MIDDELBIRGSCHE C O l R A IV T N'. 73. Zaturdaff 184T 19 Juiiij. BESTUREN en AD3!INISTRATIEN. NIEUWSTIJDING E:^. ZEEBABEJ TE DOMBURG. JAARMARKT TE WESTKAPELLE. SPIJS-riTDEELirG. ücbcvlattbcti iJc abonnements-prijs dezer Courant is f2.75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling nesrJiiedt comptantof bij heleinde van ieder vierendeel jaars. ])e inzending der Advertenlien behoort Ie geschieden des morgens voor 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer uil geplaatst hebben. De Advertenlien ivorden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Hnwt- lijhs-, Geboorte- en Doodbekendmahingen waarvan de prijs is: van ééni tol zes regeh i 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. De-elve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn ahoo bij elke plaatsmy tetust idvertentie het liegt van Zegel (35 ets.) moet irorden betaald. Da BURGEMEESTER van DOMBURG maakt bij deze bekend, dat, ingevolge overleg met de Commissie der Bad- Inriïting alhier," de opening der ZEEBADEN zal plaats hebben op Maandag den 28 Junij aanstaande; terwijl tot het nemen van BINNEN-EADEN in het Bad-Paviljoen reeds dagelijks gelegenheid is. Domburg, 18 Junij 1S47. De Burgemeester, A. VA.N DEP^ INIEULE. de BURGEMEESTER en ASSESSOREN van WESTKA- PELLE adverteren dat de KERIMIS aldaar zal beginnen "den 2 en eindigen den 9 Julij eerstkomende; Kramers en Leurderswettig bewijs vertoonendezullen op dezelve toegelaten worden terwijl op den aden naar de Gaai ge schoten en den sden naar den Ring gereden zal worden. Westkaneileden 16 Junij 1847. Burgemeester en Assessoren voornoemd P. J. BERTEL. Ter ordonnantie van dezelve P. DE VOS. De CO:\IMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minver mogendente i'J//a'<2'(?/te;-^, zalop Donderdag den 24 dezer, des middags ten twaalf ure in haar gewoon Lokaal, rekening doen harer administratie over het afgeloopen jaar; wordende de Heeren Inteekenaren verzocht om dezelve met hunne tegenwoordigheid te vereeren. "ïMiddelburg den 18 Junij 1847. Namens de Commissie voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYS Secretaris. PARIJS den 14 junij. In de zitting van de kamer der afgevaardigden van heden heeft de heer Crerjüenx de mi nisters onderhouden over de zaker, van Portugal en zich onder anderen beklaagd over de beleedigende uitdrukkingen door den heer Hume in het Engelsch parlement jegens den koning der Franschen geuit. In den loep zijner rede liet hij zich echter ook op eene wijze over de koningin van Por tugal uit, dat de minister Giiizot opmerkte, dat de spreker, die teregt had geprotesteerd tegen oneerbiedige uitdrukkin gen opzigtelijk een doorluchtig persoon gebezigd zorg be hoorde te dragen van niet in denzelfden misslag te vervallen. In de kamer der pairs is gehandeld over het verzoek van den prins Jerome Bonaparte, broeder van den keizer, die de tu>schenkomst der kamer inroept om althans wat hem en zijne familie betreft, te doen intrekken de wet van 10 april 1832, die het Fransche grondgebied voor altijd aan de familie Bonaparte ontzegt. De generaal Pelet de prins Je iloskowazoon van den maarschalk Ney en den heer Fic- tor Hugo hebben het verzoek levendig ondersteund. De maarschalk Bugeaud is dezer dagen alhier Xe lande aangekomen. Hij wordt vooreerst nog niet te Parijs ver wacht en zal eenigen tijd te Excideuil vertoeven. De berigten uit Madrid van den 9 junij houden in dat bij de Spaansche bewindslieden ofEciëel berigt van het binnenrukken der Spaansche troepen in Portugal was inge komen; voorts, dat die troepen werkelijk met de