gen vóór den dag der Verkooping, ter inzage van de be langhebbenden leggen ten Kantore van voornoemden Nota ris v/?« den Broeckebij wien alle verdere inliaiingen des- wegens te bekomen zijn. In Schotland heeft men met goed gevolg het galvanis- mus aan de boomen toegepast, om ze van insecten te bevrij den. Een koperen ring en een van zink aan den voet en het boveneinde van den boomstam aan elkander gehecht door ijzerdraad zijn voldoende. De politie te Koningsbergen heeft maatregelen genomen te gen 't verleggen van den Joodschen sabbath op zondag op grond dat een ministerieel rescript alle verandering der Israë litische eerdienst verbiedt. De Russische mijnen hebben in de laatste jaren zooveel goud opgebragt, dat Peru en Nieuw-Grenadavroeger om hunne schatten beroemd er verre bij achterstaan. Terwijl Peru en Nieuw-Grenada in 't begin dezer eeuw (toen de goudproductie er grooter was dan thans) te zamen jaarlijks 720 pud goud opbragten hebben de Russische mijnen van 1841 tot en met 1846, 7369 pud goud of gemiddeld 1228 pud 's jaars opgebragtterwijl de jaarlijksche opbrengst in dien tijd van 691 tot 1722 pud is gek'ommen. Daar nu 't pud goud eene waarde heeft van omstreeks 50,000 roebels in as signaten, bedraagt de ójarige opbrengst dier mijnen 368,475000 roebels of ongeveer 180 millioen guldens. J^eden beviel voorspoedig van eene DOCHTER, H. P. Mesenig, Echtgenoote van Middelburg H. F. KOEVOETS Jz. den 19 Junij 1847. .\lgemeone kennisgeving. PUBLIEKE VERPACHTING, op Woensdag den 30 Junij 1847, des voormiddags half tien urein de Herberg bij P. Kosterte WAARDE van eene HOFSTEDE in Falkenisse onder Waarde groot ruim 5" Bunders, om dadelijk in gebruik te nemen. De Pachter kan al het BEESTIAAL, BOUW- en MELKGE- REI, en ook de VRUCHTEN te VELDE, volgens tauxa- tie overnemen. Nadere informatien omtrent de voorwaarden zijn te be komen bij den Heer .7. F. Carpreaute IJzendijke en bij den Notaris Kakebeeke te Krabbendijke. Op zeer voordeelige voorwaarden wordt, ten gevolge van overlijden, aangeboden de Betrekking van SOCIËTEIT- HOUDER te ZIERIKZEE welke steeds een goed Burger bestaan heeft opgeleverd. Diegenen, welke hiertoe ge negen mogten zijnvervoegen zich in Persoon of met ge frankeerde Brieven onder letter C.B., aan den Boekverkoo- per .7. M. van Setten, aldaar, vóór den i Julij aanstaande. RIJTUIGE1>. A/T MAISONNEUVE, te Middelburg, heeft voorhanden eene nieuwe BAROUCHETTE-DROSKY en eene nieuwe VIGILANTE, alsmede eene gebruikte BAROUCHETTE voor zes Personen met uitschuivende Knechis-zitting en een zeer ligt TENTWAGENTJE, beide weinig minder dan nieuw. Neemt ook gebruikte Rijtuigen in ruiling. ]\,];en verlangt NETTEK' geschikt voor Schuren tox wering van Vogelste koopen adres bij .7. C. JV. Altorfer. TEU DRUKKEUIJ VAN BE GEBROEllEllS AERAFIAUS

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 2