insurgen- ten slaags zijn geweest, en, na een tamelijk heftig gevecht, de stad Valenza do Minho hebben bezet. In Madrid was men algemeen van gedachte dat de ko ningin Isabella eerlang door den paus als wettige vorstin van Spanje zou worden erkend. Zoo men verzekert heeft in de laatste dagen eene spanning bestaan tusschen den Franschen zaakgelastigde te Madrid den hertog v. Gliicksberg en de Spaansche bewinds lieden. De Spaansch^ koningin zou namelijk den genoem den zaakgelastigde onaangename aanmerkingen hebben toe gevoegd over de veelvuldige door dien gezant bij haren ko ninklijken gemaal op het Pardo afgelegde bezoeken. De hertog V. Glucksberg zou dit zoo euvel opgenomen hebben dat hij eene dreigende nota heeft doen toekomen aan den voorzittenden Spaanschen minister waarin hij zelfs betuigde voornemens te zijn om met het geheele personeel der Fran, .«che ambassade Madrid te verlaten. Het zou den heer Pa- checo niet dan na veel tnaeite gelukt zijn den toorn des t>ertogs V. Glucksberg te doen bedaren. Het gouvernement heeft, zegt men, de vergunning verleend om het lijk van den voormaligen koning van Hol land Lodewijk Napoleon alsmede dat van zijnen oudsten zoon, in 1831 overleden, naar Frankrijk over te voeren, ten einde beiden te begraven te Rueil, bij de lijken van keizerin Josep.'iine en de koningin Hortense. 's GRAVENHAGE den 15 HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden vergezeld van hoogst- derzelver Dochter hebben gisteren ochtend deze stad ver laten zich naar Berlijn begevende om van daar hoogst- derzelver reis naar Petersburg voort te zetten. HH. KK. HH. zijn met den eersten gewonen spoortrein te Amsterdam aan gekomen, alsmede Z. K. H. de Prins van Oranje met hoogst- deszelfs adjudant vertrekkende naar het Loo. Even als heden zullen de afdeelingen van de Tweede Kamer zich ook morgen bezig houden met het onderzoek der ontwerpen van wetbetrekkelijk het stem- en kiesregt. In de zitting van den Hoogen Raad kamer van straf zaken heeft het openbaar ministerie conclusie genomen in de zaak der uitgeefster van de Vlissingsche courantin cas satie gekomen tegen haar arrest van het hof van Noord- Braband. De advokaat-generaal heeft geconcludeerd tot ver werping van het ingesteld beroep. De uitspraak is bepaald op den 29 dezer. Heden is eene commissie uit 's Hertogenboschzaraen- gesteld uit de heeren mr. van den Mortel, jhr. Verschuur Bijvoet en jhr. van Thije Hannes, ter volvoering der haar opgelegde taak ten gehoore bij den minister van oorlog toegelaten. ïMen verzekert dat ook Z. M. de Koning hen in eene bijzondere audiëntie zal ontvangen. Naar men ver neemtheeft deze commissie in last, om, in het belang van de vruchtbaar>te gedeelten der provincie Noord-Braband aan te dringen op het graven van een kanaal tusschen de steden Grave en Geertrnidenberg. 3Iet verscheiden dagbladen hebben wii gezegd dat de oude schellingen en zesihalven eerstdaags ingewisseld zoude worden. 3Ien meent echter dat het berigt voorbarig is ge weesten dat de maatregelen die noodig zijn om deze in wisseling onafgebroken te doen geschieden, .nog niet zoo ver gevorderd zijn dat men eene spoedige intrekking der genoemde muntspecien zou kunnen verwachten. :Men verneemt, dat Z. M. dezer dagen heeft goedge vonden te bepalen, dat voortaan de stedelijke besturen het, bij art. 16 van het reglement op het bestuurder steden ver- n)e'.de proces-verbaal van den uitslag der stemming tot be noeming van kiezers openbaar zullen maken, door hetzelve, gedurende eenen bekwamen tijd, op de stedelijke secretarien ter visie te leggenterwijl het aan die besturen vrij zal staan door middel van dagbladen of op zoodanige andere wijze als zij vermeenen mogten te behooren aan dit pro ces-verbaal daarenboven nog meerdere openbaarheid te geven. Uit Luxemburg wordt van den 12 dezer geschr.e- ven dat in de vergadering der stenden van din 7 is aange boden een ontwerp van wet, tot afschaffing der wet van 29 nivose13de jaar, betrekkelijk de opvoeding, op kos ten van den Staatvan één kind in elk huisgezin dat zeven kinderen heeft. Volgens een berigtvoorkomende in het Journal du Lim- bourgzuilen drie Roomschgezinde geestelijken, de heeren Sanders, vicaris te 's Gravenhage envanderGrinkenMoo- nen, vicarissen in Noord-Braband binnen kort als missiona rissen met den overiand-post naar Batavia vertrekken. Als een bewijs van den steeds toenemenden vervoer van reizigers door middel van het nieuwe versnelde vervoer middel van den Hollandschen ijzeren spoorweg, kan strek ken, dat eergisteren, zondag, alleen van het station van 's Gravenhage omstreeks 1500 personen naar de \erschillen- de rigtingen zijn vertrokken, AiSlSTERDAM den is junij. Inde vorige week mogten wij aankondigen, dat het bronzen standbeeld van IVillem den Z:vijger met het gieten waarvan men in het etablisse ment der heeren Paul van Flissingen en Dtidok van Heetin den aanvang dezer maand een begin had gemaakt, uit den vorm losgemaakt werd. Wij konden er toen bijvoegen dat het beeld zoo verre het zigtbaar was, aan de verwachting beantwoordde. Thans hebben wij het genoegen te kunnen melden dat het sedert eenige dagen geheel van den vorm ontdaan, uit den gietkuil geligten in eene der loodsen van gemelde fabrijk opgezet is, en dat het in allen deele wat betreft den uitslag van het werk de meest gespannen ver wachting overtreft. Ot'schoon het nog eene beschavende hand vereischt om hier en daar een aankleefsel van klei, of een spoor der naden van den vorm weg te nemen en de scha keringen in de kleur door het vuur veroorzaaktweg te wisschenstaat het nu reeds daarprachtig ontzagver- wekkend en sierlijk tevens. Geen wonder, dat onze kunst- lievende Koning, toen Z. M. laatstleden vrijdag het stand beeld bezigtigde, ruim een halfuur voor het gedenkteeken van zijnen grooten voorzaat vertoefde en herhaaldelijk met innig welgevallen den vervaardigers zijne bewondering te kennen gaf. Zoo is de grootsche conceptie van onzen Royer op eene waardige wijze verwezenlijkt. De edele houding, de sier lijke golving der plooijen de fijne teekening van alle deelen des ligchaams, maar bovenal het verhevene peinzende gelaat en de ernstige diepe blik schijnen leven te geven aan hec brons. MIDDELBURG den 18 junij. Gisteren is alhier de 29ste jaardag van H. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje door het uitsteken der vlaggen gevierd terwijl heden de overwinning bij Waterloo op dezelfde wijze herdacht werd. Wij vernemen dat de dezer dagen binnen de stad Sluis gehoudene algemeene vergadering en tentoonstelüm; der maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, door vele leden is bijgewoond en den algemee- nen bijval andermaal heeft mogen ondervinden. Wij stellen ons dan ook voordaarvan in ons volgend nommer een meer algemeen verslag te zullen kunnen mede deelen. Heden middag is er in eene boerenschuur onder Vlis- singen brand ontstaan of dezelve van belang is geweest en wat hem heeft veroorzaakt is ons nog niet bekend. Met het laatst dezer maand zullen n-.ogelijk v.-edcr eenige oorlogs-vaartuigen van de reede van Vlissingen een kruistogt naar de Noordzee ondernemen. Officieel is hier van echter nog niets bekend. Z. M. heeft bewilligd in de oprigting en het tot stand brengen eener naamlooze vennootschap tot het bereiden van meekrap enz., op te rigten te Hontenisse, in het vijfde dis trict van Zeeland, onder de benaming de Domein-3/eestoof. Het kapitaal dezer maatschappij is bepaald op 24000 voor f 13500 is reeds deelgenomen. He: bestuur is opge dragen aan den heer E. F. Noël. i I\Ien leest in de Staats-Courant het volgende berigt op welks overneming wij aandachtig zijn gemaakt, a's ook in deze provincie noodig zijnde algemeen bekend te worden: De minister van binnenlandsche zaken brengt mits dtzQ ter algemeene kennis dat het reglement voor een zooge- naamd voorzorg-fonds onder de zinspreuk: Zorg voor den ouden dag, door P. JVigtman Hz., te Alkmaar opgerigt hoewel aan het hoofd van dat reglement vermeid is dat die oprigting met voorkennis van Zijne Majesteit den Koning zou zijn geschied, door den Koning niet is goed- gekeurd, en dat hetzelve reglement, bij onderzoek, ge- bleken is niet vatbaar te wezen om goedgekeurd te worden. 's Gravenhage den 14 junij 1847. Van PvA-XDwijcic." Op bevel des konings van Prui5^en wordt er eene me daille geslagen .ter gedachtenis aan den 3 februarij en de bijeenroeping van den algemeenen landdag. De teekening daartoe is door P. von Cornelius ontworpen. De voorzijde vertoont den genius van Pruissenwijzende op de wetten van den landdag, die eene roemvolle toekomst beloven. Ter zijde ziet men den geest des oproors en regeringloosheid die voor den op nieuw versterkten tenius van Pruissen ver schrikt en kruipend terug treedt. Op de keerzijde zijn de vier stenden zinnebeeldig voorgesteld. Naar men zegt, zal een exemplaar dier medaille ann ieder lid der beide curien ten geschenke gegeven worden. Volgens berigten uit Berlijn, bevond zich II. K. H. prinses Albert van Pruissen den 10 dezer te Potsdam, en verkeerde men in het onzekere of zij naar het slot Kamenz in Silezie terugkeeren of naar 's Gravenhage reizen zou. Men vleide zich te Berlijn dat de Russische troonopvolger en zijne gemalin, op hunne reis naar Kissingen, gedurende een' korten tijd in die residentie zoude vertoeven. Te Pesth had men den 6 dezer brieven uit Groszwardein volgens welke de lagere volksklasse aldaar verregaande ongeregeldhe den tegen de korenhandelaars, inzonderheid tegen de Joden, gepleegd had waarbij verscheiden personen het leven zou den verloren hebbe:i. De verkiezingen te Athene gingen tot den 30 mei rustig voort. Van de grenzen werd de aannade- ring van Turksche troepen berigt. De Engelsche oorlog- schepen waren uit de golf van N.uiplia naar den Piraeus wedergekeerd. In de voorstad van Konstantinope! Pera heeft den ï6 mei een hevigen brand gewoed, verscheidene personen zijn in de vlammen omgekomen en meer dan 200 huizen zijn in den a^ch gelegdde manschap van twee Fransche fregatten heeft zich bij h?t verleenen van hulp zeer gunstig onderscheiden. Verschillende Be'gische dagbladen behelzen het navolgende: Men leest in den EmancipationDe dagbladen der coali tie (liberale) beginnen eindelijk geloof te hechten aan de nieuwstijding, die wij reeds den 10 dezer gegeven hebben-, betrekkelijk de aftreding van het ministerie. Men leest in het Journal de Louvair. Wij ontvangen een brief uit Brussel wnarii} vcrmqld wordt, dat het mini-terie zijne demissie gegeven heeft, en dat de heer Rogier bij den koning ontboden was om een kabinet te vormen. De Indépendance zegtHet kabinet zal het roer des be- wmds verlaten. Men kent het juiste tijdstip van deszeif

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1